Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Madrid

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1017 replies to this topic

#829
ro_anna05

ro_anna05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.04.2009
Bun,,,voi sta 4 nopti in madrid, in perioada 18-22 noiembrie...prima zi nu se oune, vom ateriza tarziu 17:40, pana ajungem la hotel, probabil ne plimbam un pic pe acolo. Problema este alta: am citit primele 10 pagini din topic,,si am prea multe de vazut (in mod special in afara madridului): adica mi-ar placea: Avila, Segovia, Toledo, El Escorial, Aranjuez, iar in madrid: palatul regal, catedrala de la almudena, gradina zoologica (dar su parcul faunia---oare care dintre cele doua merita mai mult?) si in rest plimbare, nu ma pasioneaza muzeele de arta. Am citit pe una dintre pagini si de Monasterio de piedro, ufff,,,mi-ar placea sigur, dar nu mi-e clar nici cum ajung acolo, nici cum sa o mai pun in program. Deci daca aveti sugestii va rog sa ma ajutati. Multumesc!

Ah,,si inca ceva,,,vineri, pe 18 este ziua mea,,deci ceva deosebit de facut atunci in madrid? sa-mi ramana in minte cum mi-am sarbatorit ziua cand am implinit 33 ani? (spre exemplu intr-un an am fost la icebarul din barcelona-exista si in madrid un loc mai special?)

Edited by ro_anna05, 02 September 2016 - 23:39.


#830
crimoro

crimoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.10.2006

View Postro_anna05, on 02 septembrie 2016 - 23:31, said:

Bun,,,voi sta 4 nopti in madrid, in perioada 18-22 noiembrie...prima zi nu se oune, vom ateriza tarziu 17:40, pana ajungem la hotel, probabil ne plimbam un pic pe acolo. Problema este alta: am citit primele 10 pagini din topic,,si am prea multe de vazut (in mod special in afara madridului): adica mi-ar placea: Avila, Segovia, Toledo, El Escorial, Aranjuez, iar in madrid: palatul regal, catedrala de la almudena, gradina zoologica (dar su parcul faunia---oare care dintre cele doua merita mai mult?) si in rest plimbare, nu ma pasioneaza muzeele de arta. Am citit pe una dintre pagini si de Monasterio de piedro, ufff,,,mi-ar placea sigur, dar nu mi-e clar nici cum ajung acolo, nici cum sa o mai pun in program. Deci daca aveti sugestii va rog sa ma ajutati. Multumesc!

Ah,,si inca ceva,,,vineri, pe 18 este ziua mea,,deci ceva deosebit de facut atunci in madrid? sa-mi ramana in minte cum mi-am sarbatorit ziua cand am implinit 33 ani? (spre exemplu intr-un an am fost la icebarul din barcelona-exista si in madrid un loc mai special?)


Buna,

Eu as sterge din lista Avila, Aranjuez si Zoo/ Faunia Madrid, nu ca nu ar fi interesante, dar nu ai timp sa vezi atat de mult. Merita mult mai mult  sa  mergi in  Segovia si Toledo.Pentru fiecare oras pierzi o zi. Daca ajungi in Segovia viziteaza si  La Granja San Ildelfonso, e un sat la 10 km de oras, aici e palatul de vara al Bourbonilor, mult mai frumos decat cel din Aranjuez, gradinile sunt superbe o copie a celor de la Versailles, dar nu atat de mari. Toledo e la vreo 80km de Madrid, poti sta o zi intreaga, e un oras muzeu.


In Madrid ai de vazut, pe langa Palatul Real , Plaza de España cu templul Debod, Gran Via, Plaza Cibeles, Colon, Paseo Recoletos, Gara Atocha, Puente de Toledo si noul parc Rio Manzanares, Parcul Retiro ......

Vrei ceva special de ziua ta. E cam frig cand vii, dar nu gen  Romania, incearca terasa The Roof Madrid sau ceea a   hotelului Oscar. In Chueca sau Malasaña sunt o gramada de locuri speciale;  Chueca  e un cartier "special", merita sa te pierzi un pic prin zona.

#831
ro_anna05

ro_anna05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.04.2009

View Postcrimoro, on 07 septembrie 2016 - 12:38, said:



Buna,

Eu as sterge din lista Avila, Aranjuez si Zoo/ Faunia Madrid, nu ca nu ar fi interesante, dar nu ai timp sa vezi atat de mult. Merita mult mai mult  sa  mergi in  Segovia si Toledo.Pentru fiecare oras pierzi o zi. Daca ajungi in Segovia viziteaza si  La Granja San Ildelfonso, e un sat la 10 km de oras, aici e palatul de vara al Bourbonilor, mult mai frumos decat cel din Aranjuez, gradinile sunt superbe o copie a celor de la Versailles, dar nu atat de mari. Toledo e la vreo 80km de Madrid, poti sta o zi intreaga, e un oras muzeu.


In Madrid ai de vazut, pe langa Palatul Real , Plaza de España cu templul Debod, Gran Via, Plaza Cibeles, Colon, Paseo Recoletos, Gara Atocha, Puente de Toledo si noul parc Rio Manzanares, Parcul Retiro ......

Vrei ceva special de ziua ta. E cam frig cand vii, dar nu gen  Romania, incearca terasa The Roof Madrid sau ceea a   hotelului Oscar. In Chueca sau Malasaña sunt o gramada de locuri speciale;  Chueca  e un cartier "special", merita sa te pierzi un pic prin zona.

multumesc

#832
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Când am vizitat Toledo trenurile erau full așa că am luat busul care a făcut 1h în loc de 30 Min cât făcea trenul rapid însă a fost semnificativ mai ieftin si dat fiind că autogara era aproape per total am ajuns mai repede. La tren când intri pe peron se face control de securitate ca la aeroport.

#833
eliza_gio

eliza_gio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.12.2012
Va rog sa ma ajutati si pe mine. Vreau sa ajung de la gara Atocha, unde o sa vin cu AVE din Valencia, la Hotel Togumar.  Am ales variant cea mai surta ca timp dar nu inteleg ce sunt acele C7, C10. Autobuze normale sau ceva gen aero bus. Asta ca sa stiu cum este cu plata biletului de calatorie.

Attached Files



#834
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Cea mai simpla varianta e metrou din Atocha pana si cobori la Bilbao si apoi metrou pana la Prosperidad. Adica asa: https://goo.gl/maps/BRdbQVB2hWA2

#835
eliza_gio

eliza_gio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.12.2012

View Postshadow_x3x, on 11 septembrie 2016 - 12:46, said:

Cea mai simpla varianta e metrou din Atocha pana si cobori la Bilbao si apoi metrou pana la Prosperidad. Adica asa: https://goo.gl/maps/BRdbQVB2hWA2

Da. Dar linia 1 este inchisa din iulie pana in noiembrie : http://www.crtm.es/c...1-de-metro.aspx
Si m-am incurcat. Intre timp am aflat ca C-1, C-2, C-3, C-4, C-5, C-7, C-8 y C-10 sunt linii feroviare.....de navetisti.
Deci, cum ajung?????

#836
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008
asa e, sunt trenuri. insa poti folosi pe bucata care te intereseaza bilet normal.

#837
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007

View Postro_anna05, on 02 septembrie 2016 - 23:31, said:

Bun,,,voi sta 4 nopti in madrid, in perioada 18-22 noiembrie...prima zi nu se oune, vom ateriza tarziu 17:40, pana ajungem la hotel, probabil ne plimbam un pic pe acolo. Problema este alta: am citit primele 10 pagini din topic,,si am prea multe de vazut (in mod special in afara madridului): adica mi-ar placea: Avila, Segovia, Toledo, El Escorial, Aranjuez, iar in madrid: palatul regal, catedrala de la almudena, gradina zoologica (dar su parcul faunia---oare care dintre cele doua merita mai mult?) si in rest plimbare, nu ma pasioneaza muzeele de arta. Am citit pe una dintre pagini si de Monasterio de piedro, ufff,,,mi-ar placea sigur, dar nu mi-e clar nici cum ajung acolo, nici cum sa o mai pun in program. Deci daca aveti sugestii va rog sa ma ajutati. Multumesc!

Ah,,si inca ceva,,,vineri, pe 18 este ziua mea,,deci ceva deosebit de facut atunci in madrid? sa-mi ramana in minte cum mi-am sarbatorit ziua cand am implinit 33 ani? (spre exemplu intr-un an am fost la icebarul din barcelona-exista si in madrid un loc mai special?)

Salut. N-am mai scris de multa vreme pe-aici. Intre zoo si Faunia as alege Zoo, ai mult mai multe de vazut. Faunia e mai mult o fantezie. La timpul pe care il ai neaparat Toledo 1 zi, combinat cu Aranjuez, apoi El Escorial si Segovia in alta zi. E maraton dar asta e timpul pe care-l ai. Avila e frumos, merita, dar e cam departe. In oras Palacio Real neaparat, as recomanda un specatcol de flamenco - uite o idee pt ziua ta, parcul Retiro, stradutele pline ochi cu lume din centru, plaza Mayor, plimbare pe Paseo del Prado apoi pe pe Paseo de la Castellana etc. Daca esti cu fotbalul de vizitat Bernabeu sau V Calderon. Catedral de la Almudena nu mi se pare ceva deosebit desi e langa Palacio Real, poti sa dai un tur. Mai interesanta mi se pare Las Descalzas Reales, e chiar in centru langa Sol. Nu stiu despre Monasterio de Piedra, ai pomenit mai sus, de fapt stiu de una dar e in Aragon la cel putin 200km de Madrid. De mancat poti incerca peste tot meniul zilei in jur de 10 euro, duminica poti merge sa mananci tapasuri si sa bei o bere sau un tinto la 100 Montaditos, e reducere in toata reteaua, nu numai in Madrid.

Edited by sorinviz, 24 September 2016 - 23:17.


#838
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007

View Posteliza_gio, on 11 septembrie 2016 - 09:25, said:

Va rog sa ma ajutati si pe mine. Vreau sa ajung de la gara Atocha, unde o sa vin cu AVE din Valencia, la Hotel Togumar.  Am ales variant cea mai surta ca timp dar nu inteleg ce sunt acele C7, C10. Autobuze normale sau ceva gen aero bus. Asta ca sa stiu cum este cu plata biletului de calatorie.

Salut, cele cu C... sunt trenurile Cercanias, ideea e ca daca iei C apoi autobuz trebuie sa cumperi bilete separate. Iit recomand autobuz 34 de langa Atocha, apoi schimb la Cibeles cu autobuz 9, te incadrezi in 60 minute pt. a folosi o singura calatorie. Iti recomand sa-ti cumperi din Atocha biletul de 10 calatorii pt metrou/autobuz, e mai rentabil decat sa cumperi din autobuz o singura calatorie. Se poate si cu metroul 1, cu schimbare la Bilbao linia 4 dar traseul e mai lung si nu la fel de interesant ca pe deasupra. Costul e acelasi.

Edited by sorinviz, 24 September 2016 - 23:34.


#839
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007

View Postsorinviz, on 24 septembrie 2016 - 23:34, said:

Salut, cele cu C... sunt trenurile Cercanias, ideea e ca daca iei C apoi autobuz trebuie sa cumperi bilete separate. Iit recomand autobuz 34 de langa Atocha, apoi schimb la Cibeles cu autobuz 9, te incadrezi in 60 minute pt. a folosi o singura calatorie. Iti recomand sa-ti cumperi din Atocha biletul de 10 calatorii pt metrou/autobuz, e mai rentabil decat sa cumperi din autobuz o singura calatorie. Se poate si cu metroul 1, cu schimbare la Bilbao linia 4 dar traseul e mai lung si nu la fel de interesant ca pe deasupra. Costul e acelasi.

Am uitat de linia 1 de metrou, e in renovare, cum bine spunea cineva mai sus. Cat despre trenurile de "navetisti" Cercanias, cum tot acea persoana pomenea, stai linistit, sunt civilizate, n-o sa fii atacat de triburi de indieni.

Edited by sorinviz, 25 September 2016 - 15:30.


#840
eliza_gio

eliza_gio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.12.2012

View Postsorinviz, on 25 septembrie 2016 - 15:29, said:

Am uitat de linia 1 de metrou, e in renovare, cum bine spunea cineva mai sus. Cat despre trenurile de "navetisti" Cercanias, cum tot acea persoana pomenea, stai linistit, sunt civilizate, n-o sa fii atacat de triburi de indieni.
Multumesc. Intre timp m-am intors. Am coborat in gara Atocha si am intrebat la informatii. La Cercanias avem gratuitate daca aratam biletele de tren AVE. Dar nici nu vrei sa stii cate linii de metrou ma puneau sa schimb pana la Prosperidad,iar eu stiam ca daca merg cu Cercanias o statie si apoi pe jos pana la Colon sa iau L4 ajung bine. Nu, nu e bine asa, si mi-au aratat 3 variante de mergeam cu metrouri de ma plictiseam .Asa ca m-au bulversat si am luat un taxi. Ulterior am intrebat la metrou si era bine ca mine. Ce nu inteleg e treaba cu 60 minute. In prima zi am luat cartela METROBUS de 10 calatorii de a statia Prosperidad si am intrebat de intervalul de schimbat intre calatorii. Mi s-a spus ca nu exista asa ceva, ca este biletul si calatoria. Ulterior am intrebat la hotel si mi s-a spus acelasi lucru. Le-am explicat cum era in Valencia si au ramas mirati. Am intrebat si un prieten de acolo, care ce e drept circula doar cu masina si mi-a zis la fel. Pana la urma cum este?
In rest mi-a placut foarte mult tot ce am vazut. De trei ori am planificat vizita in Toledo si de tot atatea ori am renuntat la ea pentru ca mai aveam un coltisor de explorat, o strada pe care nu am trecut, etc.

#841
laci73

laci73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.07.2010
Salutare la toata lumea

Tocmai am facut o rezervare intre 10-13 martie la Madrid 3 nopti.

Am mai fost in Barcelona dar a auzit ca e total diferit Madrid-ul asa ca vrea sa vad si capitala.

Cum e vremea in martie in Madrid ?

O sa rasfoiesc intre timp si paginile sa vad care sunt obiectivele care nu trebuiesc ratate, dintre muzee as dori sa vad Prado neaparat...
As vizita is Toledo dar perioada e prea scurta dupa mine si as prefera sa savurez Madridul cu cat mai multe plimbari in aer liber)

Merci pt.eventualele sfaturi si o zi faina Posted Image

Laci

#842
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postlaci73, on 26 septembrie 2016 - 12:00, said:

... dintre muzee as dori sa vad Prado neaparat ...

Până răsfoieşti, revin cu recomandarea de a vizita nu numai Prado, ci şi muzeele Thyssen-Bornemisza şi Lazaro Galdiano, precum şi Palatul Regal.
Şi ai judecat corect, lasă Toledo pe altădată, 3 zile sunt prea puţine. De fapt ai doar două zile pline, pentru că ziua de sosire şi ziua de plecare sunt mult scurtate din cauza zborurilor.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 27 September 2016 - 01:35.


#843
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postlaci73, on 26 septembrie 2016 - 12:00, said:

dintre muzee as dori sa vad Prado neaparat...

Si poate Museo Nacional de Arte Reina Sofia si Museo de Cera.

Nu uita de Estacion de Atocha si Parque de El Retiro

#844
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007

View Posteliza_gio, on 25 septembrie 2016 - 19:26, said:

Multumesc. Intre timp m-am intors. Am coborat in gara Atocha si am intrebat la informatii. La Cercanias avem gratuitate daca aratam biletele de tren AVE. Dar nici nu vrei sa stii cate linii de metrou ma puneau sa schimb pana la Prosperidad,iar eu stiam ca daca merg cu Cercanias o statie si apoi pe jos pana la Colon sa iau L4 ajung bine. Nu, nu e bine asa, si mi-au aratat 3 variante de mergeam cu metrouri de ma plictiseam .Asa ca m-au bulversat si am luat un taxi. Ulterior am intrebat la metrou si era bine ca mine. Ce nu inteleg e treaba cu 60 minute. In prima zi am luat cartela METROBUS de 10 calatorii de a statia Prosperidad si am intrebat de intervalul de schimbat intre calatorii. Mi s-a spus ca nu exista asa ceva, ca este biletul si calatoria. Ulterior am intrebat la hotel si mi s-a spus acelasi lucru. Le-am explicat cum era in Valencia si au ramas mirati. Am intrebat si un prieten de acolo, care ce e drept circula doar cu masina si mi-a zis la fel. Pana la urma cum este?
In rest mi-a placut foarte mult tot ce am vazut. De trei ori am planificat vizita in Toledo si de tot atatea ori am renuntat la ea pentru ca mai aveam un coltisor de explorat, o strada pe care nu am trecut, etc.

Salut, ma bucur ca ti-a placut. Faza cu 60 minute e valabila atat in autobuz cat si la metrou. In limita unei singure schimbari, la autobuz. Legat de reteaua de metrou, e destul de alambicata, in plus viteza te va soca, sunt convins Posted Image. Iar statiile foarte dese, e clar ca reteaua e conceputa de oameni foarte calmi si care au timp...

Edited by sorinviz, 27 September 2016 - 15:28.


#845
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007

View Postlaci73, on 26 septembrie 2016 - 12:00, said:

Salutare la toata lumea

Tocmai am facut o rezervare intre 10-13 martie la Madrid 3 nopti.

Am mai fost in Barcelona dar a auzit ca e total diferit Madrid-ul asa ca vrea sa vad si capitala.

Cum e vremea in martie in Madrid ?

O sa rasfoiesc intre timp si paginile sa vad care sunt obiectivele care nu trebuiesc ratate, dintre muzee as dori sa vad Prado neaparat...
As vizita is Toledo dar perioada e prea scurta dupa mine si as prefera sa savurez Madridul cu cat mai multe plimbari in aer liber)

Merci pt.eventualele sfaturi si o zi faina Posted Image

Laci

Salut, lunile cele mai reci sunt ianuarie si februarie, cu ceva ploi din cand in cand. In martie lucrurile se mai aseaza. Va fi rece, nu ca in Romania dar rece, cu cateva grade in termometre dimineata. Catre dupa amiaza urca la 13-15. Insa va fi soare, teoretic. Anul asta am avut ceva ploi in martie, de exemplu, a fost un an mai rece. Pentru 3 nopti Toledo e cam mult, intr-adevar. Prado, Thyssen si Palacio Real, daca esti fan al muzeelor. O zi frumoasa si tie.

#846
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postjudas, on 27 septembrie 2016 - 06:40, said:

Si poate Museo Nacional de Arte Reina Sofia ...

Reina Sofia e de artă contemporană, părerea mea e că nu merită vizitat decât dacă nu mai ai ce face pe-acolo. În afară de cele 3 mari muzee de care am amintit mai sus, mai degrabă merită vizitate Museo Cerralbo, Museo del Romanticismo şi chiar şi Museo Sorolla.


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate