Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#7363
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008

 mariazet45, on 01 martie 2015 - 14:58, said:

Din cate citesc pe aici cred ca e mai grava problema laptelui decat a iedului ,ar trebui sa i dau antibiotic ? Mai  e bun laptele din tata aia buna macar daca ii dau  antibitotic ?

Folositi Mastijet introdus pe canalul pe unde iese laptele sau altceva asemanator dupa ce mulgeti cat puteti de bine jumatatea afectata. Laptele din cealalta jumatate este bun pt iezi. Din cea afectata nu o sa vrea sa suga pana nu isi revine pt ca are un gust diferit. Am avut si eu o problema asemanatoare anul trecut dar avea amandoua afectate si iedul a supt asa de nevoie. Dupa tratament trebuie sa mai treaca vreo cateva zile ca laptele sa devina bun de mancat pt oameni. Iezii nu patesc nimic daca il mananca. Cand mulgeti jumatatea afectata folositi comprese cu apa rece si creme mentolate pt a mai alina durerea si a putea mulge cat de cat.
Pe viitor nu va mai lasati pe baza iezilor. Mulgeti macar o data pe zi dvs complet toate caprele, chiar de doua ori pe zi daca puteti. Eu le mulg de doua ori pe zi la interval de 12 ore pt a-si da drumu la lapte si sa evit mastitele. Masati foarte bine cand mulgeti si folositi comprese reci si creme mentolate pana simtiti ca ati muls complet si nu mai curge lapte deloc dupa ce masati. Interveniti repede pt a putea salva jumatatea respectiva si sa aveti lapte in continuare. E multa migala dar merita!
Sanatate multa capritelor si iezilor!
La mine a fatat si a doua capra si o sa va pun tot un link cu poze pt cine vrea sa vada iezii. E 3-1 pt baieti la general!
https://www.facebook...70848670&type=3
Si va prezint si pe tatal iezilor impreuna cu viitoarele mamici:
https://www.facebook...70848670&type=3

Numai bine!

#7364
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
buna ziua colegi!
am si eu capritele mele care mai au 20 si respectiv 24 de zile pana la termen ...le pot face vaccinul pt mamita acum? ca farmacista zice ca se face la cateva zile dupa fatare si nu mai pricep nimic.
va multumesc pt intelegere si raspunsuri! sanatate multa!

si daca se poate acum asta inseamna ca rapelul se face in timpul fatarilor? am intarziat asa mult pt ca am luat vaccinul cu niste oameni care au capre in satul vecin ....

#7365
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Pt onitaolguta:
Si eu am luat tarziu vaccin tot din lipsa de "colaboratori" si din cauza ca unele capre erau in ultima luna de gestatie am decis sa il fac dupa ce fata toate. Sper sa nu fie probleme.

#7366
Du44

Du44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.06.2014
inevitabil probleme cu ugere inflamate(dupa fatare).....o recomandare;Mastijet sau mibazon asociate cu ........? multumesc sanatate si succes in continuare tuturor(mai ales in perioada asta)!

Edited by Du44, 03 March 2015 - 14:13.


#7367
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Am luat ieri de la farmacia veterinara la recomandarea vanzatorului "evomec plus" pentru caprele mele si am niste nelamuriri: prospectul e vag si nu gasesc timpul de asteptare pentru lapte, stie cinaeva cat se asteapta? pot sa fac si pe perioada gestatiei? ale mele fata in 12 si in 19 martie deci nu mai e mult...el a zis sa astept pana dupa fatare si sa le fac atunci si lor si iedutelor care le tin de prasila. Cum e mai bine? apropo, se da 1 ml/50 kg. Cam cat are o capra binedezvoltata adulta din rasa alba de banat? Ca e cam greu sa le cantaresc din cauza ca lipseste cantarul cu desavarsire. Ma scuzati pentru curiozitatea excesiva!

#7368
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 paul_pablo, on 04 martie 2015 - 08:34, said:

Am luat ieri de la farmacia veterinara la recomandarea vanzatorului "evomec plus" pentru caprele mele si am niste nelamuriri: prospectul e vag si nu gasesc timpul de asteptare pentru lapte, stie cinaeva cat se asteapta? pot sa fac si pe perioada gestatiei? ale mele fata in 12 si in 19 martie deci nu mai e mult...el a zis sa astept pana dupa fatare si sa le fac atunci si lor si iedutelor care le tin de prasila. Cum e mai bine? apropo, se da 1 ml/50 kg. Cam cat are o capra binedezvoltata adulta din rasa alba de banat? Ca e cam greu sa le cantaresc din cauza ca lipseste cantarul cu desavarsire. Ma scuzati pentru curiozitatea excesiva!
În primul rând nu subdozaţi, adică faceţi mai mult de 1 ml, cam 1,5 ml, având în vedere că se mai pierde pe ac şi seringă

#7369
androlini

androlini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 27.06.2009

 paul_pablo, on 04 martie 2015 - 08:34, said:

Am luat ieri de la farmacia veterinara la recomandarea vanzatorului "evomec plus" pentru caprele mele si am niste nelamuriri: prospectul e vag si nu gasesc timpul de asteptare pentru lapte, stie cinaeva cat se asteapta? pot sa fac si pe perioada gestatiei? ale mele fata in 12 si in 19 martie deci nu mai e mult...el a zis sa astept pana dupa fatare si sa le fac atunci si lor si iedutelor care le tin de prasila. Cum e mai bine? apropo, se da 1 ml/50 kg. Cam cat are o capra binedezvoltata adulta din rasa alba de banat? Ca e cam greu sa le cantaresc din cauza ca lipseste cantarul cu desavarsire. Ma scuzati pentru curiozitatea excesiva!

În literatura de specialitate, pentru Alba de Banat se dau următoarele greutăţi corporale medii:
Femele: 40-48 kg
Masculi: 50-70 kg

Desigur, realitatea variază mult, dar vă puteţi face o idee.

#7370
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 paul_pablo, on 04 martie 2015 - 08:34, said:

...nu gasesc timpul de asteptare pentru lapte, stie cinaeva cat se asteapta?
28 zile ... Posted Image

Quote

pot sa fac si pe perioada gestatiei? ale mele fata in 12 si in 19 martie deci nu mai e mult...
Absolut. Da' era bine sa le faci acu' o luna.

Attached File  evomec_plus_130065.pdf   745.06K   7 downloads

 Du44, on 03 martie 2015 - 14:08, said:

inevitabil probleme cu ugere inflamate(dupa fatare).....o recomandare;Mastijet sau mibazon asociate cu ........?

Nici una, nici alta. Comprese reci sau pungi cu gheata, masaj (muuult masaj !) cu unguente mentolate / camforate.  Este congestie mamara, nu este mastita.

 onitaolguta, on 02 martie 2015 - 16:41, said:

buna ziua colegi!
am si eu capritele mele care mai au 20 si respectiv 24 de zile pana la termen ...le pot face vaccinul pt mamita acum? ca farmacista zice ca se face la cateva zile dupa fatare si nu mai pricep nimic.
va multumesc pt intelegere si raspunsuri! sanatate multa!

si daca se poate acum asta inseamna ca rapelul se face in timpul fatarilor? am intarziat asa mult pt ca am luat vaccinul cu niste oameni care au capre in satul vecin ....
Nu va luati dupa farmacista, luati-va dupa ce scrie in prospectul producatorului !

#7371
Du44

Du44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.06.2014
am inteles   asa fac  multe multumiri

#7372
gabriel_gt

gabriel_gt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2015
Buna ziua, deocamdata sunt doar in perioada de documentare, intentionez ca in viitor sa accesez fonduri europene pentru a infiinta o ferma de capre.

As dori, daca e cineva amabil sa ma ajute sa vad o ferma de capre prin zona Fagaras - Brasov sau daca stie cineva pe unde ar fi niste ferme in zona asta ca sa ma duc si poate or sa ma primeasca oamenii... :) Va multumesc frumos

#7373
monica03st

monica03st

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.12.2014
Buna seara,

Urmaresc de multa vreme discutiile de pe acest forum, dar nu am avut ocazia sa si scriu pana acum. Doar ca azi m-am trezit intr-o situatie pe care nu stiu sa o rezolv, daca se poate rezolva... O iada la prima fatare, ce mai are cateva zile pana sa fete isi suge laptele Posted Image Ce sa fac? Ar mai avea 2-3 zile pana sa fete. daca are ugerul gol pe cand o fata, cu ce hranesc iedul? Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca exista pentru acest obicei prost. Va multumesc

#7374
mariazet45

mariazet45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.02.2010
As vrea sa va rog ,poate imi zice cineva pt a nu mai avea probleme in viitor ce fel de vaccin sa la fac la capritele mele .Am 2 caprite una are 2 iezi iar cealalta unu .Le am de 7 luni nu  au fost vaccinate niciodata ,de aceea vreau sa le iau toate vaccinurile necesare si pt capre dar si pt iezi . La farmacie imi da ce are , medicul veterinar e ocupat cu streilizatul cainilor si carnete de sanatate pt ei ,iar eu vreau sa le tot ce ;e trebuie /  le tin acasa   nu le dau ;a stana  sper sa fie bun tapusorul si sa nu trebuiasca sa le dau prin sat la tap sa patesc ca anu trecut cu  ectima contacioasa .Va multumesc .

#7375
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 monica03st, on 04 martie 2015 - 19:43, said:

O iada la prima fatare, ce mai are cateva zile pana sa fete isi suge laptele Posted Image Ce sa fac? Ar mai avea 2-3 zile pana sa fete. daca are ugerul gol pe cand o fata, cu ce hranesc iedul? Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca exista pentru acest obicei prost. Va multumesc
Exista niste coliere pentru caini care se folosesc post-operator. Le gasiti la cabinetele veterinare. Ii puneti un colier si nu va mai putea sa se suga singura. Asta denota ca a avut ticul suptului si le sugea pe celelalte capre cu care convietuia.

 mariazet45, on 04 martie 2015 - 20:47, said:

.... vreau sa le iau toate vaccinurile necesare si pt capre dar si pt iezi .
Nu le puteti lua. Vaccinurile nu se mai vand de mult prin farmaciile veterinare. Singura cale este prin medicul veterinar.

#7376
relu37

relu37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.08.2013
Am pierdut o capra foarte buna de lapte, a fatat 3 iezi, fara probleme, acum doua zile, iar astazi a murit. Dupa fatare nu a mancat mai deloc, se ridica mai greu in picioare, statea mai mult culcata, la fel ca si atunci cand era gestanta. Era batrana, dar nu ma asteptam sa o pierd asa repede. Ce credeti ca s-a putut intampla ? A murit de boala, de batranete, de epuizare fizica ?  Am sa-i  fac autopsia, poate descopar cauzele mortii. Cu cei 3 orfani va fi mai greu.
Numai bine.

#7377
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 horia66, on 04 martie 2015 - 12:04, said:

28 zile ... Posted Image

Absolut. Da' era bine sa le faci acu' o luna.

Mare multumesc dl. doctor

#7378
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 relu37, on 05 martie 2015 - 02:53, said:

Am pierdut o capra foarte buna de lapte, a fatat 3 iezi, fara probleme, acum doua zile, iar astazi a murit. Dupa fatare nu a mancat mai deloc, se ridica mai greu in picioare, statea mai mult culcata, la fel ca si atunci cand era gestanta. Era batrana, dar nu ma asteptam sa o pierd asa repede. Ce credeti ca s-a putut intampla ? A murit de boala, de batranete, de epuizare fizica ?  Am sa-i  fac autopsia, poate descopar cauzele mortii. Cu cei 3 orfani va fi mai greu.
Numai bine.
Cât era de bătrână? Cred că avea ceva probleme de sănătate înainte de fătare, dacă spuneţi că stătea mai mult culcată, un antibiotic şi ceva calciu burogluconat cred că ar fi ajutat-o, dar nimeni nu avea cum să prevadă această tragedie... Îmi pare sincer rău de căpriţă, va trebui să le daţi cu biberonul ieduţilor. Să vă trăiască şi să vă bucuraţi de ei!

 monica03st, on 04 martie 2015 - 19:43, said:

Buna seara,

Urmaresc de multa vreme discutiile de pe acest forum, dar nu am avut ocazia sa si scriu pana acum. Doar ca azi m-am trezit intr-o situatie pe care nu stiu sa o rezolv, daca se poate rezolva... O iada la prima fatare, ce mai are cateva zile pana sa fete isi suge laptele Posted Image Ce sa fac? Ar mai avea 2-3 zile pana sa fete. daca are ugerul gol pe cand o fata, cu ce hranesc iedul? Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca exista pentru acest obicei prost. Va multumesc
Se poate să o doară ugerul şi prin supt să prevină o posibilă mastită, cred că nu va mai suge atunci cînd va avea iezi. O supravegheaţi atent vreo 2 zile, iar laptele îi va veni cu siguranţă suficient pentru iezişori. Bineînţeles că dl. doctor are dreptate cu gulerul, este mai bine să iei măsuri de precauţie.

#7379
monica03st

monica03st

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.12.2014
Va multumesc pentru sfaturi. Nu i-am pus guler dar i-am pus un saculet textil peste uger. Sper sa fie bine.

Va multumesc pentru sfaturi. Nu i-am pus guler dar i-am pus un saculet textil peste uger. Sper sa fie bine.

#7380
victor444

victor444

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 04.04.2011
Imi cer scuze pentru ca revin a treia oara cu aceeasi intrebare. Citesc cu mare interes fiecare post si ma bucur de succesul celorlalti colegi crescatori.

Caprita mea are 3 ani. A fatat anul trecut la sfarsitul lunii aprilie. In toamna, am tinut-o cu tapul aproximativ de pe 1 pana pe 15 noiembrie. Nu a manifestat comportament specific de caldurilor nici cat a stat cu tapul, nici dupa aceea. Nu stiu daca a "luat ied". Pana acum nu am observat niciun semn ca ar avea ied. Daca ar fi fost montata, dupa calculele mele, ar trebui sa fete intre 1 si 15 aprilie. Avand in vedere ca nu mai sunt multe zile pana atunci, nu ar trebui sa observ deja semne (burta marita in dreapta, modificare greutate etc)? Cu cat timp inainte de ziua fatarii pot spune cu siguranta ca o caprita e gestanta si are pui? Exista posibilitatea sa aiba ied si sa nu observ niciunul din semne? Care este procentul de fertilitate la capre? Se intampla des ca exemplare sanatoase sa nu faca pui sau este un fenomen rar intalnit, putin probabil? Ce ma sfatuiti?
Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate