Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1603
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu vad posibile 2 variante la dvs. acolo. Prima, saparea unui sant la 90-110 adancime, 40-50 latime pe toata lungimea gradinii si umplerea acestuia cu refuz de ciur, urmand sa se dea o usoara panta catre el sau decopertarea totala 40 adancime si inlocuirea cu pamant amestecat cu nisip. Ce-aveti dvs. in curte acum e argila nu pamant :D

#1604
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
Tocmai am primit o oferta pentru drenaj, dar pretul mi se pare exagerat: 5699.04 RON.

Intr-adevar, pamantul de sub este pamant lutos, peste el s-a pus cam 15 cm de pamant negru amestecat cu nisip. Apa balteste doar in jumatate din gradina (partea spre casa). Apa de pe casa este preluata prin niste tuburi si scoasa afara din curte, din pacate, se pare ca nu este de ajuns. Posted Image

Aveam aceeasi problema si in spatele casei, dar odata cu construirea fosei, problema a disparut.

Banuiesc ca daca se sapa niste santuri adanci, care se umplu cu pietris + teava drenaj si geotextil, ar trebui sa rezolve problema.

Edited by alina_ally23, 08 April 2015 - 09:18.


#1605
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Teava de drenaj unde se va deversa ?

De ce nu cautati dvs. un miniexcavator ? Un 6-8 mc de refuz de ciur ar trebui sa fie de ajuns. Toata treaba n-ar trebui sa coste mai mult de 1500-2000 de lei dar necesita putina implicare.

Edited by Inginerul_bv, 08 April 2015 - 09:28.


#1606
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
Ideea nu este rea deloc, dar tare imi este sa nu ramana impotmolit acolo, la cat de moale este pamantul ala :)

Maine o sa vina alta echipa, sa vada care este situatia si sa ne faca o oferta de pret si in functie de asta vedem ce facem cu acel miniexcavator.
Este destul de stresanta situatia, ca ne-a impiedicat sa ne amenajam gradina. Nici macar gazon nu putem sa punem.

#1607
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Alina, problema si mai mare e ca suprafata e foarte mica, umbrita si neaerisita si in mod sigur vor fi diferente de gazon in acel petec. Substratul de argila care nu permite apei sa se scurga poate duce la putrezirea radacinilor la plante, acei 15 cm de pamant negru cu nisip in mod sigur vor fi mai putini cand se compacteaza si taseaza bine (cam jumatate), chiar si radacina la gazon cu timpul va trece de acel strat si va ajunge la argila.
Daca era dupa mine, eu as fi decopertat vreo 60 cm de argila dupa care as fi pus un strat pietris apoi unul de nisip, pamant negru si turba naturala, iar in paralel as fi ales o solutie de drenare cu pante si rigole colectoare, in functie de proiectul dat de peisagist. Fiind atat de putin loc, acolo se preteaza un proiect incarcat cu multe plante, forme si culori ca sa-ti incante ochiul, doar gazon pur si simplu e banal si anost.

Attached File  amenajari_gradini_si_spatii_verzi.jpg   301.52K   189 downloads

Attached File  74539_thumb_650_x_488_47232-the-b-hunter.jpg   405.97K   184 downloads

#1608
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Probabil ca prin bucuresti se vehiculeaza alte preturi ca pe-aici, dar eu am gasit pamant decopertat din camp la 200-250 de lei basculanta de 20 de mc adusa acasa, incarcata cu bun simt la 22 de m, ora de buldo e 120 de lei pe-aici...
I-as recomanda doamnei alina_ally23 sa urmeze sfatul lui danutlupu in ceea ce priveste decopertarea la 60 adancime cat si straturile descrise. Din poze pare c-ar intra un buldo mai mititel sau poate un bobcat la dvs in curte. Sa nu va sperie operatiunea, eu am adus in curte 7 basculante de 22 de mc de pamant pe care i-am imprastiat la roaba si lopata impreuna cu socrul meu. Eu am fost nevoit sa imprastii un strat de 10 cm de argila pentru ca pamantul pe-aici dreneaza prea repede, nici la ploi torentiale nu se formeaza balti, sunt 40-50 de cm de strat vegetal dupa care urmeaza 2-3 metri de balast. Posted Image

#1609
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Prin Buc e undeva dublu doar ca sunt multi care dau teapa la calitatea pamantului...

#1610
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Buna seara tuturor!

am  o chestiune pe care as vrea sa o discutam - daca nu e topicul potrivit, rog admin sa o mute.

Asa! Am si eu un vis:) sa am o gradina de flori la casa de la tara (langa campina) - mi-am trasat un perimetru de vreo 15x3 m (cred - e un dreptunghi generos), pe partea de Est.

Am apucat sa plantez ceva perene, plus ce exista deja in zona respectiva (trandafiri, narcise, japonez de gradina, bujori). Astora , pana anul trecut, cu ploile interminabile din primavara/vara, le-a mers bine (cu exceptia a 2 trandafiri si japonezul de gradina).

Ideea mea in ceea ce priveste bucata de gradina era un fel de cottage garden romanesc Posted Image, cu anuale/bianuale care sa infloresca din primavara paaaana toaman tarziu.

Nu mi-a iesit, din cauza Buruienilor - pe langa papadie (careia ii faceam fata, o smulgeam constyiincios), a mai aparut de vreo doi ani ceva cu frunza cam ca un  patrunjel, dar mare, verde cu putin maro (o sa fac si poza). In trei ani la rand, toamna, s-a sapat , a dat inghetul peste, si primavara au reaparut toate balariile la locul lor, mandre si frumoase. Pana la urma,. nu m-ar deranja asa tare daca nu ar crste inalte (anul trecut au ajuns cam la 40 cm inaltime).

Am pus trifoi pitic, ca am citit ca e bun in lupta cu buruienile - nimic! Am pus Vinca - nimic!

ce as putea face? vreau si eu niste flori acolo! Posted Image

merci,

irinaPosted Image

LE: pana ala urma, orice varianta/tip de gradina merge, numai sa arate frumos :), ca e si in partea din fata a casei si se vede sinistru

Edited by irina2014, 19 April 2015 - 19:09.


#1611
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
La buruieni doar sapacid ajuta sau gazon intelenit, iar ca sa fie mai usor gazonul la rulou. In zonele cu plante folie de mulcire si mulci sau pietris. Nu uita de sistemul de irigare daca nu stai non stop acolo cu furtunul in mana.

#1612
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postdanutlupu, on 20 aprilie 2015 - 12:43, said:

La buruieni doar sapacid ajuta sau gazon intelenit, iar ca sa fie mai usor gazonul la rulou. In zonele cu plante folie de mulcire si mulci sau pietris. Nu uita de sistemul de irigare daca nu stai non stop acolo cu furtunul in mana.
multumesc!

plante sunt peste tot, perenele de care ziceam mai sus...

ref folie: am tinut timp de 2 ani o mocheta de exterior pe o zona cu iarba - dupa ce am scos mocheta de acolo, nu era fir de iarba, daaaar, dupa cateva luni, a crescut din nou. Oare nu acelasi lucru se intampla si daca as tine folie? De fapt, intrebarea este: folia se tine permanent?

merci Posted Image

#1613
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013

View Postalina_ally23, on 08 aprilie 2015 - 09:29, said:

Ideea nu este rea deloc, dar tare imi este sa nu ramana impotmolit acolo, la cat de moale este pamantul ala Posted Image

Maine o sa vina alta echipa, sa vada care este situatia si sa ne faca o oferta de pret si in functie de asta vedem ce facem cu acel miniexcavator.
Este destul de stresanta situatia, ca ne-a impiedicat sa ne amenajam gradina. Nici macar gazon nu putem sa punem.

Pai poate sa faca treaba dupa ce se mai ususca. Si eu am cumva problema asemanatoare cu pamantul argilos doar ca eu am posibilitatea sa-i dau o panta spre strada. Atentie ca in timp oricum se va tsa si iar va forma balti deci trebuie constant ingrijit. E interesanta ideea data de @Inginerul_bv cu canalul pe care poti sa-l faci sa deverseza apa tot undeva afara unde ai si pluviala...

View PostInginerul_bv, on 08 aprilie 2015 - 08:54, said:

Eu vad posibile 2 variante la dvs. acolo. Prima, saparea unui sant la 90-110 adancime, 40-50 latime pe toata lungimea gradinii si umplerea acestuia cu refuz de ciur, urmand sa se dea o usoara panta catre el sau decopertarea totala 40 adancime si inlocuirea cu pamant amestecat cu nisip. Ce-aveti dvs. in curte acum e argila nu pamant Posted Image

Care este roul nisipului va rog in amestec cu pamantul? Si eu urmeaza sa aduc pamant si sa nivelez terenul cam 10-15cm. Dupa ce il pun e bine sa-l las sa se taseze inainte de a planta gazon? cam cat timp?

#1614
bodanelu

bodanelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.05.2004
Salutare,
Mi-am facut ceva schimbari in curte si am mai completat unele goluri cu pamant. Acolo vreau sa plantez un amestec de gazon universal cu trifoi alb pitic.
Am gasit 3 soiuri de trifoi alb:
Trifolium repens - Riesling
Trifolium repens - Rivendel
Trifolium repens - KLONDIKE
Pe care sa-l aleg? Care soi e mai bun pentru o curte cu trafic uman mic (seara si in weekend) dar cu un caine ce se plimba peste tot?
Care din soiuri e cel mai pitic?
O sa fie mai mult trifoi decat gazon.

#1615
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbodanelu, on 21 aprilie 2015 - 12:35, said:

Salutare,
Mi-am facut ceva schimbari in curte si am mai completat unele goluri cu pamant. Acolo vreau sa plantez un amestec de gazon universal cu trifoi alb pitic.
Am gasit 3 soiuri de trifoi alb:
Trifolium repens - Riesling
Trifolium repens - Rivendel
Trifolium repens - KLONDIKE
Pe care sa-l aleg? Care soi e mai bun pentru o curte cu trafic uman mic (seara si in weekend) dar cu un caine ce se plimba peste tot?
Care din soiuri e cel mai pitic?
O sa fie mai mult trifoi decat gazon.

http://www.revista-f...ium-repens.html

#1616
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Buna seara!
Ati folosit vreodata scarificatorul? Pe diferite site-uri spun ca se recomanda utilizarea lui in fiecare an, ca rareste gazonul si ii permite sa respire si sa creasca mai bine. Eu de 5-6 ani de cand am gazonul nu am folosit niciodata o scula de acest gen, nu am simtit nevoia  si nu stiu daca merita sa dau 30-650 lei pentru asa ceva.

#1617
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postalina_ally23, on 07 aprilie 2015 - 18:14, said:

Din pacate cam asa arata la mine ............
Trebuie sa facem neaparat drenaj, ..............
Apa sta asa cam 2 zile dupa ce s-a terminat ploaia, si inca vreo saptamana pamanul este destul de ud si nu poti sa calci pe el.
Intre betoane , fara scurgere naturala , normal sa arate asa ...mai lipseste matasea broastei ...
N-am inteles daca exista canalizare ...
Apa de ploaie de la casa trebuie dirijata la canal
Apa de ploaie de pe spatiile betonate , alei , parcare , trebuie dirijata la canal
Pe spatiul verde ( maro acum ) trebuie gindit ceva peisagistic , in care sa puteti incorpora si un camin , doua , colectoare , cu garda mare , deoarece se va scurge si pamint .
Urmeaza drenajul zonei si schimbarea pamintului ...
.............
Nu cumva si pinza freatica este foarte sus ????

#1618
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Am fost inspirat si l-am tuns vineri. Asa arata dupa 2 zile cu ploi si un tratament cu NPK si o solutie secreta data marti. Nu il mai las sa creasca, il tund aproape de minim in fiecare saptamana.

#1619
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005

View Postmaximg, on 03 mai 2015 - 20:03, said:

Intre betoane , fara scurgere naturala , normal sa arate asa ...mai lipseste matasea broastei ...
N-am inteles daca exista canalizare ...
Apa de ploaie de la casa trebuie dirijata la canal
Apa de ploaie de pe spatiile betonate , alei , parcare , trebuie dirijata la canal
Pe spatiul verde ( maro acum ) trebuie gindit ceva peisagistic , in care sa puteti incorpora si un camin , doua , colectoare , cu garda mare , deoarece se va scurge si pamint .
Urmeaza drenajul zonei si schimbarea pamintului ...
.............
Nu cumva si pinza freatica este foarte sus ????

Nu exista canalizare. Apa de pe casa este dirijata, printr-o teava, in afara curtii.
Panza freatica este undeva la 12 metri.

Intre timp ne-am apucat noi sa sapam santul pentru drenaj, iar la captul lui se afla un "camin de colectare" de 1 m lungime, 1 m latime si 1,5 m adancime. Sapand acel sant am dat si de problema: un strat, de vreo 20 cm, de pamant foarte, foarte tare si lipicios, abia intra casmaua in el.
Odata cu acest sant am scapat si de baltirea apei la suprafata pentru ca toata se scurge in el si apoi in acel "camin de colectare", iar de aici, apa se scurge destul de usor si repede in pamant.  Urmeaza sa punem o folie de geotextil, sa umplem cu refuz de ciur si apoi sa aducem pamant + sa dam putina panta spre santul respectiv.

In restul curtii am pus deja gazon si a iesit destul de frumos (o sa pun poze zilele astea). Posted Image

Edited by alina_ally23, 04 May 2015 - 06:43.


#1620
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
Am revenit si cu poze Posted Image
Gazonul arata bine, doar ca avem, din loc in loc, petice fara iarba. N-am inteles de ce, ca a fost pusa samanta si acolo si a fost udat la fel, dar ...
Attached File  20150505_190423.jpg   79.48K   113 downloads Attached File  20150505_190449.jpg   88.19K   121 downloads
Attached File  20150505_190459.jpg   309.61K   113 downloads Attached File  20150505_190512.jpg   70.63K   103 downloads

Ne gandeam sa punem ingrasamant granule, dar nu stiu daca este sau nu toxic pentru animale.

Edited by alina_ally23, 14 May 2015 - 07:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate