Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#901
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Kartys da-i pace sa se adapteze, nu taia nimic. Ai grija sa nu-i pui prea multa apa.

#902
Vlyx

Vlyx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.05.2015
Buna,ma numesc Ionut,am si eu un lamai adus din Italia in aceasta primavara,si cand l-am adus avea 3 lamaii,le-am cules si acum a facut flori,dar doar 2 sau deschis restul urmeaza,si din cele doua a dat rod,dar nu la tinut,si ieri de dimineata am observat ca 3 frunze se intorc,vanzatorul din Italia a zis ca daca se intorc este o problema,ce anume sa fac,pentru rod si pentru frunze ma refer!

#903
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007
Salut, am altoit si eu 2 lamai de 2 saptamani si jumatate. Deocamdata au cazut coditele frunzelor de pe altoi destul de usor. Am citit ca asta e bine. Intrebarea este cat mai dureaza pana apar lastari noi? Deocamdata altoii sunt verzi. Daca au trecut cam 17 zile de la altoire si altoiul este verde, inseamna ca este prins? Si inca o intrebare: la unul din ei a aparut din zona altoita o radacina...era ca un firicel alb. L-am rupt imediat. Oare mai este prins? Scuzati postul lung dar chiar nu stiu daca sunt prinsi sau nu....

Edited by gabi_tz, 20 May 2015 - 21:00.


#904
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007
Revin cu noutati :). Unul din lamai sigur e prins. Dovada mai jos :). Al doilea se lasa asteptat....
Attached File  uploadfromtaptalk1432542469485.jpg   1.98MB   75 downloads

#905
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Asa l-ai tinut, fara punga in cap?

#906
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007
Am pus punga pentru un timp, apoi am pus un PET taiat. L-am dat jos pentru poza.

#907
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Sa-ti traiasca, sa ne tii lacurent cu evolutia.

#908
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Mi-au rasarit si mie semintele. Cele carora le-am desfacut coaja, celelalte nu inca, deci e adevarat ca rasar mult mai repede asa.

#909
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Saptamana asta o sa tund mai multe citrice, cine are nevoie de altoi sa-mi spuna, vine sa-i ia sau ii trimit pe curier in plic.

.....evident, nu e valabil pentru persoanele care obisnuiesc sa-si rupa singuri altoii din florarii.

#910
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
:))

#911
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Eu nu am portaltoi inca, oare am sanse sa inradacinez acele ramurele? Ma gandesc ca in felul asta voi avea de unde sa iau altoi cand vor creste semintele mele.

#912
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007
Teoretic merge. Si eu am pus restul crengutelor care mi-au ramas dupa altoit. Deocamdata sunt verzi. Sper sa se prinda.

#913
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007
Am si eu o intrebare: daca altoiul este mai batran (poate 2 ani...), dupa cat timp apare lastarul nou?

#914
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006

 SineNomine, on 12 mai 2015 - 11:24, said:

Am incercat si eu sa aflu asta, dar danero2004 este mult prea secretos pentru a posta direct pe forum.

Nu sunt secretos dar se pare ca am fost scos din "folow topic" de ceva vreme , am crezut ca nu mai scrie nimeni nimic Apoi au fost ceva incidente de la niste  "cunoscatori" :)

 gabi_tz, on 26 mai 2015 - 09:06, said:

Am si eu o intrebare: daca altoiul este mai batran (poate 2 ani...), dupa cat timp apare lastarul nou?

e o intrebare usor ciudata , nu are relevanta varsta lui , are insa importanta sa fie mugurele activ , prelevarea mugurilor de altoire se face la maturizarea frunzei , abia atunci mugurele este capabil sa genereze un nou lastar ,  de multe ori chiar daca unirea a fost tehnic buna , altoiul moare din lipsa cresterii vegetative

Recomandare la altoire sa inveliti altoiul in Buddy tape sau parafilm , acesta se va destrama odata cu cresterea si protejeaza foarte bine mugurii

 ionut_mystic, on 25 mai 2015 - 13:49, said:

Mi-au rasarit si mie semintele. Cele carora le-am desfacut coaja, celelalte nu inca, deci e adevarat ca rasar mult mai repede asa.

Da , e adevarat , pielita de pe samanta protejeaza intial structura dar si incetineste procesul de germinare. La cei poliembrionici , adica 2 plantute din o samanta avem un fenomen de copiere a parintilor , acel "true to seed" , ambii sunt replica parintelui mama.

 ionbeschieru, on 05 aprilie 2015 - 19:54, said:

Progres: zilele trecute am postat poze cu grapefructul inflorit. Dupa ce au cazut florile, au ramas trei viitoare fructe. Pentru ca planta este tinara, am rupt inca una, am lasat 2, deocamdata.

Citricul are o personalitate destul de pregnanta , daca va hotari sa ii duca mai departe o va face , in aceiasi situatie am vazut planta care a dus la capat un fruct , da , doar un fruct pentru ca e foarte greu , sustinut de o mica plasa sub fruct. Si tot la fel de bine de la faze diferite posibil sa le avorteze , e iarasa normal

Oricum cum zice si Miki , poate acum sa il lasi fara dar alegerea mea e sa lasi un fruct cand stii ca cei doi vor ramane sigur , alege unul mai aproape de varf in caz de ceva , indoirea ramurei nu va crea probleme

Edited by danero2004, 26 May 2015 - 10:23.


#915
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
S-ar putea sa am si eu unul poliembrionic, o sa postez poza sa imi ziceti daca e asa. Eu citisem ca doar o planta din cele doua e clona mamei... Mi-a scapat ceva?

#916
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
E o mica dezbatere , tehnic de la acea premiza s-a inceput , e insa un nene destul de implicat in creerea de noi soiuri si am discutat aceasta problema , raspunsul , daca cele doua plante au acelasi mod de viata , foliaj asemanator atunci vor fi identice. Acum , termenul de identic nu e chiar corect , as spune cam pe la 90% identice. Natura creeaza dar doar din butasire poti pastra unicitatea soiului , dar daca de ex , ai luat un portocal (cum am si eu acuma puse din seminte pentru a testa un port din ei ) si din fericire ai o samanta cu "2 capete" :) , atunci sansa sa fructifice similar plantei mama e foarte mare , probabil nu va fi 100% la fel dar acea mica deosebire va fi insesizabila sau fara notorietate

#917
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Asta e o stire buna, eu voiam sa tai planta mai mica (daca se va dovedi ca sunti intradevar poliembrionare). Ma sfatuiesti sa le las pe amandoua?

#918
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Attached File  DSCN1998.JPG   146.53K   15 downloads
Attached File  DSCN1999.JPG   80.17K   17 downloads
Attached File  DSCN2000.JPG   72.11K   38 downloads
Cred ca in ultima poza se vede mai bine. Am impresia ca aia e doar o bifurcatie cu o frunza, o sa vad cum evolueaza.
Uitati si o poza cu ananasul meu :D
Attached File  DSCN2002.JPG   99.55K   39 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate