Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6954 replies to this topic

#955
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View PostOxigen1234, on 25 septembrie 2014 - 07:46, said:

Acum am vazut textul - "Ce este interesant la o vie nearata si nestropita am strugurii intacti... in conditiile in care vecinii o au manata.. nu prea inteleg sincer dar cert este ca acolo unde nu au fost sapate si au iarba mare in vie mana este prezenta foarte putin."
Cred ca este din cauza ca picaturile de ploaie au cazut pe buruieni si s-au prelins incet in pamant, infectia primara de mana apare cand picaturile de ploaie cad pe pamant si de acolo stropesc in sus pe frunze cu sporii din pamant.
Este corecta concluzia ca intr-un an ploios mai bine lasi sa creasca buruienile in vie?


daca citeai tot topicul ai fivazut ca am scis eu ca in momentul in care am ajuns la tara la defrisat aveam vita inundata de balarii. balariile joase (de sol) au parut ca au protejat ANUMITE soiuri de vita, pe cand balariile inalte mai rau le-au facut la cam toate soiurile. deci nu vita lasata in voa sortii...e necesar totusi sa tunzi din cand in cand iarba, dar da...decat pamantul gol, mai bine inierbat.

#956
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013

View Postdanirosan, on 10 octombrie 2014 - 08:25, said:

Multumesc frumos, in sfarsit am inteles si eu ce e cu hibridul asta.
Vinul din HPD contine acele "substante oarecum toxice" in mod natural sau doar daca producatorii il "imbunatatesc" ca sa il poata pastra mai bine? Adica vinul de casa din via lui bunicu e toxic? Bunicul a trait 87 de ani cu acest vin fara sa fie vreodata bolnav, deci ma indoiesc de efectele lui toxice.

este vorba de alcoolul metilic prezent in cantitate ceva mai mare la hibrizi comparativ cu cele nobile, dar......nivelul este oricum extrem de mic, cica e necesar cam 200l o singura data ca sa devina doza de alcool metilic periculoasa. Si eu am u bunic la fel de harnic ca al tau:)) hranit doar cu hibrida si e bine mersi.
Concluzia e simpla, vrei vin de calitate?  Muncesti mai mult via, astepti mai mult invechirea vinului si mergi pe soiuri nobile. Vrei vin de consum curent, mai slab alcoolizat si nu ai timpul necesar , mergi pe hibrizi. Legislatia nu este impotriva micilor producatori , ci impotriva marilor plantatii. DAca tot traiesti din asta, macar fa-o intr-unmod inteligent, dar ce zice europeanu ce pricepe romanu.

#957
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011

View Postdanirosan, on 10 octombrie 2014 - 14:07, said:

Mie imi plac vinurile seci, pentru asa ceva ce soiuri se recomanda in zona de ses cu teren argilos.
Trebuie sa spui zona - conteaza pentru alegere, exista soiuri recomandate pentru diverse zone (caldura, inghet, coacere samd.)
Si daca vrei de vin alb sau rosu.

Edited by Oxigen1234, 14 October 2014 - 10:47.


#958
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Zona este langa Satu Mare. Prefer vinul rosu pentru ca face bine la prostata :)

#959
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
@danirosan, vrei sa plantezi intai? Ca si sfat ti-as recomanda initial sa cumperi strugurii sa te "aclimatizezi" cu tehnologia , si gasesti niste informatii foarte pretioase pe blogul domnului Cornel  http://vinnaturaltra...1/hello-world/. Din ce stiu sunt plantatii si in SM dar poti gasi si spre Oradea, mai jos spre Minis Maderat, Pancota. Dincolo de soi conteaza  si terroir, iar in zona Ardealului predomina soiurile albe, rosiile necesintand temperaturi mai ridicate avand nevoie de acumulari mai mari de zahar. Asa am inceput si eu, eu stau in Cluj, am cumparat si din Prahova(Urlati, Ceptura) dar si Panciu, Vrancea, cu precadere Merlot, Pretul este undeva la 1,5 lei, 1,2 anul trecut. Foarte mic raportat la volumul de munca si investitia necesara infiintarii unei plantatii. Daca te prinde microbul, ai terenul, timpul necesar infiintarii unei culturi merita sa mergi mai departe, dar nu cu 2-3 vite langa casa, macar 200 vite sa ai.  Acasa, la bunici in Oltenia, am doar hibrida si tare as trece la ceva nobil, dar distanta prea mare nu-mi ofera timpul necesar sa o ingrijesc asa cum as vrea eu, via, mia ales cea nobila este o planta destul de sensibila la "afectiune" :)))(taiat corect, stropiri pliviri in termen util), de asta momentan m-am rezumat la  a cumpara "materia prima". In primavara vreau sa iau 50 butasi de cabernet sauvignon(sau daca ma poate ajuta cineva cu ceva referinte bune pentru achizitie butasi, nu exclud nici feteasca neagra , novac sau negru de dragasani), sa vad cum ii place, si usor usor s ao extind, ca si asa biata hibrida o muncesc degeaba de ceva vreme.

#960
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Vinul rosu face bine in primul rand la inima/ap. cardiovascular (citeste despre resveratrol).
Desi zona nu e foarte buna pentru struguri rosii - as incerca cu Cabernet Sauvignon sau Feteasca Neagra (se coace mai repede) - dar numai pe o panta spre sud, au nevoie de mai mult soare decat strugurii albi.
Anul asta am gasit in Bucuresti doar struguri Merlot la 2,5 ron/kg - via mea are abia 1 an. Butasii i-am luat adusi din Italia la 8 ron/vita - nu am gasit aici nici Feteasca Neagra (vorbisem la Valea Calugareasca si Pietroasa dar anul trecut n-au mai avut). I-am plantat toamna si au prins 99%.

Edited by Oxigen1234, 14 October 2014 - 13:42.


#961
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Multumesc mult de sfat. Probabil o sa merg pe Feteasca neagra ca e soi romanesc :) Anul trecut am cumparat si eu 2 saci de Merlot pentru a colora putin vinul (in via de la tara am avut doar albi -hibrizi). Nu stiu cat de bine e sa combini soiurile de struguri cand faci vinul, dar mie mi-a placut ce a iesit, a avut un gust puternic de struguri si tarie.

Tocmai acel resveratrol este de ajutor si pentru prostata pentru ca e antiinflamator. E bun pentru inima si mai nou se pare ca are efect si in producerea de noi neuroni. Dar sa nu uitam, e vorba de vinul baut cu moderatie, fara excese.

#962
nflorinel

nflorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.01.2006

View PostOxigen1234, on 14 octombrie 2014 - 13:35, said:

Vinul rosu face bine in primul rand la inima/ap. cardiovascular (citeste despre resveratrol).
Desi zona nu e foarte buna pentru struguri rosii - as incerca cu Cabernet Sauvignon sau Feteasca Neagra (se coace mai repede) - dar numai pe o panta spre sud, au nevoie de mai mult soare decat strugurii albi.
Anul asta am gasit in Bucuresti doar struguri Merlot la 2,5 ron/kg - via mea are abia 1 an. Butasii i-am luat adusi din Italia la 8 ron/vita - nu am gasit aici nici Feteasca Neagra (vorbisem la Valea Calugareasca si Pietroasa dar anul trecut n-au mai avut). I-am plantat toamna si au prins 99%.
Asta inseamna plantare de toamna,rata de prindere 99-100%.

#963
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

View PostOxigen1234, on 14 octombrie 2014 - 13:35, said:

Vinul rosu face bine in primul rand la inima/ap. cardiovascular (citeste despre resveratrol).
O face, dar nu este medicament ! Posted Image
Pentru un organism sanatos, este benefica, orice bautura alcoolica curata, bineinteles consumata moderat si in conditii propice. Stiti treaba aceea cu "am mancat si baut ca la tara, eco", daar dupa...ne-am asezat in fotoliu , la televizor. Posted Image  Pai, nu , pe vremuri cel putin, taranul iesea la munca fizica si aer curat !

#964
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Dar nu a zis nimeni ca e medicament, ci ca are efecte benefice. Iar eu tocmai din motivele expuse de tine ma mut zilele astea de la bloc la curte, langa oras.

Am intrat pe blogul d-lui Cornel, foarte bine punctati toti pasii pe care trebuie sa ii urmezi ca sa faci un vin de calitate.

#965
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Dani de te prinde microbu......asa dai o reconfigurare buget.....:) un desciochinator elecrric e cam 1700 un teasc cam 7 800 lei o remorcuta e binevenita cam 2500 lei un beci.....de nepretuit....butoaie, damigene, sticle....dopuitoare.....dar satisfactia e pe masura

#966
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Da, stiu ca toate costa. Iar bugetul meu se va concentra spre primavara pentru o instalatie prin picurare pentru gradina, deoarece vreau sa mananc cat mai natural. Macar cu asta e de acord si sotia :). Legat de satisfactie vreau sa zic ca cel mai incantat am fost anul asta cand am mancat prima ceapa verde din gradina mea bio.
Revenind la subiect, adevarul e ca de cativa ani incoace ma tot bate gandul sa imi fac eu vinul meu. Insa le iau toate pas cu pas. Incep anul asta prin a pune cativa butasi de vita nobila, iar poate toamna viitoare reusesc impreuna cu socrul meu sa repun pe picioare o vie pe care nu a mai lucrat-o de ceva timp. Probabil ca nu o sa pot face investitia toata deodata sa inlocuiesc hibridul cu vita nobila, insa in cativa ani o sa reusesc.
Terenul este pe o panta destul de abrupta. Acum sunt 8 siruri foarte lungi, dar vreau sa raresc si sa ramana 5 ca sa am loc de un utilaj printre ele.

#967
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Via veche nu a fost lucrata deloc sau slab ingrijita? Fa-i taieri le corecte , taie fara mila lemnu vechi, lasa doar coarde tinere de jos din trupina sau cep dar si acelea la 2 3 ochi macar la anu sa ai joarde puternice. Ar fi bine sa i pozi verifica si ph ul solului, un 6.8 7 indicat. Daca e acid ajut o cu nitrocalcar, var, delcamag, daca i bazic baligar, dsr si asa sa i bagi acu in toamna baligar macerat si sa o sapi/desfunzi la cazma ar ajuta o. Si noiacu ceva ani am "reinviat o hibrida". Taiatul corect este esential pt vie.

#968
alexxxz

alexxxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.11.2009
va rog sa ma ajutati.
am cumparat 500 kg de feteasca neagra, strugurii nu a fost asa de copti, l-am tinut 7 zile pe boasca si acum il am in butoi la fier, a fiert cam 3 zile si s-a oprit . L-am gustat si e f acru, pot sa pun zahar si cat?

#969
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
vezi si intreaba aici http://bauturi.3xfor...uri_fermentate/

#970
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
La 500 kg de feteasca neagra cumparati merita sa investesti intr-un "mustimetru", sa controlezi cat zahar are mustul dupa zdrobit. Consideri un minim 200 gr/l zahar in must si vezi daca mai trebuie sa pui sau nu zahar. Acela e momentul sa adaugi, nu sa incepi a doua fierbere in prag de iarna, si mai ales fara sa stii daca vinul s-a oprit din fiert ca a ramas fara zahar sau ca s-a racit vremea - une e butoiul, la ce temperatura?

Edited by Oxigen1234, 22 October 2014 - 07:42.


#971
alexxxz

alexxxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.11.2009
acum cred ca e prea tarziu pt mustimetrus, nu mai e must.
butoiul este in magazine izolata.
cineva mi a zis ca pot dizolva 2 kg de zahar in vin si sa incalzesc pt a mai fiebe , dar imi e frica sa nu il stric mai rau.

#972
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
A avut supapă de fierbere? Ai folosit sulfiti?

Edited by b42kef, 22 October 2014 - 09:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate