Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Citire contor electric electronic?

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#199
dreptu81

dreptu81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.03.2016
Ledul e ca un fel de prezenta tensiune. La unele contoare leduri clipind înseamnă și ca transmit date. Led stins înseamnă ca nu se consuma în momentul acela.
Energia reactiva se plătește și ea . Prețul îl găsești în contractul de furnizare.
Depinde de modul de branșare exista metode de a consuma acea energie reactiva.

#200
sbarcea

sbarcea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.03.2007

View Postsarac.lipit, on 23 iunie 2016 - 14:59, said:

ce reprezintă becul roşu şi de ce la unii stă aprins, la unii clipeşte şi la alţii nimic ?
mulţumesc

View Postdreptu81, on 23 iunie 2016 - 20:32, said:

Ledul e ca un fel de prezenta tensiune. La unele contoare leduri clipind ĂŽnseamnă și ca transmit date. Led stins ĂŽnseamnă ca nu se consuma ĂŽn momentul acela.
Energia reactiva se plătește și ea . Prețul ĂŽl găsești ĂŽn contractul de furnizare.
Depinde de modul de branșare exista metode de a consuma acea energie reactiva.

LED- ul / LED-urile (sau un disc pe dispaly) pulseaza proportional cu cantitatea de energie activa / reactiva consumata. In dreptul lor trebuie sa fie si o constanta de impulsuri (ex:1000 imp/kWh, 500 imp/kWh pentru energia activa sau 500imp/kVARh pentru reactiva).
Impulsurile si constanta de impulsuri sunt utilizate pentru verificarea preciziei de masurare a contoarului.
Energia reactiva nu se plateste in cazul consumatorilor casnici obisnuiti(facturarea energiei reactive este reglementata prin ord ANRE 33 / 2014).

Legat de starea diferita a LED-ului:
LED-ul clipeste - exista consum - un consum mai mare il face sa clipeasca mai repede.
LED aprins sau stins - nu exista consum - starea sa depinde de modul in care a fost "prins" de disparitia consumului (de ex. daca LED-ul era aprins si in acel moment s-au oprit toti consumatorii, el va ramane aprins pana la aparitia unui consum suficient care sa-i schimbe starea).

Edited by sbarcea, 28 July 2016 - 12:39.


#201
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postsbarcea, on 28 iulie 2016 - 12:31, said:




LED- ul / LED-urile (sau un disc pe dispaly) pulseaza proportional cu cantitatea de energie activa / reactiva consumata. In dreptul lor trebuie sa fie si o constanta de impulsuri (ex:1000 imp/kWh, 500 imp/kWh pentru energia activa sau 500imp/kVARh pentru reactiva).
Impulsurile si constanta de impulsuri sunt utilizate pentru verificarea preciziei de masurare a contoarului.
Energia reactiva nu se plateste in cazul consumatorilor casnici obisnuiti(facturarea energiei reactive este reglementata prin ord ANRE 33 / 2014).

Legat de starea diferita a LED-ului:
LED-ul clipeste - exista consum - un consum mai mare il face sa clipeasca mai repede.
LED aprins sau stins - nu exista consum - starea sa depinde de modul in care a fost "prins" de disparitia consumului (de ex. daca LED-ul era aprins si in acel moment s-au oprit toti consumatorii, el va ramane aprins pana la aparitia unui consum suficient care sa-i schimbe starea).
Chiar deschisesem un thread, eram nelămurit până să citesc răspunsul tău. M-am pus pe observat și am constatat că ledul se aprinde doar când intră în acțiune frigiderul iar când se oprește motorul frigiderului ledul roșu nu mai pâlpâie, deși televizorul și un router încă funcționează în acel timp. Mulțumesc.

#202
greezlee

greezlee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.01.2008
Buna seara!

Mi s-a montat de curand un contor Enerlux M la o comuna in Dolj si incerc sa aflu semnificatia cifrelor care apar pe ecran. Din cate am putut sa imi dau seama:

C10    91001603  - reprezinta primele 8 cifre din seria contorului
C11    XXXXXXXX  - reprezinta ultimele 8 cifre din seria contorului
022    00000005  - nu stiu ce reprezinta acest cod 022
092    2016.08.25  - reprezinta data curenta
XXX    07.2  A   - iar nu stiu ce reprezinta?
180    0000033 KW/h  - reprezinta indexul

Va rog sa ma ajutati sa aflu ce reprezinta codul 022  si ce semnifica 07.2 A. Multumesc anticipat!

#203
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Contoarele astea electronice sunt cele mai proaste contoare posibile. Probabil costa maxim 10 dolari bucata. Mie in 8 luni de zile mi-au schimbat idiotii de la CEZ 4 contoare din astea. Chiar astazi au venit si mi-au schimbat contorul cel vechi de numai 3 luni de zile pe motiv ca nu mai inregistra consumul.
Sunt tare curios cat o sa-mi vina factura la lumina. Daca imi vine mai mult de 100 de lei ma duc si fac scandal avand in vedere ca, contorul nou are index acum pe el 0.
Cele mai bune contoare sunt alea vechi cu disc. Astea noi electronice sunt cu adevarat petarde.

Chestia nasoala este ca nu monteaza si ei dracu, contoare mai de firma pun numai petardele cele mai ieftine posibile care posibil pot inregistra si mai mult consum fata de consumul adevarat pe care il ai.

Contoarele care m-au disperat sunt cele de aici: http://www.elforum.r...-aem-enerlux-m/

Edited by M-I-N, 05 September 2016 - 12:45.


#204
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
aţi primit noile contracte venite în dublu exemplar identice şi deja cu X'urile puse?

întrebarea mea ar fi de ce le'au mai trimis

sau de ce doar două? puteau fi 10 exemplare identice, tot fraierii le plătesc.

Edited by sarac.lipit, 11 September 2016 - 14:14.


#205
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
De la ce firma de distributie sunt contractele respective?

#206
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
e-on
pe'aici e singura unicat...piaţa noastră liberă funcţionează aşa de bine, că te ajunge la fel oriunde te'ai racorda...

#207
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
apropos, tot p'aici nu se poate trimite indexul
tot de proşti ne iau ...sau de tîmpiţi?

#208
sbarcea

sbarcea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.03.2007

View Postgreezlee, on 25 august 2016 - 22:08, said:

Buna seara!

Mi s-a montat de curand un contor Enerlux M la o comuna in Dolj si incerc sa aflu semnificatia cifrelor care apar pe ecran. Din cate am putut sa imi dau seama:

C10    91001603  - reprezinta primele 8 cifre din seria contorului
C11    XXXXXXXX  - reprezinta ultimele 8 cifre din seria contorului
022    00000005  - nu stiu ce reprezinta acest cod 022
092    2016.08.25  - reprezinta data curenta
XXX    07.2  A   - iar nu stiu ce reprezinta?
180    0000033 KW/h  - reprezinta indexul

Va rog sa ma ajutati sa aflu ce reprezinta codul 022  si ce semnifica 07.2 A. Multumesc anticipat!

022=sezonul curent (are semnificatie doar daca ai optat pentru un tarif diferentiat pe zone orare de ex TARIF A sau TARIF A33, pentru care orele de varf se schimba de-a lungul anului)
07.2 A = cred ca este valoarea instantanee a curentului electric care trece prin contoar (in amperi) - poti verifica daca se modifica atunci cand se modifica consumul.

View Postandroholic, on 24 august 2016 - 21:11, said:

Chiar deschisesem un thread, eram nelămurit până să citesc răspunsul tău. M-am pus pe observat și am constatat că ledul se aprinde doar când intră în acțiune frigiderul iar când se oprește motorul frigiderului ledul roșu nu mai pâlpâie, deși televizorul și un router încă funcționează în acel timp. Mulțumesc.

Palpaie si cu Tv-ul, dar avand un consum mai mic, palpaie foarte rar - daca astepti suficient de mult, o sa vezi un puls

#209
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Nu știu unde să scriu dar postez totuși aici. Cei care aveți energia electrică de la Electrica furnizare SA,  v-a apărut în Oficiul Virtual factura la curent pe luna asta? Mie nu. De ce întârzie atât? De obicei factura apărea în Oficiul Virtual cam pe data de 18-20 a fiecărei luni. O avea legătură cu dispariția taxei radio TV și e încurcătură la facturare din cauza asta?

#210
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
O avea legatura cu certificatele verzi ca mie mi-o bagat pe luna asta hotii de la cez 200 de lei numai certificate verzi si cogenerare... ALeluia.. sa le stea in gat eolienele..
SI avand in vedere ca astia se baga prin septembrie octombrie pe facturi.. Ne sug astia de bani mai rau ca vampirii pe timpuri stravechi pe cand dragonii cutreierau tarile in lung si in lat..
MI-o mai bagat hotii nemernici de la cez de plata 1600 de KW pe toate perioada in care nu mi-a mers contorul la regularizare. Sper sa dea falimentul in ei cat mai repede.

Edited by M-I-N, 27 October 2016 - 23:25.


#211
Zelia_din_Codru

Zelia_din_Codru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.04.2007
Buna ziua: stie cineva semnificatia codului " Lo bAE" aparuta pe un trifazic CST 0140 DSG?

#212
adinutza23

adinutza23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.03.2007
Buna seara! Cum se citeste contorul acesta? cati kwh arata? sunt nelamurita pentru ca la data de 15.09.2016 arata 16.07, la data de 15.10.2016 arata 17.24, iar la data de 15.10.2016 arata 18.02. e vorba despre curentul pe care il consuma interfonul si iluminatul pe o scara de bloc. e posibil sa fie intr-o luna un consum de doar 2 kw?

asta e imaginea :)

Attached Files


Edited by adinutza23, 08 February 2017 - 18:31.


#213
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
Ce scrie în colţul afişajului, că nu se vede clar? kWh sau altceva? poate e preţul energiei afişat, nu consumul. Dacă e consumul, cam puţin, deşi nu ştim dacă sunt becuri economice pe scară, automat sau senzori IR, etc.

#214
adinutza23

adinutza23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.03.2007
kwh scrie in colt. pe scara sunt becuri economice de 10w pe senzori care stau aprinse cateva secunde, cand treci prin zona respectiva.

#215
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
Nu ştiu ce să zic, e posibil ca interfonul să fie conectat altundeva, pt. că şi dacă nu consumă mai mult de 5W, în 24h sunt 70W iar într-o lună ar fi acei 2kWh de pe aparat. În acest caz e posibil ca becurile de scară să fie alimentate altfel.
Mai e o posibilitate ca aparatul să măsoare aiurea.

#216
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,670
  • Înscris: 28.11.2001
Și eu mă lovesc de o problemă asemănătoare. Am refăcut toată instalația electrică de la contor inclusiv până la ultima priză. Apartamentul nu este locuit iar siguranțele întrerupte. Cu toate acestea îmi apare pe factură un consum de 2kW pe lună. Ce anume, înainte de de contor, ar putea consuma?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate