Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Cancer de colon

- - - - -
  • Please log in to reply
565 replies to this topic

#235
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Multumesc mult de raspuns .. deci o data pe an e OK, dupa cum banuiam (dar na, de acuma suflu si in iaurt, cum se zice).

#236
RaulDuke

RaulDuke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.03.2011

 ro_explorer, on 28th April 2011, 02:22, said:

Multumesc mult de raspuns .. deci o data pe an e OK, dupa cum banuiam (dar na, de acuma suflu si in iaurt, cum se zice).

nu ai pt ce! mult succes!

#237
pavelena

pavelena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.04.2011
[quote name='ro_explorer' date='27th April 2011, 16:58' post='9808660']
@pavelena: chiar e indicat sa nu insisti intr-un comportament care sa indice mila sau care sa ii aminteasca mereu prin ce a trecut si prin ce trece. Iti spun din proprie experienta ca asemenea comportament il face sa devina agresiv in relatia cu exteriorul (sau extrema cealalta: inchis in sine). Eu personal mi-am creat un fel de "scut" psihic care ma face sa ma comport normal in viata de zi cu zi ... dar asta nu inseamna nici o secunda ca am uitat cum trecut pe langa moarte sau faptul ca sunt in pericol permanent de a reveni in situatia respectiva.
Cand traiesti cu securea deasupra capului iti construiesti o noua normalitate in care acea secure pare ca nu exista ... si crede-ma ca ultimul lucru de care ai nevoie in situatia asta este cineva care sa iti readuca aminte mereu de existenta ei.

Multumesc pentru raspuns!
Pai tocmai, eu asta si vreau, sa intre totul in normal... chiar nu vreau sa simta mila din partea mea, eu ma comport chiar ok. Insa el cred ca deja s-a inchis in el cu totul. Eu trebuie sa fiu in continuare alaturi de el, vreau sa-l "bazai" pentru ca doar pe mine ma are si cineva trebuie sa-i reaminteasca sa mai iasa si pe afara, sa dea ochii cu lumea...cu vechii prieteni de parc, s.a.m.d.

#238
RaulDuke

RaulDuke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.03.2011
intelegem, dar si tu trebuie sa intelegi ca tot ce poti spera este pentru el o viata cat mai apropiata de inainte de diagnostic, in nici un caz una mult mai buna, chiar si din punct de vedere social.
cu privire la o depresie moderata, e cumva normal nu numai in cadrul bolii, dar mai ales in cadrul batranetii. faptul ca anii trec peste el, ca se vede din ce in ce mai singur, ca stie ca anii sai cei mai buni se afla in spate, poate considera ca nu mai e mare nevoie de el, etc... astea il afecteaza.
cu privire la o depresie severa, fii destul de linistita, nu se afla la risc despre asta. studiile arata, ca exemplu, o rata mai mica a sinuciderilor in randul bolnavilor de cancer decat in populatia generala. nu vreau sa zic ca tatal tau ar fi la risc de asa ceva, ci doar ca de obicei o problema atat de mare in viata unui om, de obicei reprezinta un stimulent volitiv.
preocup-te doar sa isi urmeze recomandarile, sa isi respecte programarile si consulturile si in rest sa fie cat mai confortabil, asta e tot. va fi de ajuns. daca imi permiti "poti duce calul la apa dar nu-l poti obliga sa bea". de unde stii ca i-ar fi sete ?
mult noroc !

#239
bibyca

bibyca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.05.2011
Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum, si am si eu o problema foarte mare, cu mama mea.Acum o luna si 2 saptamani a fost diagnosticata cu cancer la colon.A fost operata pe 22 martie(chiar de buna vestire) si atunci am primit un raspuns de la medic care m-a darmat.Tumoarea nu a putut fi scoasa pentru ca este de jur imprejur la aorta.Tumoarea are app 10-15 cm, si doctorul ne-a spus ca este maligna.I-a facut un bypass pentru a avea un tranzit cat de cat normal.Vinerea trecuta am fost si la oncologie si i-a dat sa faca citostatice.Daca se pricepe cineva sa-mi spuna daca exista vre-o sansa, daca a mai trecut cineva prin asa ceva? Credeti-ma ca sunt distrusa mai ales acum cand sunt gravida in 4 luni si jumatate.Mama nu are decat 53 ani....Ce se poate manca atunci cand esti diagnosticata cu cancer la colon???Ajutati-ma va rog! Multumesc !

#240
RaulDuke

RaulDuke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.03.2011

 bibyca, on 4th May 2011, 09:13, said:

Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum, si am si eu o problema foarte mare, cu mama mea.Acum o luna si 2 saptamani a fost diagnosticata cu cancer la colon.A fost operata pe 22 martie(chiar de buna vestire) si atunci am primit un raspuns de la medic care m-a darmat.Tumoarea nu a putut fi scoasa pentru ca este de jur imprejur la aorta.Tumoarea are app 10-15 cm, si doctorul ne-a spus ca este maligna.I-a facut un bypass pentru a avea un tranzit cat de cat normal.Vinerea trecuta am fost si la oncologie si i-a dat sa faca citostatice.Daca se pricepe cineva sa-mi spuna daca exista vre-o sansa, daca a mai trecut cineva prin asa ceva? Credeti-ma ca sunt distrusa mai ales acum cand sunt gravida in 4 luni si jumatate.Mama nu are decat 53 ani....Ce se poate manca atunci cand esti diagnosticata cu cancer la colon???Ajutati-ma va rog! Multumesc !

poate sa manance orice, in cantitati moderate. regimurile, dietele si restrictiile alimentare nu au nici o ratiune. din pacate nu te putem ajuta foarte mult decat cu diverse informatii. din moment ce este vorba de un cancer de colon nerezecabil, deci depasit chirurgical, ma tem ca nu exista nici o solutie de vindecare. tratamentul fie cu citostatice fie cu iradiere pe tumora vizeaza prelungirea vietii si ameliorarea calitatii vietii si prelungirea timpului pana la progresia bolii. scopurile tratamentului fie oncologic fie suportiv vor trebui sa-i amelioreze calitatea vietii spre a se bucura de timpul care i-a mai ramas impreuna cu familia si prietenii.
da-ne mai multe informatii despre diagnosticul anatomopatologic, stadiul TNM, ce tratamente face, etc.
asta e tot ce iti poate spune cineva momentan.
mult succes si mult curaj !

#241
bibyca

bibyca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.05.2011
Buna dimineata,
           Diagnosticul este "NEOPLASM EXTREMITATE DREAPTA COLON TRANSERV INVAZIV IN PANCREASUL CEFALIC SI RADACINA MEZENTERULUI COMUN' , ANEMIE SECUNDARA FORMA USOARA.
In biletul de externare dupa ce i-a facut prima perfuzie de citostatice scrie asa: "Tumoare infiltrativa ocluziva de extremitate dreapta a colonului transerv invaziva in pancreas si pediculul mezenteric superior respectiv intr-o ansa jejunala ce a impus enterectomie si ileotransversoanastomoza cu evolutie buna postoperatorie, se prezinta pentru cimioterapie.La examenul clinic se constata: cicatrice mediana supra si subombilicara postoperatorie. In cadranul superior drept se palpeaza o masa tumorala 15/10cm, dura, fixa la planurile posterioare, dureroasa la palpare.Restul abdomeniului suplu.Zgomote intestinale prezente,TV,TR relatii normale." Peste 2 saptamani a mai chemat-o  la spital pentru ai mai face o colonoscopie si ai mai lua o proba pentru biopsie.Starea ei in general este cat de cat buna.Mai frecvente sunt durerile de burta exact in locul in care se afla tumoarea,dar ia un calmant si ii trece.Ma gandeam macar sa mai apuce sa isi vada nepotica,macar jumatate de an...off este asa greu dar trebuie sa fiu realista..Multumesc din inima ptr raspuns si mai astept daca imi mai poti spune cate ceva.MULTUMESC !

#242
pavelena

pavelena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.04.2011

 RaulDuke, on 29th April 2011, 18:54, said:

intelegem, dar si tu trebuie sa intelegi ca tot ce poti spera este pentru el o viata cat mai apropiata de inainte de diagnostic, in nici un caz una mult mai buna, chiar si din punct de vedere social.
cu privire la o depresie moderata, e cumva normal nu numai in cadrul bolii, dar mai ales in cadrul batranetii. faptul ca anii trec peste el, ca se vede din ce in ce mai singur, ca stie ca anii sai cei mai buni se afla in spate, poate considera ca nu mai e mare nevoie de el, etc... astea il afecteaza.
cu privire la o depresie severa, fii destul de linistita, nu se afla la risc despre asta. studiile arata, ca exemplu, o rata mai mica a sinuciderilor in randul bolnavilor de cancer decat in populatia generala. nu vreau sa zic ca tatal tau ar fi la risc de asa ceva, ci doar ca de obicei o problema atat de mare in viata unui om, de obicei reprezinta un stimulent volitiv.
preocup-te doar sa isi urmeze recomandarile, sa isi respecte programarile si consulturile si in rest sa fie cat mai confortabil, asta e tot. va fi de ajuns. daca imi permiti "poti duce calul la apa dar nu-l poti obliga sa bea". de unde stii ca i-ar fi sete ?
mult noroc !

Multumesc pentru raspuns!
Adevarul e ca se schimba foarte multe in viata ta, dupa ce treci prin asa ceva. Am suferit si eu la un moment dat dintr-un anumit motiv, insa am invatat foarte bine ca nu e bine sa stai inchis nici in tine, nici in casa, ci sa iesi, sa interactionezi cu lumea, ca doar asa reusesti sa "reinvii". Intradevar, fiecare stie si face doar cum simte el. dar cand e vorba de cineva drag si apropiat, parca nu-ti vine sa-l lasi singur, sa-si linga ranile. Eu cred ca e foarte important sa stii ca mai e cineva caruia chiar ii pasa de ce-i in sufletul tau si de ce ti se intampla. In doi (oricare ar fi acei "doi") trece totul, parca mult mai usor...

#243
RaulDuke

RaulDuke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.03.2011

 pavelena, on 6th May 2011, 15:50, said:

Intradevar, fiecare stie si face doar cum simte el. dar cand e vorba de cineva drag si apropiat, parca nu-ti vine sa-l lasi singur, sa-si linga ranile. Eu cred ca e foarte important sa stii ca mai e cineva caruia chiar ii pasa de ce-i in sufletul tau si de ce ti se intampla. In doi (oricare ar fi acei "doi") trece totul, parca mult mai usor...

intr'adevar, asa este. numai ca medicii stiu ca persoana apropiata bolnavului de cancer, numita "apartinator" , este afectata in asemenea masura de ce i se intampla bolnavului, incat devine ea insasi un pacient, chiar daca nu bolnav direct de cancer. de aceea trebuie sa-ti accepti tu insati pozitia de "suferind" sau chiar de "bolnav"  de o trauma psihologica si sa cauti ajutor in mare masura pentru tine, pentru a putea intelege cat mai bine si pentru a putea accepta ce se intampla cat mai bine. apropiatilor bolnavilor de cancer nici nu le da prin cap ca, medical vorbind, psihologic, ei insisi sunt la randul lor bolnavi, insa e extrem de frecvent, as zice fara exceptie, in functie de gradul de apropiere cu persoana in cauza.
cancerul face multe victime! nu toate sunt insa si purtatorii directi ai acestei boli, ba chiar ei sunt cei mai putini...

#244
ionutz_alexandru

ionutz_alexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.10.2007
Salut!! Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o "traducere" a unui RMN?? Suna cam asa: neoformatie uterina de 80,5/78/79 mm, cu semnale neomogene si priza de contrast de asemenea neomogena, cu aspect burjonat policiclic si invazie a peretelui anterior al rectului si probabil si peritoneala, precum si a tesuturilor vecine; adenopatii parauterine supracentimetrice; leziuni nodulare hepatice multiple cea mai mare localizata la nivelul lobului drept hepatic, caudal, cu diametrul maxim de 104 mm, cu hiposemnal neomogen T1, hipersemnal discret T2 si moderata priza de contrast predominant periferica, cu arii de necroza centrala, sugestive pt diagnosticul de metastaze hepatice macronodulare; efect de masa asupra rinichiului drept realizat de leziunea hepatica inferioara; slina, rinichi, pancreas, suprarenale cu aspect IRM in limite normale; rare adenopatii celice. De asemenea simte o durere in partea dreapta fata in dreptul ficatului.

#245
RaulDuke

RaulDuke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.03.2011

 ionutz_alexandru, on 5th July 2011, 17:58, said:

Salut!! Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o "traducere" a unui RMN?? Suna cam asa: neoformatie uterina de 80,5/78/79 mm, cu semnale neomogene si priza de contrast de asemenea neomogena, cu aspect burjonat policiclic si invazie a peretelui anterior al rectului si probabil si peritoneala, precum si a tesuturilor vecine; adenopatii parauterine supracentimetrice; leziuni nodulare hepatice multiple cea mai mare localizata la nivelul lobului drept hepatic, caudal, cu diametrul maxim de 104 mm, cu hiposemnal neomogen T1, hipersemnal discret T2 si moderata priza de contrast predominant periferica, cu arii de necroza centrala, sugestive pt diagnosticul de metastaze hepatice macronodulare; efect de masa asupra rinichiului drept realizat de leziunea hepatica inferioara; slina, rinichi, pancreas, suprarenale cu aspect IRM in limite normale; rare adenopatii celice. De asemenea simte o durere in partea dreapta fata in dreptul ficatului.

da, pai ce anume traducere vrei ? nu ai/aveti un medic care se ocupa de voi si cu care sa fi vorbit despre acest RMN ?
lucrurile sunt destul de clare: aspectul este de (cu inalta probabilitate) cancer uterin (endometru? nu pot sa stiu) in stadiu metastatic (ultimul stadiu), prin existena raspandirii la distanta in FICAT.

#246
ionutz_alexandru

ionutz_alexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.10.2007

 RaulDuke, on 6th July 2011, 21:30, said:

da, pai ce anume traducere vrei ? nu ai/aveti un medic care se ocupa de voi si cu care sa fi vorbit despre acest RMN ?
lucrurile sunt destul de clare: aspectul este de (cu inalta probabilitate) cancer uterin (endometru? nu pot sa stiu) in stadiu metastatic (ultimul stadiu), prin existena raspandirii la distanta in FICAT.
Ba da avem un medic care se ocupa de noi dar.....am impresia ca nu ne spune tot!! Este sau nu este operabil? La colonoscopie s-a descoperit un nodul("urat" dupa cum spune medicul) la 15 cm de orificiul anal. Este amanata operatia de vreo 2 saptamani jumate.......suntem disperati ca nu stim exact cu ce avem de-a face si nimeni nu ne spune nimic doar sa asteptam!!

#247
RaulDuke

RaulDuke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.03.2011

 ionutz_alexandru, on 7th July 2011, 10:03, said:

Ba da avem un medic care se ocupa de noi dar.....am impresia ca nu ne spune tot!! Este sau nu este operabil? La colonoscopie s-a descoperit un nodul("urat" dupa cum spune medicul) la 15 cm de orificiul anal. Este amanata operatia de vreo 2 saptamani jumate.......suntem disperati ca nu stim exact cu ce avem de-a face si nimeni nu ne spune nimic doar sa asteptam!!

nu este operabil si nu exista speranta de vindecare. nu din punct de vedere medical, cel putin. persoana cu un asemenea diagnostic va muri cel mai probabil de aceasta boala, eventual de complicatiile ei, care pot include insuficienta hepatica cu coma, sangerare, ocluzie intestinala, etc. daca starea ei generala si analizele permit, se poate incerca o vreme tratament cu citostatice, care sa mai intarzie extinderea bolii si eventual sa previna aparitia sau evolutia simptomelor. prognosticul mediu de viata este, cu tratament, din pacate de ordinul saptamanilor/lunilor. subliniez MEDIU, caci situatii mai rare includ fie decese mult mai rapide, prin complicatii, dar si situatii in care bolnavii cu asa ceva, in acest stadiu, au trait mult mai mult.
imi pare rau. mult noroc si curaj in continuare !

#248
bmihailescu

bmihailescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.05.2007
Sunt curios, la pregatirea pentru colonoscopie, cat de usor suportati Fortransul? Mie mi se face o greata, ultima colonoscopie nu am putut s-o fac deoarece nu imi ramanea lichidul in stomac, varsam totul. In anii trecuti, dupa ce m-am operat la colon, luam Fortrans cu suc de portocale si era mai suportabil, dar acum n-am mai putut nici asta. Cred ca mi-e sila acum si de sucul de portocale gol :)
Spre norocul meu am descoperit pe internet ca exista un medicament alternativ, Picoprep se numeste. E mult mai usor de suportat, sunt 2 plicuri pe care le dizolvi in 2 pahare cu apa pe care le bei la un interval de 2-3 ore, iar intre ele bei mult lichid (apa, suc, etc) care sa depaseasca in total 4 litri. Gustul e dulce, de citrice, fara sa aminteasca de gustul de Fortrans. Am vrut sa pomenesc de medicamentul asta pentru ca mi se pare mult mai usor de suportat decat Fortrans.

#249
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
La mine e simplu. Ma gandesc ca ceea ce fac este pentru binele meu ... si in clipa aia (nu ma intreba cum, nu stiu cum functioneaza creierul) fortransul nu mai e gretos deloc... are chiar un gust usor dulceag...  si merge brici. A mers mereu si nu numai cu fortrans .. cu orice chestie cu gust sau senzatii naspa in general ... poate am eu o autosugestie puternica, nu am idee :).

Edited by ro_explorer, 26 July 2011 - 22:11.


#250
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 07.11.2007
RaulDuke, am inteles ca sunteti medic. :thumbup:  Am si eu o intrebare la dvs, poate ma ghidati incotro sa merg.

In 2009 am facut niste ligaturi pentru hemoroizi la una din clinicile din domeniu, vreo 5 sedinte, Apoi a urmat o histerectomie partiala cu pastrarea anexelor.  Dupa histerectomie am mers la control de sase luni dupa ligaturare si atunci mi-a mai "legat" inca un hemoroid. Va dau aceste detalii, poate se leaga intre ele, nu stiu in preajma acestor evenimente a aparut durerea.

A doua zi am inceput sa am dureri in partea stanga a abdomenului, ca niste crampe extrem de dureroase, crampe care cedeaza imediat dupa evacuare. Va spun durerea este insuportabila pentru mine, tine cel mult cateva minute apoi dispare ca prin minune dupa scaun. Am constipatie si cu greu o tin sub control.
Am fost la medic, la doi chiar, cel cu ligaturarea a spus ca sunt OK si ca sunt dureri inchipuite :nonobad: , al doilea mi-a confirmat inca existenta hemoroizilor interni si mi-a recomandat colonoscopie, care a iesit ok.
Intrebarea este:ce este aceasta durere care cedeaza dupa evacuare?
Sa fac in continuare investigatii, chiar daca durerea a disparut?

Multumesc frumos! :thumbup:

#251
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011

 thalia, on 9th September 2011, 21:55, said:

RaulDuke, am inteles ca sunteti medic. :thumbup:  Am si eu o intrebare la dvs, poate ma ghidati incotro sa merg.

In 2009 am facut niste ligaturi pentru hemoroizi la una din clinicile din domeniu, vreo 5 sedinte, Apoi a urmat o histerectomie partiala cu pastrarea anexelor.  Dupa histerectomie am mers la control de sase luni dupa ligaturare si atunci mi-a mai "legat" inca un hemoroid. Va dau aceste detalii, poate se leaga intre ele, nu stiu in preajma acestor evenimente a aparut durerea.

A doua zi am inceput sa am dureri in partea stanga a abdomenului, ca niste crampe extrem de dureroase, crampe care cedeaza imediat dupa evacuare. Va spun durerea este insuportabila pentru mine, tine cel mult cateva minute apoi dispare ca prin minune dupa scaun. Am constipatie si cu greu o tin sub control.
Am fost la medic, la doi chiar, cel cu ligaturarea a spus ca sunt OK si ca sunt dureri inchipuite :nonobad: , al doilea mi-a confirmat inca existenta hemoroizilor interni si mi-a recomandat colonoscopie, care a iesit ok.
Intrebarea este:ce este aceasta durere care cedeaza dupa evacuare?
Sa fac in continuare investigatii, chiar daca durerea a disparut?

Multumesc frumos! :thumbup:

trebuie tratata cauza: constipatia
un control post histerectomie ati mai efectuat?

#252
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006
mamei mele(54 ani) i s-a facut o ecografie (pentru ca vineri a avut hemoglobina =4.8 si hematocritul =16 i s-au facut pana acum 3 transfuzii de sange) si medicul i-a spus ca are tumora de 7 cm "cu unghi hepatic". puteti sa-mi spuneti cat de grav este si daca se poate trata?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate