Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cea mai ieftina casa la ora actuala?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002
Buna!

Dupa mult chin, economii si vise de ani de zile am reusit sa iau o bucatica de pamant. Momentan am doar iarba si un pom.  :rolleyes:
Acum deja ma agita gandul de a face o casa cat mai repede.

Sunt habarnist 100% in domeniu. M-am pus pe citit si din cate am inteles iti trebuie un vagon de calmante si unul de bani sa faci o casa.
N-am mari pretentii si mai ales nu-mi doresc o casa mare sau de lux, dimpotriva, vreau ceva modest-mediu, retro, cu cerdac, etc.

Imi puteti spune care ar fi un pret minim la care sa aspir?
Evident nu apelez la o firma pentru ca asta inseamna costuri mult mai mari.

Te poti muta intr-o casa la rosu, avand doar o camera amenajata iar restul sa faci pe parcurs?
Imi trebuie doar o saltea, biroul si acces la net pe care le am deja.  :thumbup:

#2
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
daca faci o casa P+M cu 2 dormitoare si 1 living, pe structura de lemn, cred ca ai rezolva faza la rosu cu acte cu tot la... 25000 euro.

inca 5000 geamuri, curent si putz...

si inca 10000 sa faci o parte locuibila

deci minim 35000. (40)

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca faci P+M din caramida si beton, cu finisaje medii, in regie proprie, te va costa in jur de 200 EUR/ mp la rosu si 600 EUR/mp finisat.
Daca faci constructia in Bucuresti si/ sau cu firma, cu TVA etc, mai adauga 20-30%.

#4
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Depinde si de natura terenului.

Trebuie sa faci un studiu geo, sa vezi cam cum se prezinta terenul pentru fundatie.
Te mai ajuta si daca este plan, nu inclinat.


Despre preturi, nu stiu ce sa spun, si acolo depinde de dimensiuni, forma...

Cei de mai sus ti-au dat niste repere, pentru anumite situatii.

De exemplu la mine:

Casa structura lemn, 120 mp utili, living, 2 dormitoare.

Ei, problema e cam asa: doar pentru fundatie am primit oferta de 9k euro - cu firma e adevarat - din cauza ca terenul este inclinat si mai are si niste apa - asta a insemnat ca trebuie sa "bag" destul de mult beton...

Totusi, pana la urma sper sa ma incadrez in 50k euro sa ma pot muta in ea - dar pentru a putea spune ca e "gata" imi e teama ca voi cheltui mai mult.

EDIT: din punctul de vedere al vitezei - am vazut ca vrei casa urgent.
Teoretic cea pe structura de lemn este gata mult mai repede decat cea clasica.

Adica, daca ai banii, dudpa ce fundatia este gata - cam la o luna dupa turnare din cate am inteles, montarea unei case cam ca a mea cica ar dura o luna - cu tot cu termosistem, cu rigips in interior. Mai raman acoperisul, geamurile, finisajele interioare. Acoperisul si geamurile nu dureaza mult, finisajele nu stiu exact cat.

Edited by stuiberv, 27 May 2009 - 12:08.


#5
chip2

chip2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.09.2003

View Postoverseas, on May 27 2009, 12:22, said:

Daca faci P+M din caramida si beton, cu finisaje medii, in regie proprie, te va costa in jur de 200 EUR/ mp la rosu si 600 EUR/mp finisat.
Daca faci constructia in Bucuresti si/ sau cu firma, cu TVA etc, mai adauga 20-30%.

Scuze, insa 400 euro/mp doar pentru finisaje, in regie propie, mi se pare cam mult. Enorm as spune. Acum depinde ce pune omul in casa, insa inteleg ca e stramtorat, caz in care nu va apela la parchet de 100 euro/mp, la gresie de 70-80 euro/mp, la stucco venetiano sau alte minuni. Daca il costa 200 euro/mp la rosu un pret de 400-450 euro/mp la cheie este rezonabil, poate chiar peste medie.

Edited by chip2, 27 May 2009 - 12:53.


#6
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002
Multumesc mult pentru raspunsuri.

Deci ideea ar fi ca daca ajung la un 50k EUR ma pot apuca. Absolut toti cu care am vorbit si din ce am studiat pe forum, trebuie sa ai mult peste pretul estimat initial pentru ca apar cheltuilei suplimentare GARANTAT.  :deadtongue:

Terenul este 50% drept, 50% in panta. Au loc lejer 2 case pe drept. Analizez si eu ideea de casa de lemn, imi suna tot mai bine si vad multi si pe la noi care isi fac.

9K fundatia? OMG, nu stiu de ce mi se parea o etapa banala si nici nu ma gandeam la mai mult de 2-3k EUR pentru asta. Cat de special o fi cazul tau stuiberv, mi se pare enorm. Ai ales firma pana la urma? Se pare ca o sa dau cu capul de multe ziduri pana obisnuisc cu toate sumele astea :).

#7
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMr. Grumpy, on May 27 2009, 12:56, said:

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Deci ideea ar fi ca daca ajung la un 50k EUR ma pot apuca. Absolut toti cu care am vorbit si din ce am studiat pe forum, trebuie sa ai mult peste pretul estimat initial pentru ca apar cheltuilei suplimentare GARANTAT.  :deadtongue:

Terenul este 50% drept, 50% in panta. Au loc lejer 2 case pe drept. Analizez si eu ideea de casa de lemn, imi suna tot mai bine si vad multi si pe la noi care isi fac.

9K fundatia? OMG, nu stiu de ce mi se parea o etapa banala si nici nu ma gandeam la mai mult de 2-3k EUR pentru asta. Cat de special o fi cazul tau stuiberv, mi se pare enorm. Ai ales firma pana la urma? Se pare ca o sa dau cu capul de multe ziduri pana obisnuisc cu toate sumele astea :).

Nu am ales inca firma care face fundatia. E asa de mult pentru ca la mine terenul are ceva apa la 1.2 metri.
Si in plus, fiind ceva panta, inaltimea "zidului" fundatiei este mare - 2.5 metri intr-o parte, 3 in alta - deci intra ceva beton.

Daca ai teren drept, si in plus daca ai strat bun pentru fundare pe la 1-1.5 metri, ar trebui sa fie mai ieftin la tine.

Eu initial estimasem pe la 5-6k euro fundatia, se pare ca m-am inselat cu 50% :).
Acum am cerut parerea altui structurist, mai ales ca in proiect aveam latime de 30 cm la fundatie in cateva locuri - foarte greu de executat, sapi groapa mai lata si apoi cofrezi greu...

Pana la urma cred ca voi face fundatia in regie proprie, angajez diriginte - am deja, plus echipa care a lucrat la casa parintilor - au facut treaba buna.
Oricum, inainte sa ma apuc de fundatie va trebui sa ma intalnesc cu cel care va face casa, sa ii arat noile planuri pentru fundatie sa fiu sigur ca sunt ok si pt el.

Nu te descuraja, dar daca se poate nu investi multi bani la inceput.
Ia totul cu incetul - adica:
1. fa un studiu geo - pe mine m-a costat 7 milioane - nu e scump, e foarte bine sa il faci pentru ca pe baza lui arhitectul/structuristul iti vor putea face in cunostinta de cauza planurile pentru fundatie.
2. Gandeste-te bine ce vrei de la casa, cam ce forma sa aiba, orientarea. De exemplu, incearca sa nu ai geamuri spre nord...
3. Dupa ce vezi ce vrei de la casa, si ai si studiul geo, poti cauta modele de case, contacta un arhitect/firme de constructii - si pentru lemn si pt clasic, sa poti face comparatii. Nu e neaparat sa si faci lucrarea cu firmele respective, dar iti poti face o idee de costuri.
Pana aici nu ai costuri mari, adica nu prea ai nimic de pierdut.
Te hotarasti la un model si un sistem de constructie, faci planul - te apuci de obtinut autorizatii...

Apoi construiesti.

Suna simplu, nu e chiar asa simplu, dar nici complicat.
Eu sunt la partea de dupa obtinut autorizatiile, astept ultimele modificari si depun actele pentru Autorizatie de Constructie.
Sper ca anul viitor sa ma pot muta, desi mi-am programat peste doi ani, sa nu fiu dezamagit daca nu reusesc la anul :).

#8
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002

View Poststuiberv, on May 27 2009, 13:11, said:

Pana la urma cred ca voi face fundatia in regie proprie, angajez diriginte - am deja, plus echipa care a lucrat la casa parintilor - au facut treaba buna.
Oricum, inainte sa ma apuc de fundatie va trebui sa ma intalnesc cu cel care va face casa, sa ii arat noile planuri pentru fundatie sa fiu sigur ca sunt ok si pt el.

Asa e cel mai sigur, la fel vreau si eu, sa gasesc echipa care a lucrat la cunoscuti sau rude si au facut treaba buna. Apoi constructia propriuzisa, la fel, si din cate stiu, e cel mai 'safe' sa platesti oamenii dupa fiecare etapa.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postchip2, on May 27 2009, 13:52, said:

Scuze, insa 400 euro/mp doar pentru finisaje, in regie propie, mi se pare cam mult. Enorm as spune. Acum depinde ce pune omul in casa, insa inteleg ca e stramtorat, caz in care nu va apela la parchet de 100 euro/mp, la gresie de 70-80 euro/mp, la stucco venetiano sau alte minuni. Daca il costa 200 euro/mp la rosu un pret de 400-450 euro/mp la cheie este rezonabil, poate chiar peste medie.

Casa la rosu face 1/3 din cost, finisajele 2/3 din costul final. La mine s-a verificat aceasta statistica, cu materiale medii (gresia cea mai scumpa a fost de 40 EUR/mp, parchetul a fost 20 EUR/ mp etc). Deci eu vorbesc din experienta mea din anii 2007-2008, tu din ce experienta vorbesti !?
Iar costurile mentionate de mine exclud: teren, proiect, autorizatii, racordari gaze etc.

#10
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
In 50 000 euro iti faci casa si  din caramida daca nu te intinzi si n-ai pretentii mari la finisaje; si lucrezi in regie proprie ; si nu mai intervine cine stie ce intre timp.

Edited by DDuras, 27 May 2009 - 14:04.


#11
chip2

chip2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.09.2003

View Postoverseas, on May 27 2009, 14:30, said:

Casa la rosu face 1/3 din cost, finisajele 2/3 din costul final. La mine s-a verificat aceasta statistica, cu materiale medii (gresia cea mai scumpa a fost de 40 EUR/mp, parchetul a fost 20 EUR/ mp etc). Deci eu vorbesc din experienta mea din anii 2007-2008, tu din ce experienta vorbesti !?
Iar costurile mentionate de mine exclud: teren, proiect, autorizatii, racordari gaze etc.

Si eu vorbesc tot din experienta. Stai linistit. Daca pe tine te-a costat cat spui asta nu inseamna ca asta e media sau asa e normal. La 600 euro/mp, in regie proprie, isi face super casa. Omul, in schimb vrea una normala. Vad tendinta unora din cei care posteaza aici de a se da mari. (ex: tu din ce experienta vorbesti ?) Stiu oameni care si-au facut casa cu 1000 euro/mp, tot in regie proprie. Asta inseamna ca daca ai bani sau nu ai ce face cu ei poti construi case si cu 2000 euro/mp. Eu vorbeam de oameni normali. Ai suficiente exemple pe acest forum cu locuinte, in regie proprie, ce au  costat in jurul a 400-450 euro/mp. Vezi ca la 650 euro/mp iti face casa o firma de se da mare detinatoare de patent din Franta.

Edited by chip2, 27 May 2009 - 14:31.


#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sub 400 eur/mp se construia prin 2000. Nu poti sa scoti nici o baraca mai ca lumea fara 200-250 eur/mp, dar o casa ? Lasa-ma cu ofertele, am destui prieteni care au pus botul la oferte 'la cheie' pentru ca dupa aia sa le zica constructorul 'dom'le, am gresit devizul, am terminat banii, daca vreti sa o terminati marcati banul in continuare'. Si ce faci, il dai in judecata pe Vasilica SRL sa ii cai caii de la bicicleta...
Nu mai induceti omul in eroare. Fara un buget de 400-500 eur/ mp nu se poate apuca de nimic.

#13
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Casa aia de lemn de pe forum, prima pusa de mine a iesit pe la 55k, 155 mp, la cheie, cu tot cu obiecte sanitare. Daca iti impui un buget si il tii cu strictete se poate. Eu am scos-o la 360 euro/mp, adevarat, pentru un prieten si profitul a fost pe minus, dar se poate. Terenul a avut iarba si in 4 luni si-a adus mobila. Cheltuieli conexe au fost gazele, curentul si apa.

#14
chip2

chip2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.09.2003

View Postoverseas, on May 27 2009, 15:44, said:

Fara un buget de 400-500 eur/ mp nu se poate apuca de nimic.

Pai si eu cat am spus? Sau nu ne intelegem?

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postchip2, on May 27 2009, 15:55, said:

Pai si eu cat am spus? Sau nu ne intelegem?

Pai si atunci de ce m-ai contrazis :)

#16
chip2

chip2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.09.2003

View Postoverseas, on May 27 2009, 15:58, said:

Pai si atunci de ce m-ai contrazis :)

Tu ai spus 400 euro/mp pt finisaje. Eu am spus 400-450 euro/mp la cheie. Vorbim de case in regie proprie, asta pentru a nu intelege cineva gresit.

#17
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View Postchip2, on May 27 2009, 16:03, said:

Tu ai spus 400 euro/mp pt finisaje. Eu am spus 400-450 euro/mp la cheie. Vorbim de case in regie proprie, asta pentru a nu intelege cineva gresit.


la rosu cat te-a ajuns mp?

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postchip2, on May 27 2009, 16:03, said:

Tu ai spus 400 euro/mp pt finisaje. Eu am spus 400-450 euro/mp la cheie. Vorbim de case in regie proprie, asta pentru a nu intelege cineva gresit.

Se poate si cum spui. Dar daca esti in Bucuresti si nu te pricepi, finisajele te saracesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate