Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sfat achizitie Antena WIFI cu raza mare pentru internet

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
MrJohnDoe

MrJohnDoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.10.2007
Salut tuturor!

De ceva vreme, acum cateva zile, mi-a venit o idee sa imi cumpar o antena wifi cu ajutorul careia sa ma conectez la unul hotspoturile gratuite din orasul in care ma aflu. Avand in vedere ca internetul meu este preplatit si de proasta calitate m-am gandit sa rezolv problema cu solutia amintita.

Am deschis acest subiect in speranta ca mai exista persoane care probabil detin asemenea antene si care le folosesc, as dori cateva sfaturi pentru ca nu as vrea sa arunc o groaza de bani pe fereastra. Antena la care m-am gandit eu este

http://cgi.ebay.co.u...e=STRK:MEWAX:IT

Pe ebay mai exista si un alt tip de antena, de forma fizica a unui tun, eu o prefer pe cea de mai sus pentru ca este mai compacta si probabil defectiunile se pot remedia mai usor.

Distanta aproximata de mine pana la hotspot este de maxim 3 km, eu stau si pe un deal intr-un oras destul de mare, aproape de centru, asa ca m-am uitat pe harta si astfel am aproximat distanta.

Puteti sa imi dati un sfat daca pot obtine rezultate cu o astfel de antena?

Va multumesc!

#2
relu_rel

relu_rel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.01.2007
![/quote]
O asemenea antena, cu un asemenea castig este foarte buna pentru distante mari!
In general o receptie buna este data in primul rand de antena! Cu cat castigul antenei este mai mare , cu atat mai bine! 27dbi este ok

Edited by relu_rel, 20 January 2010 - 14:07.


#3
bmironb

bmironb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 12.01.2010
bine da eu tot nu am inteles o chestie daca tu iti iei o antena dinaia , sa presupunem , sursa de la care ai tu net nu ar trebuii sa emita tare si ea ? adica tu iti cumperi o antena puternica si gata merge nu ar trebuii sa fie si dincolo tot asa ceva ... ?

Edited by bmironb, 20 January 2010 - 19:11.


#4
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Ba da.Oricum chestia aia nu merge pe mai mult de 5-600m
Antena aia mai mult de 12 dB,nu are.

Edited by Ravy, 21 January 2010 - 11:14.


#5
MrJohnDoe

MrJohnDoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.10.2007
Care antena nu are mai mult de 12 dB? Cea pe care am postat-o eu in link?

O antena de 28 - 30 de dB am inteles ca in camp deschis bate cam 8 km. Mie imi trebuie sa capteze semnalul doar de la aproximativ 3 km.

In legatura cu sursa care emite semnalul, nu cred ca trebuie sa fie foarte puternica. Sa zicem ca o cafenea are un hotspot gratuit, automat semnalul wifi este si dincolo de peretii localului, de unde eu cu "super antena" :) o sa ma conectez la retea; asa vad eu lucrurile. Din cate stiu cu cat e mai puternica antena cu atat raza de actiune este mai mare, evident ca distanta de actiune e limitata de corpurile si structura corpurilor care se afla pe calea semnalului, de vreme etc.

Edited by Ravy, 21 January 2010 - 11:14.


#6
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
@MrJohnDoe, nu-ți prăda banii degeaba că n-o să-ți meargă.  
Văd că faci confuzie între dBm și dBi.
La antena de mai sus ai așa: 16dBm (puterea emițătorului USB) + 12 dBi (câștigul antenei) = cei 28 dBm de care vorbesc ei.

Dacă nu ai vedere directă între antene nu ai nici o șansă să-ți meargă conexiunea. Am făcut eu un mic test în acest sens: antena 12 dBi omni pe un bloc, eu pe alt bloc la aprox. 1 km distanță  cu laptop-ul, vedeam antena dar aveam doar 1 liniuță la semnal, a durat apropae 1 minut să se încarce pagina yahoo.

PS: Așa arată o antenă de 24dBi:
[ http://www.mondoplast.ro/ft/PG24.h1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dondos, 20 January 2010 - 22:41.


#7
MrJohnDoe

MrJohnDoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.10.2007
Ai dreptate, sunt confuz in ceea ce priveste unitatile de masura dBi si dBm.

Eu vroiam ca antena mentionata sa o tin in casa, si sa "ma joc" cu orientarea si receptia semnalului. Totusi pentru a avea rezultatele dorite de mine si pentru a folosi o antena din interior, din casa, ce imi recomanzi?

#8
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 MrJohnDoe, on 20th January 2010, 01:04, said:

Salut tuturor!

De ceva vreme, acum cateva zile, mi-a venit o idee sa imi cumpar o antena wifi cu ajutorul careia sa ma conectez la unul hotspoturile gratuite din orasul in care ma aflu. Avand in vedere ca internetul meu este preplatit si de proasta calitate m-am gandit sa rezolv problema cu solutia amintita.

Am deschis acest subiect in speranta ca mai exista persoane care probabil detin asemenea antene si care le folosesc, as dori cateva sfaturi pentru ca nu as vrea sa arunc o groaza de bani pe fereastra. Antena la care m-am gandit eu este

http://cgi.ebay.co.u...e=STRK:MEWAX:IT

Pe ebay mai exista si un alt tip de antena, de forma fizica a unui tun, eu o prefer pe cea de mai sus pentru ca este mai compacta si probabil defectiunile se pot remedia mai usor.

Distanta aproximata de mine pana la hotspot este de maxim 3 km, eu stau si pe un deal intr-un oras destul de mare, aproape de centru, asa ca m-am uitat pe harta si astfel am aproximat distanta.

Puteti sa imi dati un sfat daca pot obtine rezultate cu o astfel de antena?

Va multumesc!
cu banii aia iti pui o conexiune fixa la net !ce vezi acolo se cheama reclama si nu prea are a face cu tehnica.e ca si la puterea difuzoarelor : 100W P.M.P.O.(varf la varf) de fapt egal cu cativa wati cinstiti .nu cheltui banii pe asa-zisa super antena.intreaba mai bine un radioamator.

#9
hiperionx

hiperionx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.01.2009
Se poate face.Eu am o legatura functionala intre doua statii de 17dbm cu antene directionale de 20dbi pe 10Km si raportul semnal/zgomot e peste 20db.

#10
MrJohnDoe

MrJohnDoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.10.2007

 hiperionx, on 21st January 2010, 11:47, said:

Se poate face.Eu am o legatura functionala intre doua statii de 17dbm cu antene directionale de 20dbi pe 10Km si raportul semnal/zgomot e peste 20db.

Cum este zona dintre antene? Este o zona aglomerata cu multe cladiri? Antenele sunt in exterior, in aer liber?

#11
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004

 MrJohnDoe, on 20th January 2010, 01:04, said:

Am deschis acest subiect in speranta ca mai exista persoane care probabil detin asemenea antene si care le folosesc, as dori cateva sfaturi pentru ca nu as vrea sa arunc o groaza de bani pe fereastra.

Daca nu vrei sa arunci banii pe fereastra si daca ai putina indemanare tehnica poti sa construiesti singur antene WiFi. Exista o groaza de literatura pe internet in sensul asta cu instructiuni si poze foarte amanuntite; materialele folosite pot fi dintre cele mai  banale. Le testezi, daca nu merge treaba macar nu-ti pare rau de banii dati aiurea, dar sigur una din variante tot o sa-ti faca treaba.
Ca punct de plecare vezi pe zero13wireless.net - este un forum in spaniola dar cu translate.google.com te descurci tu.

Bafta.

#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 MrJohnDoe, on 21st January 2010, 13:22, said:

Cum este zona dintre antene? Este o zona aglomerata cu multe cladiri? Antenele sunt in exterior, in aer liber?
In wireless prima regula de baza este ca antenele sa se "vada" intre ele,fara obstacole.

#13
MrJohnDoe

MrJohnDoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.10.2007

 radu000, on 21st January 2010, 13:07, said:

Daca nu vrei sa arunci banii pe fereastra si daca ai putina indemanare tehnica poti sa construiesti singur antene WiFi. Exista o groaza de literatura pe internet in sensul asta cu instructiuni si poze foarte amanuntite; materialele folosite pot fi dintre cele mai  banale. Le testezi, daca nu merge treaba macar nu-ti pare rau de banii dati aiurea, dar sigur una din variante tot o sa-ti faca treaba.
Ca punct de plecare vezi pe zero13wireless.net - este un forum in spaniola dar cu translate.google.com te descurci tu.

Bafta.

Multumesc de sfat. Am studiat si o astfel de documentatie cu ceva vreme mai inainte, dar acum nu sunt acasa, si nu am nici sculele ca sa fac treaba cum trebuie, mai ales ca asamblarea trebuie facuta foarte precis, altfel munca e degeaba.

Cat priveste o conexiune prin cablu la internet ar fi foarte buna din punctul meu de vedere, dar nu am cum sa fac acest lucru deoarece ma voi muta in curand, si un astfel de abonament se face pe minim 1 an, in zona in care sunt eu.




 ndor, on 21st January 2010, 13:29, said:

In wireless prima regula de baza este ca antenele sa se "vada" intre ele,fara obstacole.

Si de ce crezi tu ca vreau eu o antena puternica?

#14
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006

 hiperionx, on 21st January 2010, 13:47, said:

Se poate face.Eu am o legatura functionala intre doua statii de 17dbm cu antene directionale de 20dbi pe 10Km si raportul semnal/zgomot e peste 20db.
Așa se poate, cu antene cu câștig mare la ambele capete și LOS între antene. Dar nu cu antena mare la un capăt și antenuța de 2 dBi la celălalt capăt + o grămadă de clădiri în cale nu funcționează.  
Sfatul meu: bagă-ți net din altă parte.

LOS:Line-of-sight

Edited by dondos, 21 January 2010 - 16:35.


#15
MrJohnDoe

MrJohnDoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.10.2007
Multumesc de sfat. Cred ca o sa abandonez ideea asta. Asta am vrut sa aflu, daca pot sa fac asa ceva fara sa arunc banii pe fereastra.

Multumesc tuturor pentru ajutor.

Edited by Ravy, 21 January 2010 - 23:18.


#16
bbi

bbi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.09.2006
buna, am o intrebare pentru voi.
spuneti-mi daca este o antena pentru captarea wifi mai slim mai mica pentru transport, deoarece calatoresc mult, si as vrea o alternativa de captare wifi cu un sistem complet portabil
stie cineva asa ceva si daca da , modele, preturi si marci.
multumesc mult

#17
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Este.Uite aici antena si un adaptor foarte bun de 1w

#18
Aquatis

Aquatis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.02.2011

 bbi, on 30th March 2011, 14:06, said:

buna, am o intrebare pentru voi.
spuneti-mi daca este o antena pentru captarea wifi mai slim mai mica pentru transport, deoarece calatoresc mult, si as vrea o alternativa de captare wifi cu un sistem complet portabil
stie cineva asa ceva si daca da , modele, preturi si marci.
multumesc mult

Studiaza si varianta asta :
http://www.alfa.com....?Part=AWUS036NH  
Dimensiunile sunt:  ~80x55x17mm, mai mici decat un telefon mobil

Doar antena originala are 15-17 Cm.
Poate ai noroc si gasesti si antena:
http://rokland.com/s...nel_antenna.jpg

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate