Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#1909
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Hmm, merge bagata si la mine in centrala electrica? Am calorifere din otel (toate) si instalatie majoritar ppr (doar vreo 6 m de pex-AL).

#1910
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu zic ca da, pentru ca ai calorifere de otel.
Pe baza unei documentari sumare, am aflat ca modifica alcalinitatea apei astfel incat sa fie mai putin coroziva.
Pe baza experientei personale, efectul la o instalatie cu calorifere de otel a fost semnificativ.

Edited by kolfleading, 01 September 2014 - 20:26.


#1911
konkorde

konkorde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.08.2004
Buna seara tuturor!
Am si eu o nelamurire, poate stiu altii mai experimentati ca mine. Am cumparat de la Leroy Merlin niste radiatoare "Hofmann". 3 probleme:
1. Desfacand ambalajul primului calorifer, constat cu suprindere ca nu exista nicio documentatie(fisa tehnica, garantie, instructiuni montaj etc.), nimic. Garantia este insa de 15 ani(principalul motiv pentru care le-am luat, inaintea pretului mic). Pe de alta parte insa, certificatul de garantie primit este unul foarte "sec", universal, tip foaie atasata la bonul fiscal, in care singurul lucru care se specifica este tipul radiatoarelor si nr de ani de garantie. Am intrebat la relatii clienti si mi s-a spus ca se schimba in magazin daca apar probleme(gen cum e la kaufland).
2. La raion pentru un radiator de 2 metri, de exemplu, aparea greutatea de 67 de kg. Pana acasa insa a mai "pierdut" 17kg si cantareste, de fapt, 50kg. ????
3. Am cautat pe internet aceasta "marca" insa nu exista absolut nimic. Parca nu m-as increde ca peste 15 ani mai ma baga cineva in seama cu vreun calorifer spart sau mai stiu eu ce, avand in vedere aceste lucruri.

Stie cineva ceva de ele? Si-a mai pus cineva Hofmann?

Acum stau si ma gandesc daca sa le pastrez sau sa imi iau Purmo, chiar daca ies cu 30% mai scump, macar sunt mult mai grele si au tabla de 1.25, iar marca este consacrata.

Multumesc anticipat!

PS: chiar daca suna a marca nemteasca, "Hofmann" sunt facute in Turcia, conform brosurii de la raion.

Edited by konkorde, 30 September 2014 - 21:20.


#1912
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 11.07.2006
In legatura cu greutatea caloriferului, depinde cum e specificat deoarece de exemplu la purma se ia cca.6l de apa /ml, asa ca s-ar putea sa fie acolo diferenta sesizata de tine, posibil sa fie trecut cu greutatea apei, sau fara.

#1913
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Garantia in magazin e de fapt un fel d3 a spune ca e de unica folosinta produsul..daca pica in 2 ani il schimba ei, pierderile de gen intra in marja lor de profit...
La 15 ani garantie insa iei numai branduri consacrate, care nu mor subit...
Daca leriy merlin pleaca din tara, ca obi, sau brico sau altii, tu ramai cu fierul ca de ei n-ai cum sa mai dai...
Garantie in magazin accepti pe 2-3 ani maxim, resrul e vrajeala...
Iti dau si eu garantie 50 de ani, poimaine dau faliment si hai pa la revedere...

#1914
konkorde

konkorde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.08.2004
Multumesc pentru raspunsuri.
De mentionat ar fi ca radiatoarele respective vor fi montate intr-o instalatie inchisa cu centrala termica de apartament.
Acum alta problema: in manualul centralei spune ca tevile folosite trebuie sa impiedice difuzia de oxigen in instalatie. Eu am luat tevi PPR cu fibra. Inca nu le-am montat. E corect sau trebuie alt tip de tevi?

#1915
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Corecte. Spor la mufat.

#1916
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 21.11.2005
Va salut mesteri,

Am o mica nelamurire. Eu mi-am facut instalatia acum vreo 7-8 ani si pe atunci cunostintele mele in domeniu erau zero. Deh' proaspat mutat la casa. Am angajat o firma care s-a ocupat de tot. Zilele astea, parintii vor sa isi monteze si ei o centrala si am mers prin mai multe magazine sa vedem de calorifere. Majoritatea au zis ca Purmo sunt cele mai bune, lucru care ma gandesc ca o fi adevarat.

Buuuun, dupa ce am venit acasa, am zis ia sa ma uit sa vad ce calorifere am eu si la o atenta studiere am vazut ca sunt STARPAN. Ce am observat la ele e faptul ca tabla aia care face ventilatia (nu stiu cum ii zice, tabla dintre cele 2 parti cu apa in forma ondulata) nu e de sus pana jos ci doar pana undeva la 3 sferturi. Intrebarile mele:
- cat de slabe sunt Starpan ? La o cautare am observat ca probabil sunt turcesti. Pana acum nu vad sa dea vreo unul semne de rugina/sparturi
- ce inseamna faptul ca nu are tabla aia pana jos ? Cat randament se pierde ?
Multumesc.

De asemenea vad in specificatii la anumite modele ca "Daca se fixeaza gratarul, reducerea de putere a radiatorului de otel este de 5,33%." Asta ce vrea sa insemne ? Grilajul de sus ? Ala se poate sa nu se puna ? :)

Edited by alinescoo, 08 October 2014 - 20:51.


#1917
grinch85

grinch85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 17.05.2007
Cum este cel mai bine sa se instaleze turul și returul pe calorifere?  La mine echipa le-a legat ambele jos, dar nu prea am încredere. Este ok?

#1918
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
E mai bine tur sus, retur jos in colt opus dar practic diferentele intre alte modele de montaj si asta e foarte mica si practic se pune aspectul pe primul plan, adica ori cum vin tevile daca sunt deja acolo ori ambele jos pt ca se vede mai bine fara tevi aparente la mijlocul peretelui....

#1919
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Conform documentatiei Purmo, racordarea cu turul si returul jos au ca efect o scadere a puterii radiatorului cu 10%.

Attached Files



#1920
grinch85

grinch85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 17.05.2007
Multumesc de raspunsuri, acum vin cu alta intrebare. Pe instalatia de apa am montat un filtru magnetic, dar nu am un filtru mineral, acel model transparent pe care il tot vad pe la alte instalatii prin prieteni. Este necesar?

#1921
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,631
  • Înscris: 30.01.2008
De asta spui ?

Attached Files



#1922
grinch85

grinch85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 17.05.2007
Cred ca da.

#1923
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ala magnetic e fix pix. De fapt cea mai tare chestie posibila scoasa de cineva, care culmea se vine in prostie si nu face absolut nimic.

Ala cu polifosfati este bun, dar, la un anumit debit si o anumita particularitate a substantelor din apa.

Per total, daca ai alimentare de apa din reteaua publica sunt aproape inutile, cel putin ala magnetic il poti folosi pe post de breloc sau mai bine, scoti magnetii din el si ii pui pe linia de carburant a masinii. Poate poate face ceva, sigur la apa nu.

#1924
grinch85

grinch85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 17.05.2007
Si recomandarea este sa pun din cel cu polifosfati sau nu?

#1925
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1412881096.788339.jpg   266.5K   105 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1412881105.819822.jpg   246.6K   101 downloads

Imi poate spune si mie cineva ce e in neregula cu radiatorul asta? Ajunge apa pana la robinet si cam atat. Nu e radiator ventil compact, e un radiator normal din aluminiu cu robinet monotub sau cum se numeste. Nu ma pricep si cei care l-au instalat ajung la mine in cateva zile.

Multumesc!

#1926
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce marca este robinetul ala ? Ce inaltime are radiatorul ?

Cam greu sa faci radiatorul tau functonal cu un robinet de genul ala. Va trebui sa legi radiatorul pe diagonala si sa renunti la tipul ala de robinet.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate