Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4501
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011

 Daros, on 11 iunie 2015 - 20:40, said:

He, he... unul dintre primele mele posturi pe topicul de Norvegia.   Au trecut anii, acum lucrez în telecomunicaţii aici, m-am relocat cu familia. Sînt pe deplin mulţumit de ceea ce am realizat de la venirea în NO.

Povesteste-ne aventura ta atunci Posted Image

Edited by diabolik213, 12 June 2015 - 15:57.


#4502
LYVYA

LYVYA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.06.2015
Salutare tuturor!
Am aterizat prin țara asta acum vreo 2 luni(șotul meu deja lucra pe aici de un an). Întrebarea mea ar fi, dacă cineva are dispoziția sa-mi răspundă, în condițiile precizate, dacă as decide sa procreez Posted Image(nu de alta dar ar fi cam cazulPosted Image), neavând nici o zi cotizata în țara asta, as avea vreun ajutor, ceva sau nici vorba? Încerc sa ma decid dacă ar fi mai bine sa lucrez un pic cât sa exist în țara asta sau dam drumul la "operațiunea vlăstar"Posted Image . Tin sa precizez ca de lucru as avea dacă m-as decide, chiar și fără norvegiana, doar cu engleza.
Aștept cu nerăbdare sfaturile voastre. Mulțumesc anticipat!

#4503
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 LYVYA, on 15 iunie 2015 - 01:02, said:

Salutare tuturor!
Am aterizat prin țara asta acum vreo 2 luni(șotul meu deja lucra pe aici de un an). Întrebarea mea ar fi, dacă cineva are dispoziția sa-mi răspundă, în condițiile precizate, dacă as decide sa procreez Posted Image(nu de alta dar ar fi cam cazulPosted Image), neavând nici o zi cotizata în țara asta, as avea vreun ajutor, ceva sau nici vorba? Încerc sa ma decid dacă ar fi mai bine sa lucrez un pic cât sa exist în țara asta sau dam drumul la "operațiunea vlăstar"Posted Image . Tin sa precizez ca de lucru as avea dacă m-as decide, chiar și fără norvegiana, doar cu engleza.
Aștept cu nerăbdare sfaturile voastre. Mulțumesc anticipat!
daca nu ai lucrat suficuent incat sa poti sa te califici pentru Parental benefit (sa fi lucrat 6 din ultimele 10 luni inainte de a aplica pentru acesta) atunci beneficiezi de un ajutor la nastere de aprox 40 000 nok.
https://www.nav.no/e...elated benefits

Edited by bubalus, 15 June 2015 - 09:13.


#4504
LYVYA

LYVYA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.06.2015

 bubalus, on 15 iunie 2015 - 09:12, said:

daca nu ai lucrat suficuent incat sa poti sa te califici pentru Parental benefit (sa fi lucrat 6 din ultimele 10 luni inainte de a aplica pentru acesta) atunci beneficiezi de un ajutor la nastere de aprox 40 000 nok.
https://www.nav.no/e...elated benefits
Uoau, ce promptitudine! Mulțumesc frumos!

#4505
irene33

irene33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2015
Buna, sunt studenta si am fost acceptata la un program de master in Oslo. Voiam sa va cer un sfat: mi s-a recomandat sa imi deschid un cont in euro din Romania pentru ca parintii mei sa imi trimita bani. Parintii mi-au recomadat sa imi deschid un cont la BRD fiindca ei acolo au cont, dar nu stiu daca este OK fiindca au multe taxe administrative si mi se par putin exagerate. Ce imi recomadati? De asemenea, daca ma puteti ajuta cu alte sfaturi legate de viata din Oslo, v-as fi recunoascatoare.

#4506
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007

 irene33, on 22 iunie 2015 - 12:26, said:

Buna, sunt studenta si am fost acceptata la un program de master in Oslo. Voiam sa va cer un sfat: mi s-a recomandat sa imi deschid un cont in euro din Romania pentru ca parintii mei sa imi trimita bani. Parintii mi-au recomadat sa imi deschid un cont la BRD fiindca ei acolo au cont, dar nu stiu daca este OK fiindca au multe taxe administrative si mi se par putin exagerate. Ce imi recomadati? De asemenea, daca ma puteti ajuta cu alte sfaturi legate de viata din Oslo, v-as fi recunoascatoare.

Contul poate sa fie in orice moneda . Eu am cont deshis in RON dar si in NOK ( BT ) in Romania si cind e sa trimit bani din Norvegia in Romania le folosesc .
Ca si studenta iti poti deschide pe baza pasaportului cont bancar si in Norvegia . Acum , la orice banca , oriunde in lume vei avea plusuri sau minusuri la anumite servicii, pana la urma e alegerea ta la ce banca iti deschizi cont.

#4507
VitaminaB

VitaminaB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.06.2015
Salut,
Sunt in Stavanger de 2 zile si nu prea m`am descurcat pe aici cu multe. In principiu ma intereseaza de unde pot cumpara tuburi pentru tigari ( am uitat sa le iau din Romania si aici sunt cam pierdut). Tutun la cutie la fel m`ar interesa, la pachet am gasit dar nu ma prea 'coafeaza'. Si totodata daca se poate sa ma ajutati si cu preturile ar fi minunat...

Multumesc!!!

#4508
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
https://ionutnn28.wo...te-in-norvegia/

#4509
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Am citit articolul cu pricina si am unele puncte in care nu rezonez cu autorul. Principalul punct in care am ceva de spus este ca esti asa cum te consideri. Expat, imigrant ... tomato - tomato, potato - potato (cu pronuntia americana/britanica) ...
In rest, discriminarea este si va fi prezenta cat timp va exista rasa umana. E ceva la nivel genetic ... nu putem fugi si nu ne putem ascunde de asta.

#4510
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Mda... Si eu cam la fel. Eu personal ma consider expat chit ca vin din romania. Principalele argumente:
- am venit sa lucrez pe o perioada limitata fara ganduri de a ma stabili definitiv
- am venit pe o pozitie calificata in baza experientei profesionale si mai putin a studiilor de la foarte celebra universitate din constanta.  In plus am venit doar dupa ce am semnat un contract de munca si nu am venit fara job cu gandul sa caut aici

Lumea poa' sa ma considere orice,  nu ma intereseaza prea mult...

#4511
alx_sorin

alx_sorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.11.2012
Salut,

Am tot cautat prin legislatie si nu gasesc daca am dreptul la zile libere (platite) in cazul decesului unei rude de gradul 1.
Va multumesc anticipat.

#4512
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Am gasit ceva interesant legat de joburi. Nu stiu daca este adevarat sau nu , poate confirma cei de pe aici :)

http://www.europeanj...LW_Norway_0.pdf

#4513
honey_andrada

honey_andrada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 19.02.2007
http://www.art-emis....-realitate.html

Am mai auzit de asemenea cazuri si la tv, in Austria, statul i-a luat copilul unei romance, pt ca aceasta a lipsit de acasa, a stat 2 saptamani in spital.

#4514
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

 alx_sorin, on 29 iunie 2015 - 09:29, said:

Salut,

Am tot cautat prin legislatie si nu gasesc daca am dreptul la zile libere (platite) in cazul decesului unei rude de gradul 1.
Va multumesc anticipat.

NU exista legi care se ocupa de acest lucru si se numesc "Velferdspermisjoner". Dar ... poti gasi specificate reguli in acest sens, in ... -  acorduri colective negociate de sindicat ( tariffavtaler ) sau cartea de personal  a societatilor ( personalhåndbok ) sau la mica intelegere cu seful.
In general dau o zi libera platita pentru inmormantari.
In sectorul public acordurile colective prevad 12 zile concediu platit pentru decesul unei rude de gradul I.
Cazul meu, firma 1 zi, acordul colectiv 12 zile, am prelungit cu zile de concediu pina la trei saptamani.

http://www.compendia...age=TVAD-7ENHZS

Edited by nudaunume, 29 June 2015 - 11:55.


#4515
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Am gasit ceva interesant legat de joburi. Nu stiu daca este adevarat sau nu , poate confirma cei de pe aici
ce pot sa iti confirm este ca de la data la cand a fost scris acel document , 2013 pana la ora actuala, sunt multe diferente in ceea ce priveste jobul...somajul e in floare..

#4516
kenvelo002

kenvelo002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.07.2015
Buna ziua, am si eu o intrebare din Oslo pana in Alta se poate ajunge altfel in afara de avion ? Am tot cautat pe internet dar nu am gasit ceva exact,ma gandesc ca trenul nu ajunge asa in nord deci l-am exclus.
Un autobuz ceva care face curse regulate? Multumesc frumos

Edited by kenvelo002, 13 July 2015 - 15:10.


#4517
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007

 kenvelo002, on 13 iulie 2015 - 15:09, said:

Buna ziua, am si eu o intrebare din Oslo pana in Alta se poate ajunge altfel in afara de avion ? Am tot cautat pe internet dar nu am gasit ceva exact,ma gandesc ca trenul nu ajunge asa in nord deci l-am exclus.
Un autobuz ceva care face curse regulate? Multumesc frumos

Pentru distanta aia , doar avion . De restul poti sa uiti , te costa mult mai mult si timp pierdut pe drum .

Sau poate vrei so iei prin Suedia , daca nu-ti place sa zbori .

#4518
kenvelo002

kenvelo002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.07.2015
Am inteles,multumesc frumos .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate