Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#1531
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Interesant procedeu.
Nu foarte dificil de realizat.
Am un rand dezafectat cu tub la suprafata si ma gandesc sa il ingrop.
Care ar putea fi adancimea optima? Posted Image

#1532
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 meganedoi, on 28 iulie 2014 - 16:01, said:

Care ar putea fi adancimea optima? Posted Image

Banuiesc, ca nu conteaza prea tare pentru procesul propriu-zis. Ar trebui sa tina de adancimea la care se dezvolta bine cultura irigata astfel, daca vrei sa mai sapi (prasit) fara sa risti sectionarea furtunului, ori folosesti ierbicide, etc.Posted Image

#1533
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru tomate, un american producator de tomate record zice ca cel mai bun sistem e cu un tub de dren ingropat la adancime, ca la pomi...

#1534
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 subway_guru, on 28 iulie 2014 - 16:29, said:

Pentru tomate, un american producator de tomate record zice ca cel mai bun sistem e cu un tub de dren ingropat la adancime, ca la pomi...
Nu prea-mi vine sa cred ca radacinile rosiei ajung la adancimea aia. Mai ales cand nu sunt mature. Radacinile se dezvolta, tocmai daca le bagi aer, cred, in zona care o acopera cat mai bine pe cea a radacinilor. Doar, daca nu sunt altoite pe radacina de stejar...Posted Image
E posibil, ca pentru un anume tip de sol (nisipos la suprafata si argilos la peste 1 m sa fie interesanta metoda, apa neintrand in adancime, ci ridicandu-se catre radacini. Ar fi instalat si sub adancimea minima de inghet, nefiind necesara scoaterea lui toamana. Dar consumul ar cam fi nejustificat de mare. Nu cred ca sistemul e in stare sa aereze un volum infinit de mare... Probabil, se referea la sistemul clasic fara injectie de aer.
Mai degraba e potrivit sa se instaleze furtunul la adancimea la care iriga cel mai bine radacina si nu incurca prasila.
Astea sunt banuielile mele bazate pe logica, deloc pe experienta! Asa ca fiti circunspecti in a le insusi, nemestecate...Posted Image

Am mai sapat pe net si am gasit un nene (aici) care zice ca (de vreo 4 ani) ingroapa furtunele cu picuratoare la 4 - 5 inches (100 - 130 mm) adancime

Edited by FaneDuru, 28 July 2014 - 22:01.


#1535
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Radacinile de tomate indeterminate sunt muuult mai lungi decat crezi!
Dupa cum ai vazut pe aici pe forum, colegii nostri intind furtunele/benzile de irigare langa tulpina plantelor...gresit!
Ar trebui puse la mijlocul distantei dintre randuri, pentru a stimula cresterea in volum a radacinilor si sa furnizeze apa la varful lor, nu la baza lor...
Daca vrei sa te distrezi si sa-ti clatini toate 'credintele' cauta pe Gogu Charles H Wilber...
;)

Edited by subway_guru, 28 July 2014 - 22:23.


#1536
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 subway_guru, on 28 iulie 2014 - 22:17, said:

Radacinile de tomate indeterminate sunt muuult mai lungi decat crezi!
Dupa cum ai vazut pe aici pe forum, colegii nostri intind furtunele/benzile de irigare langa tulpina plantelor...gresit!
Ar trebui puse la mijlocul distantei dintre randuri, pentru a stimula cresterea in volum a radacinilor si a furnizeaza apa la varful lor, nu la baza lor...
Daca vrei sa te distrezi si sa-ti clatini toate 'credintele' cauta pe Gogu Charles H Wilber...
Posted Image
Nu contest faptul ca radacina rosiei mature poate fi uriasa. Dar, ma gandeam ca daca vreau s-o dezvolt (aerarea zice-se ca face si asta) nu e logic sa incerc sa-i furnizez aer si apa de cand planta e mica? Tocmai, pentru a o ajuta sa-si dezvolte radacinile alea gospodaresti...
Apoi, plantei ii prinde bine sa aiba o super radacina daca exista riscul sa urmeze perioade de restriste, in care sa fie privata de apa. Sa absoarba si de acolo unde nu e namol si se poate sufoca (fara aer). Daca o 'servim' gospodareste cu instalatia de irigare, indraznesc sa cred ca s-ar simti comfortabil si cu radacini rezonabil de stufoase. Dar viguroase, vigoare data de sistemul asta cu injectare de aer... Situat la 120 - 150 mm adancime. Fata de udarea clasica, in cazul asta, cand apa ajunge la suprafata, in functie de caracteristicile solului, nu e chiar aiurea sa banuim ca apa a avansat in adancime cel putin la fel... Putand sa si respire chiar atunci cand e udata, ar trebui sa fie tare mandra...Posted Image

Aici, am mai gasit un articol in care se mentioneaza adancimea de plantare a tuburilor cu picuratoare pentru cultura cu radacini mici si la suprafata. La 3-4 inches adancime. Putin sub folia de mulcire. In articolele de pe pagina Mazzei scrie ca in cazul mulcirii se poate aera si la suprafata (sub aceasta).
Asta ca dovada ca logica potrivit careia e bine sa se planteze, in adancime, furtunul cu picuratoare in functie de gabaritul radacinii culturii ce urmeaza a fi irigata, nu e chiar rea.Posted Image

Edited by FaneDuru, 28 July 2014 - 22:40.


#1537
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Aerarea apei e un lucru clar benefic...si la culturile hidroponice se aereaza!...dar planta e ca un sportiv, trebuie 'antrenata' ca sa faca performanta!...ori altfel ramane ca un bebelus in incubator, dependenta total de 'asistenta'...

#1538
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 meganedoi, on 28 iulie 2014 - 16:01, said:

Am un rand dezafectat cu tub la suprafata si ma gandesc sa il ingrop.

Depinde si de calitatea apei!
O apa plina de saruri va infunda picuratorii ... in tubul ingropat apa va "balti" in tub si pe langa
tub mai mult decat in cazul tubului intins la suprafata solului!

Aerul adus la radacina e benefic!

Pentru ingropare exista tuburi speciale!

Numai bine!

#1539
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
De aia am zis de tub de dren ( din ala gofrat cu slitzuri), nu se infunda si nu sufera de inghet....e de incercat!

#1540
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Intr-adevar Danut. Exista tub pentru irigare similar celor pe care le folosim noi acum, dar care este conceput sa functioneze ingropat.
Un cetatean care se ocupa cu irigarea spatiilor decorative spunea ca pot folosi linistit tuburile mele clasice daca nu le ingrop mai jos de un lung de palma. Sa zicem 15cm.
Am tuburi mai vechi pe care le pot baga in teste subterane inainte de a le duce la reciclare. :)

#1541
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
Anul trecut am descoperit aici pe forum maceratul de gainat si am fost uimit de rezultatele lui. Problema acestua este ca "pute" ingrozitor si cand torni la fiecare planta cu paharul se inhaleaza acel miros care nu imi face deloc bine.
Eu irig dintr-un butoi IBC de 1000l si as dori sa pun direct in el dar nu stiu cum as putea introduce fara impuritati ca sa nu se infunde picuratorile si nici nu stiu cum sa dozez.
Eu pun la macerat in niste galeti, apoi daca ii adaug apa.
In primul rand intreb daca a mai introdus cineva macerat in istalatia de picurare si daca da cum face doza?

#1542
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 subway_guru, on 28 iulie 2014 - 22:43, said:

Aerarea apei e un lucru clar benefic...si la culturile hidroponice se aereaza!...dar planta e ca un sportiv, trebuie 'antrenata' ca sa faca performanta!...ori altfel ramane ca un bebelus in incubator, dependenta total de 'asistenta'...
Corect.
Dar incepi sa-l antrenezi dupa ce trece de stadiul de bebelus. Atunci ii livrezi lapte, fara sa-l lasi pe el sa caute... De-aia, ma gandesc ca trebuie gasit un compromis intre nevoile plantei cand e mica, respectiv, dupa ce s-a maturizat. Mie, inca, mi se pare ca ingropand furtunul acolo unde sa poata alimenta planta si cand e plantuta e cel mai nimerit... Mai ales pentru sistemul despre care discutam acum, care zice-se fortifica radacina.
Dar, admit ca pot sa gresesc...

 danutz_2009, on 28 iulie 2014 - 22:52, said:

Depinde si de calitatea apei!
O apa plina de saruri va infunda picuratorii ... in tubul ingropat apa va "balti" in tub si pe langa
tub mai mult decat in cazul tubului intins la suprafata solului!

Aerul adus la radacina e benefic!

Pentru ingropare exista tuburi speciale!

Numai bine!
Calitatea apei conteaza, dar cred ca aproape la fel de mult ca la picurarea de suprafata. In cazul picurarii la suprafata se recomanda ca picuratoarele SA FIE ORIENTATE IN SUS... Se pare ca orificiile se infunda mai repede atunci cand pe ele se scurg ultimele aglomerari de depuneri din furtun.

 subway_guru, on 28 iulie 2014 - 23:03, said:

De aia am zis de tub de dren ( din ala gofrat cu slitzuri), nu se infunda si nu sufera de inghet....e de incercat!
N-am gasit nicaieri (pe net) recomandari in acest sens. Asta, bineinteles, nu inseamna ca n-or fi existand...
Pana una alta, am gasit site-uri care nu povestesc ca ar fi necesar vreun furtun special. Aici, aici si aici.

 meganedoi, on 29 iulie 2014 - 00:22, said:

Intr-adevar Danut. Exista tub pentru irigare similar celor pe care le folosim noi acum, dar care este conceput sa functioneze ingropat.
Un cetatean care se ocupa cu irigarea spatiilor decorative spunea ca pot folosi linistit tuburile mele clasice daca nu le ingrop mai jos de un lung de palma. Sa zicem 15cm.
Am tuburi mai vechi pe care le pot baga in teste subterane inainte de a le duce la reciclare. Posted Image
Si eu as indrazni...

 vdingo11, on 29 iulie 2014 - 06:25, said:

Salutare.
Anul trecut am descoperit aici pe forum maceratul de gainat si am fost uimit de rezultatele lui. Problema acestua este ca "pute" ingrozitor si cand torni la fiecare planta cu paharul se inhaleaza acel miros care nu imi face deloc bine.
Eu irig dintr-un butoi IBC de 1000l si as dori sa pun direct in el dar nu stiu cum as putea introduce fara impuritati ca sa nu se infunde picuratorile si nici nu stiu cum sa dozez.
Eu pun la macerat in niste galeti, apoi daca ii adaug apa.
In primul rand intreb daca a mai introdus cineva macerat in istalatia de picurare si daca da cum face doza?
E posibil ca din bazin sa puta si mai infiorator...
Pe varianta injector nu prea se recomanda ingrasamintele organice. Desi, am vazut undeva, pe net un NPK obtinut din gainat, care era recomandat pentru acest soi de fertilizare. Ca sa puta cat mai putin, se recomanda sa uzi oarecat cu apa, apoi bagi fertilizatorul, dupa care continuat udatul cu apa chioara...
Filtrat astfel incat sa nu infunde filtrul mesh... Deci, pentru particule de granulatie si mai mica.

Aici, NPK-ul din gainat... Nu stiu cum l-au obtinut, cum l-au filtrat.
...

Edited by FaneDuru, 29 July 2014 - 11:26.


#1543
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

 FaneDuru, on 29 iulie 2014 - 10:56, said:

Ca sa puta cat mai putin, se recomanda sa uzi oarecat cu apa, apoi bagi fertilizatorul, dupa care continuat udatul cu apa chioara...
Problema este atunci cand se toarna la plantute - trebuie sa stau aplecat asupra galetii si tot mirosul il inhalez. Daca miroase ulterior zona nu este bai, atat timp cat nu voi deranja vecinii

#1544
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 vdingo11, on 31 iulie 2014 - 06:32, said:

Problema este atunci cand se toarna la plantute - trebuie sa stau aplecat asupra galetii si tot mirosul il inhalez. Daca miroase ulterior zona nu este bai, atat timp cat nu voi deranja vecinii
Atunci trebuie doar sa-l filtrezi (granulatie sub mesh 200) si sa-l pui in bazin. Daca postezi aici, banuiesc ca ai o instalatie de udare cu picatura, care are un astfel de filtru... Daca da, il poti folosi chiar pe ala pentru filtrare. Sugerez sa umpli doar un sfert din bazin, in care sa diluezi concentratul si cand e pe cale sa se termine sa incepi sa bagi apa curata si sa continui irigatul. In felul asta, mai scapi de mirosul din bazin, mai ales. Daca ramane acolo si se incalzeste apa, s-ar putea sa fie mediu de cultura pentru bacteriile care clocesc apa neaerata oricum si sa puta groaznic...Si daca mai torni putina apa dupa ce intra in pamant, e preferabil din punctul acesta de vedere (al eventualului miros).

#1545
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
N-am zis nimic despre dozaj, dar nu zic nici acum, ca habar n-am... Dar, daca spui ca le-ai 'tratat' din galeata si pute, cantitatea pe care o serveai tuturor plantelor trebuie pusa in sfertul de butoi si irigat cu ea.
Pentru filtrare, daca n-ai facut nimic, sau pentru viitor, eu as proceda cam asa:
  - As amesteca bine maceratul cu apa, sa fiu sigur ca ce era solubil a trecut in solutie;
  - Amestecul astfel obtinut l-as lasa sa decanteze partile insolubile cu densitate mai mare ca a apei, respectiv, sa pluteasca cele mai usoare;
  - Cu o sita as pescui ceea ce pluteste;
  - Cu un furtun, avand capatul de absorbtie deasupra decantatului, as trage lichidul astfel curatat de insolubile intr-un alt vas. Ai putea incerca sa pui si filtrul in capul furtunului transferandu-l astfel in bazinul de irigare. Dar, ma gandeam ca nu e prea placut sa tragi aer pentru a amorsa sifonarea si de-aia cred ca e bine sa umpli un furtun cu apa, ii  astupi ambele capete, dupa care introduci unul in vasul cu solutie de macerat (situat deasupra vasului in care vrei sa colectezi solutia fara insolubile), iar celalalt in vasul de colectare. Potrivesti capatul furtunului cat mai aproape de sedimente si astepti... Cred ca ar putea merge sa faci asta si fara sa cureti partile care plutesc... Opresti sifonarea atunci cand prin furtun incep sa curga mostroflonti...
  - Filtrezi solutia astfel obtinuta prin filtru mesh.

Partea cu sedimente poti s-o versi la radacina unor plante (copaci, de exemplu...) care nu sunt pe liniile de irigare cu picatura...

Edited by FaneDuru, 01 August 2014 - 10:44.


#1546
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc de sfaturi.

 FaneDuru, on 01 august 2014 - 10:42, said:

Dar, ma gandeam ca nu e prea placut sa tragi aer pentru a amorsa sifonarea si de-aia cred ca e bine sa umpli un furtun cu apa, ii  astupi ambele capete, dupa care introduci unul in vasul cu solutie de macerat (situat deasupra vasului in care vrei sa colectezi solutia fara insolubile), iar celalalt in vasul de colectare. Potrivesti capatul furtunului cat mai aproape de sedimente si astepti..
Foarte interesanta idee.

#1547
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Aprovizionare !

Attached Files



#1548
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Si eu vreau.Macar 4 :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate