Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#5203
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Sincer sa fiu nu am statistici din alte tari, dar daca te vei uita vei gasi. Daca stau sa iau statisticile care le-ai mentionat tu, Norvegia conduce detasat cu minim peste 10-15/1000 de locuitori ( sau copii sub 18 ani banuiesc ).
Citez intr-unul din site-urile de mai jos.

In the last ten years there has been an increase from 5.5 per 1 000 children in 2005 to 7.6 per 1 000 children in 2014 with care measures.

Approximately 40 per cent of the children with measures at the end of the year were placed outside of their family home, either as a care or an assistance measure. About 14 800 children were placed, which is a 2 per cent increase from 2013. Foster homes covered 7 out of 10 of the placement measures.

https://www.ssb.no/e.../aar/2015-07-09
http://www.bufdir.no...ity_background/

Faptul ca presa lor tace malc si nu zice nimic asta e alta mancare de peste. Dar se pare ca lumea s-a cam saturat de toate  toate treburile astea care in multe cazuri se pare ca ar fi abuzuri. Si abuz il consider si atunci cand iei copilul dintr-o familie in care intr-adevar a avut parte de rele tratamente si il duci intr-o alta familie in care are parte de si mai rele tratamente si BV-ul il doare in cot.
La fel, daca stam sa raportam numarul de emigranti romani in Norvegia cu numarul de emigranti romani din Germania, Danemarca se pare ca in Norvegia nu sunt chiar atat de multi comparativ cu celelalte tari...si totusi se produc abuzuri iar lumea s-a cam saturat sa taca. Nu am auzit cazuri de copii romani luati de protectia copilului din Danemarca sau Germania de exemplu. Daca era, posibil se mai auzea ceva pe net.

Stai linistit ca nici norvegienilor nu le convine sistemul asta...dar nu au ce oase roade pentru ca nu au planul B ( adica ne luam bagajul si ne intoarcem in Romania). Nu au unde sa se duca asa ca tac si inghit.

Oricum in ecuatia asta sunt multe variabile plecand de la pregatirea asistentului social care investigheaza cazul pana la diferentele sociale intre norvegieni si alte nationalitati.

Dupa parerea mea se fac abuzuri in multe cazuri. Problema e ca in cazul unor abuzuri nimeni nu este tras la raspundere. Ca sa nu mai mentionez celebrul caz de anul trecut cand seful conducerii protectiei copilului dintr-o anumita zona si-a violat fiica timp de 4 ani ( de la 14 la 18 ani ) si ca pana la urma sa se mentioneze ca desi a intretinut relatii sexuale cu fiica-sa care era minora, ar fi foarte bine sa se ia in considerare ca el este un om cu o cariera foarte buna, ca e nu stiu cum...si ca sa il achite de acuzatii.

Edited by tehnics, 29 April 2016 - 23:54.


#5204
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

In the last ten years there has been an increase from 5.5 per 1 000 children in 2005 to 7.6 per 1 000 children in 2014 with care measures.

Chiar nu vad problema... sint absolut sigur ca 1% din copii, de fapt bag mina in foc ca mult mai mult de atit, sint tratati infect de catre parinti. La naiba, 1% din oameni nu pot s atreaca strada singuri... nu ai incredere in ei sa-si faca un ceai, d-apoi cu copii.

#5205
dragooj

dragooj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 01.07.2012
Ok..inteleg. Dar dc ? Care`i scopul? Intreb doar... nu i retorica.

#5206
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013
Ce garantie ai ca statisticile alea nu-s manipulate si numarul cazurilor e mai mare? In Fi cel putin,lasand statisticile la o parte,presa este enorm de manipulata.

#5207
dragooj

dragooj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 01.07.2012

 syndrome13, on 30 aprilie 2016 - 16:02, said:

Ce garantie ai ca statisticile alea nu-s manipulate si numarul cazurilor e mai mare? In Fi cel putin,lasand statisticile la o parte,presa este enorm de manipulata.
Gigi.. pe ce ai garantie in lumea asta ?

#5208
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013

 dragooj, on 30 aprilie 2016 - 16:35, said:

Gigi.. pe ce ai garantie in lumea asta ?

Ma refeream la faptul ca e irelevant sa-ti traiesti viata bazandu-te pe statistici,mai ales in cazurile in care statisticile sunt despre niste organizatii manipulatorii.

#5209
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 syndrome13, on 30 aprilie 2016 - 16:02, said:

Ce garantie ai ca statisticile alea nu-s manipulate si numarul cazurilor e mai mare? In Fi cel putin,lasand statisticile la o parte,presa este enorm de manipulata.
E adevarat ceea ce spui dar alta sursa in afara de media nu gasesti. Oricum am mai spus pe aici ca nici eu nu cred in statistici. Pentru ca daca stau sa caut in alta parte statisticile nu se potrivesc . De ce ? Pentru ca posibil sa nu fie adevarate.

Quote

Chiar nu vad problema... sint absolut sigur ca 1% din copii, de fapt bag mina in foc ca mult mai mult de atit, sint tratati infect de catre parinti. La naiba, 1% din oameni nu pot s atreaca strada singuri... nu ai incredere in ei sa-si faca un ceai, d-apoi cu copii.
Total de acord cu tine. Absolut total de acord ca posibil ca acel procent sa fie mai mare. Problemele sunt altele si anume faptul ca dupa ce BV-ul ii ia pe copii din familiile cu probleme parintii decazuti din drepturi au voie sa isi viziteze copii foarte rar. Atat de rar incat defapt se incearca ruperea totala a familiei. Inteleg ca parintii poate trec printr-o perioada mai grea dar sa il lasi pe parinte sa isi vada copilul de 2 ori pe an si atunci cateva ore e ceva inadmisibil. In alt aspect observat de parinti la vizite este indoctrinarea copiilor impotriva parintilor. Anume faptul ca cineva le baga in cap copiilor ca parintii lor nu ii vor, ca nu ii iubesc, ca ii viziteaza rar. etc si astfel copii cu timpul chiar vor crede lucrul asta. Tot din punctul asta de vedere ar mai fi si faptul ca la vizite sunt monitorizati mai ceva ca la vizitele de la puscarie si li se impune ( mai degraba sunt santajati cu diferite lucruri)  parintilor sa aiba o atitudine rece, cat mai dezinteresata de copil, ca si cum ar fi doar o intalnire intre doi amici, nu intre un parinte si copilul lui.Asta a fost unu la mana,
Doi la mana se intampla in unele cazuri in care copilul ajunte in familii de acelasi sex sau familii dezinteresate de el sau are parte de tratamente mai rele decat in familia din care provine. Din pacate in cazul asta BV-ul nu mai intervine deloc sau doar sumar considerand ca deja si-a facut treaba...din pacate multi copii nu rezista si ajung sa fuga din familiile surogat sau mai rau se sinucid...si se poate gasi pe net mai multe detalii.
Trei la mana, in cazurile in care se dovedeste ca BV-ul a facut clar abuz sau nu au respectat procedurile  din pacate nimeni nu este tras la raspundere cu absolut nimic. Din punctul BV-ului totul a fost facut ca la carte. Dar oare toti angajatii BV-ului citesc aceiasi carte ?
Cam astea sunt problemele BV_ului care le vad eu in general.
Stiu ca a mai fost un articol intr-un ziar norvegian unde scria ca in 36 de verificari la sediile BV-ului, in 33 s-au gasit nereguli.


Acum discutand strict de familiile de norvegieni, foarte putine familii sunt familii in adevaratul sens al cuvantului familie. Foarte multi barbati traiesc in concubinaj doar ca sa aiba ce foote si cine sa le gateasca un ou prajit...in rest ii doare la basca si nu isi iau responsabilitati. Altii isi iau asiatice si rezolva oarecum problema...dar eu tind sa cred ca e temporar. Fiecare se gandeste pentru el. Femeile raman cu plozii pe cap si...descurca-te fatuca.
Intr-un week-end fiind intr-un mall de prin zona chiar ii aratam sotiei in jur cate fete/femei cu cate 1,2,3 copii dupa ele si nici un barbat pe langa ele.
Sa mai discutam ce se intampla sambata noaptea ? Atunci cand de la cophil pana la ala cu barba, indiferent de sex sunt cu alcoolul in gura ? Sa spun ca am intalnit personal cazuri de fete care aveau copii lasati acasa sa doarma si ea umbla dupa sula ? ...si multe multe altele.
De cand cu  cu emigrantii din zonele de conflict care au impanzit tarile nordice, in cativa ani nu mai stiu cat de sigur va mai fi pentru o fata sa iasa singura seara pe strazile din Oslo sau alte orase.
Cam asta e societatea norvegiana.

Edited by Karhu, 01 May 2016 - 08:02.
la cererea autorului


#5210
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
@tehnics, am postat acest documentar si in topicul cu Bodnariu. Inca nu l-am urmarit pe tot.

Partea cu ce scrie in ziare, in norvegiana, este corect tradusa in engleza? Si interviul cu politicianul ala?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Gze-YjCvYAU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5211
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
http://fagbladet.no/...6369.d34d8429f3

Poate e careva interesat sau stie pe cineva care vrea ;)

#5212
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Se pare ca in sfarsit s-a facut dreptate. "Protectia copilului" si-a luat o mare palma peste ochi si sunt sigur ca de acum vor casca ochii de 3 ori inainte sa puna mana pe un copil roman. Sper ca asta sa fie un caz declansator si pentru alte cazuri.
http://www.vg.no/nyh...ake/a/23702164/

#5213
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

 ovidiupay, on 03 iunie 2016 - 17:59, said:

http://fagbladet.no/...6369.d34d8429f3

Poate e careva interesat sau stie pe cineva care vrea Posted Image

iata motivatia pentru care s-au apucat de recrutat in Romania.

http://fagbladet.no/...8023.6da1144f3b

Edited by nudaunume, 04 June 2016 - 10:13.


#5214
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

 tehnics, on 03 iunie 2016 - 19:03, said:



53.088 cazuri individuale analizate in 2014.
1.665 cazuri au fost plasate in 2014 la alte familii.
51.423 cazuri refuzate/castigate.

Palma peste ochi?
Atentie deosebita la cazurile romanilor?
Caz declansator?

Posted Image

#5215
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Palma peste ochi?
Atentie deosebita la cazurile romanilor?
Ca sa iti raspunzi singur la intrebarile de mai sus, atunci raspunde la intrebarea asta: Cate vazuri BV au fost atat de mediatizate pe plan local si international si in cate cazuri au fost mobilizate o asa mare masa de oameni si a condus la schimbarea unor legi ?
Da, eu o consider palma peste ochi si garantat BV-ul nu s-a asteptat la ceva nici in visurile lor.
Oricum media (VG) inca prezinta lucrurile din punctul de vedere al BV-ului si daca stau sa citesc printre randurile linkului care l-am pus, mai si mint pe deasupra.

Quote

Caz declansator?
Sincer, mi-as dori. Cel putin sa ii mai puna cu botul pe labe ca sa respecte legea.

Edited by tehnics, 07 June 2016 - 12:08.


#5216
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Nu este primul caz mediatizat. Au fost altele chiar mai mediatizate, cu interventia guvernelor (care in final si-au luat talpasita si au facut ciocul mic).
Nu s-a schimbat nimic in lege. Legea este aceeasi. Legea spune sa nu-ti bati copiii. Cazul in cauza a recunoscut in interviurile cu televiziunile romanesti ca le-au mai tras o palma la fund si i-au mai tras din cand in cand de urechi.

Dar ca si cu cazurile tiganilor care-si trimit copiii la cersit, prostituat si vandut droguri pe strazile din Oslo si recuperati de politie concluzia echipei care urmeaza cazul este urmatoarea: este parte din cultura/traditia minoritatii respective.

Traditia, cultura, minoritatea sunt respectate in tara asta.

Deci doua legi care se cam bat cap in cap.

Legea copiilor nu se va schimba ca este foarte OK dar legea minoritatii este in curs de schimbare (de fapt este pe masa parlamentului si se discuta acum...motivul fiind invazia recenta de migranti).

Putem sa discutam in contre oricat, numerele puse de mine mai sus sunt cat se poate de reale, evidente si vorbesc de la sine.

Nu schimba nimic, nici o modificare in lege. Nu este nici un "triumf romanesc" oricat trambiteaza aplaudacii. Este doar unul din cele peste 50.000 cazuri castigate :D

#5217
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 nosferyk, on 08 iunie 2016 - 09:14, said:

Nu este primul caz mediatizat. Au fost altele chiar mai mediatizate, cu interventia guvernelor (care in final si-au luat talpasita si au facut ciocul mic).
Nu s-a schimbat nimic in lege.

Te inseli. Au fost si altele mediatizate, dar nu in asemenea masura. Cu "n" proteste, cu mii de oameni in strada in multiple tari (gasesti pe youtube si pe Net numarul). Si pentru Bodnariu au intervenit reprezentanti ai guvernului Romaniei.

Legea s-a schimbat de doua ori: o data la fix o luna de la luarea fetelor Bodnariu si o data acum, odata cu solutionarea cazului. Schimbare nu inseamna ca s-a dat liber la agresarea fizica a copiilor. Schimbare inseamna ca nu orice copil de pe teritoriul Norvegiei este considerat cetatean norvegian supus in totalitate legilor norvegiene (familii mixte, cum ar veni, copii in vizita), ca se va lucra pentru incredintarea copiilor familiei extinse (nu prioritar fosterilor, ca pana acum) si ca o serie de cazuri vor fi redeschise si reanalizate.

Ce pisicu', eu nu traiesc acolo si tot stiu ce si cum s-a schimbat...

 nosferyk, on 08 iunie 2016 - 09:14, said:


Nu schimba nimic, nici o modificare in lege.

Vrei citatele exacte pentru ce am mentionat in postul anterior? In norvegiana sau in engleza?

#5218
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Nu s-a schimbat nimic in lege. Legea este aceeasi.
Ba s-a schimbat. Chiar undeva prin decembrie anul trecut si a fost postata si pe aici un link de catre cineva. Asa ca aici nu ai dreptate.

L.E. Exact ceea ce @Steetch a mentionat.

Quote

Cazul in cauza a recunoscut in interviurile cu televiziunile romanesti ca le-au mai tras o palma la fund si i-au mai tras din cand in cand de urechi.
Vezi tu, aici am vrut defapt sa spun ca in media norvegiana se cam minte. Anume faptul ca in VG scrie ca i-a tras o palma la fund si ca l-a mai tras de urechi. Bun. In toata media asta romaneasca am cautat ( si daca nu am gasit te rog frumos sa ma ajuti esti mai luminat ) si nu am auzit nicaieri ca tatal sau mama si-a tras copii de urechi. Ca i-a tras o palma la fund DA, au recunoscut dar de tras de urechi e cam cale lunga din media romaneasca pana in media norvegiana....

Quote

Legea copiilor nu se va schimba ca este foarte OK
Tot nu ai inteles nimic din ce rahat am tot mancat eu pe aici: Nu legea e problema domnule norferyk, ci modul cum BV-ul ( sau mai degraba angajatii BV-ului ) intelege aceasta lege si cum o aplica. Aici e defapt marea problema. Legea protectiei copilului a fost scrisa ani in urma cand unii angajati ai protectiei copilului poate nici nu se nascusera. Iar fiecare aplica legea cum i se pare lui mai bine sau poate chiar au norme lunare. Unii dintre ei sunt sigur ca nu au macar copil ca sa intealeaga in detaliu fiecare lucru si poate altii nici macar nu au o familie ca sa isi dea seama ce urmari au astfel de decizii.
Nu am auzit pana acum ca vre-un reprezentant BV sa fie tras la raspundere pentru errori sau vicii de procedura in cazurile in care s-a demonstrat clar ca au gresit.

Quote

Dar ca si cu cazurile tiganilor care-si trimit copiii la cersit, prostituat si vandut droguri pe strazile din Oslo si recuperati de politie concluzia echipei care urmeaza cazul este urmatoarea: este parte din cultura/traditia minoritatii respective.
Aham. Am inteles. Deci in cazul rromilor e din traditie sa cerseasca si sa vanda droguri (desi in traditia rromilor de origine stiam ca erau nomazi si vindeau diferite chestii homemade si se ocupau cu trocul de obiecte si animale ) si nu e nici o problema dar in cazurile familiilor de romani nu este traditie sa poti avea o orientare religioasa ( asa cum defapt a inceput acest caz ) ?

Quote

Putem sa discutam in contre oricat,
Stii foarte bine ca....

Edited by tehnics, 08 June 2016 - 13:33.


#5219
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
@tehnics, pentru corectitudine, voi mentiona si acest lucru:

Intr-unul din interviurile telefonice realizate de Antena3 (Gadea) cu Marius si Ruth Bodnariu, Ruth a marturisit partea cu urechile. Am ascultat acel interviu, nu citez din terti.

 tehnics, on 08 iunie 2016 - 13:23, said:

Iar fiecare aplica legea cum i se pare lui mai bine sau poate chiar au norme lunare.

Aceasta este, intr-adevar, o mare problema. Reprezentantii PC (protectia copilului) au incercat sa tergiverseze din nou solutionarea definitiva a cazului, spune senatorul (?) Ben-Oni, spunand ca psihologii care au efectuat evaluarea parintilor nu sunt buni. Inclin sa cred ca este adevarat acest aspect, PC procedand astfel si in alte cazuri, pentru a putea apoi invoca atasamentul copilului fata de familia foster si nu_este_in_interesul_lui_superior sa mai fie returnat parintilor naturali.

Off-topic: faptul ca exista flamer-i nu invalideaza ce se poate gasi pe Internet.

Am inteles ca si pe Facebook au circulat tot felul de materiale despre acest caz.

Edited by Steetch, 08 June 2016 - 13:30.


#5220
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Intr-unul din interviurile telefonice realizate de Antena3 (Gadea) cu Marius si Ruth Bodnariu, Ruth a marturisit partea cu urechile. Am ascultat acel interviu, nu citez din terti.
Mea culpa. Din pacate la mine TV-ul merge doar pe Disney Junior. Apropo, A3 nu s-a inchis inca ?

Quote


Aceasta este, intr-adevar, o mare problema. Reprezentantii PC (protectia copilului) au incercat sa tergiverseze din nou solutionarea definitiva a cazului,
Asta fac ei mereu in orice caz pentru ca rezultatul sa fie in favoarea lor si apoi sa se bata cu pumii in piept: Uite domnule ca tot noi avem dreptate. Pe langa tegiversare se mai incearca si santajarea de orice fel.
Nah, ca de data asta si-au luat o palma de le-au sarit mucii oricat s-au scremut ei ( si s-au scremut destul oricum ).

Edited by tehnics, 08 June 2016 - 14:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate