Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#1063
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
Ocol de barne ar merge, dar ramane intrebarea daca ele pot fi stranse seara si bagate in staul.
In sat se practica acest mod pe vremuri cu boii - stateau pana toamna pe pasune, cand trebuiau adusi ptr muncile agricole.

De Angus m am interesat cel mai mult si din toate partile am inteles ca nu merge nici asa.

Adica m ar interesa rasa de carne cea mai domestica.

#1064
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Cea mai docila este Angus sau Charolaise. Ma rog, Hereford este si mai blanda dar au probleme cu cancerul ocular din cauza culorii roz.
Dar orice rasa de carne poate fi bagata in ocol. Problema , la orice rasa, apare cand vrei sa separi un individ sau cativa indivizi de restul turmei. Sa manevrezi turma in intregul ei este usor, ca la orice bovine.

#1065
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
deci ar merge si Angus .... cu un vacar care sa stea cu ele toata ziua si seara sa le bage in ocol.

Cat este subventia ptr rasele de carne pe an ?

#1066
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
300 eur pt vaca din rasa pura.
anul asta a fost 1200. La anul scade la 6-700 si apoi revine la normal.

#1067
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
AM REUSIT !
  Azi am depus dosarul pt minimis !
Am cumparat 4 juninci din Austria,Baltate austriece,Simmental,linie de carne ! Din pacate nu m-am putut apropia de rasele de carne.Dar le voi insamanta pe cele care le am cu Limousine,iar pe cele din Austria merg doar pe mat seminal cu VAC > 115 !

#1068
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postrand, on 15 septembrie 2016 - 16:09, said:

Careva informat, imi poate spune care e procedura de inscriere in Registrul Genealogic? Exista doar o perioada din an in care poti face inscrierile?
Poate te ajuta referitor la inscrieri in registre genealogice !
http://agrointel.ro/...alogic-de-rasa/

#1069
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postsoftaipan, on 10 noiembrie 2016 - 20:24, said:

AM REUSIT !
  Azi am depus dosarul pt minimis !
Am cumparat 4 juninci din Austria,Baltate austriece,Simmental,linie de carne ! Din pacate nu m-am putut apropia de rasele de carne.Dar le voi insamanta pe cele care le am cu Limousine,iar pe cele din Austria merg doar pe mat seminal cu VAC > 115 !
bun, dar asta nu este o rasa pentru care primesti subventie. Sau asta nu te interesa?

#1070
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postrand, on 11 noiembrie 2016 - 15:23, said:

bun, dar asta nu este o rasa pentru care primesti subventie. Sau asta nu te interesa?
Am fost nevoit sa fac un artificiu,in sensul ca am luat Baltate austriece,Simmental pt a beneficia de minimisul de 5000 lei /cap!Dar fiind linia de carne (conditie obligatorie,taurii sa aiba Valoarea de ameliorare carne cel putin 115)le inscriu in registru genealogic la rase mixte-linie de carne si se incadreaza si la sprijin cuplat ! Vor fi prinse in COP la fel cu rasele specializate de carne,adica cantarire vitei pt stabilirea sporului in greutate !

#1071
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Pentru SCZ exista o lista cu rasele pentru care se acorda acest sprijin. De exmplu pentru Albastru Belgian nu primesti nimic, cu toate ca e o rasa 100% de carne. Nici Rouge des Pres, sau Chianina - care sunt rase de carne, nu se regasesc in lista raselor pentru care se acorda SCZ.

http://agrointel.ro/...rne-in-romania/

Edited by rand, 11 November 2016 - 21:42.


#1072
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postrand, on 11 noiembrie 2016 - 21:42, said:

Pentru SCZ exista o lista cu rasele pentru care se acorda acest sprijin. De exmplu pentru Albastru Belgian nu primesti nimic, cu toate ca e o rasa 100% de carne. Nici Rouge des Pres, sau Chianina - care sunt rase de carne, nu se regasesc in lista raselor pentru care se acorda SCZ.

http://agrointel.ro/...rne-in-romania/
Initial am aflat foarte tarziu despre SCT.Avand totusi un nucleu de bovine si ceva istoric in cresterea lor, plus oarecare facilitati,am hotarat ca trebuie sa ameliorez situatia in sensul tranzitarii spre metisare si inscriere in registre de rasa ! Intre timp apare HG referitoare la minimis pt berbeci si tapi,imi aduc aminte de HG privind minimisul din 2014 pt juninci,cand am aflat in timp util,dar nu m-am implicat din unele motive (Posted Image ).Acum studiind situatia ma hotarasc sa cumpar juninci de rase de carne,asadar dai si cauta prin Ro informatii,preturi,asteapta publicarea variantei finale a HG(29 sept,M Of 13 oct),etc! Stupoare,totala,nu gasesc nimic incadrabil in cerintele minimisului.Pt lapte nici nu ma interesa.La un moment dat dupa o discutie cu cineva din Miercurea Ciuc si dupa ce am aflat preturile(uriase pt Ro pt rasele de carne-2300 euro ,fara TVA cea mai joasa oferta),ma hotarasc sa pun focus imediat doar pe accesarea banilor de minimis,dat fiind faptul ca preturile la junincile de lapte sunt semnificativ mai mici fata de carne si avand la dispozitie si varianta liniilor de carne de pe Fleckvieh(Simmental) am optat pt cele 4 achizitionate(1700 euro,fara TVA) ! Oricum toata desfasurarea situatiei din 18 septembrie,privitoare la discutii cu diversi vanzatori,preturi schimbate saptamanal(in susPosted Image ) si multe alte situatii ciudate,care nu au depins de mine,m-au facut sa ma duc cu depunerea dosarului la limita ,in penultima zi !
  Acum ,se vor schimba multe pana la urmatorul SCT,listele cu rasele mai mult ca sigur(multe din cele enumerate, nici nu cred ca exista in Ro 10-20 de capete,iar de asociatii care tin registrul rasei respective nici atat).
  Sunt multumit in acest moment ca am reusit sa obtin cei 20000 lei de la Minister,am un nucleu de 4 juninci de rasa pura,am atins(din nou
)un efectiv de 10 cap m-am pregatit cu azot si doze de mat seminal de Limousine pt cele 6 care sunt in ferma(sotia este operator IA) si poate cel mai important obiectiv atins:
M-am remotivat si incarcat cu energie si ambitie pt a pune microferma existenta pe alte considerente de dezvoltare !
  Oricum multumesc celor care au discutat cu mine pe aceasta tema(si nu numai)pe acest Forum SoftpediaPosted Image siii tinem legatura !!!  Posted Image
P.S.
Obligatoriu de urmarit :     http://agrointel.ro/...entie-speciala/

Edited by softaipan, 12 November 2016 - 08:12.


#1073
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
succes in continuare. e bine ca esti multumit :)

#1074
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Simmental, si BAltata Romaneasca poate face vitei excelenti de carne. Un SMZ de 1200-1300 grame la extensiv este realizabil.

#1075
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Ia uitati-va in acest catalog al Semtestului din Tg Mures,sa vedeti ce VAC (valori de ameliorare carne ) au unii tauri de Baltata austriaca,germana,valoare care se calculeaza luand in considerare printre altele si sporul mediu zilnic al viteilor !  Si daca se ia in considerare si cantitatea de lapte mai mare pe care o produc si care influenteaza pozitiv cresterea viteilor atunci este logic.
http://www.semtest-b...og-semtest-bvn/

#1076
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Da, dar fata de liniile consacrate de carne, sunt mai sensibile din multe puncte de vedere. Inclusiv productia prea mare de lapte pe care viteii nu o pot gestiona cum trebuie. Plusuri si minusuri

#1077
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Pana la urma au sosit si ale mele. 10 femele si un tauras. Varsta 10-12 luni. Rasa Salers.
Cost total import ~14000 EUR.

Adapost simplu, hrana simpla. Sa vedem rezultatele.

Attached Files



#1078
bubutzu

bubutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.10.2005
Bafta! Arata foarte bine. A fost un lot mai mare in camion sau le-au adus doar pe ale tale? Sunt din Franta?

#1079
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Din Cantal, Franta. Le-am grupat cu cineva. Un transport din Franta costa 5500 Eur.Nu merita la 11 bucati.

#1080
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View Postrand, on 20 decembrie 2016 - 18:49, said:

Din Cantal, Franta. Le-am grupat cu cineva. Un transport din Franta costa 5500 Eur.Nu merita la 11 bucati.
Frumoase!
Sa-ti trăiască si să se înmulțească!


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate