Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Inaltimea camerelor

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
La ce inaltime ati construit camerele? In plan am 2,80..constructorul insista cu 2.60...voi cum ati facut?


scuze pt atitea subiecte deschise dar nu stiam de ex acesta unde sa-l postez :thumbup:

#2
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Precizeaza intre ce repere este data distanta 2,80 m:intre suprafata finita (parchet) a pardoselii si tavanul finisat?

#3
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009

 cretu22, on 13th March 2010, 12:59, said:

Precizeaza intre ce repere este data distanta 2,80 m:intre suprafata finita (parchet) a pardoselii si tavanul finisat?


exact!
si este vorba de etaj (jos am oricum 3 m ) . etajul este mansardat cu inaltime cea mai mica a peretilor undeva in jur de 1.80.

deci practic la acest etaj mansardat unde ar trebui sa fixez plafonul (am pe coama inaltime de 4 m, deci clar imi trebuie un tavan ceva mai jos)?

#4
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
inaltimea maxima a plafonului orizontal al mansardei depinde de necesitatile tale . Un 2.3m mi se pare ok, eu atat am lasat la mine

Attached Files



#5
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ca om care am de-a face zi de zi cu proiecte de arhitectura, ti-as recomanda o inaltime libera de 255-260 cm, masurata de la cota finita a pardoselii. Sub aceasta inaltime, pot aparea, in general vorbind, probleme: dai cu capul de lustra, claustrofobie (si nu este deloc de neglijat acest aspect, pentru ca si acei oameni care nu sufera de aceasta fobie o pot dezvolta in timp). Peste aceasta inaltime apar probleme cu incalzirea spatiului. Este stiut faptul ca aerul cald circula pe verticala, astfel pot aparea diferente de pana la 7-10 grade intre podea si tavan.
La parter s-a exagerat deja cu cei 3 m, dar sa zicem ca recuperati caldura in podeaua de la etaj.

Edited by Inginerul_bv, 14 March 2010 - 09:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate