Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#5851
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postkriss13, on 25 august 2016 - 15:19, said:

Da scuze... mi-am facut temele.
Am fisa putului cu toate straturile intilnite pe adincimi.
Deci put 41 m, 41-40 decantor (in strat de argila), 40-37 filtru 0.5 (si cuart, e zona acviferului), 37-35 dop bentonite (in strat de argila), 35 argila de umplere si restul straturiulor irelevande pina la suprafata.
Diametru foraj 300mm, teava albastra 125.
Didrostaitc 14, hidrodinamic ("estimat" 18) , debitul ma chinui sa-l determin.
Apa cristal si fara miros, buna la gust (o sa o duc la analiza).
Am luat o pompa WTX 2460 - 95, teava de 32mm, am bagato la 25m am pus sus un robinet si un apometru si inchizind din aproape in aproape robinetul icerca sa vad cind incepe sa tuseaasca din lipsa de apa
Cu robinetul deschis de 4 ore curge fara probleme jet continuu si constant, conmsumat pe apometru 1mc in 30 min ,deci cam 7l/s.. e posibil sa am debitul asta asa mare?
Grea matematica asta....... 1mc/30 min = 2mc/ora care se impart la 3600 sec(intr-o ora) si rezulta 0,55 l/ sec ceea ce este foarte ok si se incadreaza in diagrama pompei (ca e noua pompa).
Acum banuiesc ca toate aceste probe le-ai facut langa put (socotim cota zero), Daca de unde ai facut masuratoarea pina la ultimul nivel al casei mai exista o diferenta de 10 m (sa zicem) mai adaugi o pierdere de presiune de 1 bar, si ca sa te folosesti de sistemul hidrofor cu succes trebuie sa ai o presiune utila de 3 bar, rezulta ca vei aveea conform diagramei un debit de aproximativ 16 l/min.

Attached Files


Edited by keta, 26 August 2016 - 00:28.


#5852
popescumarinel

popescumarinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.02.2012
Buna ziua.
Trebuie sa imi iau o pompa submersibila pentru a scoate apa dintr-o fantana adanca de 20m si apoi sa o duc intr-un bazin situat la vreo 40m distanta.
Nu dispun de o suma foarte mare asa ca m-am orientat spre bazar si am gasit asa:
1. 1.1 KW, adancime 120m, 3m3/h
2. 0.75KW, adancime 140m si 2m3/h
ambele la acelasi pret de 180RON
Intrebarea mea este care dintre cele doua ar fi mai buna (faptul ca una va consuma mai putin curent dar va avea un debit mai mic?) Ideea este ca as vrea sa ud si cu furtunul dupa acei 40m.

Multumesc anticipat.

#5853
kriss13

kriss13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.08.2006

View Postketa, on 26 august 2016 - 00:25, said:

Grea matematica asta....... 1mc/30 min = 2mc/ora care se impart la 3600 sec(intr-o ora) si rezulta 0,55 l/ sec ceea ce este foarte ok si se incadreaza in diagrama pompei (ca e noua pompa).
Acum banuiesc ca toate aceste probe le-ai facut langa put (socotim cota zero), Daca de unde ai facut masuratoarea pina la ultimul nivel al casei mai exista o diferenta de 10 m (sa zicem) mai adaugi o pierdere de presiune de 1 bar, si ca sa te folosesti de sistemul hidrofor cu succes trebuie sa ai o presiune utila de 3 bar, rezulta ca vei aveea conform diagramei un debit de aproximativ 16 l/min.

Ce naibii de calcul am facut nush.. ok era tirziu, am pierdut virgule.. asa e, ala e debitul.
Am casa pe parter, deci fata de cota actuala a putului mai un 1-2 m pina la consumator .

Alta intrebare, daca m-a hotarasc pe un variator de turatie ,exista ceva care mai trebuie inclus in circuitul submersibila-filtre particule-variator-consumator?

Merci, m-am uitat pe fisa tehnica inainte si stiam ce iau.

Edited by kriss13, 26 August 2016 - 18:03.


#5854
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Am reusit sa descopar problema la pompa mea: este impuscat cablul de la flotor si acesta nu functioneaza tot timpul. Am imbinat cablul si se invarte axul foarte bine.
In aceste conditii trebuie neaparat sa schimb flotorul.
Va rog foarte mult ajutati-ma cu niste sfaturi de desfacere a pompei plecand de la imaginile din postul anterior - http://forum.softped...2#entry19749396
Am fost la nenea care se mai ocupa cu reparatul si a spus ca nu se complica ca este greu la desfacut.
Multumesc.

Edited by vdingo11, 26 August 2016 - 20:30.


#5855
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Scuze, am vrut sa-ti spun de atunci dar nu am apucat.
Nu o mai desface, ca n-are rost.
E intr-adevar mult de munca, si apoi inca si mai multa sa o pui inapoi.
Cand ti-am zis de condensator nu spusesi nimic de celelalte probleme.
Rezolva-le pe alea si vezi daca mai e cazul.

#5856
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
@ kriss13, daca iei acel variator te putere nu mai ai nevoie de nimic, el va modula puterea pompei ca sa se adapteze consumului.

#5857
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

View Post_bcristian_, on 26 august 2016 - 21:11, said:

Scuze, am vrut sa-ti spun de atunci dar nu am apucat.
Nu o mai desface, ca n-are rost.
E intr-adevar mult de munca, si apoi inca si mai multa sa o pui inapoi.
Cand ti-am zis de condensator nu spusesi nimic de celelalte probleme.
Rezolva-le pe alea si vezi daca mai e cazul.

Pai daca schimb flotorul este perfect. La el este problema.
Problema este ca nu stiu sa o desfac mai departe.
Ma poti ajuta te rog cu o idee?

Edited by vdingo11, 27 August 2016 - 05:21.


#5858
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Poate nu inteleg eu, dar de ce trebuie sa demontezi pompa ca sa schimbi flotorul?

#5859
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Capacul de sus este presat in carcasa.
Ca sa-l scoti trebuie sa faci o piesa care se sprijina pe carcasa si are gauri corespunzatoare celor din placa.
bagi suruburi cu cate o piulita deasupra piesei si le infiletezi in gauri. Apoi strangi piulitele, incat sa traga capacul.
Verifica sa nu fie un inel de fixare pe margine (la imbinarea capacului cu corpul, intr-un sant), nu vad din poza daca e sau nu.
Va trebui sa schimbi semeringul de la ax dupa asta (piesa de care intrebai mai inainte). Nu contine si rulmentul, ala e separat.
Daca cumva a intrat un pic de apa pe langa, aceasta a ajuns in rulment si l-a compromis, va trebui schimbat si el. O sa vezi daca e cazul cand o desfaci.

#5860
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

View Postdanvlas, on 27 august 2016 - 06:19, said:

Poate nu inteleg eu, dar de ce trebuie sa demontezi pompa ca sa schimbi flotorul?

Flotorul inseamna acel balon. Ca sa il inlocuiesti trebuei sa ajungi la locul unde se fac legaturile la cabluri.

#5861
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc  _bcristian_.

View Post_bcristian_, on 27 august 2016 - 08:32, said:

Capacul de sus este presat in carcasa.
Ca sa-l scoti trebuie sa faci o piesa care se sprijina pe carcasa si are gauri corespunzatoare celor din placa.
bagi suruburi cu cate o piulita deasupra piesei si le infiletezi in gauri. Apoi strangi piulitele, incat sa traga capacul.
Pana la urma am reusit. Interesanta metoda prezentata si nu necesita desfacerea capacului de la fund.
Eu am desfacut si capacul de la fund. Am batut in axa si am reusit sa il scot (am busit si rulmentul de la capat cand bateam in ax si am fost nevoit sa il schimb.

View Post_bcristian_, on 27 august 2016 - 08:32, said:

Verifica sa nu fie un inel de fixare pe margine (la imbinarea capacului cu corpul, intr-un sant), nu vad din poza daca e sau nu.
Va trebui sa schimbi semeringul de la ax dupa asta (piesa de care intrebai mai inainte). Nu contine si rulmentul, ala e separat.
Daca cumva a intrat un pic de apa pe langa, aceasta a ajuns in rulment si l-a compromis, va trebui schimbat si el. O sa vezi daca e cazul cand o desfaci.
Este si inelul de fixare. Nu am schimbat semeringul de pe ax (nu m-am bagat acolo cu toate ca am gasit niste picaturi de apa in interior, dar nu stiam cum sa il scot)Totusi unde se pot gasi aceste semeringuri si garnituri pentru pompe submersibile? Se gasesc usor?

#5862
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Se gasesc usor.
Eu cumpar din Obor (targul de pe Ziduri Mosi).

#5863
Aurelian123

Aurelian123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.08.2016
Am un hidrofor nou merge 20 ore ok după care lucrează descrescător de la 1.2-3.2 ,1.2-2.8,1.2-2.2 ...până la zero.am deschis ventil nici o presiune ieri am băgat în el 1.8 bari hidrofor fiind golit de apa...deja am fost cu el la garanție mi l-au dat si merge la fel  sa fie o microfisura în membrana sau ventilul de aer?

#5864
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Pai daca dispare aerul din perna nu e clar ca iese pe undeva? Fie fisura in vas, fie lipsa de etanseitate la imbinarea capacului, fie pe supapa.

#5865
Aurelian123

Aurelian123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.08.2016

View Post_bcristian_, on 28 august 2016 - 11:37, said:

Pai daca dispare aerul din perna nu e clar ca iese pe undeva? Fie fisura in vas, fie lipsa de etanseitate la imbinarea capacului, fie pe supapa.

Mersi...mai am  nelămurire...trebuie pus supapa de sens pe conexiunea la rețea între hidrofor ieșire si țeavă rețea?
Oricum mâine îl duc din nou la service

#5866
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc _bcristian_.
Suruburile ale lungi tot prin targ se gasesc? Am cautat pe la magazinele de cartier si nu au.
Uitati aici un tutorial care m-a ajutat la desfacerea pompei: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6c9dblzEAK4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vdingo11, 28 August 2016 - 16:10.


#5867
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Nu gasesti suruburi, dar se pot inlocui f usor cu tija filetata de inox A2 (M6) plus piulite si saibe (tot inox), care se gasesc pe toate drumurile, inclusive targ.
O bara de 1m ajunge si iti si ramane.
E de altfel o modificare pe care o recomand de cand e pompa noua, in f multe cazuri prima chestie care cedeaza la aceste pompe in apa dura de la noi sunt taman acele suruburi, si se reteaza chiar de la fata placii.

#5868
kriss13

kriss13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.08.2006

View Postketa, on 26 august 2016 - 23:51, said:

@ kriss13, daca iei acel variator te putere nu mai ai nevoie de nimic, el va modula puterea pompei ca sa se adapteze consumului.

Super, merci.
Pai in acest caz si caminul o sa fie unu de 50x50x50 cm .
Am gasit in dede camine de vizitare din PVC gata facute, cu ~150lei cu capac. SInt pentru canalizare dar par perfecte si pentru apa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate