Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#5563
azal01nairda

azal01nairda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.04.2016
Nu am inteles ce vrei sa spui "sa iti vezi de treaba". Nu vreau sa cumpar nucii din Ungaria as prefera România.

#5564
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
)))))))) k  succes

#5565
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013

 azal01nairda, on 30 aprilie 2016 - 21:44, said:

Nu am inteles ce vrei sa spui "sa iti vezi de treaba". Nu vreau sa cumpar nucii din Ungaria as prefera România.
Buna Ziua.Un mic sfat pot sa ti dau din experienta proprie si nu din carti.Soiurile unguresti sint bune in zona ta ,acuma daca vrei si preferi soiuri romanesti,am vazut la cineva aici in judet la mine si nu m au impresionat cu recolta lor.In perioada asta ,foarte multi nuci au avut probleme cu bruma,adica ingheturile tirzii de primavara care se manifesta foarte violent in zonele mai joase.Sus pe deal e mai bine pt nuc ,asta apropo de zona de plantare.Din Moldova iti recomand cu caldura 3 soiuri;Pesceaschi,Cogalniceanu si nu in ultimul rind Codreni ,toate 3 fructifica si lateral si dupa parerea mea sint cele mai bune soiuri pt tara noastra ca adaptare si rezistenta la ingheturile astea de sfirsit de Aprilie.

#5566
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Cam ce vrea sa spuna sibisel despre rentabilitatea nucului...vand eu trei ha daca imi recuperez investitia. :)

#5567
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
@ azal...

Pentru că tot ai timp zilele astea... apucă-te de citește topicul ăsta, ca să îți faci o imagine despre ce s-a tot vorbit pe aici. Ti-ar prinde bine.

spor!

#5568
azal01nairda

azal01nairda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.04.2016

 iosif73, on 01 mai 2016 - 11:21, said:

@ azal...

Pentru că tot ai timp zilele astea... apucă-te de citește topicul ăsta, ca să Ăźți faci o imagine despre ce s-a tot vorbit pe aici. Ti-ar prinde bine.

spor!

Scuze

#5569
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
vreau sa spun ca cei care vor o livada de nuc sunt in general paraleli cu agricultura special cu pomicultura, de ce nu planteaza un aviator o livada de cires sau par??? un aviator planteaza o livada de nuc, nu stiu ce arab de nu stiu unde face nuc, vreau sa spun ca 90 % dintre plantatorii de nuc  nu au nimic in comun cu agricultura si tot 90% o sa regrete ca nu si au,, vazut de treba lor , nu stiu ce americani combinati cu nu stiu ce constructori fac o livada in jud alba , livada de nuc....., soi fernor ....., livada este disparuta , cine este de vina?????? graba romanului de a face bani peste noapte combinat cu  traditionalul -merge si asa , eu respect , colaborez si ii consider parteneri si nu concurenta pe cei care fac pomicultura , respectiv nuci ,adica aproximativ 10% restul pentru mine sunT niste bisnitari - oportunisti care pierd bani si timp sau de partea cealalta oamenii care profita  -  de exemplu plantatorii de nuc chandler in balastiera vanzatorii de nuci din jud salaj care nici macar nu iau taiat cu coasa si vand nuci din nuca drept altoiti parerea mea ca este inselaciune si ar trebui sa faca un pic de puscarie etc, ideea este ca daca nu aveti timp si bani si nu apelati la cineva din domeniu sansele de reusita sunt minime , daca voi a-ti auzit de o livada de orice tip nu numai nuc care sa fie rentabila dar facuta asa sambata dupa program eu nu am auzit

#5570
azal01nairda

azal01nairda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.04.2016
Sibisel 44,vreau sa iti spun ca nu pt bani vreau sa fac plantatia. Am tot ce imi doresc, dar vreau sa o incep sa o las fetei si de ce nu daca o vrea dzeu, nepoților.Si de ce nu ca pentru un loc unde sa ies sa mai muncesc fizic, sa tin cativa ciobanesti miritici care îmi plac foarte mult.Deci nu este o bijnitareala.

#5571
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
poi tot asa un domn care are alte afaceri( fast food ) mi a cerut parerea si voia neaparat sa planteze 5 hectare de nuc pentru nepoate , voia neaparat lara si deja isi facea calcule 30 de tone de nuca la 5 hectare din anul 5 , 15 tone de miez vandute 100 000 de euro etc, suna bine, in primul rand nepoatele dansului nu cred ca vor face vreodata agricultura  sau o sa intretina mai mult de 3 flori intr un ghiveci si nici nu ar fi incantate sa primeasca mostenire 5 ha de nuc , poate o masina decapotabila rosie ar fi mult mai potrivit, in fine dupa ce domnul in cauza a venit mi a vizitat ferma a vazut cat este de munca, i am aratat cum arata un pom in varsta de 5 ani , iam spus ca trebuie sa iei tractor, tocator, cositoare, masina de stropit, vibrator de scuturat, plug disc, in fine domnul s a retras din afacere, daca il lasam sa faca livada avea sanse mari sa piarda bani multi si sa fie unul dintre multii care zic ca nu merge lara in romania dar va asigur ca domnul in cauza orice soi de nuc folosea era tot un esec pentru ca habar nu avea de agricutura si nici macar nu credea ca are nevoie de consultanta, credea ca pur si simplu bagi lara in pamant si faci bani

Edited by sibisel44, 01 May 2016 - 13:16.


#5572
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Garantez ca nu e foarte usor sa iti planifici viata dupa perioadele in care trebuie pomii trebuie tunsi, stropiti, sapati, tratati, manichiura, pedichiura s.a.m.d. ;)

#5573
azal01nairda

azal01nairda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.04.2016
Dupa cate spuneti voi plantatia de nuci o faci doar pt tine, ca nu stii ce o sa vrea copii cand vor creste. Si nu in ultimul rand daca ai o livada viata ta devine in iad si nu te mai poti intretine si aranja. Cu asta chiar nu pot fi deacord cu voi. Sa te ingrijesti nu tine doar de ce muncesti.

#5574
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
))))))) poi pina intra pe rod 10-12 ani iti garantez ca multi isi schimba planurile, colegul bala 86 voia sa spuna ca daca vrei sa ai pomi sanatosi si in ziua de pasti ai cicada gheboasa sau alta ganganie trebuie mers atunci daca este seceta de exemplu pomii tineri si tu esti in grecia si pomisori nu beau sau se hranesc pe cand vii acasa nu mai ai pomisori  asta pentru cine vrea sa ai aiba pomi sanatosi care sa fructifice si sa aduca si ceva venit daca vrei sa ai pomi doar pentru umbra atunci se pot ingriji numai 2 ani si apoi mai mere si cu rugaciuni la isus & co

#5575
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013
Nu e chiar cum zice Sibisel,dar ai ceva treaba in primii 4-5 ani,si dupa mai putin.Cine se gindeste la profit in momentul in care planteaza pomii ,pai la ala din start este esec.Nucii se planteaza pt 2 generatii,vrei cistig rapid ,pui mere si prune intre nuci pe rind si coacaza si agris intre rinduri asa cum am pus eu.Si atunci chiar ai treaba cu livada,plus ca mai ramine si coridoare de plimbare.Nucii au nevoie de 10 ani sa produca mai substantial,eu am plantat in toamna lui 2013 si abia anul asta voi stringe un sac de nuci de la toti pomii,asa ca nu e chiar asa de roz.Daca iti place sa privesti ca o ocupatie din placere ,atunci merge.

#5576
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Mai frate, hai lasati-o cu 10 generatii....mentalitatile astea sunt de secolul trecut, aproape nimeni nu mai face azi investitii pentru peste 25 de ani , capitalul nu asteapta atat sa aduca profit...
Si nici nu e adevarat, de ce mama ma-sii exista atata tehnologie de cultura, soiuri, altoire samd?Se poate si asa,dar nu doar asa.

Tocmai de aia trebuie documentare, stiinta, investitie, ca sa nu astepti pana mori ca sa castigi ceva.


#5577
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Un pic de lucru in primii 4-5 ani apoi astepti si nucile cad direct in sac...eu am plantat in 2010 si abia acum am inteles de ce prefera Iosif sa ofere consultanta si nu sa infiinteze plantatii pentru el, cu toate ca are toate cunostintele necesare.

Edited by bala86, 01 May 2016 - 16:42.


#5578
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
o alta firma minune din alba iltartufo sau cam asa ceva vinde nuci altoiti sorento, nuci altoiti prin rasucire , adica in fiecare an se scoate nucul rasarit din nuca si se rasuceste la 90 de grade si se replanteaza, asta poveste am auzit o si la mine in sat, ma rog vand nuci la pret de aprox 10 euro)))))))))))))))) luand pomi de la unii din astia si nestiind multe despre nuc esecul este garantat

#5579
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 sibisel44, on 01 mai 2016 - 18:32, said:

o alta firma minune din alba iltartufo sau cam asa ceva vinde nuci altoiti sorento, nuci altoiti prin rasucire , adica in fiecare an se scoate nucul rasarit din nuca si se rasuceste la 90 de grade si se replanteaza, asta poveste am auzit o si la mine in sat, ma rog vand nuci la pret de aprox 10 euro)))))))))))))))) luand pomi de la unii din astia si nestiind multe despre nuc esecul este garantat

Pe asta nu am auzit-o încă. :)))

#5580
Malureanu

Malureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.10.2015
Cine citeste ultimele doua pagini nu isi mai face livada de nuci....si aveti dreptate ca cei mai multi sa se apuce de altceva.
Nu este vina lor ca vor sa faca livada de nuci. Reclamele si reportajele sunt de asa natura sa-ti induca ideea unui castig mare si facil.
Situatiile difera mult de la om la om si fiecare trebuie sa aleaga varianta care i se potriveste.
De exemplu, nu ai experienta si nu platesti consultanta trebuie intai sa aduni experienta si iti pui treizeci de nuci si eventual si alti pomi si incepi sa inveti. Apoi te apuci de treaba serioasa, daca te mai apuci.
Nu prea ai capital? atunci te gandesti cum iti faci o livada ieftin. Cum? ...Simplu. Inveti sa altoiesti. Pui in pamant nuci din zona sa-ti faci portaltoi si incepi sa cauti in zona nuci care au caracteristici bune si incepi sa-i inmultesti fara sa ai probleme ca altoiesti dintr-un soi.
Si intotdeauna trebuie sa ai o viziune de ansamblu. Unde sunt si unde vreau sa ajung. Apoi iti imparti in pasi mai mici planul. Toate lucrurile si deciziile vor devenii mai simple. Daca tii cont si de tine ca om si situatie ( bani, timp, cunostinte ) vei vedea ca-ti va fi mai usor si sa alegi soiul, problema pe care o au multi la inceput: ce soi plantez?
In plus trebuie sa te gandesti de la inceput ce vei vinde, cum si cui. Majoritatea nu au o idee foarte clara cand se apuca. Multi dintre acestia vor fi din cei care se vor plange mai incolo ca au vandut ieftin sau deloc. Si nu este o problema doar la afacerile cu nuci.
Si cititi carti despre nucifere, iar dupa ce le cititi mai cititile inca o data, veti afla lucruri noi a doua oara, iar apoi cititile iar si iar veti afla lucruri noi.
In aceasta primavara am plantat o colectie de nuci, iar inghetul de saptamana trecuta la o parte le-a afectat frunzulitele abia aparute. Problemele au aparut fara discriminare atat la unii fancezi cat si la unii moldovenesti. Deci nu trebuie sa bagam in categorii foarte stricte soiurile pentru ca nu este chiar asa.
In concluzie plantati, dar cand sunteti cu adevarat pregatiti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate