Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Domus Stil Confort City

- - - - -
  • Please log in to reply
12948 replies to this topic

Poll: Se adauga un chestionar! (672 member(s) have cast votes)

Va place sa locuiti in Confort City?

  1. DA (183 votes [26.83%])

    Percentage of vote: 26.83%

  2. NU (134 votes [19.65%])

    Percentage of vote: 19.65%

  3. Uneori DA, Uneori NU (79 votes [11.58%])

    Percentage of vote: 11.58%

  4. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (286 votes [41.94%])

    Percentage of vote: 41.94%

Din legendele urbane. Principalele neajunsuri

  1. Pozitia periferica si distanta mare de oras (140 votes [20.53%])

    Percentage of vote: 20.53%

  2. Mirosul si aerul in general (173 votes [25.37%])

    Percentage of vote: 25.37%

  3. Spatiul public si transportul (62 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  4. Vecinii (49 votes [7.18%])

    Percentage of vote: 7.18%

  5. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (258 votes [37.83%])

    Percentage of vote: 37.83%

Vote Guests cannot vote

#8011
cosmi88

cosmi88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.01.2010

View Postyxw, on 22nd February 2011, 17:31, said:

Mai mult ca sigur te va respinge pentru parbriz .
sal,pe splai sunt vro 3 service-uri care fac itp,si mai este unul chiar langa autovit,este un magazin de piese auto si are si service acolo,incearca si poate cu o atentie mica nu o sa ai pb cu parbrizul.

#8012
bogdanicus

bogdanicus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 03.11.2006

View PostAllex, on 23rd February 2011, 02:28, said:

Nu are rost sa mai reamintesc de consumul de pe scara, care a crescut de 6 ori. Adesea ajung seara si gasesc lumina de la ghena (cea de la parter) aprinsa si mai e si bec de 100 W. Cine sa o fi lasat asa sa arda aiurea, cumva femeia de serviciu platita de noi, dar instruita de firma sora Domus Route Construct?

Mai are cineva vreo garantie ca Domus retarifeaza corect curentul? Pai e clar ca tariful per KWh e umflat, iar tot consumul e distribuit proprietarilor pe baza unor contoare pe care nimeni nu le-a verificat, Enel nu le recunoaste, iar noi de abia acum observam ca suntem furati, cand au bagat mana pana la umar in buzunarele noastre. S-au saturat sa fure maruntis, se apropie momentul sa rupem mizeria de contract de retarifare si vor sa profite cat se mai poate.

Zilele astea iese asociatia daca nu se mai amana iarasi si incepem rezolvarea acestor probleme.

Alex, legat de consumul pe scara poti sa ne spui cat a fost consumul zilnic pe perioada ian 2010-ian 2011 pe scara ta? Pe scara unde stau eu nu este o crestere spectaculoasa, media zilnica din ultima factura nu este cea mai mare.

Problema cu lumina de la ghena ma stresa si pe mine. Se pare ca afisele postate pe usile ghenelor de la Blocul 5 si-au facut efectul deoarece nu mai gasesc lumina aprinsa deloc, iar inainte asta se intampla zilnic. E foarte posibil ca baietii de la Domus care scoteau pubelele (pe la 10-11) sa lase luminile aprinse.

Consumul din casa, insa, este "ajutat" de centrala, care consuma 110W pe ora cand incalzeste casa si 60W pe ora cand incalzeste apa. Acest consumator nu-l aveam in Bucuresti, unde incalzirea era centralizata. Si mie mi se pare mult, dar asteptam sa vedem cum va fi dupa ce contractam direct cu Enel.

Tariful nu este umflat fata de Bucuresti, ci doar fata de suma pe care o platesc ei. In Bucuresti, costul pe kW este tot 0.44 lei + TVA. Dar asta e pierderea Enelului, si ar trebui sa fie grija lor. Astept raspunsul Enel si il postez si aici.

Da, dupa ce avem Asociatii vom discuta (sper eu) altfel cu ei. Sper doar sa nu fie un dezavantaj major faptul ca vom fi 6 si apoi 12 Asociatii care trebuie sa decida pentru intregul complex.

#8013
Rhodesianul

Rhodesianul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.03.2009
Dragi vecini
Vad tot felul de nemultumiri legate de Domus aici si totusi nu gasesc nici una cu care sa rezonez.
Prea multi kilowati pe facturi. Ce poate fi mai simplu de verificat? Cineva se minuna de 209 kw in 35 de zile. Siti ca un LCD are o putere de 150 w? Adica la 5 ore pe zi, 35 de zile consuma 27 kw. Dar frigiderul, dar masina de spalat, calculatorul? Poate aveti si cuptor electric sau microunde .... Faceti niste socoteli simple inainte sa va certati cu oamenii degeaba. E doar un exemplu.
Nu aud nimic de faptul ca Domus ne ia bani pt administrare si totusi avem caini in complex care latra noaptea, ataca locatari, urca pe scari si isi fac nevoile acolo.
Nu aud nimic de spalatoria aia de masini pusa exact in intrarea in parcarea subterana. Sa vedeti la vara manele, masini puse in toate pozitiile, apa, baieti nervosi la bustul gol cu cizme de cauciuc care o fac "la interior". Sa va vad pe unde treceti fara sa luati bataie. Mai lipseste o vulcanizare si o sala de jocuri mecanice cu terasa in picioare unde se bea tuica de Popesti Leordeni. Dar asta nu-i problema, nu? Faci 1600 de apartamente la o val medie de, nu stiu, 60000 euro si tragi un mic ghetou de tabla, la intrare, ca sa scoti 3 lei.
Nu vad nicaieri oameni de paza care sa incerce disciplinarea locatarilor. Bubuie basii in pereti absolut tot timpul. Zi si noapte. Sa recunoastem ca procentul celor care locuiesc pentru prima oara intr-un bloc este nefiresc de mare in complex. "Fac ce vreau in casa mea" spun cel mai adesea oamenii astia. Eu sincer va recomand nici sa nu incercati sa vb cu ei. Unul care la ora 23 asculta "parazitii" suficient de tare ca sa poti tine ritmul in dormitorul tau, va iesi la usa (la poarta ar fi mai potrivit) cu toporul.
Domus ar trebui sa puna afise, asa cum sunt in toate blocurile din oras, cu reguli de convietuire.
De unde sa stie bietul om venit de undeva de langa Slobozia, ca daca nu porti papuci in bloc, vecinul de jos stie in fiecare clipa in ce camera umbli?
M-am bucurat, cand m-am mutat, ca izolatiile fonice si termice sunt moderne si bune. Te poti certa cu nevasta, poate plange copilul, te poti uita la televizor mai tare fara ca vecinii sa aiba cea mai mica idee ce faci. Dar ce izolatie se poate pune cu statiile de amplificare? Nu auzi vocea, nici celelalte instrumente si totusi basii iti dau senzatia ca vine un cutremur.
Chiar e acceptabil sa dai o petrecere la bloc? In jurul fiecarui apartament sunt inca 9 cred. Cati invitati are amaratul care nu are bani sa dea o masa in oras de ziua lui? Sunt mai multi cei care fac noaptea alba decat cei care petrec. De ce trebuie sa acceptam asta? Acum cateva luni am auzit o petrecere cu chiuituri fratilor.
N-ar trebui Domus sa se implice?? Cat costa doi baietii de la o firma de paza??
Pe nimeni nu deranjeaza pungile cu gunoi puse langa usi? Doamne fereste sa puna in functiune toboganul de gunoi. Sa vedeti atunci cum o sa numarati toti sticlele de bere pe care le bea smecherul de la 10.
Pe nimenu nu deranjeaza prostia asta cu parcarea din fata blocului? Sunt sute de locuri si au vandut 20. Nu poti sa stii care sunt. Si nu poti parca in fata pt ca te gandesti ca unul venit sa-si caute norocul in marele oras cu lumini stralucitoare iti ia nevasta la bataie ca a oprit sa duca o punga pana la scara. Chiar nu se pot marca cumva? Ca doar tot platesti daca lasi masina acolo.
Ce ziceti de doamnele care de la etaj isi educa copii din parculet cu "treci fa imediat in casa ca te ia mama dracu" (pe bune am auzit chestia asta asta-vara.)
Ce ziceti de aia care ies in balcon la cafea de trebuie eu sa aflu ce a facut soacra si cu cine se mai tine cumatrul......"al cui ie fa ala de'o tine pa Lenuta lu mutu"
Va spun eu care e drama Confort City.
LOCATARII. VIOLENTA SI NESIMTIREA AGRESIVA A UNUI PROCENT PREA MARE DE LOCATARI.
Procentul oamenilor de conditie f proasta este mult prea mare. Stiti cum e cu masa critica. Treci de un anumit procent si nu se mai poate face nimic.
La ce iti trebuie sa bei apa de la robinet daca platesti 80000 euro pe apartament si n-ai unde sa dormi?
Ce conteaza ca la nu stiu cate saptamani sau chair zile miroase urat daca atunci cand iti pleaca nevasta din casa te temi ca o vezi la ProTV omorata in bataie de un distins locatar care isi baga si scoate pe aici, pe forum, sau poate sfasiata de un caine.
Ar trebui sa va ingrijoreze ca incet dar sigur, Confort City devine Ghetou City asa cum se vede f clar deja. Ca banii pe care i-ati investit vor deveni 0 lei inainte sa terminati ratele.
Astep, va rog, reactiile voastre la ce am scris. Indiferent care e aceasta reactie. Ii incurajez pe melomani, petrecareti si alti distinsi locatari sa reactioneze.
Voi vedea cum stam cu masa critica. E important pt ca as vrea sa vand cat inca ghetoul asta in devenire mai valoreaza ceva. Atat de putin cum o fi.

Alfel, sincer....nu-mi aduc aminte cand n-am putut ultima oara sa aerisesc din cauza mirosului. Nu-mi lipseste deloc zgomotul strazii cu care eram obisnuit, cu autobuzul nu merg niciodata, apa de la robinet n-am mai baut de 10 ani (nu zic eu ca apa nu e buna). Ies imediat la autostrada si la centura, vad ca se face un pod peste Dambovita, Real aici, metrou langa, cateva stopuri pana in piata Unirii ..... ce sa zic.... as fi fericit.

MARLANIA DISTRUGE ROMANIA

Attached Files



#8014
bogdanro28

bogdanro28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 14.11.2009

View PostRhodesianul, on 23rd February 2011, 16:29, said:

Dragi vecini

MARLANIA DISTRUGE ROMANIA

si asa o sa fi catalogat ca domusist!!! :)
eu ma obisnuisem cu mucuri de tigara si coji de seminte, dar tu chiar ai avut noroc...
nu ma injura, fac doar haz de necaz...si ai dreptate...

Edited by septimiu80, 24 February 2011 - 00:25.
citare inutila a intregului post


#8015
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostRhodesianul, on 23rd February 2011, 16:29, said:

Dragi vecini
A călcat totuși cineva în răhățelul ăla  :lol: .

#8016
ITsupport

ITsupport

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 30.04.2010

View Postbogdanro28, on 23rd February 2011, 17:20, said:

si asa o sa fi catalogat ca domusist!!! :)
eu ma obisnuisem cu mucuri de tigara si coji de seminte, dar tu chiar ai avut noroc...
nu ma injura, fac doar haz de necaz...si ai dreptate...

Chiar ca are. haideti sa punem noi afise:) Fiecare in blocul lui.

#8017
bamse2011

bamse2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.01.2011

View PostRhodesianul, on 23rd February 2011, 16:29, said:

Dragi vecini
Vad tot felul de nemultumiri legate de Domus aici si totusi nu gasesc nici una cu care sa rezonez.
Prea multi kilowati pe facturi. Ce poate fi mai simplu de verificat? Cineva se minuna de 209 kw in 35 de zile. Siti ca un LCD are o putere de 150 w? Adica la 5 ore pe zi, 35 de zile consuma 27 kw. Dar frigiderul, dar masina de spalat, calculatorul? Poate aveti si cuptor electric sau microunde .... Faceti niste socoteli simple inainte sa va certati cu oamenii degeaba. E doar un exemplu.
Nu aud nimic de faptul ca Domus ne ia bani pt administrare si totusi avem caini in complex care latra noaptea, ataca locatari, urca pe scari si isi fac nevoile acolo.
Nu aud nimic de spalatoria aia de masini pusa exact in intrarea in parcarea subterana. Sa vedeti la vara manele, masini puse in toate pozitiile, apa, baieti nervosi la bustul gol cu cizme de cauciuc care o fac "la interior". Sa va vad pe unde treceti fara sa luati bataie. Mai lipseste o vulcanizare si o sala de jocuri mecanice cu terasa in picioare unde se bea tuica de Popesti Leordeni. Dar asta nu-i problema, nu? Faci 1600 de apartamente la o val medie de, nu stiu, 60000 euro si tragi un mic ghetou de tabla, la intrare, ca sa scoti 3 lei.
Nu vad nicaieri oameni de paza care sa incerce disciplinarea locatarilor. Bubuie basii in pereti absolut tot timpul. Zi si noapte. Sa recunoastem ca procentul celor care locuiesc pentru prima oara intr-un bloc este nefiresc de mare in complex. "Fac ce vreau in casa mea" spun cel mai adesea oamenii astia. Eu sincer va recomand nici sa nu incercati sa vb cu ei. Unul care la ora 23 asculta "parazitii" suficient de tare ca sa poti tine ritmul in dormitorul tau, va iesi la usa (la poarta ar fi mai potrivit) cu toporul.
Domus ar trebui sa puna afise, asa cum sunt in toate blocurile din oras, cu reguli de convietuire.
De unde sa stie bietul om venit de undeva de langa Slobozia, ca daca nu porti papuci in bloc, vecinul de jos stie in fiecare clipa in ce camera umbli?
M-am bucurat, cand m-am mutat, ca izolatiile fonice si termice sunt moderne si bune. Te poti certa cu nevasta, poate plange copilul, te poti uita la televizor mai tare fara ca vecinii sa aiba cea mai mica idee ce faci. Dar ce izolatie se poate pune cu statiile de amplificare? Nu auzi vocea, nici celelalte instrumente si totusi basii iti dau senzatia ca vine un cutremur.
Chiar e acceptabil sa dai o petrecere la bloc? In jurul fiecarui apartament sunt inca 9 cred. Cati invitati are amaratul care nu are bani sa dea o masa in oras de ziua lui? Sunt mai multi cei care fac noaptea alba decat cei care petrec. De ce trebuie sa acceptam asta? Acum cateva luni am auzit o petrecere cu chiuituri fratilor.
N-ar trebui Domus sa se implice?? Cat costa doi baietii de la o firma de paza??
Pe nimeni nu deranjeaza pungile cu gunoi puse langa usi? Doamne fereste sa puna in functiune toboganul de gunoi. Sa vedeti atunci cum o sa numarati toti sticlele de bere pe care le bea smecherul de la 10.
Pe nimenu nu deranjeaza prostia asta cu parcarea din fata blocului? Sunt sute de locuri si au vandut 20. Nu poti sa stii care sunt. Si nu poti parca in fata pt ca te gandesti ca unul venit sa-si caute norocul in marele oras cu lumini stralucitoare iti ia nevasta la bataie ca a oprit sa duca o punga pana la scara. Chiar nu se pot marca cumva? Ca doar tot platesti daca lasi masina acolo.
Ce ziceti de doamnele care de la etaj isi educa copii din parculet cu "treci fa imediat in casa ca te ia mama dracu" (pe bune am auzit chestia asta asta-vara.)
Ce ziceti de aia care ies in balcon la cafea de trebuie eu sa aflu ce a facut soacra si cu cine se mai tine cumatrul......"al cui ie fa ala de'o tine pa Lenuta lu mutu"
Va spun eu care e drama Confort City.
LOCATARII. VIOLENTA SI NESIMTIREA AGRESIVA A UNUI PROCENT PREA MARE DE LOCATARI.
Procentul oamenilor de conditie f proasta este mult prea mare. Stiti cum e cu masa critica. Treci de un anumit procent si nu se mai poate face nimic.
La ce iti trebuie sa bei apa de la robinet daca platesti 80000 euro pe apartament si n-ai unde sa dormi?
Ce conteaza ca la nu stiu cate saptamani sau chair zile miroase urat daca atunci cand iti pleaca nevasta din casa te temi ca o vezi la ProTV omorata in bataie de un distins locatar care isi baga si scoate pe aici, pe forum, sau poate sfasiata de un caine.
Ar trebui sa va ingrijoreze ca incet dar sigur, Confort City devine Ghetou City asa cum se vede f clar deja. Ca banii pe care i-ati investit vor deveni 0 lei inainte sa terminati ratele.
Astep, va rog, reactiile voastre la ce am scris. Indiferent care e aceasta reactie. Ii incurajez pe melomani, petrecareti si alti distinsi locatari sa reactioneze.
Voi vedea cum stam cu masa critica. E important pt ca as vrea sa vand cat inca ghetoul asta in devenire mai valoreaza ceva. Atat de putin cum o fi.

Alfel, sincer....nu-mi aduc aminte cand n-am putut ultima oara sa aerisesc din cauza mirosului. Nu-mi lipseste deloc zgomotul strazii cu care eram obisnuit, cu autobuzul nu merg niciodata, apa de la robinet n-am mai baut de 10 ani (nu zic eu ca apa nu e buna). Ies imediat la autostrada si la centura, vad ca se face un pod peste Dambovita, Real aici, metrou langa, cateva stopuri pana in piata Unirii ..... ce sa zic.... as fi fericit.

MARLANIA DISTRUGE ROMANIA

Ai dreptate, aprecierile tale sunt pertinente! Problema cocalarismului urban se manifesta pregnant si la noi in cartier. Vad si eu zi de zi efectul, cel putin pe scara mea. Usor-usor au disparut un spot din lift, neonul (intreg corpul de iluminat) de la intrarea din spate a blocului si sunt convins ca lista va fi lesne completata si de alte obiecte. Sunt multi nemernici pe lumea asta si mi-e teama ca fenomenul o sa ia amploare la noi in complex.

Daca tot am facut vorbire despre probleme, cred ca va trebui ca in curand sa varuim peretii de la parter. Cel putin pe scara mea sunt plini de murdarie, cam la 2 m de la sol fiind chiar si urme de incaltaminte. E incredibil, dar Cichi Cean (Jackie Chan de Confort City) e printre noi si se pregateste temeinic pentru Olimpiada!

In plus, la intrarea din spate, la care am facut referire mai sus, tencuiala e deja distrusa din cauza trantirii usii. Asta pentru ca sistemul este mult prea tensionat, semn ca Domus Stil l-a reparat corespunzator, conform mandrului tabel afisat pe la toate scarile.

Desi sunt cuminti si chiar mi-e mila de ei, tot pe scara mea se aciueaza patrupezii, pe care am avut surpriza ieri chiar sa-i "deturnez" cu liftul. Ma gandesc ca vreun vecin i-a bagat acolo, altfel nu-mi explic. Ca tot veni vorba de lift, intre etajele 10 si 11, produce un zgomot infernal, semn ca necesita o inspectie cat mai curand.

Oamenii de paza niciodata nu o sa intervina, cu exceptia faptului ca da, uneori iti mai ofera bonul de intrare in complex, la bariera, daca observa ca nu ajungi pe geamul larg deschis. In rest, Batman, Batman si doar atat. Evident, pe bani.

Nu mai aduce nimeni vorba de baltoaca pe care plutim. Aproape zilnic observ afara furtunuri care scot apa din subsol si din parcare. Inteligenta miscare, atat timp cat celalalt capat al furtunului e fix in canalul de scurgere de la suprafata. Ultima oara cand au trecut cei de la RDS pe la mine si au fost nevoiti sa coboare in subsol, pentru a cabla mufele necesare pentru telefonia fixa, si-au luat cizmele de cauciuc din masina, motivand ca e riscanta excursia in bascheti.

Trecand peste probleme, chiar m-a surprins placut faptul ca izolarea fonica este extrem de buna, desi, culmea, sub rigips nu e ceea ce ar fi trebuit. Bine, exista si reversul medaliei, in sensul izolarii langa tamplaria PVC, care lasa de dorit. Eu in fiecare zi sterg apa rezultata din condens.

Edited by bamse2011, 23 February 2011 - 21:12.


#8018
Tezaur_folcloric

Tezaur_folcloric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 27.01.2011

View Postbogdanicus, on 23rd February 2011, 15:59, said:

Alex, legat de consumul pe scara poti sa ne spui cat a fost consumul zilnic pe perioada ian 2010-ian 2011 pe scara ta? Pe scara unde stau eu nu este o crestere spectaculoasa, media zilnica din ultima factura nu este cea mai mare.

Problema cu lumina de la ghena ma stresa si pe mine. Se pare ca afisele postate pe usile ghenelor de la Blocul 5 si-au facut efectul deoarece nu mai gasesc lumina aprinsa deloc, iar inainte asta se intampla zilnic. E foarte posibil ca baietii de la Domus care scoteau pubelele (pe la 10-11) sa lase luminile aprinse.

Consumul din casa, insa, este "ajutat" de centrala, care consuma 110W pe ora cand incalzeste casa si 60W pe ora cand incalzeste apa. Acest consumator nu-l aveam in Bucuresti, unde incalzirea era centralizata. Si mie mi se pare mult, dar asteptam sa vedem cum va fi dupa ce contractam direct cu Enel.

Tariful nu este umflat fata de Bucuresti, ci doar fata de suma pe care o platesc ei. In Bucuresti, costul pe kW este tot 0.44 lei + TVA. Dar asta e pierderea Enelului, si ar trebui sa fie grija lor. Astept raspunsul Enel si il postez si aici.

Da, dupa ce avem Asociatii vom discuta (sper eu) altfel cu ei. Sper doar sa nu fie un dezavantaj major faptul ca vom fi 6 si apoi 12 Asociatii care trebuie sa decida pentru intregul complex.
Stimate vecin, e adevarat ca factura la utilitati emisa in ianuarie cuprinde, practic, 22 de zile, in timp ce aceea din luna februarie este aferenta urmatoarelor 36 de zile. Chiar si asa, consumul de energie electrica in cazul meu este mai mult decat dublu, desi am fost plecat cam 10 zile din cele 36. Eu cred ca au profitat nitel de faptul ca sunt mai multe zile de facturare si ne-au umflat contorul electric. Altfel eu nu imi explic.

View PostAllex, on 23rd February 2011, 02:28, said:

Deci nu sunt singurul ?nebun? care a observat dublarea consumului de energie electrica in apartament in conditiile unui consum normal.
Au fost sarbatorile in perioada de facturare respectiva, e adevarat, dar nici acestea nu justifica dublarea consumului. Costurile cu utilitatile cresc de sarbatori cu maximum 30%, hai 50% prin absurd.

Nu are rost sa mai reamintesc de consumul de pe scara, care a crescut de 6 ori. Adesea ajung seara si gasesc lumina de la ghena (cea de la parter) aprinsa si mai e si bec de 100 W. Cine sa o fi lasat asa sa arda aiurea, cumva femeia de serviciu platita de noi, dar instruita de firma sora Domus Route Construct?

Oricum, nu mai am incredere in contoarele de pe scara (oare daca am monta un alt contor omologat in casa ar fi acelasi consum sau am descoperi furtisagul?), inregistreaza aiurea, iar noi suntem buni de plata. De ce nu ni se arata si noua factura de curent? Cine plateste lumina arsa de zecile de becuri neeconomice care ard in parcarea subterana? Cine plateste curentul de la bariere si din cabinele portarilor? Sunt multe intrebari cu raspunsuri incomode, dar cred ca ne-am prins cu totii ca trebuie sa platim suprataxa la orice, chiar daca afara continua sa puta a Protan in unele seri, iar noroiul, nisipul acopera asfaltul, microbuzul nu mai circula dupa ora 22, iar RATB vine tot mai rar.

Cea mai urgenta problema acum este preluarea contractului cu Enel si incheierea contractelor individuale, schimbarea acestor contoare dubioase si intrarea intr-o normalitate. Si asa platim apa mai scump decat in oras ca minunatii de la Domus au incheiat pe furis contractul-teapa cu Vital si cum naiba se mai cheama firma aia de care n-a auzit nimeni, pentru canalizare.

Mai are cineva vreo garantie ca Domus retarifeaza corect curentul? Pai e clar ca tariful per KWh e umflat, iar tot consumul e distribuit proprietarilor pe baza unor contoare pe care nimeni nu le-a verificat, Enel nu le recunoaste, iar noi de abia acum observam ca suntem furati, cand au bagat mana pana la umar in buzunarele noastre. S-au saturat sa fure maruntis, se apropie momentul sa rupem mizeria de contract de retarifare si vor sa profite cat se mai poate.

Totusi cum vor scoate camasa cand se vor verifica facturile emise de Enel, iar tariful de refacturare nu va coincide cu tariful original per KWh, iar consumul retarifat va fi mai mare decat consumul facturat de Enel. Conform contractului, nu aveau voie sa practice alte tarife, dar ce mai conteaza, forteaza la maxim - si tarif urias, si consum dublat din burta. Un astfel de contor electronic poate fi manarit in doi timpi si trei miscari, cine imi garanteaza ca sunt calibrate corect si ca sigiliul nu ascunde vreo smecherie? Domus le-a montat, Domus le exploateaza, noi platim. O fi de acord Domus sa inlocuim contorul electric de la ei cu unul certificat? E dreptul fiecaruia sa fie suspicios si sa-si verifice cheltuielile, mai ales cand nimic nu justifica dublarea consumului, iar contorul nu este certificat si nu prezinta nici o garantie.

Zilele astea iese asociatia daca nu se mai amana iarasi si incepem rezolvarea acestor probleme.



Codul Fiscal, pai crezi ca Domus a auzit de asa ceva?
Ei sunt stat in stat, au ?legile? lor, refactureaza cum au chef, se comporta ca si cum refactureaza sclavii.
Au fost nenumarate erori in facturi si multi au platit fara sa cracneasca.
Daca acele contoare sunt neomologate, de ce platim dupa indexul indicat de acestea? Este absurd, un nonsens, inseamna ca acceptam sa fim furati pe ceas, cum se spune.

Daca te iei dupa un articol de azi din Ziarul Financiar in Confort City e un fel de paradis unde preturile intretinerii sunt mai mici decat la blocurile vechi, pentru ca tot consumul este individualizat. Nici o vorba despre curentul pausal impartit prin contoare neomologate. Pe modelul gunoiul sta sub pres. In rest e curat si frumos, hai sa cumparati, ca mai avem nevoie de platitori de curent si apa la suprapret.

Esti DOMUS. Intr-o dimineata te trezesti ca esti facut cu oua si cu otet pe forum, pentru ca multi s-au saturat de nesimtirea ta. Lumea nu se mai inghesuie sa-ti cumpere apartamentele pe care ai avut grija mai demult sa le treci prin inginerii financiare ilegale. Ai si un patron care mai mult sta pe la Parchete si DNA. Te scarpini in cap, trebuie sa faci ceva, altfel luna viitoare n-o sa te mai plimbi cu Loganul de la firma sa pui afise prin CC si sa te dai mare reparator. Momentul iluminarii: coci o strategie, ai o cunostinta pe la ziar, o tragi de-o parte, o chemi prin CC si o pui sa scrie aberatii ce par a fi desprinse dintr-o nuvela:
- "o barieră după modelul celor de la aeroport" - e minunat ca se fac asemanari intre CC si un aeroport, prin prisma barierei fara de care nu putem trai;
- "unul dintre paznicii complexului, care ne dă o cartelă de carton pe care să o folosim la ieșire" - aici s-au cam dat de gol, pentru ca da, acei "paznici" minunati sunt de fapt portari si aici nu ma refer la Stelea ori Lobont;
- "la parterul unui bloc o femeie spală geamurile ușii de la intrare" - bine ca nu spala si geamurile de la iesire... la parterul blocului meu sunt pline de aceleasi amprente de "magiun" de vreo 2-3 luni;
- "iar pe fațada unei clădiri cu aspect administrativ este prinsă o siglă de culoare roșie cu inscripția PSD Ilfov, organizație condusă de către omul de afaceri Robert Negoiță, cel care, alături de fratele său Ionuț Negoiță, a dezvoltat proiectul Confort City" - aici pupincurismul cu "caracter administrativ" e debordant, producand un orgasm intelectual fratilor Brothers;
- "în acel imobil se află un centru de îngrijire și creștere a copiilor, iar locuitorii spun că ar putea fi amenajată în viitor și o școală" - si marmota invelea ciocolata in staniol. Da, ciocolata de pe jos, mocirla, chiar ea. Evident, scoala va aparea precum si podul, sunt la pachet, 2 in 1, precum samponul si balsamul;
- "avem vecini cu care ne înțelegem, este și supermarketul de la care ne putem alimenta cu produse onorabile - nu am auzit pe nimeni să se fi îmbolnăvit cumpărând de la supermarket" - asta e chiar "cireasa de pe tort"... normal ca nu s-a imbolnavit nimeni mancand de la supermarket... adica apartamento-market, in schimb s-ar putea sa boleasca din cauza apei menajere cu titlu de potabila.

Pentru mine e o incercare palida si jenanta de a mai spala rusinea unor smecheri nemernici, profund implicati politic, care ne-au ars la buzunare si care o sa-i mai minta frumos si pe altii. Pro si anti Domus Stil-isti, bine ati venit in jungla!

#8019
Oita_neagra

Oita_neagra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.03.2010
cumpar apartament tip 4 (2 camere) in primele 6 blocuri...pt oferte va rog sa imi trimiteti mesaj privat

#8020
bogdanro28

bogdanro28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 14.11.2009
tine numai de noi sa transformam jungla intr-un loc civilizat!!!
pt asta militez de doi ani de cand stau aici!!! pana acum, degeaba...dar nu mi-am pierdut speranta!!!

#8021
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Ii rog pe vecinii convinsi ca platim exact curentul consumat sa nu mai incerce sa ne convinga de asta pe cei care locuim de ceva vreme aici si am invatat deja care e media consumului nostru. Nu a zis un proprietar ca i-a venit consum dublu, au observat foarte multi si nu isi explica logic. Ba unii au mai si fost plecati zece zile de acasa din cele 35 din perioada de facturare. Explicatia e legata de contoarele montate de Domus fara sa ofere proprietarilor certificatul de omologare sau ceva care sa ateste legalitatea acelor contoare. Enel nu recunoaste aceste contoare montate in pausal, ca nu sunt ale lor, n-au dat ei aprobari, nu exista pentru ei. Stia cineva asta cand a cumparat? Nu, normal ca era lasat omul sa creada ca totul e legal, aprobat de Enel. Si nici pretul nu e ok, e tariful cel mai dezavantajos, la fel cum s-a facut magaria cu apa la care pretul canalizarii e mai mult decat dublu. Pun pariu ca si luna viitoare facturile vor fi la fel de umflate sau poate chiar mai mult.

#8022
dcarmenv

dcarmenv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.10.2009

View PostRhodesianul, on 23rd February 2011, 16:29, said:

Nu aud nimic de faptul ca Domus ne ia bani pt administrare si totusi avem caini in complex care latra noaptea, ataca locatari, urca pe scari si isi fac nevoile acolo.


Am gasit si noi unul care dormea dus pe covorul nostru de la usa (si stam la etajul 6).
Deasemenea as vrea sa-i "urez" vreo 2-3 lucruri persoanei care hraneste cainii pe locul nostru de parcare ( vizavi de intrarea in gradinita). Domnii caini sunt invatati
sa stea acolo si in fiecare seara cand sa ma dau jos din masina sunt cel putin 2-3, precizez ca nu sunt tocmai febletea mea avand in vedere ca am fost muscata de 2 dintr-o haita de 5 in Bucuresti.

Asadar, draga persoana iubitoare de patrupede comunitare, te rog sa-i iei pe toti si sa-i bagi cu tine in pat seara- poate faci economie la gaze astfel. Nu uita sa-i invelesti.
Iti mai doresc sa vii seara pe la 22:30 pe jos printre blocuri... si sa ai parte de cate un caine la fiecare scara care sa te maraie cum am patit eu. Iti fac eu calculul 4X2= 8. Ii gasesti in fata ghenelor sau pe iarba cand e caldura.
Faza cu "saracii, sunt asa de blanzi" nu tine. Animalul e animal- nu o sa mearga drept cu cartea pe cap.

Inca o rugaminte:
Cunoaste cineva o solutie superezistenta care sa lipeasca un covor de gresie? ne tot dispare covorul de la intrarea din spatele blocului.

#8023
mman

mman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 04.02.2009

View Postbogdanro28, on 23rd February 2011, 22:27, said:

tine numai de noi sa transformam jungla intr-un loc civilizat!!!
pt asta militez de doi ani de cand stau aici!!! pana acum, degeaba...dar nu mi-am pierdut speranta!!!

va ramane degeaba, don't worry. Uita-te la Bucuresti :)

#8024
inimioara25

inimioara25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 29.01.2008
Scuza lor la faptul ca exista caini in cartier este ca ei nu pot face nimic  atat timp cat proprietarii ii hranesc si astfel ii tin pe langa blocuri. Imi spunea un tip care lucreaza la domus ca au incercat anumite proiecte de preluare a cainilor, dar adaposturile sunt full, iar Primaria, nu prea vrea sa se mai ocupe de acest caz, pentru ca au fost persoane care au mers si au adus cainii inapoi...O fi adevarat sau nu, cert este ca sunt persoane iubitoare de animale, dar ar trebuie sa ii ia in casa, nu sa ne afecteze pe toti prezenta lor :D!

#8025
bartender28

bartender28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.02.2011

View Postmman, on 24th February 2011, 12:44, said:

va ramane degeaba, don't worry. Uita-te la Bucuresti :)
Buna ziua all..

Am fost acum vreo saptamana in complex la o vizionare si as putea zice ca am ramas impresionat de curatenia din cartier,de pe casa scarii..
Am vazut 2 tipuri de apartament : 2 camere Tip 4 si 11.
Sunt foarte frumos compartimentate si finisate.
Acum ... eu stiu ca aparentele inseala si de asta m-am gandit sa va intreb pe voi , cei care stati de ceva timp in complex, in legatura cu :

- facturile in primul rand ( cam cat se plateste intr-o luna de iarna la un ap de 2 camere)
- ce probleme apar cel mai des in complex ( curent , apa , gaze)

Sper sa ma puteti ajuta. As vrea sa cumpar ap aici dar tre sa fiu cat de cat la curent cu tot ce " misca " pe acolo tongue.gif.

Va multumes .

#8026
bogdanicus

bogdanicus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 03.11.2006
Mail from Administratie <[email protected]>

Stimati clienti,

Asa cum v-am informat in data de 20.01.2011, singurul furnizor de servicii de canalizare existent in acest moment arondat zonei Popesti –Leordeni  este societatea Vital Gaz.Aceasta societate furnizeaza servicii de canalizare pentru intreg ansamblul Confort City practicand o politica de preturi diferita fata de societatea Apa Nova.
Informarea  trimisa catre dumneavoastra referitoare la contractul semnat cu aceasta societate si perioada 30.09.2010 – 22.12.2010 pentru care s-au facturat servicii de canalizare a ajuns cu intarziere din cauza unei erori de comunicare interna in cadrul societatii noastre.
Pentru ca ne dorim sa dam dovada de transparenta, va transmitem atasat extrase din contractul cu societatea Vital Gaz in care este evidentiat tariful perceput de aceasta.Atasat va transmitem si hotararea prin care se modifica articolul 9, alineatul 3, litera b din contract, articol cu privire la tariful practicat in ceea ce priveste apele pluviale.
Taxa aferenta serviciilor de canalizare apare separat pe facturile de utilitati, raportarea facandu-se la numarul de metri cubi de apa consumati (cati MC de apa se consuma, tot atatia de deverseaza).

Va multumim !

Attached Files



#8027
bamse2011

bamse2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.01.2011

View Postbogdanicus, on 24th February 2011, 16:29, said:

Mail from Administratie <[email protected]>

Stimati clienti,

Asa cum v-am informat in data de 20.01.2011, singurul furnizor de servicii de canalizare existent in acest moment arondat zonei Popesti –Leordeni  este societatea Vital Gaz.Aceasta societate furnizeaza servicii de canalizare pentru intreg ansamblul Confort City practicand o politica de preturi diferita fata de societatea Apa Nova.
Informarea  trimisa catre dumneavoastra referitoare la contractul semnat cu aceasta societate si perioada 30.09.2010 – 22.12.2010 pentru care s-au facturat servicii de canalizare a ajuns cu intarziere din cauza unei erori de comunicare interna in cadrul societatii noastre.
Pentru ca ne dorim sa dam dovada de transparenta, va transmitem atasat extrase din contractul cu societatea Vital Gaz in care este evidentiat tariful perceput de aceasta.Atasat va transmitem si hotararea prin care se modifica articolul 9, alineatul 3, litera b din contract, articol cu privire la tariful practicat in ceea ce priveste apele pluviale.
Taxa aferenta serviciilor de canalizare apare separat pe facturile de utilitati, raportarea facandu-se la numarul de metri cubi de apa consumati (cati MC de apa se consuma, tot atatia de deverseaza).

Va multumim !

Multumim, acum m-am linistit! Traiasca Domus Stil, traiasca Vital Gaz, traiasca Partidul, Ceausescu, Romania!

Transparenta e atunci cand NU faci ceea ce face tot timpul Domus Stil! E rusinoasa pozitia pe care au adoptat-o aburindu-ne ca sunt transparenti!

#8028
bchiric

bchiric

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.08.2007

View Postbamse2011, on 23rd February 2011, 21:52, said:

Desi sunt cuminti si chiar mi-e mila de ei, tot pe scara mea se aciueaza patrupezii, pe care am avut surpriza ieri chiar sa-i "deturnez" cu liftul. Ma gandesc ca vreun vecin i-a bagat acolo, altfel nu-mi explic. Ca tot veni vorba de lift, intre etajele 10 si 11, produce un zgomot infernal, semn ca necesita o inspectie cat mai curand.

Oamenii de paza niciodata nu o sa intervina, cu exceptia faptului ca da, uneori iti mai ofera bonul de intrare in complex, la bariera, daca observa ca nu ajungi pe geamul larg deschis. In rest, Batman, Batman si doar atat. Evident, pe bani.

Nu mai aduce nimeni vorba de baltoaca pe care plutim. Aproape zilnic observ afara furtunuri care scot apa din subsol si din parcare. Inteligenta miscare, atat timp cat celalalt capat al furtunului e fix in canalul de scurgere de la suprafata. Ultima oara cand au trecut cei de la RDS pe la mine si au fost nevoiti sa coboare in subsol, pentru a cabla mufele necesare pentru telefonia fixa, si-au luat cizmele de cauciuc din masina, motivand ca e riscanta excursia in bascheti.

Trecand peste probleme, chiar m-a surprins placut faptul ca izolarea fonica este extrem de buna, desi, culmea, sub rigips nu e ceea ce ar fi trebuit. Bine, exista si reversul medaliei, in sensul izolarii langa tamplaria PVC, care lasa de dorit. Eu in fiecare zi sterg apa rezultata din condens.

cred ca suntem vecini de scara. impreuna cu sotia am incercat de nenumarate ori sa alungam "vecina cu blana" care se odihneste la mai toate etajele blocului, schimband periodic covorul usii la care doarme, dar nimic. ii trebuie 2 scanduri pe spinare si cred ca va intelege intr-un final. si mie imi plac cainii, dar asta nu inseamna ca trebuie sa stau cu diferite mirosuri in scara indiferent de etaj. cine-i doreste, sa-i ia in casa, iar cei care au si-i scot afara, sunt rugati sa si stranga mizeria facuta de prietenul patruped, nu sa lase "rahatelul" exact pe aleea din fata scarii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate