Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cresterea vacilor de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
978 replies to this topic

#847
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015
Pentru o mastita am folosit mastijet, 4 aplicari (dimineata, seara, dimineata, seara)doua zile la rand.
Problema este ca, dupa 3 zile de asteptare de la terminarea tratamentului, este acolo  , in interiorul sfertului, un nodul care nu vrea sa dispara.
Parca s-a mai redus un pic din dimensiune, dar nu de tot , iar in laptele de la sfertul respectiv apar inca mici coaguli.
Ce fac mai departe ?
Repet tratamentul? Ii fac alt tratament ?

#848
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Trebuie facuta o antibiograma din laptele din sfertul respectiv. Nu mai tratati cu antibiotice "in orb", ca produceti antibiorezistenta.
Intrebati medicul concesionar ce sa faceti ca sa obtineti o antibiograma din lapte.

#849
Valentin76

Valentin76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2011
Buna dimineata! Ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat? Am o juninca baltata romaneasca tip simmental care a fatat ieri seara in jurul orelor 22 - 23( am gasit-o fatata ). Juninca are foarte putin lapte(nu a avut tot ugerul intarit cand a fatat) nici nu cred ca are suficient pentru vitel(aseara am muls putin si i-am dat vitelului cu biberonul pana s-a intarit putin, atat cat sa pot sa il dau sa suga). De dimineata am chemat veterinarul si a zis ca vaca o sa isi revina (i-a facut o injectie cu Oxytocin si a zis ca va mai face cate una in urmatoarele doua zile), insa eu nu sunt convins... . As vrea sa stiu daca este posibil sa isi revina( lactatia), daca tratamentul aplicat de vet. este cel adecvat sau trebuie un alt tratament.
Despre juninca pot sa va spun ca pe data de 15.12.2015 a implinit 2 ani, a fost montata la varsta de 15 luni( este foarte bine dezvoltata - acum are in jur la 500kg.

Va multumesc anticipat!

#850
bodn_mihai

bodn_mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.12.2009
buna ziua as avea si eu o intrebare am doua vaci si de vreo doua saptamini tusesc. mentionez ca adaparea se face cu adapatoare ,iar apa vine din fintina poate fi apa rece cauza?

#851
raimond

raimond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.12.2008
un caz mai deosebit
vaca in lactatie  prezinta spasme musculare  colica  abdominala  diaree neagra (melena ) un sange digerat probabil din partea anterioara a sistemului digestiv
apetit redus selectiv  si consum de apa mic
i sa administrat borogluconat de calciu + vitam b1b6 si penstrep
nu da semne de evolutie pozitive
sa intalnit cineva cu asa caz ?

#852
gflorin33

gflorin33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.02.2013
in primul rand ,LA MULTI ANI,am cumparat o vacade curand,cam batrana,14 ani.mi a placut foarte mult ugerul ei..stiam ca are mastita la 2 sferturi..am facut tratament dimineata,timp de 6 zile in sferturile cu pricina.laptele se comporta bine la fiert,e si curat,doar ca da mult mai putin decat in celelalte 2 sferturi.cam 1,5 l fata de4.e gestanta dar a fost monta necontrolata.propietarul nu stie cand s a montat.tehnicianul vet spune ca oricum e sarita de 7 luni,vitelul loveste puternic in ea.a ramas cu ugerul impietrit insa pe partea bolnava si dupa tratament.am facut masaj cu herba gel zilnic de 2 ori.o farmacista vet  m a pus sa I administrez 8 aspirine umane pe zi intr un pumn de uruiala.spune ca e depunere de apa in acea parte de uger si ca o sa ma invete sa o elimin cu un medicament,nu mai retin numele,dar,dupa ce fata.aceeasi farmacista spune sa elimin sarea complect,sa nu I mai dau calciu furajer vitaminizat si nici uruiala.mentionez ca uruiala o fac din soia,orz sau orzoaica,porumb,ovaz si tarate de grau.le dau cam o jumatate de galeata la fiecare de 2 ori pe zi intrucat nu am prea multa lucerna.am mai mult fan si costrie.parerea dvs ,domnule horia care ar fi..ce ma sfatuiti..multumesc anticipat

Edited by gflorin33, 05 January 2016 - 08:45.


#853
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Eu am avut o vaca care a facut mastita pe 2 sferturi am mers pe mastijet 3 zile , dupa care ser fiziologic de 3 ori pe zi cate 5 ml parca pe fiecare sfert + masaj, si dupa o saptamana sa dizolvat tot !

Edited by tractoristindevenire, 05 January 2016 - 10:03.


#854
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postgflorin33, on 05 ianuarie 2016 - 08:39, said:

propietarul nu stie cand s a montat.tehnicianul vet spune ca oricum e sarita de 7 luni,vitelul loveste puternic in ea.....

Pai, daca e sarita de 7 luni gestatie, ar trebui intarcata deja. Nu productia de lapte e scopul acum, ci intarcarea.

View Postraimond, on 03 ianuarie 2016 - 20:49, said:

vaca in lactatie  prezinta spasme musculare  colica  abdominala  diaree neagra (melena ) un sange digerat probabil din partea anterioara a sistemului digestiv
apetit redus selectiv  si consum de apa mic
Eu suspicionez un corp metalic in prestomace. Reticulita traumatica. Cauta un vet cu experienta sa-i puna un diagnostic.

View Postbodn_mihai, on 02 ianuarie 2016 - 15:47, said:

buna ziua as avea si eu o intrebare am doua vaci si de vreo doua saptamini tusesc. mentionez ca adaparea se face cu adapatoare ,iar apa vine din fintina poate fi apa rece cauza?
Poate sa fie, dar mai pot fi si alte cauze: boli virale, bacteriene, parazitare etc.

View PostValentin76, on 23 decembrie 2015 - 09:14, said:

. As vrea sa stiu daca este posibil sa isi revina( lactatia), daca tratamentul aplicat de vet. este cel adecvat sau trebuie un alt tratament.
Tratamentul e ok, si isi va reveni cu siguranta. Se intampla la mai multe vacute, la prima lactatie. In rest, hrana buna, apa curata, adapost calduros si muls la ore fixe.

Edited by hunor66, 05 January 2016 - 23:05.


#855
gflorin33

gflorin33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.02.2013

View Posthunor66, on 05 ianuarie 2016 - 23:07, said:

Pai, daca e sarita de 7 luni gestatie, ar trebui intarcata deja. Nu productia de lapte e scopul acum, ci intarcarea.


Eu suspicionez un corp metalic in prestomace. Reticulita traumatica. Cauta un vet cu experienta sa-i puna un diagnostic.


Poate sa fie, dar mai pot fi si alte cauze: boli virale, bacteriene, parazitare etc.


Tratamentul e ok, si isi va reveni cu siguranta. Se intampla la mai multe vacute, la prima lactatie. In rest, hrana buna, apa curata, adapost calduros si muls la ore fixe.
aveti dreptate,doar ca ..mi e frica sa nu avanseze mastita si la cealalta parte de uger..vetul spune sa o mulg de 3 ori pe zi..apropos..am incercat ieri cu 8 aspirine pisate in uruiala..I a provocat o stare intense de agitatie..nu cred ca voi mai continua..o ultima intrebare dn horia..o cunostinta,technician vet si dansa,mi a recomandat penicilina de 1 million in amestec cu 20 ml ser fiziologic,in fiecare  sfert bolnav,timp de 3-5 zile,si sa continui m,asajul cu herba gel,apoi sa incep sa o intarc.zice ca nu va ajunce penicilina la vitel deoarece e doar intramamar.as proceda bine..e ceva periculos in asta..multumesc

#856
raimond

raimond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.12.2008
vaca cu probleme nu a raspuns la tratament  si a fost scarificata
Nu au fost gasiti corpi straini  
dar au fost gasite furaje calcificate de marimea unei mingi de handbal de o duritate mare  ( piatra ) au mai fost gasite pe intestine  furaje calcificate  de marimea unor mingii de tenis  ceea ce a dus la obstructie  iar in ultima faza inceput de prolaps

eu am administrat peniciline ( si retard streptomicina ) la nivelul  sferturilor  cu mamita
metoda :ac de intra muscular  fara varf introdus pe canalul mamelonului prin rasucire si usor fara presiune apoi se ataseaza seringa si se introduce medicamentul , dupa introducerea medicamentului  se scoate acul si se rasuceste mamelonul  si masaj al sfertului  se introduce  solutie mai multa pentru a difuza  bine in sfert
- am mai folosit  si Asocilin unguent   a dat un rezultat bun
dar se mai gasesc pe piata seringi dozatoare pentru mamita vacilor  , se vor folosi alternant diferite produse

#857
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postgflorin33, on 06 ianuarie 2016 - 09:58, said:

aveti dreptate,doar ca ..mi e frica sa nu avanseze mastita si la cealalta parte de uger..
Pai nu avanseaza daca folosesti un antimastitic pentru intarcare (cu mentiunea DC - dry cow).

View Postraimond, on 07 ianuarie 2016 - 12:51, said:

vaca cu probleme nu a raspuns la tratament  si a fost scarificata
Nu au fost gasiti corpi straini  
dar au fost gasite furaje calcificate de marimea unei mingi de handbal de o duritate mare  ( piatra ) au mai fost gasite pe intestine  furaje calcificate  de marimea unor mingii de tenis  ceea ce a dus la obstructie  iar in ultima faza inceput de prolaps
Nu sunt furaje calcificate, ci trichobezoare - gheme de par impregnate cu furaje si saruri minerale. Se formeaza la animalele care au ticul suptului si ajung sa suga cozile, urechile... zone cu par ale altor animale. Sau se ling si se sug singure.

#858
budalanic

budalanic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.11.2012
buna seara. am o juninca care a fatat acum 3 zile,iar in seara asta cat era culcata am vazut asta :
cat era gestanta se vedea ceva dar foarte putin se zarea. am pus-o pe seama gestatiei. sa  fie prolaps?

Attached Files



#859
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Prolaps. Trebuia repus si cusut rapid.

#860
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Buna seara !:Am o junca se implineste acum pe 26 februarie, a depus deja dar are 5 sferturi.Pe partea cu 3 pulpa este mai mare si chiar si al 3-lea sfert din spate este plin. Intrebarea este sa mulg si sfertul din spate sau sa nu trag din el?Din ce-am intrebat asa prin sat or fost raspunsuri si pro si contra as vrea sfatul unui doctor sau al cuiva care s-a intalnit cu asa ceva cum sa procedez.

#861
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
- varianta 1: sfertul 5 este functional, si cisterna (ugerul) este impartita in 5 compartimente, nu in 4. Este un defect genetic, dar se mulge !
Altminteri se produce mastita la sfertul acela.
- varianta 2: sfertul 5 este fals, el nu exista ca si compartiment separat al cisternei, mamelonul nu are canal si in acest caz, nu se mulge.

Ar trebui incercat si vazut daca se mulge (daca curge lapte prin acel mamelon), apoi, daca prin mulgerea unui compartiment vecin, nu se mulge si laptele din compartimentul impricinat. Daca ramane plin cu lapte compartimentul 5, atunci inseamna ca este separat si se mulge.

Daca mamelonul 5 este fals, se poate rezeca chirurgical.

#862
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

View Posthunor66, on 25 februarie 2016 - 18:50, said:

- varianta 1: sfertul 5 este functional, si cisterna (ugerul) este impartita in 5 compartimente, nu in 4. Este un defect genetic, dar se mulge !
Altminteri se produce mastita la sfertul acela.
- varianta 2: sfertul 5 este fals, el nu exista ca si compartiment separat al cisternei, mamelonul nu are canal si in acest caz, nu se mulge.

Ar trebui incercat si vazut daca se mulge (daca curge lapte prin acel mamelon), apoi, daca prin mulgerea unui compartiment vecin, nu se mulge si laptele din compartimentul impricinat. Daca ramane plin cu lapte compartimentul 5, atunci inseamna ca este separat si se mulge.

Daca mamelonul 5 este fals, se poate rezeca chirurgical.

Junca a fatat alaltaieri , am muls din cele 4 sferturi iar din al 5-lea nu curgea nimic , a 2-a zi dimineata pulpa inflamata (mastita) din cauza ca din sfertul 5 nu a curs laptele prin celelalte sferturi... acum are partea dreapta de pulpa (partea unde are 3 sferturi) inflamata , am facut injectie de imputinare a laptelui , am scazut mancarea buna si stopat tainul, masaj uger cu vaselina antiimflamatoare , acum sa vedem daca o sa se inmoaie pulpa ...

#863
nedcos

nedcos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.03.2016
salut.sunt nou pe acest forum dar urmaresc cu mult interes discutiile in special despre cresterea vacilor fiind eu la randul meu un mic crescator de vaci.As vrea sa felicit pe toti cei care cu rabdare impartasesc din cunostintele lor celor mai putin cunoscatori.Am si eu o mica problema......am achizitionat o vitica gestanta asta vara  care dupa doua luni a fatat,foarte greu o vitica foarte mare din pacate moarta.Nu stiu de ce dar vaca nu a avut dilatatie aproape deloc si a fatat dupa 24 ore de chin.Sa chinuit foarte mult si eu personal am crezut ca o pierd.dupa 2 tratamente cu antibiotice sia revenit si acum arata foarte bine e foarte cuminte si da lapte suficient pentru prima fatare.TOATE BUNE SI FRUMOASE.Am neglijat primele 2 calduri am zis eu sa~si revina complet.Cand a intrat a treia data in calduri am dat~o la taur.(FIIND IN PREAJMA CRACIUNULUI NU ERA NICI UN TEHNICIAN VET DISPONIBIL PENTRU MONTA ARTIFICIALA).Numai ca in timpul actului sexual a aparut o pierdere de sange nu mult si se culoare normala care a persistat vreo 2 zile.Normal ca nu a prins asa ca am mai incercat o data dar exact acelasi rezultat.Precizez ca sunt intr~o zona in care cresterea vacilor e foarte slaba .Medicul veterinar din zona a decedat acum 2 luni si pe cel nou inca nu~l cunosc.SI avem un tehnician nu foarte priceput in ale vacilor.......deci va rog daca v~ati mai confruntat cu asa ceva........ajutati~ma.multumesc

Edited by nedcos, 09 March 2016 - 18:43.


#864
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postnedcos, on 09 martie 2016 - 18:28, said:

.....ajutati~ma.multumesc

Ceva s-a intamplat la saltul taurului. Desirare vaginala, eroziune pe col etc. (Nu stiu daca la fatarea anterioara nu au fost rupturi vaginale soldate cu cicatrici vicioase). Singura varianta e sa iei legatura cu un insamantator si la primul ciclu de calduri sa-l anunti.

Edited by hunor66, 09 March 2016 - 21:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate