Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#3223
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
la cate ploi au fost anul asta este chiar foarte greu sa omori un pom))))))))))))) cum a-ti reusit?

#3224
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
Buna ziua!

As vrea sa mut un nuc de 2 metri inaltime. Nu stiu cum are radacina. Din punctul radacinii de vedere, la o asa marime a pomului, este in regula sa mai fie mutat? Se mai prinde? In ce perioada sau incepind din ce luna/temperatura/ aspect exterior pom/lipsa sau nu frunze se poate incerca mutarea? Eu stiu ca ar fi bine mai tirziu, dar ar fi bine daca as putea si acum.

Multumesc

Edited by bogdanb1, 20 September 2014 - 23:32.


#3225
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 bogdanb1, on 20 septembrie 2014 - 23:31, said:

Buna ziua!

As vrea sa mut un nuc de 2 metri inaltime. Nu stiu cum are radacina. Din punctul radacinii de vedere, la o asa marime a pomului, este in regula sa mai fie mutat? Se mai prinde? In ce perioada sau incepind din ce luna/temperatura/ aspect exterior pom/lipsa sau nu frunze se poate incerca mutarea? Eu stiu ca ar fi bine mai tirziu, dar ar fi bine daca as putea si acum.

Multumesc


rupe-i frunzele luni si apuca-te si il muta acum. LA transplantare incearca, sa mocirlesti macar varfurile  ( daca poti sa il scoti cu balot de pamant) cu o mocirla din 1/3 balega proaspata de vaca, 1/3 pamant si restu' apa. Si-apoi acatiste la biserica ( glumesc).

Succes!

#3226
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
l-am scos, i-am rupt frunzele, am taiat fusul cit de adinc am putut, adica nu cine stie ce ca era de munca pentru doua tractoare.
am facut o gropa cit de adinca am putut, pamint negru afinat, moale, forte frumos la ascpect. i-am pus 2 galeti de apa, am lasat pamintul afinat , nu l-am calcat la radacina.
e bine asa?

#3227
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
As dori sa stiu daca gunoiul de oaie e bun pentru plantare. In sensul ca, e ok pus pe fundul gropii in momentul plantării?
Mersi

#3228
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 bogdanb1, on 21 septembrie 2014 - 12:17, said:

l-am scos, i-am rupt frunzele, am taiat fusul cit de adinc am putut, adica nu cine stie ce ca era de munca pentru doua tractoare.
am facut o gropa cit de adinca am putut, pamint negru afinat, moale, forte frumos la ascpect. i-am pus 2 galeti de apa, am lasat pamintul afinat , nu l-am calcat la radacina.
e bine asa?


Nu prea. Calcatul are rolul lui: de a te asigura ca nu raman goluri de aer la radacina. Si asta se face de la margine spre centru, nu de la centru spre margine.

Edited by iosif73, 21 September 2014 - 17:22.


#3229
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
am executat jucatul

si la puieti de 20-30 de cm aceeasi tehnologie sau altfel? multumesc

#3230
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 bogdanb1, on 21 septembrie 2014 - 20:35, said:

am executat jucatul

si la puieti de 20-30 de cm aceeasi tehnologie sau altfel? multumesc

identic si la fel.

 mr_ady_bmw, on 21 septembrie 2014 - 12:19, said:

As dori sa stiu daca gunoiul de oaie e bun pentru plantare. In sensul ca, e ok pus pe fundul gropii in momentul plantării?
Mersi

descompus sau proaspat? Oricum intre stratul asta de gunoi si radacini musai sa fie un strat intermediar de pamant  ca sa nu "arda " radacinile. Ideal ar fi sa fie gunoi vechi, descompus. Daca nu ai vechi musai sa il iei si sa il amestci o parte gunoi la minim 2 parti egale de pamant. si nu uita de  mocirlire.

Edited by iosif73, 22 September 2014 - 07:35.


#3231
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

 iosif73, on 22 septembrie 2014 - 07:26, said:


identic si la fel.



descompus sau proaspat? Oricum intre stratul asta de gunoi si radacini musai sa fie un strat intermediar de pamant  ca sa nu "arda " radacinile. Ideal ar fi sa fie gunoi vechi, descompus. Daca nu ai vechi musai sa il iei si sa il amestci o parte gunoi la minim 2 parti egale de pamant. si nu uita de  mocirlire.
Din păcate e proaspăt, adică strâns din primavara pana acuma.
Oricum il voi amesteca cu pământ, si voi pune inca un strat de pământ peste el sa nu ajunga la rădăcini.
Mocirlirea sa i fac doar cu cel de vaca?

#3232
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Da

#3233
gicuhd

gicuhd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.06.2014
am si eu 3 ha de nuci plantati acum 5 ani din nuca selectionata,[geoagiu]nu am intervenit de loc printre ei .au mai ramas buni cca 120 buc,plantarea am facut-o dupa ureche si s-au prins in proportie de 97% ,nu i-am fertilizat pana anul acesta,cand m-am hotarat sa am mai multa grija de ei'
am strabatut netul si m-am debusolat,noroc cu d-nul kiktenko din moldova in 4 filmulete am invatat o parte din greselile majore care le-am facut,bravo lui dintre toti cercetatorii in materie de nuc ,este singurul care a dat ABC nucului,cel putin pe nivelul meu de intelegere.
nucii mei or fost afectati de
cerbi
foc
ploi
oameni
greselile mele
cerbii mi-au distrus aproape toti nucii,isi freaca coarnele de ei,am incercat cu solutii urat mirositoare,cu sperietori,cu cutii de bere cu bile fier inauntru ptr. a face galagie
si in ultima faza cu plasa rabitz si 2 pari si vad ca merge
focul a distrus si el ceva nuci ,acum cosesc 2.5 m in jurul lor
zeama bordeleza le-am dat cand mi-am amintit
ei nu arata extraordinaracuma pentru 5 ani dar eu am ales aceasta varianta ,am considerat-o pensie la batranete.
intentionez sa mai comlectez in livada cu alti nuci,m-am gandit la soiuri ro dar 100 lei mi se par c-am scumpe
cele moldovenesti sunt la6 euro la un an .
zona este 400m altitudine Hunedoara cam multe vanturi pe acolo
rog cine are livada prin zona sa imi spuna e bine sa ne intalnim ptr.schimb de experienta

#3234
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
milotai10,also117,selectionat geoagiu in partea de jos,sant destul de multumit de calitatea fructelor din nuc selectionat de la geoagiu, nucile sant din pomi diferiti dar sant destul de asemanatoare intre ele

Attached Files


Edited by sibisel44, 25 September 2014 - 16:36.


#3235
AZO9

AZO9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 08.11.2013
felicitari pt productie sibisel 44
milotai au o forma aspectoasa
geoagi in schimb sunt mari ceea ce nu stiu calitatea si procentul miezului
am o intrebare vreau si eu sa testez in salaj vreo 20 de bucati de milotai tu ce parere ai ar merge
felicitari inca o data si va salut pe toti

#3236
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Ce lucrări mai faceți prin livada, in vederea pregătirii pomilor pentru toamna/iarna?

#3237
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007

 iosif73, on 21 septembrie 2014 - 10:25, said:



rupe-i frunzele luni si apuca-te si il muta acum. LA transplantare incearca, sa mocirlesti macar varfurile  ( daca poti sa il scoti cu balot de pamant) cu o mocirla din 1/3 balega proaspata de vaca, 1/3 pamant si restu' apa. Si-apoi acatiste la biserica ( glumesc).

Succes!
i-au dat muguri noi de cam 2 cm, deci s-a prins?

#3238
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
scuze, am gresit. erau cotoarele de la frunze
muguri avea si aceia au crescut cu 1-2 mm.

#3239
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
livada 2010

Attached Files



#3240
VLMG

VLMG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 16.03.2009

 sibisel44, on 27 septembrie 2014 - 18:45, said:

livada 2010
Foarte frumosi. Sunt in forma de vas nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate