Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Madrid

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1017 replies to this topic

#757
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postdiana-dima, on 14 august 2014 - 16:32, said:

ce-mi recomandati, sa-mi iau un ghid care sa ma duca-n punctele de interes sau sa merg eu de capul meu? cum ies mai ieftin?

Pai, daca iei ghid trebuie sa-l platesti, daca mergi de capul tau banii iti raman in buzunar. Cred ca e evident care varianta este mai ieftina.....

Edited by judas, 15 August 2014 - 06:21.


#758
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007

View Postdiana-dima, on 14 august 2014 - 16:32, said:

ce-mi recomandati, sa-mi iau un ghid care sa ma duca-n punctele de interes sau sa merg eu de capul meu? cum ies mai ieftin?

Buna. Numai japonezii aleg tururi cu ghid. La cate materiale exista, online si tiparite, e pacat. Daca vrei material tparit si idei noi, fa o vizita la punctul de informare turistica din Plaza Mayor. Daca nu ma-nsel, au si nise tururi gratis, cu ghid, daca tii neaparat. Succes.

#759
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Un tur gastronomic cu ghid, merita facut Posted Image

#760
cocogeo

cocogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.03.2006

View Postsorinviz, on 18 august 2014 - 03:24, said:


Buna. Numai japonezii aleg tururi cu ghid. La cate materiale exista, online si tiparite, e pacat. Daca vrei material tparit si idei noi, fa o vizita la punctul de informare turistica din Plaza Mayor. Daca nu ma-nsel, au si nise tururi gratis, cu ghid, daca tii neaparat. Succes.
Tururile nu sunt gratis. Cele trei trasee diferite costa cam 20 euro toate si merita fiecare banut. nu le ratati pentru ca nu veti regreta. Informatiile si modul foarte placut in care sunt transmise de catre ghid nu le regasesti in forma si continut in nici un ghid scris sau audio.

#761
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Ma documentez pentru o vacanta in Spania as dori sa stau 5 zile la Barcelona si 3 zile la Madrid. Care ar fi obiectivele ,,must see'' se gasesc parcari gen P+R ca la nemti? Cum stau cu transportul in comun se pot  lua bilete pentru toate mijloacele de transport de exemplu pt. trei zile? Pot descarca o harta de undeva cu principalelel obiective turistice, ca sa-mi planific mai bine traseul? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#762
crimoro

crimoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.10.2006
Incepand cu 29 martie 2015  Ryanair va opera pe ruta Madrid-Bucuresti.

#763
voinescu89

voinescu89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.09.2014
Salut tuturor,
In perioada 17-24 Februarie 2015 plec la Madrid cu Blue Air , se face check-in online si la intoarcere.
Am gasit un Hotel foarte ieftin si recomand tuturor , Hostal Helena , este situat pe Calle Gran Via , nr. 44 la etajul 9 , unde poti privi de pe terasa orasul , tot pe terasa exista si automat de bauturi , pretul zic eu este foarte mic doar 220 euro camera dubla , 7 nopti , este chiar vizavi de statia de metrou Callao.
Doresc sa ma ajutati cu ceva informatii referitor de la Aeroport pena aici in Gran Via , mi-am facut 2 rute , nu stiu daca sunt rentabile dar poate ma ajutati cu ceva mai bun , una ar fii sa iau autobuzul 101 pana la Cannilejas , apoi sa iau metroul Linia 5 pana la Callao , alta sa iau metroul de la Aeroport linia 8 pana la Nuevos Ministerios , apoi sa schimb metroul cu linia 10 pana la Alonso Martinez , apoi sa schimb metroul cu Linia 5 pana la Callao.
Stiu de Linia Express ca merge la Atocha , atata stiu , dar ce sa iau de acolo nu stiu pana in Gran via .
Ceva informatii despre vreme sa stiu ce haine sa luam la noi.
O zi vreau sa o rezerv in totalilate pentru Toledo , am citit ceva , am gasit ceva informatii , nu ar strica daca m-ati mai ajuta si in privinta asta.
Inca  nu mi-am facut planul pe restul de 5 zile si ceva ramase.

Edited by voinescu89, 17 September 2014 - 19:39.


#764
crimoro

crimoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.10.2006

View Postvoinescu89, on 17 septembrie 2014 - 19:35, said:

Salut tuturor,
In perioada 17-24 Februarie 2015 plec la Madrid cu Blue Air , se face check-in online si la intoarcere.
Am gasit un Hotel foarte ieftin si recomand tuturor , Hostal Helena , este situat pe Calle Gran Via , nr. 44 la etajul 9 , unde poti privi de pe terasa orasul , tot pe terasa exista si automat de bauturi , pretul zic eu este foarte mic doar 220 euro camera dubla , 7 nopti , este chiar vizavi de statia de metrou Callao.
Doresc sa ma ajutati cu ceva informatii referitor de la Aeroport pena aici in Gran Via , mi-am facut 2 rute , nu stiu daca sunt rentabile dar poate ma ajutati cu ceva mai bun , una ar fii sa iau autobuzul 101 pana la Cannilejas , apoi sa iau metroul Linia 5 pana la Callao , alta sa iau metroul de la Aeroport linia 8 pana la Nuevos Ministerios , apoi sa schimb metroul cu linia 10 pana la Alonso Martinez , apoi sa schimb metroul cu Linia 5 pana la Callao.
Stiu de Linia Express ca merge la Atocha , atata stiu , dar ce sa iau de acolo nu stiu pana in Gran via .
Ceva informatii despre vreme sa stiu ce haine sa luam la noi.
O zi vreau sa o rezerv in totalilate pentru Toledo , am citit ceva , am gasit ceva informatii , nu ar strica daca m-ati mai ajuta si in privinta asta.
Inca  nu mi-am facut planul pe restul de 5 zile si ceva ramase.


Salut,

In ceea ce priveste transportul catre hostal, Blue Air-ul din cate stiu aterizeaza  in jur de 2 dimineata, la ora asta metroul nu functioneaza si nici linia 101.Optiuni ar fi sa iei un taxi sau Express 24h pana-n Cibeles si de aici mergi pe jos pana-n Callao sunt vreo 15-10min .Sunt linii de noapte N... arunca-ti o privire  www.emtmadrid.es, vezi ce autobuze au statii in Gran Via. Cum esti cazat in centru cumpara-ti un metrobus de 10calatorii.

  In afara de Toledo  merita vizitata Segovia, e la doar 90 km de Madrid.Din Callao iei linia 3 metro in directia Moncloa.Autobuzele de la  Selpuvedana ajung in Segovia, www.lasepulvedana.es.
  Putin mai departe sunt Avila si  Salamanca,  www.avanzabus.com sau www.autobuseslarrea.com deasemenea www.renfe.com, vezi ce este avantajos ca timp si bani trenul sau bus-ul.

#765
voinescu89

voinescu89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.09.2014
In perioada asta 17-24 februarie programul Blue Air este asa:
Bucuresti (OTP) 15:25 - Madrid (Barajas) 18:35 ora locala in Madrid
Madrid (Barajas) 19:20 - 00:05 Bucuresti (OTP).
De aceea zic de acele 2 linii , dar e foarte buna si Express-ul care ajunge la Cibeles, oricum multumesc de raspuns.
Ceva informatii despre vreme sa stim ce haine sa luam la noi.
Car este diferenta dintre Madrid Pass si Madrid card sau e acelasi si la ce ajuta?

Edited by voinescu89, 18 September 2014 - 17:46.


#766
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postvoinescu89, on 18 septembrie 2014 - 17:37, said:

Car este diferenta dintre Madrid Pass si Madrid card sau e acelasi si la ce ajuta?

Madrid Pass este doar pentru transportul in comun (http://www.city-disc...our.php?id=8368),
iar Madrid Card este pentru vizita (include intrari gratuite) si transport in comun (http://www.madridcard.com/en/inicio).

View Postvoinescu89, on 18 septembrie 2014 - 17:37, said:

Ceva informatii despre vreme sa stim ce haine sa luam la noi.

Despre vreme doar Romica Jurca sau Busu te pot ajuta.....Posted Image

#767
crimoro

crimoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.10.2006

View Postvoinescu89, on 18 septembrie 2014 - 17:37, said:

In perioada asta 17-24 februarie programul Blue Air este asa:
Bucuresti (OTP) 15:25 - Madrid (Barajas) 18:35 ora locala in Madrid
Madrid (Barajas) 19:20 - 00:05 Bucuresti (OTP).
De aceea zic de acele 2 linii , dar e foarte buna si Express-ul care ajunge la Cibeles, oricum multumesc de raspuns.
Ceva informatii despre vreme sa stim ce haine sa luam la noi.
Car este diferenta dintre Madrid Pass si Madrid card sau e acelasi si la ce ajuta?


Salut,

http://www.neoexperi...madrid-card  

http://www.gomadrid....ravel-pass.html
Pt vreme uita-te pe www.eltiempo.es

#768
voinescu89

voinescu89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.09.2014
Daca comand pe net Madrid Pass , imi vine acasa acea cartela? sau trebuie sa prezint in Madrid vreun cod ceva de la rezervare?
Si de unde pot cumpara o harta cu traseele autobuzelor din Madrid? ca metrou sunt destule pe net gratuite.

#769
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.05.2009
Buna, a stat cineva in ultimul timp in apartament închiriat in Madrid si poate recomanda un site? Mulțumesc. De obicei stau la Ganivet, dar parca as schimba ceva.

#770
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postmisspiss, on 28 septembrie 2014 - 22:50, said:

Buna, a stat cineva in ultimul timp in apartament închiriat in Madrid si poate recomanda un site? Mulțumesc. De obicei stau la Ganivet, dar parca as schimba ceva.
http://www.rentalia....-madrid-madrid/

View Postvoinescu89, on 19 septembrie 2014 - 19:27, said:

Daca comand pe net Madrid Pass , imi vine acasa acea cartela? sau trebuie sa prezint in Madrid vreun cod ceva de la rezervare?
Purchase your card through our website or at different sales points which are located at your destination.
We advise our customers purchasing on-line in advance as it guarantees availability and, hence the trip is secured as well. You can be treated to a special discount as well, so check for labeled discounts.
Collect at destination or home delivery

Once purchased, a voucher is issued so it can be exchanged at one of the different collection points at your destination. For your own convenience, our collection points are strategically placed at airports, train stations, tourism offices, etc
Sometimes we offer you the possibility of sending the cards to your home address. This allows you to check the guide that goes with the card to plan your trip before you arrive at your destination.

#771
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.05.2009

View Postjudas, on 29 septembrie 2014 - 07:06, said:


http://www.rentalia....-madrid-madrid/


Mulțumesc. L-ai testat personal? :)

Purchase your card through our website or at different sales points which are located at your destination.
We advise our customers purchasing on-line in advance as it guarantees availability and, hence the trip is secured as well. You can be treated to a special discount as well, so check for labeled discounts.
    Collect at destination or home delivery

Once purchased, a voucher is issued so it can be exchanged at one of the different collection points at your destination. For your own convenience, our collection points are strategically placed at airports, train stations, tourism offices, etc
Sometimes we offer you the possibility of sending the cards to your home address. This allows you to check the guide that goes with the card to plan your trip before you arrive at your destination.


#772
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
@misspiss

Daca te referi la site-ul de cazari "rentalia", da, l-am folosit dar nu in Madrid, ci in Valencia.

#773
crimoro

crimoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.10.2006
Pentru inchiriat apartament turistic www.homeaway.es

#774
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.05.2009

View Postcrimoro, on 30 septembrie 2014 - 08:16, said:

Pentru inchiriat apartament turistic www.homeaway.es
Mulțumesc, încerc si aici, poate găsesc ceva pe gustul meu :)

View Postjudas, on 30 septembrie 2014 - 06:48, said:

@misspiss

Daca te referi la site-ul de cazari "rentalia", da, l-am folosit dar nu in Madrid, ci in Valencia.
Mulțumesc, mai insist. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate