Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#415
adelinamm

adelinamm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.02.2010
Aveti grija cu cotetele din OSB, cred ca ar trebui vopsite sau varuite si la exterior si in interior. Eu am facut anul acesta unul nou si in 5 luni gainile s-au umplut de paduchi. De 2 saptamani ma lupt sa ii elimin.

#416
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Si ce legatura au paduchii cu OSB-ul ? Ca n-am prins ideea...

#417
cactus4monck

cactus4monck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.01.2010
Am sa va explic eu, pentru ca si eu am cotetele din OSB. Problema nu este materialul neaparat, cat faptul ca in timp, OSB-ul se exfoliaza la exterior daca nu este tratat si chiar si asa. In toate crapaturile alcatuite din bucatelele exfoliate de lemn din care este facut OSB-ul, se pot ascunde daunatori. Dar asta se poate intampla teoretic cu orice cotet de lemn, nu numai cu cele din OSB. Iar in 5 luni, gainile care nu sunt tratate impotriva paduchilor ii fac in orice cotet, mai ales pe caldura asta.
Probabilitatea depinde bineinteles si de conditiile de viata ale pasarilor si de numarul lor.

Edited by cactus4monck, 13 August 2010 - 13:28.


#418
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cactus4monck, on 13th August 2010, 14:24, said:

...
In toate crapaturile alcatuite din bucatelele exfoliate de lemn din care este facut OSB-ul, se pot ascunde daunatori. ...

O solutie poate fi pensularea foilor de OSB cu un insecticid capabil, inainte de montare.

Pentru ca eventualii ectoparaziti care-si depun ouale acolo, sa se intalneasca cu respectivul produs chimic... Si la fel si noii lor nascuti, chiar la locul iesirii din oua.

#419
john23

john23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.11.2007
Buna seara!
As vrea sa stiu daca se pot face cotete din panouri sandwitch, cu tabla vopsita la interior si exterior, pentru gaini sau curci?
Din ce am citit pana acum majoritatea folosesc constructii din lemn sau zidite.

#420
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 john23, on 21st August 2010, 18:02, said:

....
As vrea sa stiu daca se pot face cotete din panouri sandwitch, cu tabla vopsita la interior si exterior, pentru gaini sau curci?
...

Cele mai noi si mai moderne adaposturi asa sunt concepute.

Numai ca sunt enorm de scumpe, comparativ cu solutiile pe lemn.

Edited by horia66, 22 August 2010 - 13:32.


#421
john23

john23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.11.2007

 horia66, on 22nd August 2010, 14:31, said:

Cele mai noi si mai moderne adaposturi asa sunt concepute.

Numai ca sunt enorm de scumpe, comparativ cu solutiile pe lemn.
Multumesc mult!

#422
zargan

zargan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.03.2007
Buna seara tuturor,

Urmaresc de ceva timp acest topic, in incercarea de a afla un raspuns la o problema mai veche pe care o am. Parintii mei stau la curte, si as dori sa cresc si eu ceva pasari la ei. Din pacate, acum mai bine de 15 ani, tatal meu s-a apucat sa creasca gaini in curte, insa avand casa inconjurata de blocuri, nu a durat mult si ne-am trezit cu o "delegatie" de la primarie care l-au anuntat pe tata ca datorita reclamatiilor primite de la vecinii din blocuri, trebuie sa renunte la cresterea lor. Problema nu era mizeria, mirosul (era o curatenie exemplara, statea cu farasul la fundul lor ) ci ... cantatul cocosilor ! Asta este .....
Rugaminte mea este daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi, tare mult as vrea sa cresc si ceva pasari, iar tata ar fi bucuros sa mai aiba si el ceva animale prin curte. Eu ma gandisem la ceva rate lesesti, care sunt ceva mai tacute, dar parca mi-ar suride mai mult ceva sussex sau plymouth alb :) dar ce fac cu galagia ?!
Voi ce parere aveti ? Exista si alte pasari (gaini si rate in principal) in afara de ratele lesesti, care sa nu faca prea mult zgomot ?
Da, stiu, mare ti-e gradina Doamne' si multi au sarit gardul ...

#423
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 zargan, on 18th January 2011, 20:19, said:

dar ce fac cu galagia ?!

O solutie ar fi sa le faci un cotet izolat si sa le tii inchise acolo, lasand doar o fereastra pentru venilatie. In felul asta zgomotul va fi redus.

#424
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

 horia66, on 13th August 2010, 13:28, said:

O solutie poate fi pensularea foilor de OSB cu un insecticid capabil, inainte de montare.

Pentru ca eventualii ectoparaziti care-si depun ouale acolo, sa se intalneasca cu respectivul produs chimic... Si la fel si noii lor nascuti, chiar la locul iesirii din oua.
Eu am dat parca cu ceva insecticid pentu gandaci de bucatarie pe gips cartonul pe care le-am pus in baie... da nu mai stiu cum ii spune. Ar merge oare solutia asta si pentu paduchi de de pasari si alti paraziti ? Daca nu ce ar merge ?

#425
zargan

zargan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.03.2007

 Akomar, on 18th January 2011, 23:54, said:

O solutie ar fi sa le faci un cotet izolat si sa le tii inchise acolo, lasand doar o fereastra pentru venilatie. In felul asta zgomotul va fi redus.
Multumesc ptr raspuns. Nu este insa o problema caldura ? Mai ales vara, in conditii de oras, unde vantul nu prea bate ? Casa parintilor este inconjurata de blocuri si vara este o zabusheala cumplita. As putea instala un ventilator ..... sau sa incerc mai bine sa fac un cotet izolat, iar curtea pasarilor sa o izolez pe 3 laturi plus plafonul, lasand deschisa numai latura catre casa noastra ? Sau, cel mai simplu ar fi daca as gasi o solutie sa "convig" cocosul sa nu mai cante :)

#426
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 zargan, on 19th January 2011, 15:45, said:

...
Sau, cel mai simplu ar fi daca as gasi o solutie sa "convig" cocosul sa nu mai cante :)

Vrei neaparat sa obtii pui ? Daca vrei doar oua pt. consum nu-ti trebuie cocos. Gainile "se oua" chiar daca n-au cocos, dar ouale sunt infecunde (nu vei obtine pui daca le incubezi).

Iar in situatia cand vrei totusi sa obtii si ceva pui - pentru inlocuirea gainilor batrane - aduci un cocos pentru maxim 2-3 saptamani.

De preferinta in perioada concediilor - cand pleaca majoritatea "colocatarilor", sau in miezul iernii, cand toate orataniile stau inchise in adapost, cu becul aprins... si nu le aude nimeni ce fac ele acolo.

iar ouale obtinute in sezonul "cu cocos", le bagi la incubat, nu le faci ochiuri ...

#427
zargan

zargan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.03.2007

 horia66, on 21st January 2011, 23:09, said:

Vrei neaparat sa obtii pui ?  ...
Multumesc ptr raspuns. Cred ca asa ar fi cel mai bine, parca-mi este cam mila de ele sa le tin inchise. Ideea era de a avea in principal oua, nu ma deranjeaza daca sunt fecundate sau nu (in tigaie sfaraie la fel). Iar cocos .... mai bine il iau mai tarziu, poate se mai obisnuiesc si vecinii intre timp cu ideea :D. Si asa ma batea gandul sa iau oua de undeva din Anglia sau Germania undeva prin toamna, ca sa mai primenesc sangele (am remarcat ca rasele de afara sunt mai aratoase decat cele de la noi).... pana atunci pot sta linistite si fara cocos iar eu mai capat ceva experienta intre timp ca sa le pot inmulti.

#428
CIPRIANGABI

CIPRIANGABI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.01.2009
Am postat un nou subiect prin care as dori sa impartasim problemele micilor fermieri care suntem dupa cum stim foarte multi la numar si ne descurcam ficare dupa cum ne duce capul!
Video ,povesti despre gainarit ,sfaturi,probleme etc. :thumbup:

Attached Files



#429
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 CIPRIANGABI, on 12th February 2011, 10:18, said:

Am postat un nou subiect prin care as dori sa impartasim problemele micilor fermieri care suntem dupa cum stim foarte multi la numar si ne descurcam ficare dupa cum ne duce capul!
Video ,povesti despre gainarit ,sfaturi,probleme etc. :thumbup:

mie imi place gaina de curte nu broiler sau alte porcarii genetice crescute cu drojdie

#430
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 starpom, on 12th February 2011, 09:23, said:

mie imi place gaina de curte nu broiler sau alte porcarii genetice crescute cu drojdie

Da, ai dreptate, eu am auzit ca pe langa drojdia care le-o da in ferme ca sa ii umfle, le mai da si praf de copt 1% tot cu scopul ala. Iti dai seama ca asta vine peste hormonii injectati in gusa si asta dupa ce i-a stricat niste gene in laborator!

#431
alexbc90

alexbc90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 29.06.2009
:coolspeak:  ce sa le faci.......TV-ul asta.....

#432
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

 alexbc90, on 12th February 2011, 13:58, said:

:coolspeak:  ce sa le faci.......TV-ul asta.....
Deja se exagereaza. Este o carne ieftina si de o calitate conforma cu pretul. Am mancat multi pui dintrastia si probabil ca o sa mai manac si cred ca si marea majortate a populatiei. Peste tot in lume cred ca asta se intelege prin carne de pui. Daca suntem mai rafinati putem cumpara pui La Bresse din Franta :))) de pe ebay. Daca se vrea o alta caltate, exista varainte da cu un pret mai mare de la gospodari. Anul trecut vedeam intr-un targ de profil din Bucuresti chinezi care vin special sa cumpere gaini vii pentu mancarurile lor. Sau mai avem varianta sa le crestem noi, eu asta incerc sa fac.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate