Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#4411
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

 iosif73, on 23 mai 2015 - 22:13, said:

pe bune... mi se pare doar mie sau chiar e o deosebire între pozele postate de către colegul de la oradea ( mr_ady_bmw) și cele postate de mine?
Intre care poze exista o deosebire? Sau faci aluzia la mărimea frunzelor postate de mine?

#4412
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010

 iosif73, on 23 mai 2015 - 22:13, said:

pe bune... mi se pare doar mie sau chiar e o deosebire între pozele postate de către colegul de la oradea ( mr_ady_bmw) şi cele postate de mine?
Deosebirea esentiala este ca el a pus fotografii cu niste nuci cu probleme iar tu ai pus cea mai frumoasa frunza ce ai avut. Ti-e ciuda ca nu a cumparat de la tine. La sfarsitul postarii trebuia sa mentionezi ca prestezi servicii in domeniul nucilor. Haideti sa fim corecti pana la capat. Si apropo, nu toata lumea are bani in tara asta sa isi permita consultanta de specialitate.

#4413
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 Serioja01, on 24 mai 2015 - 09:10, said:

Deosebirea esentiala este ca el a pus fotografii cu niste nuci cu probleme iar tu ai pus cea mai frumoasa frunza ce ai avut. Ti-e ciuda ca nu a cumparat de la tine. La sfarsitul postarii trebuia sa mentionezi ca prestezi servicii in domeniul nucilor. Haideti sa fim corecti pana la capat. Si apropo, nu toata lumea are bani in tara asta sa isi permita consultanta de specialitate.

Eu am pus doar o singură foliolă, în timp ce colegul a pus frunzele complete. Şi da..era vorba de dimensiune. O frunză are mai multe foliole, între 5 şi 12.  Asta era chestiunea esenţială. Şi pentru liniştea ta, forumul nu este pentru mine  un loc de  vânzăre.  Ce să-mi fie ciudă că nu cumpără x sau y de la mine? Credeţi că doi nuci vănduţi pe forum e vreo afacere ? Foarte tare! :)  

Dacă aţi fi avut un pic mai multă minte aţi fi înţeles  cât e de important  să ştii să asiguri toţi factorii de vegetaţie la timp, pentru că o frunză sănătoasă şi mare are şi produşi de sinteză care se văd în creşterile pomului. Fără să o luaţi la modul personal, lăsaţi încrâncenarea  şi învăţaţi ce e de învăţat. Vă asigur că nici nu vreau să vă vând ceva şi nici să iau peste picior pe careva. Am vrut să vă arăt că se poate, dacă chiar vrei să înveţi.

Spor!

#4414
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Daca zici ca nu vrei sa iei peste picior nu înțeleg ce rost își avea ironia cu comparația frunzelor/foliolelor.

#4415
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 mr_ady_bmw, on 24 mai 2015 - 09:37, said:

Daca zici ca nu vrei sa iei peste picior nu înțeleg ce rost își avea ironia cu comparația frunzelor/foliolelor.

Până acum trebuia să fi înţeles cât e de important să respecţi recomandările de fertilizare primite, precum şi să asiguri norma de apă. Ironia e că ştii lucrurile astea dar nu le+ai făcut. Mai clar de atât nu pot fi.

PS. Da...  chiar aşa...ce rost  are să te fac să pricepi cum stă treaba cu nucii tăi?

Edited by iosif73, 24 May 2015 - 09:41.


#4416
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Si ce anume crezi ca nu am respectat? Referitor la doza de apă sincer nu cred ca a fost prea puțină, din contră, a plouat destul de mult in partea asta. Cum poți sa explici ca la diferență de 50-100m sunt ceilalți pomi plantați in primăvara si s-au dezvoltat frumos, cu aceleași tratamente aplicate ca si la cei cu probleme.

Iată si un exemplu cu cei din primăvara: Attached File  uploadfromtaptalk1432453554678.jpg   7.49MB   92 downloads

#4417
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
Singurul lucru pe care nu l+ai respectat riguros a fost că nu ai fost chiar foarte atent la toate informaţiile tehnice scrise pe forumul ăsta. Dar cum nu te poate obliga nimeni să faci ceva contra voinţei tale, chiar mă abţin să îţi recomand să citeşti ce s-a mai scris pe aici.

#4418
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

 iosif73, on 24 mai 2015 - 10:05, said:

Singurul lucru pe care nu l+ai respectat riguros a fost că nu ai fost chiar foarte atent la toate informațiile tehnice scrise pe forumul ăsta. Dar cum nu te poate obliga nimeni să faci ceva contra voinței tale, chiar mă abțin să îți recomand să citești ce s-a mai scris pe aici.
Eu zic ca am fost destul de atent si am citit cam tot ce s-a scris pe acest forum. Poate am aplicat si nu am aplicat corect. Dar asta nu am de unde să stiu dacă e bine sau nu doar citind pe acest forum. Daca tu crezi ca ma poți corecta unde am greșit sunt cu urechile ciulite si ochii larg deschiși. :o

#4419
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 mr_ady_bmw, on 24 mai 2015 - 10:09, said:

Eu zic ca am fost destul de atent si am citit cam tot ce s-a scris pe acest forum. Poate am aplicat si nu am aplicat corect. Dar asta nu am de unde să stiu dacă e bine sau nu doar citind pe acest forum. Daca tu crezi ca ma poți corecta unde am greșit sunt cu urechile ciulite si ochii larg deschiși. Posted Image

Evoluţia unui pom e condiţionată de mai mulţi factori. Marea majoritate pot fi controlaţi.  Ai scarificat? Dacă ai scarificat, povesteşte-mi puţin despre cum ai săpat gropile şi cum ai aranjat rădăcinile în groapă. Ai făcut fertilizările conform recomandărilor din buletinul de analize? Ah... apropos de asta... ai un buletin de analize făcut complet? Şi apoi dă nişte detalii cînd ai plantat şi vîrsta materialului utilizat la  plantare. Citeşte şi AICI. Poate găseşti vreo explicaţie la ce ţi se întâmplă.

Edited by iosif73, 24 May 2015 - 10:24.


#4420
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006


 iosif73, on 24 mai 2015 - 10:24, said:


Evoluția unui pom e condiționată de mai mulți factori. Marea majoritate pot fi controlați.  Ai scarificat? Dacă ai scarificat, povestește-mi puțin despre cum ai săpat gropile și cum ai aranjat rădăcinile în groapă. Ai făcut fertilizările conform recomandărilor din buletinul de analize? Ah... apropos de asta... ai un buletin de analize făcut complet? Și apoi dă niște detalii cînd ai plantat și vîrsta materialului utilizat la  plantare. Citește și AICI. Poate găsești vreo explicație la ce ți se întâmplă.

De scarificat nu am scarificat, am arat doar fâșii de 1metru lățime pentru viitoarele rânduri de pomi.
Am făcut si fertilizările recomandate in buletinul de analizele elaborat de domnul Bakos Ștefan, care zic eu a făcut o treabă bună si anume un studiu complex.
Legat de plantare am făcut gropi manuale de 50x50x50 in care am plantat in toamna (mai exact luna noiembrie) puiet de 1an zile, de proveniență moldoveneasca. Rădăcinile după mocirlire le-am aranjat radicular in groapă si am lăsat punctul de altoire undeva la 3-5cm mai sus decât pământul.
Am sa citesc si link-ul menționat dar pe telefon vad ca se încărca greu. Am sa ma uit peste el acasă la un calculator.

#4421
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
Mai ţii minte ce spuneam pe aici despre rolul scarificării şi care e particularitatea rădăcinilor nucului? Mno...cam din cauza asta   ai  creşeteri neuniforme.Cel mai probabil ai şi un harpan de toată frumuseţea care nu permite aerului şi apei să ajungă mulţumitor în zona rădăcinilor. Si problema nu se rezolvă de la sine. Caută un scarificator şi fă lucrarea asta . OBLIGATORIU!  De aici şi neuformitatea în dezvoltare a pomilor. Microroganismele ce trăiesc în simbioză cu rădăcina nucului nu prea au condiţii propice pt dezvoltare, iar asta se răsfrânge asupra evoluţiei pomului.

#4422
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Am înțeles. Am să mă pun sa caut unul si sa il pun la treabă.

#4423
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007

 iosif73, on 24 mai 2015 - 11:53, said:

Mai ţii minte ce spuneam pe aici despre rolul scarificării şi care e particularitatea rădăcinilor nucului? Mno...cam din cauza asta   ai  creşeteri neuniforme.Cel mai probabil ai şi un harpan de toată frumuseţea care nu permite aerului şi apei să ajungă mulţumitor în zona rădăcinilor. Si problema nu se rezolvă de la sine. Caută un scarificator şi fă lucrarea asta . OBLIGATORIU!  De aici şi neuformitatea în dezvoltare a pomilor. Microroganismele ce trăiesc în simbioză cu rădăcina nucului nu prea au condiţii propice pt dezvoltare, iar asta se răsfrânge asupra evoluţiei pomului.
Erau mai putini nervi si mai putina energie irosita daca era data direct explicatia.
Totusi multumesc de explicatie, am obs. si la pomii mei aceasta tendinta; si e tot din cauza pamantului care e lutos spre impermeabil (hardpan - acum am invatat si un cuvant nou).
Dar am o intrebare, scarificatorul pana la ce adancime merge?

#4424
rodica70

rodica70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.05.2015

 tricky_radu, on 25 mai 2015 - 10:51, said:

Erau mai putini nervi si mai putina energie irosita daca era data direct explicatia.
Totusi multumesc de explicatie, am obs. si la pomii mei aceasta tendinta; si e tot din cauza pamantului care e lutos spre impermeabil (hardpan - acum am invatat si un cuvant nou).
Dar am o intrebare, scarificatorul pana la ce adancime merge?
Pentru pomi fructiferi trebuie scarificat la 60-80 cm.

#4425
iustinica

iustinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.05.2014
Astazi am vazut inca odata cat de slab stiu titularii brevetelor pentru soiurile de nuc romanesti sa isi prezinte si sa promoveze soiurile. Doream sa aflu ce fel de fructificare are soiul Anica. Pe un site oficial unde se afla prezentate soiurile brevetate de cercetatorii de la SCDP Iasi acest soi este cu fructificare terminala: http://www.madr.ro/d.../SCDP_Iasi.pdf.
Intr-un material prezentat de directorul SCDP Iasi (fila 32) acelasi soi este cu fructificare mixta - laterala si terminala: http://www.slideshar...lui-in-romania.
Iar pe site-ul celor care altoiesc nuc pentru SCDP Iasi, acelasi soi este cu fructificare intermediara: http://www.renastere...=1&go=nuc&n=28.
Problema nu este pentru mine care am doar doi pomi din acest soi, ci pentru cei care doresc sau au deja o livada cu acest soi. La momentul de fata imi este necesara aceasta informatie pentru a sti ce fel de coroana sa incep sa formez. Stie totusi cineva ce tip de fructificare are soiul Anica?

#4426
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 iustinica, on 25 mai 2015 - 20:28, said:

Astazi am vazut inca odata cat de slab stiu titularii brevetelor pentru soiurile de nuc romanesti sa isi prezinte si sa promoveze soiurile. ................... Stie totusi cineva ce tip de fructificare are soiul Anica?

Attached File  Anica.jpg   118.77K   72 downloads


 tricky_radu, on 25 mai 2015 - 10:51, said:

Erau mai putini nervi si mai putina energie irosita daca era data direct explicatia.
........................

Nu erau nervi deloc dacă omul  ar fi fost conştient  de la bun început că nu poţi avea aşteptări realiste dacă ţi de dă în scris ce să faci  şi tu nu faci. Faptul e consumat. Dacă omul va face sau nu scarificarea e treaba lui. Iar in privinţa explicaţiilor date direct, din principiu nu le dau acelora care  cred că anumite lucruri ce ţin de înfiinţarea livezii de nuc sunt opţionale pentru ei. Asta ar trebui să fie morala " consumului de nervi" : să nu vă imaginaţi că puteţi avea rezultate maxime fără să asiguraţi condiţiile  necesare pentru dezvoltarea nucilor, respectiv analize, fertilizări, pregătirea de bază a terenului, plantarea  corespunzătoare , asigurarea necesarului de apă şi tratamentele fitosanitare.. Aşa că , celor ce vor o livadă  de nuc le spun că ar trebui să ţină cont de astea. Şi nu e nicio ironie la mijloc şi nicio luare în balon. Cei ce au o problemă cu ce am spus mai sus, le doresc succes. Celorlalţi le doresc răbdare la citit.

Spor.

#4427
petzah

petzah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 10.04.2014
Domnule Iosif , imi spuneti va rog si mie despre ce carte este vorba ?
Informatiile sunt foarte detaliate si cum spunea si userul iustinica , pt soiurile romanesti nu prea se gasesc detalii clare pe internet si difera de la o sursa la alta ..
Daca se poate sa postati si despre soiul Mirosalva si Velnita ceva informatii v-as fi recunoscator.

#4428
petronelagrapa

petronelagrapa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.05.2015
credeti ca voi avea timp anul acesta sa plantez nuci(inclusiv pregatirea terenului) daca este deja plantat porumb? adica dupa recoltarea porumbului,am timp sa le fac pe toate? dati-mi un sfat
am 1 ha de teren si vreau sa pun si gard,e in camp deschis si nu vreau sa risc
pt zozo: puteti sa-mi aratati niste poze cu nucii dvs? vreau sa plantez acelasi soi(pischianschii) cu polenizatorii lui,as vrea chiar sa ajung in livada dvs in aceasta vara( daca se poate vedea binenteles)
pt vibeo: faceti analize si studiul pedologic si la Bacau? daca da,spuneti-mi un pret pe PM.
in rest cum stati cu lucrarile prin livada,a inceput caldura,la Bacau nu a plouat de cel putin 2 sapt deloc
bafta multa tuturor!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate