Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#397
magda06

magda06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.08.2008
lumina au de la natura.....nu au nici un fel de lumina artificiala...iar cotelul lor nu il am inca inchis si cand il voi inchide voi pune o usa facuta cu plasa ....toata ziua stau in aer liber avand gard de jur imprejur...cautand am gasit un articol ca le-ar trebui calciu....si sa le dau cojile de la ou  ca dupa nu vor mai sparge oul...oare nu le indemn mai mult?nu stiu ce variante sa mai gasesc pt ca am o saptamana de cand tot incerc sa salvez....pt ca nu as vrea totusi sa le tai..nu s-a confruntat nimeni pana acum cu asa ceva,sa-mi spuna cum le-a dezvatat?

#398
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postcactus4monck, on 4th August 2010, 06:14, said:

Buna ziua tuturor,
am si eu o intrebare pentru Dl.doctor Horia in special, dar si pentru cei ce au mai intalnit la pui asemena simptome si anume: am vreo 15 pui cu varsta de aprox. o luna(de rasa si hibrizi) intre care am adus cam acum o saptamana-doua 5 pui de bibilica cumparati din piata. Nu am avut unde sa-i tin separat, asa ca i-am pus impreuna. O saptamana au fost cu totii bine mersi. Apoi incetul cu incetul au inceput sa fie apatici, sa nu mai manance si sa nu mai bea apa,sa stea cu capul in pene. Am inceput sa le administrez vitamine in apa si Avianprotect pe cioc fiindca nu aveam atunci altceva. Nu si-au revenit,dimpotriva tot mai multi se imbolnavesc. Nu au scaune moi,dar ceea ce m-a pus pe ganduri a fost faptul ca ieri una dintre bibilici a inceput sa tremure foarte tare din cap de nici nu-si mai purtea inchide ciocul. S-a speriat si ea saraca, dar in scurt timp s-a obisnuit cu situatia si a inceput sa manance. Doua dintre bibilici au astfel de manifestari neurologice, iar una dintre ele nu se prea poate ridica in picioare. Puii de gaina au inceput de ieri sa tuseasca(de fapt am constatat ca au un lichid mucos in gat si nu pot respira cum trebuie, de asta se aude ca si cum ar tusi) iar un pui mi-a murit ieri si i-a curs foarte mult lichid din gura. M-am uitat la el pana sa moara si tinea limba in cerul gurii, de parca era contractata. Nu se tinea pe picioare si de abia respira. Cei care au murit pana acum(2 pui) au fost bolnavi cam 4-5 zile.
Ce spune urechea muzicala a domnului doctor? :lol:

mie imi suna a Laringo traheita infectioasa (LTI) dar sa vedem ce zice si domnul doctor.

Edited by Akomar, 04 August 2010 - 14:12.


#399
cactus4monck

cactus4monck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.01.2010
LTI cu manifestari neurologice? Cineva mi-a sugerat o toxinfectie alimentara de la un furaj alterat. Ce ziceti?

#400
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postcactus4monck, on 4th August 2010, 13:33, said:

LTI cu manifestari neurologice? Cineva mi-a sugerat o toxinfectie alimentara de la un furaj alterat. Ce ziceti?

UIte aici o simptomatologie luata de pe net in care gasesti cateva din simptomele pasarilor tale:

Simptomatologie:

Incubatia naturala este de 6-12 zile; in infectia experimentala incubatia este mai scurta si variaza dupa calea de inoculare.
Boala evolueaza sub forma acuta subacuta si cronica.
Forma acuta: (hemoragica) se intalneste la inceputul epizootiei. Ea incepe cu febra puternica (44 grade C), iapetenta si sete puternica; prostratie, cianoza mucoaselor aparente, a crestelor si a barbitelor. In scurt timp apa tulburari respiratorii grave- dispnee puternica. In momentul inspiratiei,pasarea isi ridica si isi intinde capul cu ciocul larg deschis, percepandu-se un zgmot de glu-glu si un fel de tipat plangator; in expiratie capul se lasa in jos, cu ochii inchisi, pana cand ciocul atinge solul.
Pasarile stranuta puternic, sunt cuprinse de o tuse spasmodica. Isi scutura cu putere capul, eliminand un jetaj mucos, sanguinolent, uneori chiar chiaguri de sange sau sange lichid.
In cazurile mai usoare se constata numai o respiratie horcaitoare, raluri in timpul respiratiei si tuse.
Moartea se produce in decurs de 2-4 zile, in 50-90% din cazuri, prin asfixia produsa de chiagurile de sange care obstrueaza larinxul, prin edemul laringotraheal sau prin toxiemie.

#401
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcactus4monck, on 4th August 2010, 08:14, said:

Buna ziua tuturor,
am si eu o intrebare pentru Dl.doctor Horia in special, dar si pentru cei ce au mai intalnit la pui asemena simptome
...

Ce spune urechea muzicala a domnului doctor? :lol:

Urechea mea muzicala spune ai cam dat-o cu oistea de gard si ti-ai bagat boala cu ma^nutele matale in gospodarie ...

Stii cum e cu zicala: " Ce-si face omu' cu ma^na lui...".

Dar sa trecem la "cestiune". Colegul Akomar zice el bine ce zice ca s-ar putea sa fie LTI. Pe mine insa ma intriga semnele acelea nervoase. Si asta poate insemna si o pseudo-pesta aviara in forma avortata (sau nespecifica), care poate apare si intr-un efectiv vaccinat, mai ales la tineret si cazul unor surse foarte "darnice" de virus.

Tot asa cum poate insemna si o ... influenta aviara. Pentru ca matale ai adus bibilici in gospodarie, bibilici care sunt pe undeva semi-domesticite (ca specie), si cu o anumita rezistenta naturala la aceste viroze - nu totala, ci partiala, dar de-ajuns ca unii indivizi sa duca boala pe picioare.

Poate de asemenea, sa fie si o combinatie cu sindromul de coriza, dar acesta apare de obicei in sezoanele umede si racoroase...

Tare mi-e teama ca se va putea pune un diagnostic diferential numai prin examen de la borator. Iar teama cea mai mare o am pentru faptul ca e vorba de boli virale - si nema solutie de tratament antimicrobian cu speranta de terapie totala.

Poate doar asa, sa blochezi infectiile bacteriene oportuniste care se ataseaza de obicei virozelor, dar asta in functie de ce efectiv de pasari mai ai de aparat - pentru ca e posibil ca, in timp ce noi dezbatem aici pe forum, matale sa ajungi ca in bancul acela cu rabinul: "eu sfaturi as mai avea, dar nu mai ai tu ga^ste ...".

View Postcactus4monck, on 4th August 2010, 15:33, said:

LTI cu manifestari neurologice? Cineva mi-a sugerat o toxinfectie alimentara de la un furaj alterat. Ce ziceti?

Toxiinfectia alimentara nu evolueaza cu semne repiratorii dramatice si fara nici un semn digestiv.

#402
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Posthoria66, on 4th August 2010, 17:00, said:

Urechea mea muzicala spune ai cam dat-o cu oistea de gard si ti-ai bagat boala cu ma^nutele matale in gospodarie ...

Stii cum e cu zicala: " Ce-si face omu' cu ma^na lui...".

Asta clar, dar cred ca stie lucrul asta si o sa invete din asta.

Intotdeauna e mai bine sa combati decat sa tratezi!
Mai ales in cazul pasarilor e cu atat mai dificil, de exemplu LTI de care vorbeam mai deveme, tot articolul ala spunea ca agentul patogen rezista pana la 500 de zile! Sa nu mai vorbim de altii...

O cusca de carantina o consider necesara in orice gospodarie a unui crescator de pasari. Fara asta iti cam dai foc la valiza si fara o scuza plauzibila, cheltuielile nefiind deloc mari.

#403
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006
Eu cred ca are pseudopesta. Restul de semne respiratorii, etc, vin bonus. Asteapta sa-ti moara aia care au de murit, in timpul asta da-le un antibiotic mai de Doamne-ajuta. N-o sa-ti tratese PPA, dar ajuta pentru coriza si restul. Vezi ca dupa ce termini cu pasarile, ar trebui sa faci ceva dezinfectie, altfel o sa-ti apara an de an, cand e sezonul.

#404
cactus4monck

cactus4monck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.01.2010

View Postwiseguy76, on 5th August 2010, 02:43, said:

Eu cred ca are pseudopesta. Restul de semne respiratorii, etc, vin bonus. Asteapta sa-ti moara aia care au de murit, in timpul asta da-le un antibiotic mai de Doamne-ajuta. N-o sa-ti tratese PPA, dar ajuta pentru coriza si restul. Vezi ca dupa ce termini cu pasarile, ar trebui sa faci ceva dezinfectie, altfel o sa-ti apara an de an, cand e sezonul.
La pseudopesta m-am gandit si eu in prima faza. Am inceput sa le fac Lincospectin injectabil, sper sa ajute macar pentru a impiedica alte infectii supraadaugate. Nu au cianoza crestelor si barbitelor, dar cred ca nu au timp sa ajunga la asta. Puii sunt destul de mici si boala evolueaza destul de repede. Restul de pasari nu le am asa aproape de puii mici si sunt vaccinati saptamana trecuta cu Pestiholvac. Pe cei mici urma sa-i vaccinez saptamana asta, dar n-am mai apucat. Au vaccinul intraocular facut, acum le-as fi facut intramuscular. O sa tai un pui mort sa vad daca sunt ceva semne de pseudopesta pe intestine.
Stiu ca mi-am facut-o cu mana mea, acum nu mai am ce face decat sa invat din asta cum bine a zis Akomar.
Multumesc tuturor pentru sfaturi,
Monica

Mi-am adus aminte ulterior sa va intreb: Toate pasarile astea de carne sau oua (hibrizi industriali sau cum s-or numi) nu ar trebui sa fie vaccinati inainte de vanzare? Pentru ca o multime de probleme am avut cu ei. Anul trecut un curcan de carne mi-a murit de Marek sau cel putin asa mi-au spus, pentru ca am dus ficatul la analiza la Facultatea de biologie. Imi mai murisera doi inainte fara o cauza aparenta, fara nici o paralizie, nimic. Ultimul, avea noduli mari , galbeni pe majoritatea organelor interne, iar ficatul era supertrofiat si plin de ei.
Cu puii hibrizi nu am avut probleme dar de obicei ii vaccinez la scurt timp dupa ce-i aduc acasa, ca nu am incredere in ce mi se spune. Bibilici am mai luat si anul trecut si au crescut foarte frumos, am fost incantata de ele, asa ca am luat si acum. Proasta idee sa-i pun impreuna pana nu apucam sa le vaccinez. Dar asta e,alta data nu mai fac! :nonobad:

Edited by cactus4monck, 05 August 2010 - 06:48.


#405
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcactus4monck, on 5th August 2010, 07:37, said:

...
Nu au cianoza crestelor si barbitelor, dar cred ca nu au timp sa ajunga la asta.

Cianoza crestei si barbitelor apare in formele acute, cand nu mai ai timp sa vezi si alte semne respiratorii sau nervoase, ca se "duc" rapid...

Quote

Puii sunt destul de mici si boala evolueaza destul de repede. Restul de pasari nu le am asa aproape de puii mici si sunt vaccinati saptamana trecuta cu Pestiholvac. Pe cei mici urma sa-i vaccinez saptamana asta, dar n-am mai apucat.

Obisnuieste-te sa lasi timp de instalare a imunitatii minim doua saptamani - indiferent de vaccin si de specie (cu unele exceptii). Este o norma de cultura medicala ...

Quote

Mi-am adus aminte ulterior sa va intreb: Toate pasarile astea de carne sau oua (hibrizi industriali sau cum s-or numi) nu ar trebui sa fie vaccinati inainte de vanzare?

Aici, toata lumea este de acord intr-o anumita privinta - si anume, ca depinde ! Depinde foarte mult de profilul si seriozitatea vanzatorului. Si mai depinde si de calitatea vaccinului, de lantul de frig, de acuratetea vaccinarii etc.

Quote

Bibilici am mai luat si anul trecut si au crescut foarte frumos, am fost incantata de ele, asa ca am luat si acum. Proasta idee sa-i pun impreuna pana nu apucam sa le vaccinez. Dar asta e,alta data nu mai fac! :nonobad:

Nu e vorba sa vaccinezi bibilicile. Ele sunt rezistente si automat, purtatoare. Ideea e sa nu pui in contact bibilicile cu puii de gaina si cu adultele nevaccinate. Asta cand cumperi bibilicile ca atare. Cand le obtii din incubare, nu mai e cazul, fiindca vor avea acelasi microbism ca si celelalte pasari din gospodarie.

#406
cactus4monck

cactus4monck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.01.2010
Buna ziua si multumesc inca o data,
Intradevar, boala evolueaza foarte repede si se raspandeste si la ceilalti pui desi sunt vaccinati. La cei mai mari primul simptom este de coriza, apoi inapetenta. Le-am pus la toti antibiotic si vitamine in apa iar la cei mici continui cu Lincospectinul injectabil. Pentru diagnosticare poate va ajuta un fenomen pe care l-am observat ieri: puii mici au cate un ochi sau amandoi opaci si de culoare albastra murdara. Imi amintesc sa fi citit undeva de asta dar nu mai stiu cu ce boala s-o asociez. Puii sunt izolati, nu intra in contact unii cu altii, deci tind sa cred ca se raspandeste prin aer. Am pus covorase cu dezinfectant peste tot, inclusiv in spate la pasarile mari si ne schimbam incaltarile cand intram la ele. Deocamdata mai pot face ceva? Sa sacrific puii mici? Intre ei sunt cativa care par bine deocamdata si doua dintre bibilici nu au nici un simptom de boala. Una a murit, de fapt prima care a dat alarma si alta este cea cu tremuratul din cap. Nu am luat multe, am sperat doar sa nimeresc un mascul printre ele ca de anul trecut am numai femele.

#407
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcactus4monck, on 6th August 2010, 08:06, said:

...
Pentru diagnosticare poate va ajuta un fenomen pe care l-am observat ieri: puii mici au cate un ochi sau amandoi opaci si de culoare albastra murdara. Imi amintesc sa fi citit undeva de asta dar nu mai stiu cu ce boala s-o asociez.

....

Intre ei sunt cativa care par bine deocamdata si doua dintre bibilici nu au nici un simptom de boala. Una a murit, de fapt prima care a dat alarma si alta este cea cu tremuratul din cap.

Wiseguy, Akomar, pa^na la urma sa-si fi bagat codita si-un Marek ??!!

Marek combinat cu sindrom de coriza ? Coriza pe caldura asta ?

Sau Marek la brat cu LTI ?!

Simptome nervoase apar clar si in marek, dar toata cohorta repsiratorie ? Ati mai intalnit ? hai, hai, experienta sa-si spuna cuvantul....

Edited by horia66, 06 August 2010 - 21:39.


#408
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Personal nu m-am intalnit cu exact asa ceva, dar mai cer si eu pareri.

#409
dcpetre

dcpetre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.08.2010
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Nu am stiut unde sa va adresez acest mesaj asa ca va scriu in acest topic. Anul acesta m-am apucat sa cresc broileri pentru a oferi copiilor mei o hrana mai curata si mai sanatoasa. Am cumparat pui de o zi de la Agroland, i-am tinut in casa, i-am vaccinat la 21 de zile si i-am scos in curte unde le-am construit un adapost cu o curte ingradita cu gard de plasa. Acum broilerii au 2 luni si 4 zile si ma pregatesc sa-i sacrific. Dar, pt de asta va scriu, au inceput sa moara, brusc fara nici un semn. Ii gasesc morti si sunt tepeni. Avand in vedere canicula de afara am observat le este foarte cald. Poate fi asta cauza? Multumesc. Carmen

Edited by horia66, 08 August 2010 - 21:12.


#410
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdcpetre, on 8th August 2010, 21:52, said:

...
i-am vaccinat la 21 de zile
I-ai vaccinat contra ce ?


Quote

au inceput sa moara, brusc fara nici un semn. Ii gasesc morti si sunt tepeni. Avand in vedere canicula de afara am observat le este foarte cald. Poate fi asta cauza? Multumesc. Carmen

Si n-ai observat nici un semn ? Adica, sunt veseli, mananca, beau apa si... cand te-ntorci cu spatele, buf, mai pica cate unul ?

Cum adica ii gasesti morti ? Cat timp nu dai pe la ei ?

De unde stii ca le este foarte cald ? Stau in soare ? N-au nici un pic de umbra ? Ai taiat vreunul proaspat mort, ai gasit ceva interesant in el ?

#411
dcpetre

dcpetre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.08.2010
Eu trec pe la ei cam la 3 ore ca sa vad ce fac si sa le mai dau apa. Nu am vazut nici pui in momentul mortii. Asa i-am gasit. Eu m-am mutat recent la casa cu curte iar pomii plantati sunt foarte mici. Din aceasta cauza cotetul pt pui este asezat in soare. In curtea din jurul cotetului se face umbra de abia in jurul orei 17.
Acum termin de betonat curtea lor. Dimineata si seara ies cu totii afara pt ca e mai racoare. In rest stau in cotet cu cusile deschise iar cand trec pe ei ii gasesc cu ciocul dechis.

In general sunt vioi atat cat le permite greutatea, mananca, beau apa. Impreuna cu ei stau si 10 pui mixti pe care ii voi tine de oua. Acestea sunt fff zburdalnice.

Am uitat sa-ti spun ca acum 2 sapt au facut limbrici si conform sfatului medicului veterinar le-am facut tratament cu Vermizol A100 (1/4 pastila pt fiecare timp de doua zile). Dupa tratament nu am mai vazut nimic dar ieri au aparut iar limbricii si am reluat tratamentul cu Vermizol.

Nu am taiat nici un pui mort asa ca nu stiu daca era ceva interesant.

Pe toti i-am vaccinat la 21 de zile contra pseudo pestei.

Edited by horia66, 09 August 2010 - 21:39.


#412
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006

View Postdcpetre, on 8th August 2010, 20:52, said:

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Nu am stiut unde sa va adresez acest mesaj asa ca va scriu in acest topic. Anul acesta m-am apucat sa cresc broileri pentru a oferi copiilor mei o hrana mai curata si mai sanatoasa. Am cumparat pui de o zi de la Agroland, i-am tinut in casa, i-am vaccinat la 21 de zile si i-am scos in curte unde le-am construit un adapost cu o curte ingradita cu gard de plasa. Acum broilerii au 2 luni si 4 zile si ma pregatesc sa-i sacrific. Dar, pt de asta va scriu, au inceput sa moara, brusc fara nici un semn. Ii gasesc morti si sunt tepeni. Avand in vedere canicula de afara am observat le este foarte cald. Poate fi asta cauza? Multumesc. Carmen


Uita-te la pozitia in care ii gasesti. Daca sunt lati, pe spate, si sunt cei mai mari dintre ei care mor, e infarct. Daca sunt chirciti, pe o parte, etc, e ceva boala.

Edited by wiseguy76, 08 August 2010 - 23:16.


#413
dcpetre

dcpetre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.08.2010
I-am gasit stand pe burta si cu fata in jos. Nici pe spate si nici chirciti.


View Postwiseguy76, on 9th August 2010, 00:16, said:

Uita-te la pozitia in care ii gasesti. Daca sunt lati, pe spate, si sunt cei mai mari dintre ei care mor, e infarct. Daca sunt chirciti, pe o parte, etc, e ceva boala.


Iar cei morti erau dintre cei mai mari.

View Postdcpetre, on 9th August 2010, 00:23, said:

I-am gasit stand pe burta si cu fata in jos. Nici pe spate si nici chirciti.


Nu stiu daca a dat din aripi. Nici colega mea nu mai stie.

Cei morti care i-am gasit aveau ori picioarele intinse ori stranse la piept. Capul cu gatul intins sau cu capul lasat pe spate. Ultimul care l-am gasit era cald, avea capul pe spate si picioarele intinse. Am vrut sa-i intind gatul dar a revenit in pozitia initiala.

Acesti pui i-am cumpart doar pt carne dar nu am apucat sa-i tai.

Edited by horia66, 09 August 2010 - 12:59.


#414
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
In cazul asta, banuiesc o stare de acidoza foarte intensa, care se poate declansa din mai multe motive: soc termic, handicap cardio-respirator - stii, broilerii astia sunt "proiectati" sa traiasca pana pe la maxim 2 luni, sa manance cantitati enorme de hrana si sa dezvolte o enormitate de masa musculara pe piept si pulpe. Nimanui nu-i pasa de cordul si pulmonii lor.

Bine, acum eu spun, dupa ce-mi spui tu. Ca n-am deschis nici unul, sa vad ceva ...

Eu te sfatuiesc in felul urmator: daca mai cumperi broileri - ingrasa-i intensiv pana pe la 2 luni, dupa care taie-i pe toti si baga-i la congelator. In afar' de carnea lor, nu e nici o afacere sa cumperi broileri. Nu o sa poti sa faci niciodata din ei gaini ouatoare ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate