Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#3115
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postpuiutoma, on 26 august 2014 - 20:55, said:

in vitro?
Posted Image inseamna ca tata e cercetator, tot asta face la vie si nu da cu stimulator, de asta sunt multi profesionisti pe aici, si eu nu stiam cine e tatal meu, ba da ce om sunt Posted Image

Daca taceai .....
Nu stiu ce intelegi tu prin in vitro .... e un termen mai "larg" ... f multi inteleg doar micropropagare in vitro ....
In functie de materialul prelevat (necesar initierii culturii) se disting 3 mari capitole .... nu mai continui, sunt sigur ca
stii tot procesul!
Spre final "materialul" calusat trece in vase cu substrat (tot steril) diferit de mediul de cultura lichid/semisolid.

Numai bine!

#3116
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Da mersi, se pare ca eu nu am citit tot postul. Voi fi mai atent in viitor.
Daca pe o ramura faci mai multe răni, la 5cm distanță, fiecare rana o tai si o pui separat in pământ, sau poti sa lași lastari cu doua-trei răni?
Astfel întrebarea mea, la care nu am găsit răspuns. Cat de lung las lastarul când il voi tăia si il voi pune in pământ la toamna?

#3117
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

View Postmr_ady_bmw, on 26 august 2014 - 22:13, said:

Da mersi, se pare ca eu nu am citit tot postul. Voi fi mai atent in viitor.
Daca pe o ramura faci mai multe răni, la 5cm distanță, fiecare rana o tai si o pui separat in pământ, sau poti sa lași lastari cu doua-trei răni?
Astfel întrebarea mea, la care nu am găsit răspuns. Cat de lung las lastarul când il voi tăia si il voi pune in pământ la toamna?


Ranile le fac pe un lastar si   dupa calusare bag lastarul in pamant, rumegus sau turba pe toata lungimea lui pe care este calus. Nu despic lastarul. Ranile pot sa aiba de la 2 cm pana la 40-50 de cm. In general eu merg pe rani de 20-30 cm. Rareori mai scurte sau mai lungi. E musai sa iti imaginezi si cum va arata sist  radicular adventiv. Daca bag prea putin in pamant s-ar putea sa  am pe viitor probleme la rafalele de vant puternic.

Edited by iosif73, 26 August 2014 - 22:23.


#3118
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Io nu inteleg de la ce v-ati luat dar nu importa, ca raspuns la nedumeririle lui iosif spun doar ca eu nu prea dau likeuri si nici nu pierd tmpul oamenilor cu conversatii aiurea.
Simplu, am incwput procedurile, astept sa vad ce se intampla si daca e cazul revin cu xonstatari si intrebari la acwl moment.
Consider ca discutiile aiurea nu au sens, prefer sa fac.

#3119
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

View Postiosif73, on 26 august 2014 - 22:21, said:



Ranile le fac pe un lastar si   dupa calusare bag lastarul in pamant, rumegus sau turba pe toata lungimea lui pe care este calus. Nu despic lastarul. Ranile pot sa aiba de la 2 cm pana la 40-50 de cm. In general eu merg pe rani de 20-30 cm. Rareori mai scurte sau mai lungi. E musai sa iti imaginezi si cum va arata sist  radicular adventiv. Daca bag prea putin in pamant s-ar putea sa  am pe viitor probleme la rafalele de vant puternic.

Vârful lastarului il tai sau rămâne întreg pana la vârf? Nu am inteles la ce te referi ca nu il despici.

#3120
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

View Postmr_ady_bmw, on 27 august 2014 - 09:09, said:

Vârful lastarului il tai sau rămâne întreg pana la vârf? Nu am inteles la ce te referi ca nu il despici.

"...fiecare rana o tai si o pui SEPARAT... "?????? Cum sa tai rana si sa o pun separat fara despicatura? Lastarul se raneste in mai multe locuri , asa cum deja am spus... iar ingroparea se face pe toata portiunea cu rani. Deasupra ramane doar un mugure sau doi. e suficient.

Dintr-un lastar de un metru poti face trei butasi, cu conditia sa faci ranile  aferente fiecarui butas la minim 35 de cm intre ele, in asa fel incat sa iti mai ramana si vreo doua internodii, cu mugurii aferenti pt lasat deasupra solului dupa ingropare.


Trebuie sa primesc  pe email niste poze de unde deja am facut ingroparea a doi butasi care aveau  suficient calus pe ei si pe care am mai facut niste  rani, pt cresterea cantitatii de calus.  Totul s-a intamplat dupa DEFOLIERE MANUALA COMPLETA a respectivilor butasi.

Edited by iosif73, 27 August 2014 - 09:27.


#3121
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014
Iertati-ma pentru o intrebare poate mult prea banala. S-a vorbit mult despre procedurile de altoire/multiplicare etc. Un portaltoi in schimb cum se produce? Sa zicem ca am gasit un nuc "perfect" pentru ce vreau eu...pe ce il altoiesc? Cred ca nu pe orice "franc" gasit la intamplare

Multumesc

#3122
alexvalentin

alexvalentin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.05.2014
Sunt si profesionisti pe forum ,sunt si novici care tin seama de sfaturile primite si vor sa invete.
,,Am pus mina pe briceag si iata rezultatul dupa 17 zile.Acum 5 zile am defoliat manual lastarii operati
O fi bine ?

Attached Files



#3123
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

View Postionutzitaly, on 27 august 2014 - 12:02, said:

Iertati-ma pentru o intrebare poate mult prea banala. S-a vorbit mult despre procedurile de altoire/multiplicare etc. Un portaltoi in schimb cum se produce? Sa zicem ca am gasit un nuc "perfect" pentru ce vreau eu...pe ce il altoiesc? Cred ca nu pe orice "franc" gasit la intamplare

Multumesc

Portaltoii se produc in mod curent fie prin multiplicare in vitro, fie generativ . In mod exceptional pot fi  facuti cu aceeasi tehnica prezentata de mine recent. Principiile  sunt tot alea.

#3124
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

View Postiosif73, on 27 august 2014 - 09:25, said:

"...fiecare rana o tai si o pui SEPARAT... "?????? Cum sa tai rana si sa o pun separat fara despicatura? Lastarul se raneste in mai multe locuri , asa cum deja am spus... iar ingroparea se face pe toata portiunea cu rani. Deasupra ramane doar un mugure sau doi. e suficient.

Dintr-un lastar de un metru poti face trei butasi, cu conditia sa faci ranile  aferente fiecarui butas la minim 35 de cm intre ele, in asa fel incat sa iti mai ramana si vreo doua internodii, cu mugurii aferenti pt lasat deasupra solului dupa ingropare.


Trebuie sa primesc  pe email niste poze de unde deja am facut ingroparea a doi butasi care aveau  suficient calus pe ei si pe care am mai facut niste  rani, pt cresterea cantitatii de calus.  Totul s-a intamplat dupa DEFOLIERE MANUALA COMPLETA a respectivilor butasi.

pe contul meu de FB am postat fotografiile. care detaliaza procesul de butasire cu un lastar care  avea deja calusul  generat .

#3125
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014

View Postiosif73, on 27 august 2014 - 12:56, said:



Portaltoii se produc in mod curent fie prin multiplicare in vitro, fie generativ . In mod exceptional pot fi  facuti cu aceeasi tehnica prezentata de mine recent. Principiile  sunt tot alea.

Multumesc,
Prin inmultire generativa se planteaza nuca de la nucul dorit...dar banuiesc ca tot ramane riscul  unei diferente  si aparitia unor caractere nedoritr in portaltoi,nu?

#3126
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

View Postionutzitaly, on 27 august 2014 - 15:03, said:

Multumesc,
Prin inmultire generativa se planteaza nuca de la nucul dorit...dar banuiesc ca tot ramane riscul  unei diferente  si aparitia unor caractere nedoritr in portaltoi,nu?

la ce diferente si carcatere nedorite te referi? Portaltoii se aleg in asa fel incat sa asigure adaptarea la conditiile pedologice locale si -eventual - ca sa  influenteze talia si productivitatea pomului altoit ( in sens pozitiv, desigur).

#3127
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014

View Postiosif73, on 27 august 2014 - 15:09, said:



la ce diferente si carcatere nedorite te referi? Portaltoii se aleg in asa fel incat sa asigure adaptarea la conditiile pedologice locale si -eventual - ca sa  influenteze talia si productivitatea pomului altoit ( in sens pozitiv, desigur).

View Postiosif73, on 27 august 2014 - 15:09, said:



la ce diferente si carcatere nedorite te referi? Portaltoii se aleg in asa fel incat sa asigure adaptarea la conditiile pedologice locale si -eventual - ca sa  influenteze talia si productivitatea pomului altoit ( in sens pozitiv, desigur).

Ma refer mai mult la vigoare, statistic e vreo 40% ca ce iese din nuca sa fie ca pomul de pe care s-a luat nuca.


#3128
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

View Postionutzitaly, on 27 august 2014 - 15:42, said:

Ma refer mai mult la vigoare, statistic e vreo 40% ca ce iese din nuca sa fie ca pomul de pe care s-a luat nuca.


daca vrei portaltoi de un anumit tip ...cumperi de la un laborator de inmultire in vitro din Franta. Iti recomand portaltoiul RA 611 pt nuc comun:- ai compatibilitate maxima si adaptare la conditiile de sol. Daca vrei productivitate maxima ( si cu durata minima de viata- max 20-25 de ani) mergi pe un hibrid interspecific.

Ambele variante COSTA.

Daca n-ai bani ( nu tu ionuts... ci investoitorul mic)... pui din nuca  provenita din exemplarele locale  si... da-i batai...

#3129
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

View Postiosif73, on 27 august 2014 - 13:22, said:


pe contul meu de FB am postat fotografiile. care detaliaza procesul de butasire cu un lastar care  avea deja calusul  generat .
Multumesc pentru completările de rigoare, insa nu am inteles si de aceea am întrebat. Acum stiu, sau cel putin am inteles daca pot sa tai sau nu vârful butasului si cat de lungi sau Scurti sa las lastarii.
Am vazut si pozele de pe Facebook si mi-e de ajutor.
De cat timp era format calusul pe acel lastar?
Daca l-ai plantat acum, si pana in toamna formează muguri, nu e o problema peste iarna?

#3130
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014
Acasa la tara am vreo 10 nuci , pusi acum vreo 10 ani.,pusi dupa ochi , neintretinuti(doar coroana formata) au  vazut ceva ingrasaminte naturale doar in primii 2,3 ani, dupa nu au mai fost atinsi, si arata al drac de bine si plini de nuci, chiar si in anul asta cu foarte multe precipitatii.  Asta ma face sa ma gandesc foarte mult la potentialul nucului autohton.

#3131
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

View Postionutzitaly, on 27 august 2014 - 17:01, said:

Acasa la tara am vreo 10 nuci , pusi acum vreo 10 ani.,pusi dupa ochi , neintretinuti(doar coroana formata) au  vazut ceva ingrasaminte naturale doar in primii 2,3 ani, dupa nu au mai fost atinsi, si arata al drac de bine si plini de nuci, chiar si in anul asta cu foarte multe precipitatii.  Asta ma face sa ma gandesc foarte mult la potentialul nucului autohton.

"...chiar si in anul asta cu foarte multe precipitatii... "???????????? Poate ...mai ales in anul asta cu multe precipitatii. Acum ai miezul plin. Daca da la anul o secete de nu se poate si nu ii dai apa..ai sa vezi cat de importante sunt irigarile la nuc. si de abia apoi sa te gandesti la potentialul nucului autohton.Dar pana acolo hai sa vedem ce calitate au nucile,ce sudura au valvele, cat e de buna inchierea cu fibre a orificiului peduncular... si de abia apoi putem vb de  potential. Asta doar daca te intereseaza si calitatea.

#3132
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014
Cu multe precipitatii, am accentuat faptul ca nu au fost sensibili la bacterioza si antracnoza, boli facilitate de prea multe ploi,nu? Evident la  calitatea si cantitatea fructelor a ajutat ploaia.
Anul viitor daca reusesc incerc sa fac o analiza mai stiintifica, irigare, fertilizare,microelemente si in toamna cantaresc exact productia la fiecare individ si marja de miez.Calitatea si sudura valvelor nubam idee cum se masoara, da pana la anu' mai e timp... Si sunt de acord, doar dupa  o analiza de genul asta se poate trage linie..
Merci Iosif,

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate