Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Madrid

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1017 replies to this topic

#739
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

View PostPatrick007, on 17 februarie 2014 - 18:03, said:

Abia intors din capitala Spaniei dupa un sejur de 4 zile in Madrid + 1 Toledo + 2 Valencia cu bilete ieftine la Tarom.
poti sa-mi spui ce inseamna bilete ieftine la Tarom? si cand le-ai luat? ca eu astept acum programul de iarna la Blue tot pentru februarie 2015.

Am inchiriat masina si am facut 1370km .. am vazut cat am putut de mult. Vremea a fost si buna si proasta. Am prins o zi in Madrid doar cu ploaie marunta dar cu ploaie in care mai mult am vizitat sub umbrela. Am fost la cele mai importante 3 muzee din Madrid cand a fost gratis, am platit intrare la Cathedrala din Toledo + intrare la oceanograf`ul din Valencia. A fost o experienta foarte frumoasa. Recomand Madrid-ul .. este plin de viata, curat si renovat. Frumos.
care-i treaba cu muzeele gratuite? au anumite date?


In alta ordine de idei, citind pe scurt si pe sarite, am observat ca majoritatea celor care au postat sunt iubitori de vizitat muzee, catedrale si alte obiective "plicticoase" pentru copii. Intrucat vom calatori cu 2 copii de 8 si 12 ani, as vrea sa stiu ce pot vizita in februarie in Madrid asa incat sa fie interesant si pentru ei. De asemenea, ma intereseaza zonele de shopping si daca pe inceput de februarie se mai gasesc reduceri...

Privitor la orarul de zbor al Blue... enervant cu aterizarea la Barajas la 1:50... circula mijloacele de transport in comun (metrou, autobuz) la ora aceea? Am vazut ca au niste carduri valabile 3,5,7 zile; le pot actiiva direct din aeroport? Acopera deplasarea intre aeroport si oras?

Edited by zugry, 22 April 2014 - 09:18.


#740
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postzugry, on 22 aprilie 2014 - 09:16, said:

In alta ordine de idei, citind pe scurt si pe sarite, am observat ca majoritatea celor care au postat sunt iubitori de vizitat muzee, catedrale si alte obiective "plicticoase" pentru copii. Intrucat vom calatori cu 2 copii de 8 si 12 ani, as vrea sa stiu ce pot vizita in februarie in Madrid asa incat sa fie interesant si pentru ei. De asemenea, ma intereseaza zonele de shopping si daca pe inceput de februarie se mai gasesc reduceri...

Privitor la orarul de zbor al Blue... enervant cu aterizarea la Barajas la 1:50... circula mijloacele de transport in comun (metrou, autobuz) la ora aceea? Am vazut ca au niste carduri valabile 3,5,7 zile; le pot actiiva direct din aeroport? Acopera deplasarea intre aeroport si oras?

View Postzugry, on 22 aprilie 2014 - 09:16, said:

In alta ordine de idei, citind pe scurt si pe sarite, am observat ca majoritatea celor care au postat sunt iubitori de vizitat muzee, catedrale si alte obiective "plicticoase" pentru copii. Intrucat vom calatori cu 2 copii de 8 si 12 ani, as vrea sa stiu ce pot vizita in februarie in Madrid asa incat sa fie interesant si pentru ei. De asemenea, ma intereseaza zonele de shopping si daca pe inceput de februarie se mai gasesc reduceri...

Privitor la orarul de zbor al Blue... enervant cu aterizarea la Barajas la 1:50... circula mijloacele de transport in comun (metrou, autobuz) la ora aceea? Am vazut ca au niste carduri valabile 3,5,7 zile; le pot actiiva direct din aeroport? Acopera deplasarea intre aeroport si oras?


Buna,
Pentru transferul de la aeroport in centrul orasului poti folosi cu incredere EXPRES AEROPUERTO, circula toata noaptea(si toata ziua) iar o calatorie costa 5 euro.  Ai mai jos informatii utile( varianta in limba engleza momentan nu e disponibila momentan)

https://www.emtmadri...erto/index.html

Cardul(daca te referi la MADRIDCARD) iti ofera posibilitatea de a intra (gratis sau cu reducere) la obiective importante din Madrid si nu ofera si transport

http://www.madridcard.com/en/inicio

In ceea ce priveste distractia copiilor, in Madrid e o gradina zoologica si un parc de distractii pe linia de metrou 10

http://www.metromadr...TurInterior.pdf

Bafta!!!

#741
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
eu ma refeream la aceste carduri:
"TOURIST TICKET
The fares from February 1st. 2013 are as follows:
Tourist Travel Pass
TOURIST TRAVEL PASS Zones  1 day  2 day  3 day  5 day  7 day
  A  8.40 €  14.20 €  18.40 €  26.80 €  35.40 €
"
pe care le-am gasit aici: http://www.ctm-madri...=0&CODBOTON=203

#742
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postzugry, on 23 aprilie 2014 - 08:57, said:

eu ma refeream la aceste carduri:
"TOURIST TICKET
The fares from February 1st. 2013 are as follows:
Tourist Travel Pass
TOURIST TRAVEL PASS Zones  1 day  2 day  3 day  5 day  7 day
  A  8.40 €  14.20 €  18.40 €  26.80 €  35.40 €
"
pe care le-am gasit aici: http://www.ctm-madri...=0&CODBOTON=203


Eu cand am fost la Madrid am platit separat transportul la /de la Aeroport si transportul in oras. Pe siteul respectiv nu apare mentiunea includerii transferului la/de la aeroport

http://www.ctm-madri...dioma?xh_TIPO=8

Colegii forumisti care au fost recent in Madrid sa ne ajute sa lamurim acest ''diferend'' :-)

#743
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postzugry, on 22 aprilie 2014 - 09:16, said:

De asemenea, ma intereseaza zonele de shopping si daca pe inceput de februarie se mai gasesc reduceri...

Cea mai concentrata zona de shopping o gasesti pe bulevardul Gran Via (intre statia de metrou Gran Via si Callao) si
intre Gran Via si Puerta del Solo (Calle Preciados, Calle Carmen, Calle Montera si imprejurimile).
Si, da, februarie e perioada de reduceri....

View Postzugry, on 22 aprilie 2014 - 09:16, said:

In alta ordine de idei, citind pe scurt si pe sarite, am observat ca majoritatea celor care au postat sunt iubitori de vizitat muzee, catedrale si alte obiective "plicticoase" pentru copii. Intrucat vom calatori cu 2 copii de 8 si 12 ani, as vrea sa stiu ce pot vizita in februarie in Madrid asa incat sa fie interesant si pentru ei.

Daca sunt baietzi, poti sa-i duci sa viziteze Santiago Bernabeu......

#744
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Eu am fost in Ianuarie si cica incepusera reducerile... pe naiba, numai preturi babane. Nici in Februarie situatia nu s-a schimbat foarte mult... nu mai este ce-a fost in Spania si Italia!

#745
crimoro

crimoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.10.2006

View Postzugry, on 22 aprilie 2014 - 09:16, said:

In alta ordine de idei, citind pe scurt si pe sarite, am observat ca majoritatea celor care au postat sunt iubitori de vizitat muzee, catedrale si alte obiective "plicticoase" pentru copii. Intrucat vom calatori cu 2 copii de 8 si 12 ani, as vrea sa stiu ce pot vizita in februarie in Madrid asa incat sa fie interesant si pentru ei. De asemenea, ma intereseaza zonele de shopping si daca pe inceput de februarie se mai gasesc reduceri...

Privitor la orarul de zbor al Blue... enervant cu aterizarea la Barajas la 1:50... circula mijloacele de transport in comun (metrou, autobuz) la ora aceea? Am vazut ca au niste carduri valabile 3,5,7 zile; le pot actiiva direct din aeroport? Acopera deplasarea intre aeroport si oras?


Buna,

    Nu stiu daca mai e valabil post-ul. Pentru cei care vin la Madrid exista 24h Linea exprés  vine la 13-20min /zi si 35min/noapte. Are 3statii: O´Donell, Cibeles( centru) Atocha final de linie. O calatorie costa 5e.

   Daca ajungeti la T4 puteti lua Cercania (C1) este un tren urban ultimul tren pleaca din T4 la 00.18 , primul pleaca din Atocha la 5.15. O calatorie costa in jur de 2.55E. Are statii in Chamartin, un al punct feroviar important , Nuevos Ministerios, Recoletos ( centru)  Atocha, unde puteti face legatura cu  linii de metro sau alte linii C.

   Daca veniti intre 6am -1.30am, puteti lua metroul are statii in T3 si T4. Cei care vin cu low cost , wizz sau blueair aterizeaza in T1 aveti ceva de mers pana la statia de metro  la T3.Un bilet simplu costa in functie de cate statii mergi, stiu ca exista un supliment pentru aeroport.
   Nu stiu cat de avantajoase sunt abonamentele turistice.Cel putin centrul  incepand cu Atocha, Paseo Prado, Cibeles, Recoletos, Plaza Colon, Retiro, Sol, Plaza Mayor.... se pot vizita la pas, fara sa folosesti transportul public.Depinde unde esti cazat si cat de mult iti place sa mergi. De preferat un abonament de 10calatori metro-bus costa 12,20e

  Pentru shopping, reducerile incep 7ianuarie-31martie iar vara 1iulie-31august.In primele 2saptamani de reduceri nu sunt chilipiruri, reduc f putin.Exista langa Madrid outleturi, unul la care se poate ajunge in metro Linia 10 inspre Hospital Sofia in San Sebastian de los Reyes .La Rozas Village cu brand-uri de lux  www.lasrozasvillage.com

In Las Rozas este  thestyleoutlets.es se ajunge cu autobuze din Moncloa.
In Madrid  pt cumparaturi Gran Via , Calle Preciados, Goya  sau Calle Serrano pentru pretentiosi

Pt pitici ar fi  Faunia, Zoo si Parque de Atracciones,  poate o plimbare cu telefericul din Plaza de España spre Zoo. Daca sunt funs Real Madrid sau Atletico  pot vizita stadioanele, desi mi se pare cam scum, pt Real era vreo 14e pt adulti si 9e pt copii.Nu stiu cat costa pt Atletico, langa stadion merita o plimbare in Parcul Manzanares

Recomand muzeele de Romanticismo  museoromanticismo.mcu.es    si  Sorolla  museosorolla.mcu.es. Biblioteca nationala are un interior f frumos  www.bne.es

#746
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
Multumesc frumos, foarte utile informatiile!

#747
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007

View Postzugry, on 22 aprilie 2014 - 09:16, said:

In alta ordine de idei, citind pe scurt si pe sarite, am observat ca majoritatea celor care au postat sunt iubitori de vizitat muzee, catedrale si alte obiective "plicticoase" pentru copii. Intrucat vom calatori cu 2 copii de 8 si 12 ani, as vrea sa stiu ce pot vizita in februarie in Madrid asa incat sa fie interesant si pentru ei. De asemenea, ma intereseaza zonele de shopping si daca pe inceput de februarie se mai gasesc reduceri...

Privitor la orarul de zbor al Blue... enervant cu aterizarea la Barajas la 1:50... circula mijloacele de transport in comun (metrou, autobuz) la ora aceea? Am vazut ca au niste carduri valabile 3,5,7 zile; le pot actiiva direct din aeroport? Acopera deplasarea intre aeroport si oras?

Salut,

Legat de atractiile pentru cei mici, recomand, Zoo, Faunia (desi e destul de scump, consider ca nu prea merita...), Parque de Atracciones, Parque Warner - desi e in afara orasului e mult mai interesant decat primul mentionat, poti merge cu Renfe pana la statia Pinto, de acolo exista shuttle gratuit pana in parc. Alte atractii interesante: Teleferico - poti folosi cand mergi la Zoo de exemplu, parcul Retiro - poti merge la un picnic, poti inchiria barca sau bicicleta, amenajarile de pe Rio Manzanares, in zona Stadionului Vicente Calderon, muzeele Atletico (9 euro parca) si Real Madrid (19 euro pt adulti 14 pt copii, cam scump..), Plaza de Toros Las Ventas etc. Nu recomand cardurile Travel Pass decat daca se foloseste intens reteaua de transport, consider ca biletele de 10 calatorii pentru metrou sunt mai mult decta suficiente, toate atractiile fiind cat de cat concentrate in zona centrala. Daca se merge cu metroul la/de la aeroport, atentie la acel supliment, e 3 euro parca, pe sens.

#748
crimoro

crimoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.10.2006
Pentru cei care vin la Madrid si de aici vor sa viziteze Segovia de la 1august autobuzele se vor lua doar din intercambiador Moncloa.Ajungeti cu L3 si L6 de metro.

#749
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Salut. Sambata plec in concediu in Spania (Madrid 4 zile si Barcelona 7 zile). Pt Madrid mi-am facut o lista cu ce as putea vizita. Insa vreau sa stiu ce oras recomandati pt o vizita de 1 zi: Toledo, Segovia, Aranjuez sau Escorial?
Zbor cu blue air si avionul ajunge la 1:50 deci nu am sanse sa prind metrou. Cred ca voi lua un taxi pana in apropiere de Retiro Park(unde e hotelul). Cam cat ar trebui sa coste si daca aveti vreun pont legat de taxi.

#750
crimoro

crimoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.10.2006

View Postshadow_x3x, on 16 iulie 2014 - 09:58, said:

Salut. Sambata plec in concediu in Spania (Madrid 4 zile si Barcelona 7 zile). Pt Madrid mi-am facut o lista cu ce as putea vizita. Insa vreau sa stiu ce oras recomandati pt o vizita de 1 zi: Toledo, Segovia, Aranjuez sau Escorial?
Zbor cu blue air si avionul ajunge la 1:50 deci nu am sanse sa prind metrou. Cred ca voi lua un taxi pana in apropiere de Retiro Park(unde e hotelul). Cam cat ar trebui sa coste si daca aveti vreun pont legat de taxi.


Salut,

De la T1 poti lua  Express 24h,  la ora la care ajungi vine cam la 30min, cobori in Cibeles -al doilea stop. Biletul costa 5e. Retiro Parque e la 5min, intrarea Puerta Alcala .
In ceea ce priveste pretul calatoriei cu taxi-ul, poate fi in jur de 30-40E. Se aplica tarif 2+taxa de aeroport+ taxa de bagaj si cat costa calatoria.Dintre cele 4 orase, cel mai turistic este Toledo. Insa pregateste-te este f cald in perioada asta si super aglomerat. Dar merita vazut.

#751
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Stiu de Express 24h doar ca la ora aia nu prea mai am chef de plimbari cu bagajele. O sa iau un taxi. Asta e. Pentru Toledo ca sa ajung la Mirador del Valle (pt panorama orasului) am citit ca ar fi un trenulet (care totusi nu e recomandat pt ca nu face opriri) si ar mai fi un touristic bus de tipul hop on - hop off, care costa 9 euro pt 1 zi. Este ok varianta asta sau mai e si alta solutie?
Inca o intrebare: Merita o plimbare pana in Parque El Capricho si Parque Juan Carlos I? Pt ca sunt destul de departe si as dori sa aflu daca merita sa bat atata drum. Mersi.

#752
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
La Toledo, atat bus-ul turistic, cat si trenuletul fac o oprire de vreo 5-7 minute in locul cu panorama orasului, indeajuns cat sa faci poze.

#753
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Am gasit si autobuzele locale din Toledo pe acest site: http://www.unauto.es/lineas.php Cu ce autobuz as ajunge pt panorama orasului? Am gasit asta : http://www.unauto.es/verlinea.php?id=8 e ok?

#754
crimoro

crimoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.10.2006

View Postshadow_x3x, on 17 iulie 2014 - 07:05, said:

Stiu de Express 24h doar ca la ora aia nu prea mai am chef de plimbari cu bagajele. O sa iau un taxi. Asta e. Pentru Toledo ca sa ajung la Mirador del Valle (pt panorama orasului) am citit ca ar fi un trenulet (care totusi nu e recomandat pt ca nu face opriri) si ar mai fi un touristic bus de tipul hop on - hop off, care costa 9 euro pt 1 zi. Este ok varianta asta sau mai e si alta solutie?
Inca o intrebare: Merita o plimbare pana in Parque El Capricho si Parque Juan Carlos I? Pt ca sunt destul de departe si as dori sa aflu daca merita sa bat atata drum. Mersi.

Salut,

Parcul El Capricho merita vazut, e adevarat e destul de departe, dar daca esti prin centru iei L5 metro faci cam 20min. Toledo, eu l-am facut mereu la pas, nu stiu detalii referitor la trenulet sau bus-ul turistic.

http://www.toledo-tu...d-en-toledo_474 aici ai informatii despre scarile mecanice sa ajungi in cetate de la statia de bus sau AVE.

http://www.eltiempo.es/   arunca-ti o privire sa vezi cum o sa fie vremea, sa-ti alegi pt vizita la Toledo o zi mai putin calduroasa.


vacanta placuta!

#755
diana-dima

diana-dima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.12.2013
ce-mi recomandati, sa-mi iau un ghid care sa ma duca-n punctele de interes sau sa merg eu de capul meu? cum ies mai ieftin?

#756
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Clar ca iesi mai ieftin pe cont propriu. Si in plus cred ca e mai interesant si mai ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate