Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sa construim o casa 2007 - Preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
3564 replies to this topic

#3529
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008
Caut si eu un furnizor de beton in zona Buftea, am nevoie de vreo 4mc in urmatoarele 4 luni. Ceva recomandari?

#3530
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
http://www.google.ro...Q9QEwAA&dur=336

#3531
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Salut,
O cunoștință apropiată ma întrebare azi daca poate face o casa pe parter (sugestia mea) de vreo 180 mp construiti, cu 50.000 euro. Eu i-am spus ca nu cred, știință ca nu vrea amenajare low-cost. Deci, 280 euro /mp pt finisaje peste medie. Eu ma gândeam ca pe la 400 e mai aproape de adevăr.
Ce credeți?



#3532
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Poate daca o face pe structura de lemn cu pereti de OSB izolat cu polistiren? Desi pentru 180mp utili sunt cam putini bani...

Edited by forbes29, 27 September 2013 - 10:48.


#3533
lucianalin

lucianalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 11.01.2010
Am terminat recent o casa la rosu: P + 1 + un pod destul de inalt, se pot face vreo 3 camere si acolo. Suprafata construita pe nivel de 124 mp. S-au turnat doua placi, una peste parter, una peste etaj.
materiale folosite: caramida porotherm 30 sth pt exterior, caramida porotherm 25/20 si 11,5 pe interior. Boiandrugii au fost tot porotherm. Betonul la placi cu cifa si pompa, la stalpi facut la betoniera, pt ca i-au facut pe rand, in vreo 2-3 zile si nu imi convenea sa plateasc cifa atatea drumuri.
Fier de 8, 10, 12 si 16, plus de 6 la etrieri.
Acoperis tigla ceramica Tondach Twist, partea de frontoane insa a fost facuta pe comanda, metalic Rukki.
Pretul a fost cam de 160-165 euro/mp.

Acum incep tencuitul, in primavara restul. Din ce am facut eu calcule, mai jos de 350 euro/mp cu tot cu finisaje nu am cum sa scap. Probabil chiar spre 400, daca pun finisaje cat de cat mai bune.
De asta, cred ca un pret de 280 euro/mp cu totul e imposibil. POate doar daca face omul respectiv toata treaba si nu mai are manopera de platit, ceea ce e greu de crezut.

#3534
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlucianalin, on 27 septembrie 2013 - 11:35, said:

Am terminat recent o casa la rosu: P + 1 + un pod destul de inalt, se pot face vreo 3 camere si acolo. Suprafata construita pe nivel de 124 mp. S-au turnat doua placi, una peste parter, una peste etaj.
materiale folosite: caramida porotherm 30 sth pt exterior, caramida porotherm 25/20 si 11,5 pe interior. Boiandrugii au fost tot porotherm. Betonul la placi cu cifa si pompa, la stalpi facut la betoniera, pt ca i-au facut pe rand, in vreo 2-3 zile si nu imi convenea sa plateasc cifa atatea drumuri.
Fier de 8, 10, 12 si 16, plus de 6 la etrieri.
Acoperis tigla ceramica Tondach Twist, partea de frontoane insa a fost facuta pe comanda, metalic Rukki.
Pretul a fost cam de 160-165 euro/mp.

Acum incep tencuitul, in primavara restul. Din ce am facut eu calcule, mai jos de 350 euro/mp cu tot cu finisaje nu am cum sa scap. Probabil chiar spre 400, daca pun finisaje cat de cat mai bune.
De asta, cred ca un pret de 280 euro/mp cu totul e imposibil. POate doar daca face omul respectiv toata treaba si nu mai are manopera de platit, ceea ce e greu de crezut.
Posted Image

View Postdenky, on 24 septembrie 2013 - 16:43, said:

Salut,
O cunoștință apropiată ma întrebare azi daca poate face o casa pe parter (sugestia mea) de vreo 180 mp construiti, cu 50.000 euro. Eu i-am spus ca nu cred, știință ca nu vrea amenajare low-cost. Deci, 280 euro /mp pt finisaje peste medie. Eu ma gândeam ca pe la 400 e mai aproape de adevăr.
Ce credeți?
180mp reprezinta totusi o suprafata destul de mare, nu poate imparti constructia in doua astfel incat sa lase pentru mai tarziu 1-2 camere functie de buget?
La o casa doar P este mult mai usor acest lucru.

#3535
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postgabian22, on 27 septembrie 2013 - 21:33, said:


Posted Image


180mp reprezinta totusi o suprafata destul de mare, nu poate imparti constructia in doua astfel incat sa lase pentru mai tarziu 1-2 camere functie de buget?
La o casa doar P este mult mai usor acest lucru.

Cred ca mai bine împrumuta încă 20.000 decât sa stea cu camere nefacute, daca atât de mare e diferența. Ia in calcul si p+m dupa ce i-am dat sa citească pe forum parter va mansarda. Multumesc tuturor.

#3536
lucianalin

lucianalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 11.01.2010

View Postgabian22, on 27 septembrie 2013 - 21:33, said:

Posted Image


180mp reprezinta totusi o suprafata destul de mare, nu poate imparti constructia in doua astfel incat sa lase pentru mai tarziu 1-2 camere functie de buget?
La o casa doar P este mult mai usor acest lucru.

Pt gabian22:
Nu esti de acord cu ceva din mesajul meu sau ce sa inteleg din icon-ul tau?!
respectiv pretul de 160-165 euro/mp sau altceva?! Ori partea cu tencuitul acum.
Merci.

Edited by lucianalin, 01 October 2013 - 08:47.


#3537
arhipropub

arhipropub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.08.2013

View Postlucianalin, on 27 septembrie 2013 - 11:35, said:

Am terminat recent o casa la rosu: P + 1 + un pod destul de inalt, se pot face vreo 3 camere si acolo. Suprafata construita pe nivel de 124 mp. S-au turnat doua placi, una peste parter, una peste etaj.
materiale folosite: caramida porotherm 30 sth pt exterior, caramida porotherm 25/20 si 11,5 pe interior. Boiandrugii au fost tot porotherm. Betonul la placi cu cifa si pompa, la stalpi facut la betoniera, pt ca i-au facut pe rand, in vreo 2-3 zile si nu imi convenea sa plateasc cifa atatea drumuri.
Fier de 8, 10, 12 si 16, plus de 6 la etrieri.
Acoperis tigla ceramica Tondach Twist, partea de frontoane insa a fost facuta pe comanda, metalic Rukki.
Pretul a fost cam de 160-165 euro/mp.

Acum incep tencuitul, in primavara restul. Din ce am facut eu calcule, mai jos de 350 euro/mp cu tot cu finisaje nu am cum sa scap. Probabil chiar spre 400, daca pun finisaje cat de cat mai bune.
De asta, cred ca un pret de 280 euro/mp cu totul e imposibil. POate doar daca face omul respectiv toata treaba si nu mai are manopera de platit, ceea ce e greu de crezut.

Nici nu iti dai seama cat de bine a picat mesajul tau. Multa lume isi pune intrebarea: Cat costa? Ei bine, tu ai dat un raspuns foarte bun! Felicitari!

#3538
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlucianalin, on 01 octombrie 2013 - 08:44, said:

Pt gabian22:
Nu esti de acord cu ceva din mesajul meu sau ce sa inteleg din icon-ul tau?!
respectiv pretul de 160-165 euro/mp sau altceva?! Ori partea cu tencuitul acum.
Merci.
Faceam referire la partea bolduita:

Quote

la stalpi facut la betoniera


#3539
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
Salut, vreau si eu sa construiesc o casa cu structura de lemn, intr-un buget de 50.000 eur, din care am deja pretul structurii de lemn (inclusiv acoperisul) 25.000 eur, as vrea sa imi calculez cum trebuie restul de bani si in loc sa o iau in xxxEUR/mp as vrea sa merg pe preturi/faze de constructie, imi trebuie deocamdata niste cifre rotunde, estimative, ca sa vad daca ma pot incadra in buget sau nu. E vorba de o casa de 150-160mp, P+etaj mansardat, pe lemn dupa cum spuneam.

Fundatie: 5000 eur?
Invelitoare acoperis: 4000 eur? ceva gen Tegola, nu vreau sa tina 100 de ani ci sa fie mai convenabil pretul, inclusiv stresini si jgheaburi
Instalatii incalzire: 2000 eur? centrala 500 eur, 10 radiatoare, tevi, altele
Instalatii sanitare: 3000 eur? tevi, obiecte sanitare, baterii
Instalatii electrice: 2000 eur? cablaje, prize, obiecte de iluminat
Tamplarie: 4000 eur? termopane exterior si usi interioare, cu toate accesoriile
Finisaje: 5000 eur? izolatii si tencuieli, exterioare si interioare, gresie, faianta, parchet (de la Brico)

Toate preturile sunt finale (materiale + manopera). Unde nu ma incadrez in buget si de ce sau unde am pus prea mult? Am uitat ceva? Merci!

PS: nu sunt de specialitate, nu am mai facut casa, deci nu dati cu parul :)

#3540
rsandu16

rsandu16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.02.2005
Salutare.....as dori sa tencuiesc casa pe interior si exterior...gasesc aici o echipa buna probata de alti utilizatori si care au fost multumiti?

#3541
alin2

alin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.07.2007
Buna ... Pentru sapatura mecanizata a fundatiei cam care sunt preturile? Eu, in Timisoara, am primit o oferta de 200 lei / ora. Nu e cam mult?

#3542
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009

View Postalin2, on 27 iulie 2014 - 13:11, said:

Buna ... Pentru sapatura mecanizata a fundatiei cam care sunt preturile? Eu, in Timisoara, am primit o oferta de 200 lei / ora. Nu e cam mult?
cel mai bine te intelegi la mc sau la cost total...altfel poate sa traga de timp si iti creste costul total al lucrarii

#3543
alin2

alin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.07.2007

View Posthori21, on 28 iulie 2014 - 13:09, said:

cel mai bine te intelegi la mc sau la cost total...altfel poate sa traga de timp si iti creste costul total al lucrarii

Multumesc de raspuns. E logic ce spui si, tinand seama de experienta avuta cu acesti "meseriasi", nici nu m-as mira sa fie altfel. Totusi inca n-am gasit si alte variante ca sa-mi fac o idee de preturile cerute pe piata si astfel sa stiu cum sa negociez. Am vreo 30 de mc de sapat.

#3544
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Buna ziua

Vreau sa fac o constructie D+P+2E+M cu 250mp pe nivel. 1250 mp construiti desfasurati. Va avea mai multe apartamente (4 pe nivel)
Demisolul va fi din beton iar parterul pe cadre. In continuare nu stiu daca voi continua pe cadre sau zidarie portanta
La ce pret /mp sa ma astept la rosu? (adica sa o vad doar cu acoperisul pus, fara ferestre, fara tencuiala. Doar fundatie, ziduri, plansee si acoperis)

Multumesc

Edited by alexandrusas, 31 August 2014 - 18:37.


#3545
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
bad post..

AI minim 500.000 coco si tu pui astfel de intrebari puerile pe forum...cum ai facut banii astia?

Edited by bicosu, 01 September 2014 - 20:49.


#3546
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014

View Postalexandrusas, on 31 august 2014 - 18:30, said:

Buna ziua

Vreau sa fac o constructie D+P+2E+M cu 250mp pe nivel. 1250 mp construiti desfasurati. Va avea mai multe apartamente (4 pe nivel)
Demisolul va fi din beton iar parterul pe cadre. In continuare nu stiu daca voi continua pe cadre sau zidarie portanta
La ce pret /mp sa ma astept la rosu? (adica sa o vad doar cu acoperisul pus, fara ferestre, fara tencuiala. Doar fundatie, ziduri, plansee si acoperis)

Multumesc

Daca o sa faci (cel putin) proiectele de arhitectura si de rezistenta, o sa ai o prima estimare de costuri, cu mult mai precisa decat ti-ar raspunde cineva de aici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate