Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1639
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Buna seara! V-as ruga pe cei cu automatizari la instalatia de irigatii a gazonului sa puneti foto pt a vedea cum se prezinta acesta dupa temperaturile ridicate si seceta specifica verii de la noi. Ma intereseaza sa fac o comparatie intre cele 2 moduri de gandire: cu sau fara instalatie si rezultate. Multumesc!

#1640
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Eu din primavara am trecut la automatizare, nu am poze ..dar iti pot spune ca este diferenta de la cer la pamant fata de ceea ce era inainte. Gazonul s-a pastrat verde, nu am avut uscaciune in el ca in anii trecuti. Singura problema pe care am intalnit-o o reprezinta buruienile care sunt mult mai fericite.

#1641
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011

View Postdanutlupu, on 24 mai 2015 - 21:24, said:

Desi cam tarziu, am pus utilajul la treaba si am ramas uimit de ce a putut sa iasa din gazon, am umplut un compostor numai cu iarba scoasa de scarificator. Fiind ajutat cu foarte mult ingrasamant natural si semanat des, gazonul a iesit perie si s-a intelenit extraordinar si asta inca de la 3 luni. Am avut multe duze de la irigatie care au fost impaslite efectiv, a trebuit ceva munca pana sa fie eliberate.
Foarte multumit de utilaj, face treaba si realmente daca ar fi sa faci asta cu un scarficator manual, nu cred ca un om in putere poate face mai mult de 3-4 mp/h cu aceleasi rezultate. Cosul lui nu aduna toata iarba scoasa si e nevoie de inca o trecere cu masina de tuns ce culege tot. Urmeaza un program de irigatie mai intens si ceva NPK pentru regenerare.



Scarificarea nu era mai simpla si mai eficienta daca se tundea inainte iarba?

View Postedi10000, on 19 august 2015 - 19:50, said:

Buna seara! V-as ruga pe cei cu automatizari la instalatia de irigatii a gazonului sa puneti foto pt a vedea cum se prezinta acesta dupa temperaturile ridicate si seceta specifica verii de la noi. Ma intereseaza sa fac o comparatie intre cele 2 moduri de gandire: cu sau fara instalatie si rezultate. Multumesc!

Eu am automatizare dar dupa ce canicula a fost in ultima luna, tot am petice cu iarba care s-a uscat sau s-a rarit. Unele specii de gazon chiar nu rezista la canicula si soare direct oricata apa le-ai da. Ce este cat de cat la umbra sau semiumbra este de o frumusete rara

#1642
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
La mine e ok, foarte putine zone uscate (mai mult din cauza ierbicidului si a matzelor decat din cauza caniculei). Temperaturi si de 39.5 in ultima perioada :(
Hortensiile in schimb sunt prajite bine, la fel si trandafirii.
Las link catre poza (daca ii fac upload de pe telefon o arata cu capul in jos): https://goo.gl/photo...UjqJZnwLsHVt1dA

#1643
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
As vrea sa stiu o parere despre gazonul din foto. Cum vi se pare? Mentionez ca e tuns in dimineata asta cand inca era ud (stiu, nu e bine, dar nu am avut alta perioada din zi la dispozitie).

#1644
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Gata, am facut praf gazonul! Dupa 8 ani i-am facut o scarificare (fara aerare) si rezultatul se vede mai jos. Am folosit treapta medie (3 din 5). Intrebare: trebuie udat dupa operatiune?

Edited by edi10000, 21 September 2015 - 16:56.


#1645
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Salut,

As vrea sa construiesc o jardiniera in forma de "L", cu o latura de 3.5 m, cealalta de 1 m. Ea va fi pozitionata pe o terasa, la intrarea in casa. Initial ma gandisem ori sa o torn din beton, ori sa o zidesc, insa atunci va fi aproape definitiva, cu greu mai pot sa ma razgandesc si sa o anulez. Atunci as opta pentru o constructie detasata de terasa, de sine statatoare.
As opta pentru a o construi din WPC (placi compozite pt garduri sau placari terase), deoarece rezista la intemperii, are si aspect frumos si cred ca va fi solida.
Acum, presupun ca o alta problema va fi evacuarea apei in exces, pt a nu putrezi radacinile plantelor, mucegai etc.
Ma gandesc sa ii dau o inclinatie fundului jardinierei, dinspre latura lunga spre latura lunga opusa, si o alta panta dinspre latura mica spre latura mica opusa, apoi sa pun un tub perforat inconjurat de pietricele si geotextil care sa colecteze apa de pe toata lungimea jardinierei, apoi sa o evacuez printr-o conducta. Mi se pare cam complicata si nefiabila solutia.
Voi cum ati rezolvat problema asta?

#1646
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Eu nu ma prea pricep la gradinarit, dar auzisem pe la alte persoane de un strat de sort, pus pe fundul ghivecelor fara drenaj, pentru apa in exces...

#1647
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

View PostLittleJo, on 05 octombrie 2015 - 23:57, said:

Eu nu ma prea pricep la gradinarit, dar auzisem pe la alte persoane de un strat de sort, pus pe fundul ghivecelor fara drenaj, pentru apa in exces...
Sort oricum ma gandeam sa pun in jurul acelei tevi de scurgere, ar fi fost perforata pe tronsonul din interiorul jardinierei. Geotextil deasupra, la contactul cu pamantul.

Cum spui tu, doar cu sortul, apa va trece prin pamant, va ajunge in stratul de sort, insa ramane acolo. Cred ca tot nu e bine, ma gandesc...
Sau as putea sa infig vertical cate o teava in 2 colturi diagonal opuse ale jardinierei, iar capatul lor de jos sa ramana undeva in stratul ala de sort, capatul de sus la 1-2 cm de nivelul pamantului in jardiniera. S-ar forma un mic curent de aer, care poate ca ar impiedica formarea mucegaiului si ar evapora cat de cat apa. Merge asa oare?

#1648
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Salut. Cu ce anume tratati gazonul pentru iarna? Am cautat pe la magazinele mari DYI si nu am gasit tratament de gazon de iarna. Toate ingrasamintele erau pentru tratare pana in septembrie-octombire. ...

#1649
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Cu nimic. Nu exista tratament pentru iarna.

#1650
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Hmmm. eu ma citit ca inainte de inghet trebuie sa tratezi gazonul cu un ingrasamit pentru iarna cu putin fosfat si un tratament impotriva muschilui. gen: http://www.amenajari...tru-200-mp.html sau http://www.covera.ro...kg-agro-cs_487/ si aici http://www.gazonul.r...zarea-de-toamna

#1651
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
Edi daca tu nu.l tratezi cu nimic  asta nu inseamna ca nu exista nimic. Depinde la fiecare cat de mult tine la gazonul sau si cat de mare e bugetul.

#1652
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu va contrazic dar link-urile alea sunt pentru lucrarile de toamna care se fac in septembrie- inceputul lunii octombrie. Din tot ce m-am documentat pe net, nu am gasit info legate de intretinere iarna. Daca au scazut temperaturile sunt zero grade (situatie uzuala in zilele acestea) gazonul stopeaza cresterea si intra in stare de "hibernare".

#1653
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Ingrasamantul prewinter se da pana la inceputul lunii Noiembrie, pana in primul inghet. Acum cateva luni am gasit pe la magazinele DIY dar acum nu mai gasesc nicaieri...

#1654
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
Asa este forbes. Se foloseste ingrasamant cu eliberare controlatã care ajuta gazonul sa treaca mai usor peste iarna si are o plecare specfaculoasa primavara.

#1655
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Si ai gasit ceva? undeva? Momentan am gasit Everris dar sincer mi se pare cam scump. Vazusem ceva de la Compo prin Horn...dar acum nu mai au...

#1656
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
Cred ca ala de la Compo e si mai scump.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate