Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#1891
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
EU nu stiu daca incep sau nu sa te lamuresc, mi-am expus punctul de vedere. Nu am montat niciun calorifer port-prosop, ca la mine in baie nu am cum sa il montez (e o soba de perete pe care NU o pot gauri, asa am gasit casa, ma adaptez), la tata a venit o echipa si i-au montat totul. In schimb, absolut tot ce tine de incalzire la casa mea e gandit si montat de mine, cu cate un mic ajutor (idei, adica) de pe forum sau de la dedeman (de unde am luat cam tot ce tine de calorifere si tevi/fitinguri.

#1892
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Buna ziua . Nu stiu prea bine ca am pus aici problema , tema fiind "traseu circuit incalzire" .

De curind , mi s-a facut circuitul de incalzire in apartament , cu CT .
Deoarece erau citeva treceri la usi , am refuzat ideia sa se sparga gresia , sa se taie canal de trecere tevi , sa fie tevile ingropate .
Am optat pentru varianta ca tevile sa fie pozate pe pereti , la 2 m .
Instalatorul , a specificat ca nu prea este normal . Cind am intrebat de ce , ....ca se oboseste pompa . A pus 4 aerisitoare automate pe traseu ; doua la 1 m de centrala , 2 la capatul cel mai indepartat .
1.Ce este asa de anormal in toata acesta instalatie ? Dar daca era centrala la parter si aveam un etaj ?
2.Nu cumva sint cam multe aerisitoare ?

#1893
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
instalatorul stie diferenta dintre o pompa in circuit inchis si una in circuit deschis?

Daca sint multe sau nu, doar mesterul tau stie iar tu in timp o sa le poti pune dopuri la 3 dintre ele (cind nu vor mai functiona, evident)

#1894
andos69

andos69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 11.11.2011
daca ai facut bucla deasupra usilor si ai pus aerisitoare  sus pe tevile orizontale de la bucla mai sus decat tevile este ok daca nu o sa ai probleme cu aerisirea instalatiei.
Daca aveai casa cu etaj ce faceai puneai cate o centrala pe fiecare etaj ca obosesti pompa?
daca poti pune niste poze cu trecerile si cu aerisitoarele sa vedem cum sta treaba
Aerisitoare poti pune "100" important este sa le pui unde trebuie si sa nu curga pe la ele,altfel pierzi presiunea din instalatie.

Edited by andos69, 30 August 2014 - 12:49.


#1895
grinch85

grinch85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 17.05.2007
Se da un apartament de 80 mp la care am schimbat radiatoarele cu unele de aluminiu. Din pacate din cauza ca mai bine de 80 % din colocatarii blocului si-au pus centrala de apartament sunt nevoit sa fac si eu pasul. Din pacate nu as arunca radiatoarele dupa doar 5 ani chiar daca au fost legate la reteau centralizata, dar primesc numai pareri ca nu le pot folosi daca aleg sa fac instalatia cu tevi din cupru. Din pacate nu as renunta la cupru, caci estetic si fizic ppr-ul imi muta mobila "la mijlocul camerelor":) prin sistemul lui de imbinare. Cei care au facut "greseala" si le-au impreunat (radiatoare al - tevi cu) regreta? Chiar atat de zgomotasa devine instalatia? Nu se poate rezolva cu nimic altceva incompatibilitatea daca exista? Daca conteaza (viteze, putere pompa, etc) intentionez sa achizitionez o centrala vaillant 242/3-3.

Edited by grinch85, 31 August 2014 - 10:18.


#1896
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Intradevar, instalatiile din cupru in combinatie cu radiatoarele de aluminiu sunt un pic mai zgomotoase. Dar totodata sunt foarte multi care au aceasta combinatie si nu se pling ca-i deranjeaza zgomotul. Depinde si de cum ai tu somnul iarna Posted Image
Uneori este posibil ca din toate radiatoarele ce le ai in casa, doar cel din dormitor sa fie mai zgomotos. Daca ai somnul mai "sensibil" este posibil sa te deranjeze.
Zgomotele sunt mai accentuate daca folosesti robineti cu cap termostatic. Daca folosesti robineti normali, zgomotele sunt mai acceptabile si este foarte posibil sa nu apara in toate radiatoarele din casa.

La combinatia asta cel mai deranjant este aerul. Combinatia dintre cupru si aluminiu favorizeaza aparitia aerului in radiatoare si trebuie aerisite mai des. In anumite cazuri este posibil sa ai un radiator in casa pe care sa nu-l poti aerisi niciodata.
Pina la urma asta este de fapt problema: formarea aerului in instalatie. Cuprul si aluminiul fac un soi de electroliza si se tot descompune aerul din apa din instalatie. Exista si ceva robineti sau adaptori care se spune ca datorita constructiei lor se evita contactul dintre cupru si aluminiu si astfel dispare acea "electroliza". Povesti sunt multe. Un chimist ar fi fost bun aici, ca sa separe basmele de realitate Posted Image

Sunt si ceva substante care se baga in instalatie ca sa atenueze zgomotul. Banuiesc ca este ceva antigel si in cazul asta poti baga cam orice antigel sanitar vrei intr-o anumita concentratie. Pina la urma este o substanta care nu se mai descompune si nu mai apare aerul care este principalul vinovat cind vorbim de zgomote.

Eu zic sa pastrezi radiatoarele ca ar fi pacat sa le schimbi daca tot le ai si vezi tu dupaia cit de deranjat o sa fi de zgomot.

#1897
grinch85

grinch85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 17.05.2007
Acum sa zicem ca imi fac curaj si pentru alt material al instalatiei. Care este cel mai recomandat dupa cupru pentru o pozare aparenta, dar si dpdv al durabilitatii? Ppr am vazut cu si fara insertii de ceva, teava henco sau ital-pex-ul?

Edited by grinch85, 31 August 2014 - 11:59.


#1898
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
henco e fabricant
teava e pex-al
cauta produs de calitate

daca pui ppr fara insertie de ceva o sa se curbeze ca la balamuc.

#1899
andos69

andos69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 11.11.2011
La instalatii de incalzire nu se recomanda ppr fara insertie de fibra sau aluminiu. Chiar si cel cu insertie se onduleaza daca nu ii pui cleme destul de dese si trebuie sa-i lasi loc de dilatatie. Fiecare producator iti da in manualul tehnic al produsului factorul de dilatatie.
De vreun an folosesc teava de ppr cu fibra de bazalt. Mult mai buna decat cea cu fibra compozita sau al.
Poti pune si teava de cu pe radiatoare de aluminiu dar trebuie sa faci o izolare galvanica intre cele 2 materiale cu ceva fitinguri de plastic.

#1900
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu am avut tevi de cupru si calorifere de otel Purmo si instalatie dimensionata generos (teava de 22) si tot am avut zgomot de curgere.
Zgomotele s-au accentuat si mai tare dupa ce in baie si in hol am pus calorifere de aluminiu.
(In hol pentru ca n-am gasit de cumparat in regim de urgenta calorifer de otel ingust si inalt, iar in baie pentru ca pe cel de otel au aparut puncte de rugina).

Eu iti recomand sa iei in calcul varianta cu teava pexal Henco si fitinguri presate (sertizate).
Am doua astfel de instalatii in familie si niciuna nu are zgomot (una are calorifere de otel, cealalta de fonta) si nici nu curge pe nicaieri si au peste 5 ani vechime.

La instalatii pexal, din cate am observat, cele mai mari probleme sunt:
1. Se indoaie teava de prea multe ori sau prea strans sau fara arc
2. Dupa taiere nu se debavureaza si nu se calibreaza si atunci teava deplaseaza sau rupe garnitura de pe fiting.

Edited by kolfleading, 31 August 2014 - 15:12.


#1901
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 grinch85, on 31 august 2014 - 11:53, said:

... teava henco sau ital-pex-ul?

Pentru ca ai apartamentul mic, poti incerca si o varianta cu pexal. Dar neaprat sa fie cu spunea si @kolfleading mai sus, cu fitinguri prin presare. Neaparat cu presa electrica si nu cu aia manuala. Problema ar fi ca nu prea gasesti mesteri care sa aiba presa electrica (este foarte scumpa).
Recomand pexal marca Henco sau Haka. Personal prefer teava de la Haka, pe care o cnsider mai buna decit teava Henco. Dar daca nu gasesti la tine in oras Haka, poti folosi cu incredere Henco.

#1902
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 kolfleading, on 31 august 2014 - 15:11, said:

[...] instalatie dimensionata generos (teava de 22) si tot am avut zgomot de curgere. [...]
Țeavă de Φ22 la „intrarea”/„ieșirea” în/din radiator?  Posted Image

#1903
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Intrarea/iesirea la fiecare radiator este de 15 mm.
Doar "coloana" de la iesirea din centrala si din care se alimenteaza primele 3 radiatoare este de 22 mm.

#1904
andos69

andos69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 11.11.2011
la iesirea din robinetul coltar al radiatorului realizeaza un cot di aceste 2 piese de ppr si dupa acest cot pleci linistit cu cupru

Attached Files



#1905
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 kolfleading, on 31 august 2014 - 18:51, said:

Intrarea/iesirea la fiecare radiator este de 15 mm.
Doar "coloana" de la iesirea din centrala si din care se alimenteaza primele 3 radiatoare este de 22 mm.
   Si eu am de 12 ani pexal  Henco si Valsir, fara probleme. Am vas deschis. Primul calorifer imi functioneaza prin termosifon la bae si este de 30/70 cm  pus invers  adica in cap. Dupa 70 cm de  tevi si fitingaraie  plec cu teava de 22 pina la prima ramificatie apoi 15 .returul la fel inainte de ultima ramificatie pina in pompa am tot 22.  De 22 am folosit 10 m . asa au dat masuratorile. Nu am vana cu trei caipentru protectia centralei (ar fi bine), este cit se poate de simplula instalatia dar are dotare de semnale video si audio  si control inclusiv un UPs sinusoidal.

#1906
grinch85

grinch85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 17.05.2007
Totusi este posibil ca in cazul in care realizez instalatia din cupru cu calorifere de aluminiu si am norocul sa imi faca zgomot, el sa inceteze odata cu trecerea timpului dupa ce pe interiorul instalatiei se mai aseaza straturi?

#1907
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Pai cine isi doreste calcar pe instalatie?! Daca ai apa foarte dura in zona (nu stiu unde stai), da, vei avea "norocul" sa ai calcar prin instalatie, insa daca umpli instalatia cu apa distilata/dedurizata, instalatia se va mentine mult mai curata. Sfatul meu (nu sunt profi) este sa pui ppr cu insertie (de carbon, asa am cumparat) si iti garantez ca nu vei auzi nimic, niciun zgomot.

#1908
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Zgomotul nu va scadea in timp.
De asemenea, izolatia electrica intre Cu si Al nu va rezolva problema.

Inca ceva, legat de pastrarea curata a instalatiei: Fernox Protector F1 este o solutie pentru prevenirea coroziunii care chiar functioneaza (se gaseste la Neferprod, au magazin on-line).

Edited by kolfleading, 01 September 2014 - 16:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate