Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Cancer de colon

- - - - -
  • Please log in to reply
565 replies to this topic

#307
Ganryu90

Ganryu90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.03.2013
Buna ziua.Tatal meu a fost operat recent in februarie de o tumora pe colon de tip malign la spitalul militar din Bucuresti.
In scrisoarea medicala diagnosticul arata asa:1.Adenocarcinom jonctiune Rectosigmoidiana G2 stenozanta-operata
2.Fistula anostomotica tardiva
3.Hemangioame hepatice
4.HTA esentiala stadiul 2
5.Bloc de ramura dreapta
pe buletinul lui histopatologic scrie urmatorul rezultat:Adenocarcinom moderat-diferentiat al colonului invadand in peretele in totalitate.Linfoganglioni locoregionali (9) fara invazie tumorala.Bont rectal si bont sigmoidian fara invazie tumorala.Asa scrie pe ultima pagina in rezultatul examenului.
In timpul operatiei s-a taiat si un pic din vezica urinara.la Braila fusese diagnosticat initial in stadiul 2 al cancerului, dar se spune ca deoarece i-a taiat si un pic din vezica ar fi stadiul 3.Ma poate lamuri cineva?si ar mai fi sanse de supravietuire sau vindecare?Va rog din tot sufletul daca puteti sa imi dati un raspuns cat mai concret si realist, ca sa stim cat de repede ne miscam si unde sa ne ducem, macar pentru a-i prelungi viata tatalui meu.Are 59 de ani.Va multumesc frumos si o zi buna!

#308
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Din experienta proprie iti spun ca NIMENI NU STIE ce speranta de viata este. Tot ce poti face in mod realist este sa speri ca o sa fie bine.
Acum, pe partea realista poti sa te uiti pe statistici si sa judeci prin propria-ti logica situatia - dar statisticile sunt atat ... statistici, nu se pot personaliza.
Oricum, privind situatia prin logica mea proprie, DACA nu sunt metastaze nicaieri (ceea ce inteleg din mesajul tau) si faptul ca nu sunt ganglioni infestati, as zice ca are sanse mari de vindecare fara recidive, asta daca o sa treaca si prin tratament adjuvant (chimioterapie).

Oricum, trebuie sa intelegi ca nu ai de unde sti ce si cum cu precizie.

Ca exemplu de experienta pozitiva: mama mea: operata in 1999 de cancer de colon descendent recto-sigmoidian (ca tatal tau), stadiul 4, fara metastaze (practic tumora a depasit colonul, infiltrand si peretele abdominal. Traieste si in ziua de azio, avand un regim normal de viata, fara nici un fel de probleme legate de aceasta experienta. Statisticile spuneau ca rata de supravietuire la 5 ani e de 10% in cazul ei si la 10 ani de 5%.
Ca exemplu pozitiv 2: eu - am 3 ani si 4 luni pline de la operatie si inca functionez, fara recidive sau orice alte probleme. Statisticile aratau in cazul meu rata de supravietuire destul de mare la 5 ani, adica ~75% ... dar asa cum unii se incadreaza in 5% dintre norocosi, asa pot altii sa intre in cei 25% dintre ghinionisti ... asa ca nu stiu. Ce ar trebui sa fac acum? sa uit de mine, de familie, de viata? In nici un caz.

Multa sananate si noroc ii doresc tatalui tau iar tu ar trebui sa incepi investigatii de screening periodice (colonoscopie o data la cativa ani, incepand cu ~30?) caci un anume tip de cancer de colon are radacini ereditare.

Stii cum se zice: Cand viata te doboara, stai un pic sa iti recapeti suflul, te ridici, te scuturi de praf si mergi mai departe.

Edited by ro_explorer, 16 March 2013 - 01:12.


#309
Ganryu90

Ganryu90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.03.2013
Iti multumesc frumos!Iti doresc multa sanatate tie si familiei tale!

#310
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
salut. cum draq sa incep. mama e operata de cancer de colon a 3-a oara, cu recidiva locala, cu 3 ganglioni din 7 infestati. are 67 de ani. prob. e la mine, in zilele astea, pe durata spitalizarii, fiind tot prin cluj(acolo s-a operat), mancam o gramada de hot dogs, pizza, etc, ce mai, mancare sanatoasa. joi am venit acasa, seara am incercat sa merg la toaleta, pfff, constipatie. speriat, stiind cazul mamei, am fortat iesirea, care a urmat cu o pata de sange proaspat pe hartie. va dati seama panica. a 2-a zi am fost calare pe doctori, m-au trimis la analize la sange si la scaun. analizele de sange le-am scos vineri, sunt in limite foarte normale, la scaun le-am scos azi, luni, si astea normale. le-am aratat medicului, a incercat sa ma linisteasca spunand ca sunt bune si nu e nimic grav. am fost, totusi, programat la o colonoscopie, dar abia saptamana viitoare. va dati seama, cine oare mai poate dormi pana atunci? am inceput deja sa am o gramada de simptome ale cancerului de colon. am 37 de ani, nu am avut niciodata prob. cu scaunul, nici acum nu zic ca am, totusi, merg la toaleta foarte des, in speranta unui scaun sanatos. nu ies decat foarte putin, dar ies de fiecare data, nu este diareeic, culoare normala, nu mai am sangerari, am avut o sg. data. dupa scaun, am o jena in zona rectala, o usturime, si e chestia ca parca s-a mai ingustat scaunul, ieri era normal, azi parca e mai ingust si e chiar putin. ufff. am si crampe abdominale in zona inferioara si balonari, o usoara durere in zona dreapta, la ficat, ce mai, sunt fix pe dos, fata de acum 5 zile. am o frica de moarte, ce naiba ma fac eu pana fac colonoscopia? incerc sa nu merg la toaleta asa de des, dar nu pot, traiesc cu speranta ca voi avea un scaun normal. nu am alte simptome, nici scaderi in greutate, nici greturi, doar un episod cu sange pe hartie si crampele abdominale. va rog mult, un sfat.

oh doamne, nu e nimeni pe forum?

#311
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Cauta simptomele pentru hemoroizi si nu te mai panica atat. Calm, omule, ca dai in hipertensiune de la stress

#312
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
bine, dar hemoroizii nu dau crampe abdominale. eu le pun pe seama stresului, iti dai seama, operatia mamei, acum prob. mele, vai doamne, simt efectiv cum se albeste parul, la propriu.

#313
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Sansele ca tu sa ai cancer de colon sunt al fel de mici ca ale mele sa castig la loto, in conditiile in care nici nu mi-am luat bilet. Vezi ca ai mancat prostii, esti constipat, ai fortat iesirea cum ai spus si tu si ai lezat un hemoroid. mananca fructe, legume, ciorba si nu te mai panica atit. sangele e de la hemoroizi sau de la o fisura anala si durerile sunt de la constipatie. Daca nu se rezolva ia niste supozitoare sau fa o clisma, dar cel mai important, CALMEAZA-TE!!!! O sa fie bine.

#314
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Dupa ce ai descris meniul ala nici nu ma mir ca treci prin ce treci. Linisteste-te ca ai sa faci un atac cerebral ceva ...

#315
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View Postcristi_mre, on 01 aprilie 2013 - 20:30, said:

... am incercat sa merg la toaleta, pfff, constipatie. speriat, stiind cazul mamei, am fortat iesirea, care a urmat cu o pata de sange proaspat pe hartie
cred ca este vorba de o fisura anala, a mucoasei ce captuseste peretele interior al rectului, probabil din cauza constipatiei.
trece de la sine cu hrana echilibrata, multe legume, fructe.. scaunul trebuie mentinut moale cu ceva laxative, ca sa se vindece repejor

#316
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
azi sunt mult mai calm, mi-am revazut firul simptomelor si am decis sa astept. totusi, am o nelamurire, medicul gastro nu mi-a cerut in analizele de sange si VSH-ul, am auzit ca este important in diagnostic prezumtiv, asta in cazul in care nu puteam sa fac colonoscopia decat mai tarziu. o valoare a VSH-ului marita, determina grabirea unei colonoscopii, nu? sper sa fie doar o fisura, sau hemoroizi, totusi, azi am avut scaun mai subtire, nu chiar "creion", dar destul de subtire, de consistenta tare, cu o usturime de anus la final, care a durat aprx. 1 ora. nu am mai avut scaun cu sange de la primul episod. sper sa fie bine, multumesc de incurajari, conteaza enorm ptr mine. MULTUMESC

#317
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
azi, 5.4.2013, am facut colonoscopia. rezultat: adenom tubular rectal, hemoroizi interni si fisura anala. se pare ca am avut de toate, exeptie facand masele mari vegetale, sau mai stiu eu ce. colonoscopia a fost pana la cec, fara alte evenimente. acum, din ce am inteles eu (am fost anesteziat, iar ce mi-au spus, retin ca prin ceata) in functie de rezultatele adenomului, colonoscopia trebuie sa o fac la 1 an sau la 5 ani. m-a asigurat ca nu e cancer, habar nu am cum, si mi-a spus ca s-a extirpat cu ocazia asta. acum, nu mai stiu exact, oare l-a extirpat sau nu? sunt in ceata, ce se face in astfel de cazuri? se extirpa, sau se lasa acolo si se urmareste evolutia? adenomul era sub 1 cm, cred ca l-au scos afara. medicul m-a asigurat ca, in 90% din cazurile de colonoscopie gaseste astfel de adenomi, asa ca deocamdata sa nu imi fac griji. stie careva sa imi explice ?

a, si ieri am facut si gastroscopia, cu aflarea unei gastrite si a unui ulcer duodenal. am un noroc chior anul asta:)

#318
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postcristi_mre, on 05 aprilie 2013 - 13:39, said:

azi, 5.4.2013, am facut colonoscopia. rezultat: adenom tubular rectal, hemoroizi interni si fisura anala. se pare ca am avut de toate, exeptie facand masele mari vegetale, sau mai stiu eu ce. colonoscopia a fost pana la cec, fara alte evenimente. acum, din ce am inteles eu (am fost anesteziat, iar ce mi-au spus, retin ca prin ceata) in functie de rezultatele adenomului, colonoscopia trebuie sa o fac la 1 an sau la 5 ani. m-a asigurat ca nu e cancer, habar nu am cum, si mi-a spus ca s-a extirpat cu ocazia asta. acum, nu mai stiu exact, oare l-a extirpat sau nu? sunt in ceata, ce se face in astfel de cazuri? se extirpa, sau se lasa acolo si se urmareste evolutia? adenomul era sub 1 cm, cred ca l-au scos afara. medicul m-a asigurat ca, in 90% din cazurile de colonoscopie gaseste astfel de adenomi, asa ca deocamdata sa nu imi fac griji. stie careva sa imi explice ?

a, si ieri am facut si gastroscopia, cu aflarea unei gastrite si a unui ulcer duodenal. am un noroc chior anul asta:)
Nu ai noroc . Gastrita si ulcerul le-ai facut din cauza stresului. Dupa cum am presupus, nu ai cancer, dar stresul te va termina mai devreme sau mai tarziu. Cred ca tie iti trebuie ceva alcool si somn, sau ce faci tu sa te relaxezi.

#319
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
clar, sunt super stresat. i-am dat si o gramada de aspirina la bietul stomac, de la stres , sufeream de migrene. nu pot sa beau acum, cu ulcerul asta:)  am cumparat o casa la tara, o casa mai retrasa intr-o zona superba. sper ca acolo sa scap de stres. cu siguranta ma voi muta acolo, oricu la jobul din oras, vreau nu vreau, tre sa renunt. sunt oricum, foarte relax, dupa colonoscopie.

#320
darkmelania

darkmelania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.07.2013
buna,
va rog mult sa-mi spuneti cum v-ati simtit dupa colonoscopii.

problema mea este urmatoarea: cineva drag a fost disgnosticat in urma cu un an si jumatate cu boala crohn. intre timp a facut 4 colonoscopii, ultima azi dimineata. celelalte au iesit in regula (cat putea fi de in regula pt boala sa).
problema este ca azi dimineata s-a prezentat pregatit la colonoscopie. in general el s-a simtit f rau de la fortrans, dar asta numai in ziua in care il lua. azi dupa colonoscopie a inceput sa se simta iarasi f rau cu tremur si frisoane, varsaturi si scaune moi toata ziua incontinuu.
la colonoscopie i s-a luat ca de obicei 3 biopsii din, ce zicea doctorul, niste aftoide(ceva de genu a retinut el), iar ranile prezentau si ele modificari , nu mai erau sangerande(cumva a dat de inteles ca e o inbunatatire). doctorul a spus ca el nu mai spune nimic pana vine rezultatul la biopsii. stiu ca nu ma ajuta cu nimic sa aflu ceva mai devreme si probabil si eronat, dar persoana aceasta a sunat un doctor prieten care pe mine m-a speriat si nu pot ignora problema 10zile si nici asa speriata nu pot continua sa fiu. doctorul asta a zis ca de obicei astea sunt reactiile pe care le are organismul cand este deranjat cancerul, adica cand i s-au prelevat biopsiile, ele au fost luate dintr-o materie canceroasa(nu stiu cat de corect ma exprim) si de asta are senzatiile acestea.
eu va intreb asa. a mai avut cineva stari asa nasoale dupa colonoscopie? si ce diagnostic a avut? pot fi aceste reactii date tot de fortrans,chiar si dupa o zi? nu-mi spuneti va rog sa astept 10 zile ca totusi  nu vb de vreo viroza, ceva simplu... eu tot incerc sa ma linistesc, ca de na ... nu se intampla nimic in 10 zile si ce e cu 10 zile mai devreme sau mai tarziu, dar nu pot, tre sa intreb si vreau sa ma ajutati. vreau sa stiu daca cineva s-a mai simtit asa (stiu ca fiecare organism e diferit si are reactii diferite, dar o similaritate trebuie sa existe, n-o fi asta singurul caz din Romania asa).

#321
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
nu am simtit nimik innainte si dupa colonoscopie. am fost anesteziat total, m-am trezit fara dureri sau alte manifestari. doar teama de biopsie a fost mare.

#322
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
E totul in regula ?

#323
darkmelania

darkmelania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.07.2013
s-a intaplat ceva ciudat.

i-a fost rau incontinuare dupa colonoscopie inca vreo 4-5 zile. din cate am inteles nu a fost primul pacient sa pateasca asa ceva. cu cateva sap inainte mai fusese cineva si ce credeti? luase o infectie din spital in urma colonoscopiei.
rezultatele la biopsie au fost .... dupa parerea mea ingrijoratoare. dum cum bine stim boala Crohn nu se vindeca. i s-a confirmat in 3 randuri de biopsii ca sufera de aceasta boala, iar acuma a venit la rezultat ca ar fi o infectie nespecifica, deci nici macar Chron cu atat mai puin altceva. nu vreau sa fiu pesimista, dar eu nu cred in minuni si undeva sunt sigura ca s-a strecurat o greseala. si nu cred ca s-a gresit de 3 ori consecutiv...

#324
mire_

mire_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.04.2010
buna,

imi poate spune cineva ce inseamna urmatorul rezultat al unei biopsii recoltate in timpul unei colonoscopii? :
" Fragmente bioptice din mucoasa colonica, histopatologic cu leziuni de polip hiperplastic colonic, bogat in celule caliciforme, cu moderat infiltrat cronic limfo-plasmocitar cu rare eozinofile in lamina propria; moderata hiperemie si edem interstitial; discreta fibroza interstitial.
Polipi hiperplastici colonici, bogati in celule caliciforme"

multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate