Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#1045
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
As zice inca nu , as astepta mai ales ca primavara e langa colt :)
cu placere si succes!

#1046
irina_ilie

irina_ilie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2016

 danero2004, on 12 februarie 2016 - 12:05, said:

As zice inca nu , as astepta mai ales ca primavara e langa colt Posted Image
cu placere si succes!

Tocmai am gasit niste viermisori mici albi in pamantul lamaiului :(. Ce as putea sa fac sa scap de ei?

Am pus ghivegiul pe un pat de servetele sa absoarba apa in exces, sa se usuce mai mult pamantul. Cum as putea sa incalzesc, ca imi imaginez ca daca pun ghiveciul pe calorifer iar primeste lamaiul soc termic.

#1047
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Force 1,5G se aplica granular , cam 1 varf de cutit la un vas de 13 cm , cat mai presarat , se repeta la 10 zile

Pe un pat cald , pe un calorifer cu o tava larga care sa conduca aerul afara din coroana , cu un cablu de incalzire rulat la baza ghiveciului , pus pe un recipient cald si intotdeauna udat cu apa calda.

#1048
irina_ilie

irina_ilie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2016

 danero2004, on 13 februarie 2016 - 12:38, said:

Force 1,5G se aplica granular , cam 1 varf de cutit la un vas de 13 cm , cat mai presarat , se repeta la 10 zile

Pe un pat cald , pe un calorifer cu o tava larga care sa conduca aerul afara din coroana , cu un cablu de incalzire rulat la baza ghiveciului , pus pe un recipient cald si intotdeauna udat cu apa calda.

Multumesc frumos, revin cu rezultatul.

#1049
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Lămâiul meu, 13 ani cel mare, altoit jumatate lamai galben jumatate lime  si 8 ani cel mic care este de fapt portocal. Sunt altoiți cam de trei ani, portocalul nu a înflorit, lămâiul a înflorit de doua ori, toamna trecuta 1 floare si acum 3 săptămâni 3 flori. Însă toate cele trei flori s-au uscat si au căzut fără sa formeze fruct.

Attached Files



#1050
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
ai si poze pentru ochi centrati pe orizontala :)

#1051
blackmamba2

blackmamba2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.02.2007
Salut, inainte de citirea thread-ului eram hotarat sa cumpar un lamai pentru cresterea in apartament. Acum nu mai sunt asa sigur pentru ca nu stiu daca ii pot oferi cele necesare. Stau la bloc si am doua balcoane inchise spre vest si est. Daca ar fi sa cumpar unul de unde imi recomandati sa-l iau? Ma gandesc sa cumpar un Meyer sau Lisabona.

Edited by blackmamba2, 13 March 2016 - 15:41.


#1052
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Eu de aici am luat in vara, si sunt multumit. L-am luat de 1,5 ani si a facut deja flori.

http://olx.ro/oferta...html#1949e3c97f

#1053
blackmamba2

blackmamba2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.02.2007

 serbant, on 13 martie 2016 - 17:33, said:

Eu de aici am luat in vara, si sunt multumit. L-am luat de 1,5 ani si a facut deja flori.

http://olx.ro/oferta...html#1949e3c97f

Multumesc!
Daca mai aveti sugestii va rog sa-mi dati un PM.
Exista vreun citric mai mic decat lamaiul care se preteaza mai bine la cresterea in apartament?

#1054
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Am cumparat de la LIDL un lamai (foto) in primul rand vreau sa stiu si eu cam cati ani are ? (cu aproximatie la vederea imaginii, daca se poate) ca nu scrie pe nicaieri, apoi  vreau sa stiu si eu in mare cam cum sa am grija de el (cam cand sa-l ud etc), pe eticheta (foto) scrie NPK , sa inteleg ca e un ingrasamant ?  dar nu stiu ce NPK sa-i cumpar , vad ca voi vorbiti de 10-10-. etc..(habar nu am ce inseamna),de asemenea vad ca are simbol de necomestibil (foto eticheta), sa inteleg ca nu e comestibil ?ca a fost tratat cu ceva care dauneaza omului  ? sau e doar o politica a supermarketurilor (si a producatorilor) de a scrie asa sau de avea astfel de simboluri pe etichete ? Am mai avut un lamai prins dintr-o crenguta care are  peste 6 ani dar care nu a facut nici macar o floare ca nu am stiut sa am grija de el .De acesta de la Lidl parca e pacat sa-mi bat joc de el (pe siteul precizat pe eticheta nu am gasit informatii care sa ma ajute si vad ca are si unele probleme la afisare). Multumesc !

Edited by stlk, 14 March 2016 - 17:22.


#1055
blackmamba2

blackmamba2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.02.2007
Nu arata rau. Pare Eureka dupa forma lamailor. Cati bani daca nu sunt indiscret? Eu tot mai astept recomandari de unde sa cumpar unul de calitate altoit cum trebuie.

#1056
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 blackmamba2, on 14 martie 2016 - 17:53, said:

Nu arata rau. Pare Eureka dupa forma lamailor. Cati bani daca nu sunt indiscret? Eu tot mai astept recomandari de unde sa cumpar unul de calitate altoit cum trebuie.
129 ron

#1057
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 blackmamba2, on 14 martie 2016 - 17:53, said:

Eu tot mai astept recomandari de unde sa cumpar unul de calitate altoit cum trebuie.

Eu am cumparat acum 1 an de aici si sunt foarte multumit. Lamaiul s-a dezvoltat frumos si a facut deja doua randuri de fructe. Are si alti citrici, maslini, fistici...

#1058
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
stlk uite aici site-ul producatorului olandez

http://www.luitenkwe...t.php?pgcode=47

M-am ferit sa iau din mol-uri, pentru ca am inteles ca pot sa fie ornamentali

#1059
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Plantele extrag din sol anumite cantitati de elemente nutritive, in vederea formarii recoltei. Acestea sunt grupate in: macronutrienti de ordin primar (N, P si K), macronutrienti de ordin secundar (S, Ca si Mg) si micronutrienti (Fe, Mn, Co, Cu, Zn, B, Mo, Cl).

Azotul (N) – este responsabil pentru cresterea vegetativa, dimensiunea totala si vigoarea plantei. Este un constituent major al clorofilei. In lipsa lui planta nu mai creste.
Fosforul (P) – promoveaza cresterea sanatoasa cu radacini puternice, fructe si flori dezvoltate precum si o mare rezistenta la boli si daunatori. Lipsa fosforului duce la ingalbenirea frunzelor precum si la amanarea procesului de inflorire.
Potasiul (K) – ajuta plantele sa reziste la boli si sa se protejeze de frig.

Raportul corect pentru îngrăşăminte la citrice este 5-1-3 NPK

Mai multe detalii aici http://www.haifa-gro...ides/Citrus.pdf

#1060
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006

 stlk, on 14 martie 2016 - 17:13, said:

Am cumparat de la LIDL un lamai (foto) in primul rand vreau sa stiu si eu cam cati ani are ? (cu aproximatie la vederea imaginii, daca se poate) ca nu scrie pe nicaieri, apoi  vreau sa stiu si eu in mare cam cum sa am grija de el (cam cand sa-l ud etc), pe eticheta (foto) scrie NPK , sa inteleg ca e un ingrasamant ?  dar nu stiu ce NPK sa-i cumpar , vad ca voi vorbiti de 10-10-. etc..(habar nu am ce inseamna),de asemenea vad ca are simbol de necomestibil (foto eticheta), sa inteleg ca nu e comestibil ?ca a fost tratat cu ceva care dauneaza omului  ? sau e doar o politica a supermarketurilor (si a producatorilor) de a scrie asa sau de avea astfel de simboluri pe etichete ? Am mai avut un lamai prins dintr-o crenguta care are  peste 6 ani dar care nu a facut nici macar o floare ca nu am stiut sa am grija de el .De acesta de la Lidl parca e pacat sa-mi bat joc de el (pe siteul precizat pe eticheta nu am gasit informatii care sa ma ajute si vad ca are si unele probleme la afisare). Multumesc !

Salut ,

varsta nu se poate defini din  coroana unui pom ci din istoricul lui care la momentul asta ne lipseste , putem presupune ca altoirea a fost facuta cu cel putin 3 ani in urma , ani necesari maturizarii mugurelui altoit si a produce la randul lui lastari purtatori de muguri floriferi

In functie de calitatea solului , chiar si din Olanda cumparat de multe ori e cu origini in Italia unde i se aplica un sol bunicel cu o buna remanenta in sol a tot ce e necesar , hrana si apa.

Dupa locatia lui acesta va folosi solul dupa caz deci o udare spusa de mine s-ar putea sa dauneze , incearca sa vezi mai intai autonomia solului si asta o poti face imediat ce il poti scoate pe terasa. Se pot verifica 2 aspecte , drenabilitatea - se ia un volum de apa calduta egal cu volumul vasului si se uda , sub 6 sec ai un sol prea drenabil , 6-12 sec , drenabilitate usor marita 12-20 sec drenabilitate buna , peste 20 sec sol cu capacitati de drenare slaba si probabil foarte tasabil - al doilea aspect autonomia , se uda la maxim ghiveciul , se cantareste manual sau tehnic si apoi se lasa pana cand planta isi declara stresul hidrologic si se cantareste din nou fie manual fie tehnic (testul nu se face cand planta sta in arsita verii pentru ca apa se mai si evapora dar poate fi folosit experimentul ca un etalon) .

Probabil ai sa ramai uimit de cat de bine rezista in soluri mai uscate si cat de mult sufera in soluri ude . In plus , fluctuatiile in udare sau incorecta aplicare duc imediat la moartea radacinilor.
Daca nu te descurci inca cu numerotatia ingrasamintelor e mai bine sa te axezi pe un ingrasamant gata facut. Cei in Italia au facut un test si a fost relevant consumul unei livezi pe parcursul unui an , acesta a fost 5-1-3 deci consumul de azot N a fost mai mare decat cel de P si doar un pic mai mare decat cel de K asadar ingrasamantul trebuie sa reflecte aceste valori. Se pot folosi si cele bogate in K dar asta duce la supradozarea cu fructe in detrimentul foliajului ce face ca in timp tulpina sa imbatraneasca prematur.

Eticheta e un exces de zel , poate venea cu ceva ingrasamant la pachet si mentiona asta , eventual sa nu se manance foliajul :)

Cel din crenguta e luat din planta matura sau din samanta ?

Acea pagina de net daca nu ofera multe informatii poate insemna faptul ca e un re-seller si nu un producator.

Succes , arata promitator asa ca eu pot sa zic ...relaxare si el creste si fara tine :)

#1061
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Am vazut si eu la lidl.frumosi si incarcati.tulpina e mai groasa decat degetul mare.dar de ce pe eticheta e interzis consumarea fructelor?

#1062
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Sunt destul de comestibili dar poate ii obliga vreo lege ca in cazul in care sunt parti necomestibile pe respectiva planta sa specifice asta. In rest doar presupuneri :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate