Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Citire contor electric electronic?

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#217
panouneamt

panouneamt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
Salutari membrilor acestui topic. Va aduc la cunostinta o situatie cu care ma confrunt la un contor trifazic instalat la un imobil. Acum un an si jumatate  am fost racordat la reteaua electrica cu un contor electronic trifazic montat la postul de transformare, la o distanta de aproximativ 1700m de imobil, intr-o padure. Acum o luna de zile s-a facut o retea de catre primarie care ulterior a predat-o la EON si mi-au adus contoarul la poarta . De cand m-am racordat la retea nu am inregistrat consumuri de eneregie electrica iesite din comun (la acest imobil se locuieste ocazional) si am in dotare si o instalatie de producere a curentului electric (pe timp cu soare se produce 2500w/h care se stocheaza in baterii si se consuma doar pentru iluminatul imobilului). Dupa ce mi s-a mutat contorul m-am trezit luna aceasta cu o factura enorma 1400 lei si in care se gaseste indexul de pe contoar. Intrebarea pe care o pun La contoarele electronice pot fi modificati index-ul ? Cum e posibil ca intr-un imobil in care nu sunt consumatori majori  un contor electronic sa inregistreze asemenea consum? Ce pot face in asemenea situatii? Am sesizat deja pe cei de la EON si astept raspuns! Multumesc.

#218
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 panouneamt, on 15 februarie 2017 - 23:56, said:

Salutari membrilor acestui topic. Va aduc la cunostinta o situatie cu care ma confrunt la un contor trifazic instalat la un imobil. Acum un an si jumatate  am fost racordat la reteaua electrica cu un contor electronic trifazic montat la postul de transformare, la o distanta de aproximativ 1700m de imobil, intr-o padure. Acum o luna de zile s-a facut o retea de catre primarie care ulterior a predat-o la EON si mi-au adus contoarul la poarta . De cand m-am racordat la retea nu am inregistrat consumuri de eneregie electrica iesite din comun (la acest imobil se locuieste ocazional) si am in dotare si o instalatie de producere a curentului electric (pe timp cu soare se produce 2500w/h care se stocheaza in baterii si se consuma doar pentru iluminatul imobilului). Dupa ce mi s-a mutat contorul m-am trezit luna aceasta cu o factura enorma 1400 lei si in care se gaseste indexul de pe contoar. Intrebarea pe care o pun La contoarele electronice pot fi modificati index-ul ? Cum e posibil ca intr-un imobil in care nu sunt consumatori majori  un contor electronic sa inregistreze asemenea consum? Ce pot face in asemenea situatii? Am sesizat deja pe cei de la EON si astept raspuns! Multumesc.
Cred cã ți-au calculat vreo citire estimativã în care au taxat prea mulți kw fațã de consumul real. Se ajusteazã la citirea de regularizare. Vezi ce rãspuns primești de la eon.

#219
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
WTF? :what:

Quote

In urma unui studiu realizat de Universitatea din Twente (Olanda) s-a demonstrat ca multe contoare electronice utilizate in ziua de azi pot inregistra in anumite conditii valori cu o eroare de pana la 582% in plus fata de consumul real. Documentul publicat (in limba engleza) poate fi gasit aici: https://storage.goog...ere_rapport.pdf

 

Faptul ca la contoare electronice pot sa apara inregistrari eronate in anumite conditii mai speciale (de exemplu cand se utilizeaza si panouri solare pentru a baga energie in retea), a fost demonstrat deja in 2009 in Germania (https://www.energies...), dar atunci s-a crezut ca problemele apar doar in acele cazuri speciale.

 

Insa in studiul realizat recent de Universitatea din Twente s-a dovedit ca si la abonatii obisnuiti (cum suntem noi, fara panouri solare) pot sa apara erori de masurare mari, de la -46% pana la +582%. Una din cauzele care provoaca aceste erori de masurare este de exemplu folosirea unui variator (dimmer) impreuna cu becuri economice sau becuri LED (sigur ca vorbim de becuri economice si becuri LED pe care scrie ca sunt utilizabile cu variatoare). Dar si in cazul utilizarii becurilor normale impreuna cu variatoare care functioneaza utilizand principiul phase cutting (nu-mi amintesc termenul in romana: https://en.wikipedia...red_controllers), s-a putut constata o eroare de masurare de pana la +268%.

 

In urma studiului s-a demonstrat ca acele contoare care au inregistrat valori mult mai mari fata de consumul real, foloseau bobine Rogowski (https://en.wikipedia...i/Rogowski_coil) pe post de traductoare de curent, pe cand contoarele care au inregistrat valori mai mici fata de consumul real, foloseau traductoare Hall (https://en.wikipedia...l_effect_sensor).

 

Problema pentru noi (pentru abonati) reprezinta faptul ca chiar daca dupa inlocuirea contorului mecanic cu un contor electronic observam o anomalie la consumul de curent (o diferenta neobisnuita in plus la consum cu aceiasi consumatori ce am avut inainte, pe care ii utilizam in continuare la fel de mult si in aceleasi conditii ca inainte), reclamatia nu ajuta cu nimic, deoarece la verificarea contorului electronic cei de la Enel nu pot simula acelasi consum care este la noi de exemplu in cazul folosirii variatoarelor si a becurilor economice sau a becurilor cu LED. Deci la verificarea contorului de catre Enel poate sa iasa rezultatul ca totul este in parametrii si contorul functioneaza corect, insa contorul va inregistra in continuare un consum mai mare decat cel real.

 

Asa se intelege insa de ce la unii clienti care reclama ca au probabil contorul defect, dupa inlocuirea contorului electronic reclamat cu un contor electronic de la alt producator, consumul de curent pare sa revina la cel obisnuit, in ciuda faptului ca ulterior se certifica de catre Enel (bineinteles contra cost) ca si contorul electronic reclamat a functionat corect. Probabil primul contor de la producatorul X era un model care utiliza bobine Rogowski pe post de traductoare de curent, al doilea contor de la producatorul Y probabil este un model care utilizeaza traductoare Hall sau alta tehnologie...

 

Viitorul in acest domeniu ar trebui sa devina interesant, deoarece in tot mai multe aparate electrocasnice "economice" se folosesc diferite tehnologii pentru a reduce cat mai mult consumul de curent, insa in urma acestui studiu se pare ca actualele contoare electronice (care cica sunt de ultima generatie) nu mai sunt "compatibile" nici macar cu consumatorii mici precum variatoarele si becurile economice existente pe piata deja de foarte multi ani.

Sursa: elforum.info

#220
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 05.12.2005
Din 2009 a curs mult... curent prin cabluri.
Din astfel de cauze s-a introdus o directivă europeană care obligă producătorii de aparatură electrocasnică să asigure un factor de putere de min. 0,95 pt. orice consumator care absoarbe în funcţionare mai mult de 40W. Pt. că anomaliie de înregistrare contor apar din astfel de cauze, factor de putere aiurea. De ce credeţi că au apărut pe piaţă "reductoare de consum" minune care conţin doar un condensator paralel cu reţeaua? Contorul electronic se etalonează şi funcţionează corect doar la factori mari de putere, nu e ca cel mecanic.

#221
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016

 M-I-N, on 05 septembrie 2016 - 12:37, said:

Contoarele astea electronice sunt cele mai proaste contoare posibile. Probabil costa maxim 10 dolari bucata. Mie in 8 luni de zile mi-au schimbat idiotii de la CEZ 4 contoare din astea. Chiar astazi au venit si mi-au schimbat contorul cel vechi de numai 3 luni de zile pe motiv ca nu mai inregistra consumul.
Sunt tare curios cat o sa-mi vina factura la lumina. Daca imi vine mai mult de 100 de lei ma duc si fac scandal avand in vedere ca, contorul nou are index acum pe el 0.
Cele mai bune contoare sunt alea vechi cu disc. Astea noi electronice sunt cu adevarat petarde.

Chestia nasoala este ca nu monteaza si ei dracu, contoare mai de firma pun numai petardele cele mai ieftine posibile care posibil pot inregistra si mai mult consum fata de consumul adevarat pe care il ai.

Contoarele care m-au disperat sunt cele de aici: http://www.elforum.r...-aem-enerlux-m/

Ba, mafiotii si hotii astia de la mai nou numita cez distributie au venit iar azi sa-mi schimbe contorul electronic. I-am luat la injuraturi si am vrut sa ii iau la bataie.. si dupa ce au vazut ca nu au cu cine si chiar e nasol cu mine mi-au resigilat contorul la loc dar i l-au schimbat pe al lu vecinu-mio din aceeasi incinta. Eram deja la al 5 lea contor schimbat in 2 ani. Astia din an in an schimba contorul electric. Era chiar bataie de joc. Pe cuvant de nu ii puneam sa manance contorul ala daca il schimbau din nou. Jeguri ordinare la CEZ DISTRIBUTIE. Aveti grija cu ei ca astia nu mai stiu pe ce sa va faca de bani,

#222
obman

obman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.07.2016
[ https://i.imgur.com/kUKZwgs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Salutare tuturor,
imi cer scuze am postat imaginea inainte de explicatii sunt incepator pe forum.

va rog frumos cineva care se pricepe puteti sa mi spuneti ce se intampla cu contorul. este blocat pe imaginea respectiva si nu imi mai arata cat am consumat. nu mai clipesc nici impulsurile acelea 1000 pe kw.
mai inregistreaza consumul electric sau este defect? va multumesc din suflet

#223
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Salut .. .daca mai da cineva pe aici. :)

Ce vrea sa insemna ledul rosu aprins de la 1000 Imp/Kwh? Banuiesc ca ar fi vorba de faptul ca in momentul ala nu era niciun consumator activ. De obicei se aprinde intermitent un led verde.


#224
andreeuu

andreeuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.01.2009
Salutare! As dori sa transmit si eu index-ul telefonic si cand apelez imi zice ca transmiterea se face fara virgula. Acuma intrebarea mea ar fi la urmatorul tip de contor unde este virgula(daca este) ca nu as vrea sa transmit un index prea mare si apoi sa imi vina o factura imensa. Pe mijloc sus este o sageata si +P.

Attached Files



#225
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018

View Postandreeuu, on 18 martie 2019 - 19:23, said:

nu as vrea sa transmit un index prea mare si apoi sa imi vina o factura imensa.
In cazul acesta poti să consideri ca indexul e 00 (primele doua - restul se considera ca fiind dupa virgula),

#226
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Unde spune ca virgula se pune dupa primele doua cifre ?
Se vede clar acolo ca indexul este fix 3570 kw. Tipul asta ce contor nu are virgula .
Din cate stiu doar anumite tipuri de contoare au virgula la index . Printre ele sunt si cele vechi cu disc .

Edited by ndor, 18 March 2019 - 20:11.


#227
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018
In normativele privitoare la persoanele care nu stiu ce e aia o ironie (pesemne pentru ca nu citesc si citarea din postare)

#228
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 23.09.2010
Salut, am de la EON un contor electronic Enerlux M BW11Q, care afiseaza alternativ doua informatii,
una e clar e energia electrica consumata totala in kWh, o valoare intreaga fara virgula,
insa cealalta pare a fi o putere pentru ca arata kW, cu o valoare de ex intre 1.480 si 3.250 kW,
dar nu e puterea instantanee consumata in casa, pentru ca am facut un test,
dand jos toate sigurantele si asteptand cel putin vreo 15 minute, nu s-a modificat deloc.
Ma asteptam sa imi arate 0, dar se pare ca nu e asta.
Ce reprezinta valoarea ?
Si cum as putea testa consumul zero ?
Multumesc.

#229
alphyshor2

alphyshor2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.06.2019
am o nelamurire, poate ma puteti ajuta

vreau sa stiu cat trebuie sa platesc daca

factura curenta si regularizare  este de   2.110,70  scrie aici de la 3030kw

index180 (mai este si un index 160 de 2084kw)-  cand am parasit apartamentul.-  6360 kw
index180 (mai este si un index 160 de 1408kw)-  actual - 8624 kw


intrebarea mea e ; ce suma trebuie sa pun din cei 2110.70?
Multumesc

#230
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006
Salutari
Am o "situatie" cu citirea unui contor trifazat si trimiterea indexului.
Furnizor Enel
Contor AEM CST 0410

In contul My Enel, omuletii aia se asteapta ca eu sa transmit 3 indexi:
Attached File  myenel.png   46.08K   60 downloads

Pe contorul real fizic, nu vad niciunde sa scrie EA, ER sau ERC . Defileaza niste cifre si simboluri, dar se schimba mult prea repede sa pot citi tot ce e afisat...plus ca se vede ca p%#@ prin geamul ala de la cutia contorului.
Attached File  20200605_100734.jpg   149.25K   61 downloads

As avea nevoie de o explicatie in limba romana si babeasca gen "cand apare xxx scrii valoarea in campul EA, cand apare yyy scrii valoarea la ER, cand apare zzz scrii valoarea la ERC"
Multumesc anticipat.

Edited by l_stoian79, 18 June 2020 - 20:47.


#231
raducisu

raducisu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.11.2009
@l_stoian79

Da, e o tampenie, trebuie sa faci cursuri ca sa le spui cati bani ai sa le dai......Posted Image
Totusi am gasit asta : https://www.e-distri...inteligent.html

Asta cred ca inseamna asa :

1.8.0. = EA
3.8.0. = ER
4.8.0. = ERC

Succes!

#232
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006
Asta am eu in aplicatie.
Attached File  Screenshot_20210301-145228_MyEnel.jpg   151.74K   45 downloads
Asta imi arata contorul
Attached File  16146030419302.jpg   212.92K   48 downloadsAttached File  16146030295359.jpg   205.61K   33 downloadsAttached File  16146030295730.jpg   212.3K   28 downloadsAttached File  16146030296041.jpg   238.56K   26 downloadsAttached File  16146030072716.jpg   212.05K   27 downloadsAttached File  16146030073067.jpg   208.68K   27 downloadsAttached File  16146030073528.jpg   206.46K   22 downloadsAttached File  16146029892443.jpg   214.14K   22 downloadsAttached File  16146029892864.jpg   217.78K   19 downloadsAttached File  16146029893195.jpg   219.41K   18 downloadsAttached File  16146029652050.jpg   206.7K   17 downloadsAttached File  16146029652721.jpg   225.48K   12 downloadsAttached File  16146029653022.jpg   208.24K   15 downloads

Care cu care e?

ca am si 1.8.0 si am si 1.8.0.1 ...amandoua masurate in kWh
am si 2.8.0 si am si 2.8.0.1 ...amandoua masurate in kWh
am si 4.8.0 si 4.8.0.1 .... amandoua masurate in kVArh  -> ce naiba sunt astia?

Eu in aplicatia pacii cum le trec? Care dintre cele de mai sus e EA?, care ER si care e ERC?


Ce e haios... nici duduile de la Enel de la Call Center nu stiu...am intrebat eu ce trec la index ? ...pai energia activa...pai bine domnuca draga dar mie mi se deruleaza "tz" cadrane cu masuratori... pai ala unde scrie kWh ... pai de alea am 6 cadrane....  liniste....
bine bine, ce trec la ER ? ce trec la ERC?
din nou...liniste...am sa va fac o sesizare...

vai si amar....

Edited by l_stoian79, 01 March 2021 - 15:15.


#233
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 duculeana, on 23 aprilie 2009 - 10:47, said:

Ti se pare tie ca nu este mult, mie da. Becurile nu le tin aprinse 8 ore/zi, nici macar 5, mai ales acum, in primavara-vara. Televizoarele amandoua sunt de 100W, hai sa zic ca doar calculatorul merge mai mult de 8 ore/zi neintrerupt, iar din 3 ianuarie de cand mi-au schimbat contorul pana azi s-au consumat 691KWh. Impartit la 105 zile asta inseamna o medie de 6,58KWh. De asta ma prinde mirarea, ca stiu ca inainte nu consumam atat, si tot atat tineam calculatorul deschis.
Oare masina de spalat cam cat consuma la 2-3 spalari/saptamana? Posted Image


Problema apare la stand-by si la led-uri, vechiul contor cu roata nu sesiza consumurile astea mici de stand by asta electronic simte tot, si iti adauga, pas cu pas, watt cu watt, si se aduna, pic cu pic se face marea, eu de cand am contorul asta am 100KW in plus, si ma intreb cine a fost pacalit eu ii pacaleam pe ei sau ei ma ard pe mine, de am ajuns sa caut solutii sa opresc tot in casa la culcare, sa ramana doar frigiderul, tot ce am pe stand by sa se opreasca, adauga la asta ledurile de la intrerupatoare, de la prelungitoare, de la tv, de la ceas, radio si pc suspectez eu ca ar consuma ceva, mic insesizabil, dar balaurul ala de la usa vede tot

#234
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004

 l_stoian79, on 01 martie 2021 - 15:00, said:





vai si amar....

https://www.google.c...us0AS0iUJvDsf6r

Edited by radu6000, 01 March 2021 - 19:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate