Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#6103
Malureanu

Malureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.10.2015
Va salut!
Sa stiti ca domnul Iosif raspunde mereu la telefon. Ii face placere sa vorbeasca cu pasionatii de nuc. Poate nu ati avut numarul care trebuie.
In ce zona ati plantat ?

#6104
Livada_de_nuc

Livada_de_nuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.09.2016

View PostMalureanu, on 30 septembrie 2016 - 15:22, said:

Va salut!
Sa stiti ca domnul Iosif raspunde mereu la telefon. Ii face placere sa vorbeasca cu pasionatii de nuc. Poate nu ati avut numarul care trebuie.
In ce zona ati plantat ?

Buna ziua,
Am vizitat site-ul domnului Iosif (http://www.nucifere.com) si am luat numarul de acolo. L-am sunat de n ori in perioada respectiva.
Am plantat in judetul Bistrita.  Sunt  multumit de rezultatele obtinute, rata de prindere fiind unul de 95%. Nucii s-au dezvoltat foarte bine in acest an.

#6105
Malureanu

Malureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.10.2015
Va urez succes, dar sa stiti ca un procent de 95% de prindere pare bun, dar nu este. Nu va suparati pe mine, pentru ca nu o spun cu rautate, doar ca nu am inteles niciodata cum sa nu se prinda pomul. Si nu sunt singurul, mai am prieteni care au avut tot 100% prindere mereu.

#6106
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Am o intrebare mai dubioasa: exista vreun soi de nuc de talie foarte mica? Sa se gaseasca pe la noi, fara comenzi afara
Nu vreau sa fac o afacere din asta, doar sa dau un folos unei fasii de teren nefolosit, 10x60m si sa nu ma cert cu vecinii ca le umbresc terenul lor

#6107
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu atiu cat de bine se vede insa mi s-a parut interesant ...cam care e spatiul ocupat de un nuc salbatic si relatia sa cu alte plante, in cazul asta porumb...abia de la 1.5-2x amprenta coroanei plantele erau neafectate iar la margibea amprentei se aflau porumbii cei mai mici, cam 20-25 cm inaltime.

La fel de interesant ca porumbii subdezvoltati erau inca verzi in vreme ce aia mari erau deja uscati.

Attached File  20160930_161201.jpg   62.09K   81 downloads

#6108
Malureanu

Malureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.10.2015
Legea spune ca un pom de talie mare trebuie sa fie plantat la minim 3 m de gard, deci nici o problema aici.
Soiuri de vigoare mijlocie, nu mica, foarte bune gasiti gasiti fara probleme, de exemplu Sibisel44 si Geoagiu.
Le dati forma de "ax vertical" pe care il retezeti la ce inaltime considerati ca sa nu va certati cu vecinii.

#6109
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Exact din cauza celor expuse de parinte am intrebat, acelasi efect l-am observat si eu prin gradini, indiferent ca era porumb sau altceva
Legal o fi 3m dar prefer sa evit discutii si cred ca nici mie nu mi-ar placea daca ar fi invers, de aia voiam ceva care sa nu se duca la mai mult de 5m si nici in diametrul coroanei. Nuci chiar nu am nici unul, mai mult de asta as fi vrut

#6110
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

View PostLivada_de_nuc, on 30 septembrie 2016 - 15:57, said:

Buna ziua,
Am vizitat site-ul domnului Iosif (http://www.nucifere.com) si am luat numarul de acolo. L-am sunat de n ori in perioada respectiva.
Am plantat in judetul Bistrita.  Sunt  multumit de rezultatele obtinute, rata de prindere fiind unul de 95%. Nucii s-au dezvoltat foarte bine in acest an.


95% din 16 nuci   înseamnă fix 15,2 nuci prinși. În altă ordine de idei, eu nu vând material săditor( Am mai spus-o de câteva ori pe aici). Si dacă stau să mă gândesc ..cu 15 nuci  aveți o schemă mult prea rarefiată de plantare/hectar chiar și pt o jumătate de hectar. Dar asta e fix treaba dv.

Legat de œlăcomia unoraœ... mă faceți să râd: cine  e nebunul ăla să se lege la cap  pentru o comandă de 16 pomi altoiti la care să nu își scoată nici transportul din franța în România , nici  timpul alocat si nici  taxele si impozitele legale? De profit nici nu mai vorbesc. Dacă tot v-ati apucat să spuneți că ati găsit la 13 euro/buc de 2 si 3 ani, ar trebui să adaugați că prețul e fără TVA și fără transportul din Fr în Ro... Ar fi bine dacă ați citi http://www.nucifere....dupa-varsta-lor . Asa poate ati intelege că nu e o afacere prea mare să cumperi nucii de 2-3 ani la acest preț.

Legat de ajutorul pe care sunteți dispus să îl dați celor ce sunt la început de drum ar trebui să precizați că tot ceea ce scrieți e doar o opinie- personală- ce e drept- și că nu aveți dreptul legal să oferiți consultanță horticolă fără să aveți o calificare în horticultură. Că doar nu degeaba au început procurorii să ia la întrebări  pe cei ce oferă asemenea servicii  fără a avea o pregătire  în acest sens. E o situație similară cu practicarea medicinii fără a avea acest drept legal în urma absolvirii unui program de studii acreditat.

Succes în toate tuturor.

Edited by iosif73, 01 October 2016 - 18:53.


#6111
bni

bni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.09.2013
A venit vremea de cules...

Attached Files



#6112
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Livadă din România?

#6113
Livada_de_nuc

Livada_de_nuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.09.2016

View Postiosif73, on 01 octombrie 2016 - 18:38, said:

95% din 16 nuci   înseamnă fix 15,2 nuci prinși. În altă ordine de idei, eu nu vând material săditor( Am mai spus-o de câteva ori pe aici). Si dacă stau să mă gândesc ..cu 15 nuci  aveți o schemă mult prea rarefiată de plantare/hectar chiar și pt o jumătate de hectar. Dar asta e fix treaba dv.

Legat de ˝lăcomia unora˝... mă faceți să râd: cine  e nebunul ăla să se lege la cap  pentru o comandă de 16 pomi altoiti la care să nu își scoată nici transportul din franța în România , nici  timpul alocat si nici  taxele si impozitele legale? De profit nici nu mai vorbesc. Dacă tot v-ati apucat să spuneți că ati găsit la 13 euro/buc de 2 si 3 ani, ar trebui să adaugați că prețul e fără TVA și fără transportul din Fr în Ro... Ar fi bine dacă ați citi http://www.nucifere....dupa-varsta-lor . Asa poate ati intelege că nu e o afacere prea mare să cumperi nucii de 2-3 ani la acest preț.

Legat de ajutorul pe care sunteți dispus să îl dați celor ce sunt la început de drum ar trebui să precizați că tot ceea ce scrieți e doar o opinie- personală- ce e drept- și că nu aveți dreptul legal să oferiți consultanță horticolă fără să aveți o calificare în horticultură. Că doar nu degeaba au început procurorii să ia la întrebări  pe cei ce oferă asemenea servicii  fără a avea o pregătire  în acest sens. E o situație similară cu practicarea medicinii fără a avea acest drept legal în urma absolvirii unui program de studii acreditat.

Succes în toate tuturor.

Buna seara,
Avem o planttatie de fix 100 de nuci. Nu stiu de unde scoateti dvs. numarul de 16. Nu am de gand sa-i ofer consultanta nimanui, ajut doar la achizitionarea materialului saditor la un pret rezonabil. Nu cum vand unii la un pret dublu. Posted Image

Edited by Livada_de_nuc, 03 October 2016 - 00:13.


#6114
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
La o simplă căutare pe internet după nr publicat de dv rezultă că sunteți dl Varro Zsolt. Uite ce email am primit în luna martie de la dv:
Attached File  Varro.jpg   136.02K   153 downloads

#6115
nuc_Julia

nuc_Julia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.10.2016
referitor la ideea altoirii. mai bine cumperi gata altoit. Altoirea nucului este foarte grea. Fara experienta nu reusesti sa altoiesti nici unul. Puietii altoiti, de ex soiul unguresti Milotai tarzie si Milotai 10 este foarte productiv. Intra pe rod in 1-3 ani de la plantare. Spor la treaba.

#6116
nuc_Julia

nuc_Julia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.10.2016

View Postpaca2008, on 21 aprilie 2009 - 09:47, said:

Stie cineva de unde se poate cumpara un nuc pentru a fi plantat?

Vreau sa pun unul in curte

raspuns la unde poti cumpara puiet nuc altoiu. la Pfa Futo Francisc Robert Dioșod. Are soi Milotai 10 si altele. Cu acte de provenienta. sau pe site- ul http://puiet-nuc.ucoz.com

#6117
Livada_de_nuc

Livada_de_nuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.09.2016

View Postiosif73, on 03 octombrie 2016 - 06:44, said:

La o simplă căutare pe internet după nr publicat de dv rezultă că sunteți dl Varro Zsolt. Uite ce email am primit în luna martie de la dv:
Attachment Varro.jpg

Hmm.. Daca imi amintesc bine asta a fost al treilea e-mail pe care l-am trimis la adresa respectiva. Nu sunt sigur... si materialul respectiv imi trebuia pentru un domn care mi-a cerut ajutorul in perioada respectiva. Deci inainte sa afirmati unele lucruri, ar fi bine sa ma intrebati. Posted Image)
Si acum, probabil va intrebati de ce nu am apelat la dvs cand vroiam sa achizitionez 100 de puieti. Raspunsul e foarte simplu: trebuie sa fii prost sa cumperi ceva la un pret dublu cand il poti achizitiona la un pret cinstit.
Totusi e nostim cum va laudati cu calificarea dvs in horticultura... deja ati reusit sa comparati horticultura cu domeniul medicinii ceea ce e mai mult decat o simpla exagerare. E ca si cum ai compara o dacie 1310 cu un Duster. Feel the difference. Posted Image

Edited by Livada_de_nuc, 03 October 2016 - 10:48.


#6118
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Da' matale simţi diferența între a veni pe un forum pentru că ai ceva de spus, versus cea în care vii numai fiindcă vrei să arunci cu noroi?
Deocamdată un punct, pentru revenire cu picioarele pe pământ.

ps: până la zece, pot număra și astfel: egyik, nyolc, kilenc, ban.
Depinde de dvs.

#6119
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Egyik, ban.

Livada_de_nuc făcut murit.
Țărână ușoară la el Posted Image

#6120
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

View PostLivada_de_nuc, on 03 octombrie 2016 - 10:34, said:

Hmm.. Daca imi amintesc bine asta a fost al treilea e-mail pe care l-am trimis la adresa respectiva. Nu sunt sigur... si materialul respectiv imi trebuia pentru un domn care mi-a cerut ajutorul in perioada respectiva. Deci inainte sa afirmati unele lucruri, ar fi bine sa ma intrebati. Posted Image)
Si acum, probabil va intrebati de ce nu am apelat la dvs cand vroiam sa achizitionez 100 de puieti. Raspunsul e foarte simplu: trebuie sa fii prost sa cumperi ceva la un pret dublu cand il poti achizitiona la un pret cinstit.
Totusi e nostim cum va laudati cu calificarea dvs in horticultura... deja ati reusit sa comparati horticultura cu domeniul medicinii ceea ce e mai mult decat o simpla exagerare. E ca si cum ai compara o dacie 1310 cu un Duster. Feel the difference. Posted Image


nene Zsolt.

Când vorbesti de adaos de 100% , nominalizează care e firma care vinde material săditor  cu  asemenea adaosuri și eventual  ce soiuri și la ce prețuri.. Pentru liniștea ta sufletească- eu nu vând material săditor . Am alte lucruri care mă preocupă și din care îmi câștig existența pentru că am ajuns la concluzia că a vinde material săditor de nuc e o pierdere de vreme. Nu detaliez de ce cred că asta e o pierdere de vreme, dar poți să fi sigur că știu ce vorbesc. Pentru cei cu  câteva zeci  sau sute de nuci  dau o singură recomandare: citiți fraților topicul ăsta de forum și sigur nu o să aveți nevoie în livada dv nici de ajutorul meu , nici de ajutorul domnului Varro Zsolt sau de oricine altcineva. Cel puțin eu am scris  o grămadă de lucruri utile pe aici, tocmai în ideea ca cel ce are nevoie de câteva informații utile pentru mica lui livadă să le poată accesa relativ ușor, cu un pic de lectură.

PS. Domnule Varro... eu chiar nu mă întreb de ce nu ați apelat la mine pentru cei 100 de nuci ai dv, cum de fapt nu mă întreb  de ce unul sau altul  nu mă abordează în același scop. Încetați șă vă considerați  un client de nerefuzat, așa cum și eu nu mă consider  de neînlocuit.  Sunt atâtea alternative și în locul dv și în locul meu încât nu are rost să vă îmbogățiți zestrea de riduri de expresie din cauza asta. Și și dacă ar fi să mă abordați, nu  aș accepta  șă vă fiu  consultant pentru că nu am timp și de dumneavoastră. În asemenea situație, tot la lectură prezentului topic v-aș trimite.

Edited by iosif73, 03 October 2016 - 17:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate