Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Sa construim o casa 2007 - Preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
3564 replies to this topic

#3547
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
auziti stiti ce imi place titulatura topicului asta pacat ca tembelu de taica-miu si-a luat leapsa caci nu a observat cum urca si se umfla preturile la manopera si la materiale de constructii ,inclusiv proiectare si autorizatii si avize,uite asa t.....tul a reusit sa sparga aiurea VREO 15 MII DE EURO SI a mai aruncat pe geam inca vreo 30 de mii ,
mana sus cei care au construit din in perioada august 2007 iunie 2008 Posted Image traiasca criza ....

#3548
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Cat mai costa racordarea la utilitati?
In medie...
De ex - stalpul de curent e la 200m, pe drumul principal
Gazele sunt la un vecin la 50m - ma pot bransa direct la el?

#3549
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Postalin2, on 27 iulie 2014 - 13:11, said:

Buna ... Pentru sapatura mecanizata a fundatiei cam care sunt preturile? Eu, in Timisoara, am primit o oferta de 200 lei / ora. Nu e cam mult?
E prea mult. Undeva la 100-120 ar trebui sa fie. In TM ma gandesc ca mai gasesti si pe altcineva.
Ca idee, nu cred ca o sa gasesti pe cineva sa-i platesti pret pe lucrare, toti lucreaza la ora. Poate doar constructorul tau, daca are utilaje. In acest domeniu pot interveni foarte multe chestii, si nu risca nimeni.

#3550
Kolesnicenco

Kolesnicenco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.03.2014
ia uitati ce am gasi you tube la cum sa construiesti o casa [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NDL1FOmdv-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zuOBBe3WHGM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kolesnicenco, 03 June 2015 - 19:41.


#3551
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Si-a facut cineva exteriorul la casa pe bucati? Ati gasit "meseriasi" dispusi sa vina pt jumatate de casa?

Anul asta trebuie neaparat sa fac o parte din casa care da spre un vecin, ca sa terminam cu deranjul intre case si sa punem gardul definitiv.
Restul e la mine in curte si poate sa mai astepte.

Am intrebat vreo 2 si nu erau dispusi decat contra unui pret f. mare, chiar daca i-as fi chemat la anul si pentru restul.

Edited by Meister, 02 July 2015 - 11:21.


#3552
InaIon

InaIon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.07.2015
Buna ziua forumisti, am tot citit din postarile voastre si am decis sa imi fac un cont pe sait sa pot comunica cu voi :)
-vreau sa repar o casa, si sa construesc una noua...
asa ca ma pun pe citit serios :D

#3553
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Cum se calculeaza manopera pt peretii din rigips la o mansarda. Se aduna suprafetele de pe ambele parti ale peretelui sau doar pt o parte?

#3554
newrazvan

newrazvan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.10.2003

View PostDitian, on 25 martie 2016 - 22:37, said:

Cum se calculeaza manopera pt peretii din rigips la o mansarda. Se aduna suprafetele de pe ambele parti ale peretelui sau doar pt o parte?


daca in mansarda faci camere si delimitezi spatiile se aduna suprafetele daca doar plachezi acoperisul sa zicem ,numa o parte

#3555
teletrance

teletrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.11.2006
Buna! Sper ca scriu unde trebuie. Daca nu, imi cer scuze. Sunt la etapa izolatie mansarda. Voi folosi 2x10 vata bazaltica 0.035. Am fost sfatuit ca intre capriori/astereala si primul strat de vata (de sus, de la tigla, in jos) sa montez o folie reflectiva din aluminiu. Intrebarea mea este daca are cineva experienta cu reflectix de aici http://www.dedeman.r...x-db-30-m2.html
merita? mi-ar trebui vreo 4 role...
multumesc mult!

Edited by teletrance, 27 May 2016 - 19:15.


#3556
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postteletrance, on 27 mai 2016 - 18:56, said:

Buna! Sper ca scriu unde trebuie. Daca nu, imi cer scuze. Sunt la etapa izolatie mansarda. Voi folosi 2x10 vata bazaltica 0.035. Am fost sfatuit ca intre capriori/astereala si primul strat de vata (de sus, de la tigla, in jos) sa montez o folie reflectiva din aluminiu. Intrebarea mea este daca are cineva experienta cu reflectix de aici http://www.dedeman.r...x-db-30-m2.html
merita? mi-ar trebui vreo 4 role...
multumesc mult!

Conform specificatiilor de pe site este o folie bariera de vapori si se recomanda a fi instalata in partea dinspre camera a izolatiei.
Ordinea corecta ar fi, de la interior la exterior:
- rigips
- folie bariera de vapori
- termosizolatie
- astreala
- folie anticondens.

#3557
teletrance

teletrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.11.2006

View PostKendo, on 30 mai 2016 - 10:22, said:

Conform specificatiilor de pe site este o folie bariera de vapori si se recomanda a fi instalata in partea dinspre camera a izolatiei.
Ordinea corecta ar fi, de la interior la exterior:
- rigips
- folie bariera de vapori
- termosizolatie
- astreala
- folie anticondens.
multumesc mult pentru raspuns!

#3558
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Cum pare pentru un apartament in Bucuresti cu doua camere pretul cerut pt manopera de 4.500 lei ?
Include dat jos tapetul, gletuit si lavabil pentru un dormitor, o sufragerie si un hol.
Iar pretul pt materiale este undeva la 2500 lei.

#3559
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Mult. Dorelul respectiv probabil este CEO...din ce spui tu acolo mai mult de 7-8 zile efective de munca nu ar avea, daca ar lucra singur.

#3560
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Asa am spus si eu.
Cam care ar fi pretul corect?

#3561
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Buna la toata lumea. Ma apuc si eu de casa si as vrea niste preturi pt subsol. Al meu va avea 90mp construiti. As ruga pe cei care au trecut deja prin asta sa-mi indice orientativ niste preturi, cu cateva detalii doar. Multumesc frumos.

#3562
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Daca ai proiect, ai si necesarul de materiale.
Manopera la fundatie este cam de 12-15 euro pe metru patrat, un buldo (in zona Cluj) este inchiriat cu 100 lei pe ora.
Poti gasi usor preturi la materiale, iar de acolo e doar matematica.

#3563
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postcristobob, on 07 iulie 2016 - 16:02, said:

....Manopera la fundatie este cam de 12-15 euro pe metru patrat, un buldo (in zona Cluj) este inchiriat cu 100 lei pe ora.
Poti gasi usor preturi la materiale, iar de acolo e doar matematica.

Multumesc ptr informatie. La treaba cu manopera am ramas in primul rand perplex, ptr ca de exemplu cineva mi-a cerut 3500 euro (ceea ce mi s-a parut un pic mai mult decat ar fi fost rezonabil, dar totusi mi-am zis ca "mda, o fi, ca e subsol nu fundatie"), iar doua firme mi-au cerut 6000 euro +/-200.
De aceea mi-am zis sa intreb si pe-aici, ca poate am ramas eu in urma cu informatiile...

Cine imi mai da si alte opinii? multumesc...

#3564
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Avand in vedere ca discutam despre manopera, respectiv despre "cineva" vs "firma", am facut o evaluare grosiera:
http://www.calculato...sims2&suma=3500
"Pentru a ca salariatul sa fie platit cu 3500 RON net, angajatorul cheltuieste 6136 RON."
Concluziile le tragi singur.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate