Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cresterea vacilor de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
978 replies to this topic

#667
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Da, dar macar incercam sa le reducem....

#668
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Poze nu am cu vaca. Eu va spun ce am vazut. Ugerul nu e nici imens, nici mic. Problema e ca eu am vazut vaci cu uger...imens si la prima vedere zici ca dau 20 litri la mulsoare minim dar de fapt e doar ugerul carnos si dau 5-6-7 litri la mulsoare. Eu vreau sa intreb, dupa experienta dumneavoastra, vi se pare mare diferenta asta de la 25 la 10? Omul mi-a zis ca el nici nu a pus pret prea mare pe alimentatia ei, s-a ocupat mai mult de vitei. Are vreo 3 vaci, vreo 6 vitei, o are si pe mama acestei vaci, are si taurasul de la ea (un tauras de 9 luni undeva pe la 500 kg, frumos) acte la toate, am fost la el in curte, deci nu cred sa fie vreun samsar. Dar vreau sa spun ca eu o voi hrani calumea..portie dimineata, portie seara..

Deci asta ma intereseaza pe mine..ca dumneavoastra aveti o experienta mai vasta decat a mea, clar...vi se pare mare diferenta de la 25 litri la 10 litri luand in considerare ca nu mai primeste masa verde + varsta gestatiei ?! Nu la vaca asta, nu la vaca altuia..in general la o vaca. E normala scaderea cu aproximativ 15 litri cand e gestanta in luna 5 si cand trece la masa uscata, fara masa verde?

Edited by narcisbucatariu, 08 October 2014 - 22:36.


#669
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Daca fanul e si de proasta calitate (adica nu e lucerna sau trifoi), e chiar acceptabila diferenta. Daca nu primeste nici concentrate, e si mai acceptabila explicatia ...

#670
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Concentratele ce sunt mai exact? Uruiala sau tarate? Sincer..azi cand am fost la el acasa vaca avea in iesle buruian luat de pe ardei.

#671
ciprilauran

ciprilauran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2013
buna..din ce cauza iese uterul la vaca care este in luna 9. aproape de fatare. va multumesc

#672
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 narcisbucatariu, on 08 octombrie 2014 - 22:52, said:

Concentratele ce sunt mai exact? Uruiala sau tarate?
Cereale, sroturi, tarate.

Quote

Sincer..azi cand am fost la el acasa vaca avea in iesle buruian luat de pe ardei.
Cu asemenea furaje e de mirare ca da 10 litri pe zi....

 ciprilauran, on 09 octombrie 2014 - 07:02, said:

buna..din ce cauza iese uterul la vaca care este in luna 9. aproape de fatare. va multumesc
Prolapsul vaginal sau uterin are numeroase cauze, din care una este predispozitia respectivului organism, datorita ligamentelor largi. O alta cauza este supra-incarcarea digestiva. Iar alta poate fi si patul de odihna al animalului, inclinat accentuat catre spate. Problema e ca prolaspul e o afectiune recidivanta. Deci, atentie cand cumparati.

#673
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Eu nu stiu zona dar 10 litri pe z la vremea asta,.oricat de rea e mancarea, nu da o vaca buna care dupa fatare da.25...
Aia mai mult de18-20 nu da orice i-ai face, nu e rau dar nu e nici rugata 25 pe zi...


#674
marina42

marina42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.10.2013
Si eu am o vaca care nu sta la muls,degeaba i ridicam piciorul ca se speria si nu rezolvam nimic.
Noi am mutat vaca la perete catre usa si am  luat o ruda de lemn mai lunga ca vaca,un capat se baga pe langa gatul vacii si lant si de capatul celalat vine pusa o ata si o prindeam de inchizatoare usii de  pe dinafara,asa vaca vine stransa la perete si lemnul vine pe langa piciorul ei si nu poate lovi.Este important sa nu loviti vaca si sa mulga aceleasi persoane in timp vaca ne lasa sa o mulgem normal,noi asa procedam dupa ce vindem viteii, o perioada.

Edited by marina42, 12 October 2014 - 11:41.


#675
mihailescudan

mihailescudan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.12.2013
O vaca foarte calica la mancare si destul de mare  (aprox. 650 kg )de vreo doua zile nu mai rumega decat ff putin si balega cate una la distanta de ore bune ...si aceea micuta (cu iarba uscata care a mancat-o in bucati mari cat batul de chibrit,  zic eu nerumegata )..am incercat cu RUMDIGESTIN , RUMIGEN ,cocteil din otet,ulei si oua ..azi dimineata iam dat si sare  amara ..dupa sfatul unui farmacist ..plimbata ..arata ca un animal satul la prima vedere ..azi am lasat-o sa manance putina iarba verde  Daca un coleg de forum s-a confruntat cu o  asemenea problemat  am si eu rugamintea sa-mi dea un sfat care sa grabeasca vindecarea .

#676
viorel1309

viorel1309

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.07.2012
pentu cei interesati
http://www.gazetadea...ecializate.html

#677
cleopatra44

cleopatra44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.11.2014
Buna ziua.Am si eu o intrebare de incepator ....de ce vaca me bea foarte putina apa ,de mancat mananca bine dar bea mai putin de 10 l de apa .Nu mi se pare normal si cred ca acesta este motivul pentru care da si putin lapte ...2 litri la mulsoare .Multumesc anticipat

#678
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 cleopatra44, on 02 noiembrie 2014 - 10:50, said:

Buna ziua.Am si eu o intrebare de incepator ....de ce vaca me bea foarte putina apa ,de mancat mananca bine dar bea mai putin de 10 l de apa .Nu mi se pare normal si cred ca acesta este motivul pentru care da si putin lapte ...2 litri la mulsoare .Multumesc anticipat
poate vacuta este un metis de carne . nu?

#679
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cleopatra44, on 02 noiembrie 2014 - 10:50, said:

Buna ziua.Am si eu o intrebare de incepator ....de ce vaca me bea foarte putina apa ,de mancat mananca bine dar bea mai putin de 10 l de apa .Nu mi se pare normal si cred ca acesta este motivul pentru care da si putin lapte ...2 litri la mulsoare .Multumesc anticipat
Sau este o problema cu apa: poluata cu purin, cu hidrocarburi, sau, daca vacuta este cumparata recent, pur si simplu este alta apa decat cea cu care ea este obisnuita. Au fost astfel de cazuri la vaci care se aflau in gospodarii care aveau apa minerala in fantana (zona CV, HR). Odata vandute in alte zone, cu apa normala, au refuzat pentru o anumita perioada de timp, sa bea apa....

Spune-ne mai multe despre vacuta: de cand nu bea apa, ce s-a intamplat intre timp cu apa, ce varsta are, cat lapte a avut pana acum, etc....

Edited by horia66, 02 November 2014 - 23:36.


#680
cocolosdaniela

cocolosdaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 03.01.2013
Buna ziua la toata lumea!Am o problema si nu prea ii dau de capat!Duminica trecuta  a fost sotul meu la targ si mi-a adus 3 vitei!Buun!Crotaliile sunt de anul trcut ,puse,dar,nu prea arata de 1.5 luni! Oare se pot crotalia cu crotalii false?Spun asta ca sunt mici si slabi morti!In comparatie cu vitica mea care la varsta de un an arata de trei ori mai mare ca ei!Sunt jigariti si unu abia se mai tine pe picioare!de mancat mananca numai ca parca nu au vlaga in ei!Le dau lucerna,mai pasc putina verdeata,le dau uruiala dar  nu prea cred ca pot sa o scot la capat cu ei doar asa! Le fac deparazitarea azi!Albendazol de 10%, evomec plus si ceva vitamine ! Nu prea stiu clar ce vitamine sa le dau!Injectalile sau orale?Poate stie cineva cam ce as putea face cu rezultate urgente! Multumesc anticipat! O zi buna va doresc!

#681
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cocolosdaniela, on 20 noiembrie 2014 - 06:29, said:

Crotaliile sunt de anul trcut ,puse,dar,nu prea arata de 1.5 luni!

1. N-am inteles. Anul trecut a fost a fost in 2013. Acum suntem in Noiembrie. Sunt 11 luni de-atunci.
2. Nu prea cred ca ai gasit de vanzare vitei de 1,5 luni. La varsta asta sunt inca impreuna cu mama..... si nu prea consuma furaje.

#682
cocolosdaniela

cocolosdaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 03.01.2013

 horia66, on 20 noiembrie 2014 - 12:21, said:

1. N-am inteles. Anul trecut a fost a fost in 2013. Acum suntem in Noiembrie. Sunt 11 luni de-atunci.
2. Nu prea cred ca ai gasit de vanzare vitei de 1,5 luni. La varsta asta sunt inca impreuna cu mama..... si nu prea consuma furaje.
Scuze!  Greseala mea! au cca. 1an si 5 luni.Ma grabeam si am repetat o greseala pe care am mai vazut-o! Dar totusi cam pe la ce varsta cade buricul la vitei?

#683
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 cocolosdaniela, on 20 noiembrie 2014 - 14:46, said:

Scuze!  Greseala mea! au cca. 1an si 5 luni.Ma grabeam si am repetat o greseala pe care am mai vazut-o! Dar totusi cam pe la ce varsta cade buricul la vitei?
imediat ce se usuca cam la max 2 sapt. de la fatare .

#684
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cocolosdaniela, on 20 noiembrie 2014 - 06:29, said:

Oare se pot crotalia cu crotalii false?
Nu cu crotalii false, dar pentru ca sistemul centralizat de inregistrare obliga anumiti pasi, daca mama n-a fost crotaliata si se cere inregistrarea vitelului, medicul trebuie sa inregistreze mai intai mama, iar crotaliul 2 nu poate avea data inaintea crotaliului 1. Asa ca o baga si el acolo unde poate si are loc in calendar. Ca urmare, vitelul e posibil sa fie declarat mai tanar decat in realitate, dar in nici un caz mai in varsta - asa cum reiese din presupunerile dvs.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate