Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Dedurizare apa, Statii dedurizare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1501 replies to this topic

#775
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postoctavianidita, on 20 iulie 2015 - 09:16, said:

Am gasit vana deby-pass dar nu imi dau seama cum ar trebui facut reglajul, at de mult se invarte...
In alta ordine de idei cat ar trebui setata duritatea pe ecranul dedurizatorului ?
Depinde in ce grade de duritate e aparatul . Daca apa ta are sa zicem duritate 19 grade germane setezi aparatul la 19-20  (daca e tot in grade germane ...daca e in framceze faci conversia si programezi corespunzator) la iesirea din dedurizator apa trebuie sa aiba duritate 0 (o masori cu picatura). Vana by-pas din spatele dedurizatorului are un maner de care tragi ca sa by-pasezi dedurizatorul si in partea opusa trecuie sa ai un surub din care reglezi duritatea. de obicei o tura se surub inseamna 1 grad duritate germana.

#776
baloozzy

baloozzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 18.04.2005
As dori sa stiu ce pare aveti despre http://shop.osmofilt...e-dedurizatoare aceste dedurizatoare. Reducerea e semnificativa, firma fiind in lichidare se pare.

#777
razvan12041979

razvan12041979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.08.2006
Salutari tuturor!

Am si eu o mica dilema legata de consumul de sare al statiei, dar oarecum in sens invers. A mea nu prea mai consuma sarea.
Am pus doi saci de sare pe la inceputul lui mai si inca mai este. Chiar destul de multa - aproape jumatate de recipient.
Statia este un Simplex AQ30VT-SM. Vedeti link-ul.

Intrebarea mea este: e ceva in neregula cu statia? Trebuie refacuta rasina in ea?

Multam anticipat de raspunsuri.

Razvan

#778
softpeder

softpeder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.11.2012

View Postrazvan12041979, on 03 octombrie 2015 - 10:29, said:

Salutari tuturor!

Am si eu o mica dilema legata de consumul de sare al statiei, dar oarecum in sens invers. A mea nu prea mai consuma sarea.
Am pus doi saci de sare pe la inceputul lui mai si inca mai este. Chiar destul de multa - aproape jumatate de recipient.
Statia este un Simplex AQ30VT-SM. Vedeti link-ul.

Intrebarea mea este: e ceva in neregula cu statia? Trebuie refacuta rasina in ea?

Multam anticipat de raspunsuri.

Razvan

In primul rând ar trebui sa vezi daca apa ce iese din el este dedurizata! Fa un test cu picătura.

Daca e dura atunci tb sa verifici stația ca s ar putea sa fie blocat flotorul sau valva.



#779
razvan12041979

razvan12041979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.08.2006
Salutari!

View Postsoftpeder, on 03 octombrie 2015 - 12:19, said:

In primul rând ar trebui sa vezi daca apa ce iese din el este dedurizata! Fa un test cu picătura.

Daca e dura atunci tb sa verifici stația ca s ar putea sa fie blocat flotorul sau valva.

O sa verific ce si cum. INca un lucru: daca va fi nevoie de inlocuirea rasinii, cam cat se incarca rezevorul de rasina?

Multumesc.

#780
softpeder

softpeder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.11.2012

View Postrazvan12041979, on 03 octombrie 2015 - 13:33, said:

Salutari!



O sa verific ce si cum. INca un lucru: daca va fi nevoie de inlocuirea rasinii, cam cat se incarca rezevorul de rasina?

Multumesc.

ar trebui sa fie exact nr de litri din fisa tehnica, dar mai bine cand desfaci valva  dai un semn pana unde este si apoi Golești si completezi la loc. Mai important e ce rășină pui in loc! Eu recomand purolite...


#781
rycy04

rycy04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.11.2008
Stimati colegi, va rog puțin ajutor.... Am o stație de dedurizarea idrania de approx 4 ani, și-a făcut treaba foarte bine pana acum approx 40-50 zile, de atunci nu mai trage apa ( saramura ) din bazin, face regenerarea numai cu apa din rețea, am verificat țeava cu acel filtru care trage apa de pe fundul bazinului si este ok, nu este înfundată ..... ce poate fi? Multumesc anticipat!!!

#782
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011
Salutari!

Urmatoarele date sunt publicate de primaria din localitatea unde locuiesc, imi puteti spune va rog daca trebuie sa-mi fac griji in privinta calitatii apei?

pH 8.0
Total hardness 10,6°
Carbonate 9,8
Nitrate 17,0 (50)
Chloride 48,0 (200)
Sulfate 27,0 (750)
Sodium 33,0 (200)
Potassium 5,9
Calcium 44.0
Magnesium 20

Va multumesc anticipat!

LE: folosesc apa la gatit (in rest beau apa imbuteliata), un boiler, la msv si la msr.

Edited by SilDia, 11 October 2015 - 21:01.


#783
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostSilDia, on 11 octombrie 2015 - 20:57, said:

Salutari!

Urmatoarele date sunt publicate de primaria din localitatea unde locuiesc, imi puteti spune va rog daca trebuie sa-mi fac griji in privinta calitatii apei?

pH 8.0
Total hardness 10,6°
Carbonate 9,8
Nitrate 17,0 (50)
Chloride 48,0 (200)
Sulfate 27,0 (750)
Sodium 33,0 (200)
Potassium 5,9
Calcium 44.0
Magnesium 20

Va multumesc anticipat!

LE: folosesc apa la gatit (in rest beau apa imbuteliata), un boiler, la msv si la msr.
La apa asta nu (apropo cat e fierul, Aluminiu si cat sunt nitritii ?) ...eu mi-as face griji la apa pe care o bei....pH 8 e extraordinar.....de ce oare nu am si eu pH-ul asta la apa.....
Cu analiza bacteorologica cum stai? Acolo trebuie sa fie "0" peste tot.......oricum daca o fierbi nu-i nici o problema....

#784
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Buna,
Pentru sceptici atasez poze din 03.10.2015 cand mi-am curatat boilerul de 100 litri dupa 4 ani de functionare continua in apa de 27 grade germane calcar si la 7 luni dupa montarea dedurizatorului.
Avem poze cu:
-rezistenta inainte si dupa curatare (indepartare mecanica, adica sters/frecat 90% din depuneri, otet 5% si detartrant, doar pe anod, 5%).
-depunerile gasite in boiler. Toate erau desprinse de pe rezistenta (au forma cilindrica a rezistentei) si le-am pus in lichean.
-Surpriza imensa a fost boilerul termoelectric - curat 100%, nici macar o urma de calcar nici pe el, nici pe tevile de incalzire.
Nici cu osmoza inversa nu aveam aceste rezultate.
In curand ma bag si in masina de spalat. Are 7 ani, 3 de Bucuresti si 4 la casa.
Bafta!

PS

Acesta este boilerul se vede si dedurizatorul:

Attached Files


Edited by doega, 16 October 2015 - 15:33.


#785
tsp

tsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2013
domnilor, o comparatie intre erie si nobel? am oferte de la ambele, insa nu pot aprecia partea tehnica. nobel pare ceva mai scump decat erie.
multumesc.

#786
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Eu am luat acum 2 ani un Nobel la o lucrare si la fiecare pana de curent "uita" cat e ceasul si o lua de la zero. Astfel dupa fiecare pana de curent la 2 ore face regenerare.

#787
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,543
  • Înscris: 30.01.2008

View Posttsp, on 04 noiembrie 2015 - 22:13, said:

domnilor, o comparatie intre erie si nobel? am oferte de la ambele, insa nu pot aprecia partea tehnica. nobel pare ceva mai scump decat erie.
multumesc.
Eu as lua ecowater

#788
tsp

tsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2013

View Posttsp, on 04 noiembrie 2015 - 22:13, said:

domnilor, o comparatie intre erie si nobel? am oferte de la ambele, insa nu pot aprecia partea tehnica. nobel pare ceva mai scump decat erie.
multumesc.
multumesc pt raspunsuri. din cate am vazut in manuale, pierderea de presiune e aprox 1 bar, ceea ce face problematica instalarea intr-un apartament
(alimentat de la reteaua municipala) pentru centrala cu gaz natural.

#789
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si mai este si problema ca statia are nevoie de o presiune minima de aprox. 2 bar, depinde de model. Eu la etajul 3 nu am mai mult de 1.5 bar

#790
tsp

tsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2013

View Postkolfleading, on 07 noiembrie 2015 - 18:34, said:

Si mai este si problema ca statia are nevoie de o presiune minima de aprox. 2 bar, depinde de model. Eu la etajul 3 nu am mai mult de 1.5 bar
corect. o presiune de intrare in statie de 2.5 bar ar asigura o presiune de iesire de 1.5bar, la care unele centrale pot functiona (cu o conditie de debit minim a carei valori nu o stiu).daca se respecta ambele conditii (presiune minima+debit minim), ar putea functiona o centrala cu boiler incorporat (50 litri ca buffer pt acm)?
atasez un manual de statieAttached File  TM-EN-Maxima-Rev2015.06.pdf   3.64MB   9 downloads dedurizare-ca info.

#791
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Atentie, caderea de presiune de 1bar e la debitul x. La debit mai mic de x aceasta scade. Ar trebui consultat un grafic daca presiunile sunt la limita.

#792
tsp

tsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2013

View Postcamsonat, on 08 noiembrie 2015 - 14:39, said:

Atentie, caderea de presiune de 1bar e la debitul x. La debit mai mic de x aceasta scade. Ar trebui consultat un grafic daca presiunile sunt la limita.
la 60% debit (ex 1.2m3/hr x .6= 720 ltr/hr), scaderea de presiune e circa 0.5 bar (grafic producator); la 480tr/hr, 0.35 bar. cu exceptia umplerii cazii, nu cred ca ajung la acest consum.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate