Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

RADET, termoficare -Debransare, diverse..

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
755 replies to this topic

#325
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 piramyd, on 07 septembrie 2014 - 20:38, said:

Sau daca aveti alte idei, va rog sa ma ajutati.
Sudură.

#326
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
Tai teava si faci un filet nou cu filiera de 3/8 . Daca nu merge atunci sudura . Instalatia sa fie golita (inchizi si golesti din subsolul blocului)

#327
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt mai multe variante, insa acceptate sunt doar o parte.

Metode acceptate.
1.Se taie capatul cu filet stricat, si se face alt filet, in masura in care exista loc si scule pt. asa ceva.
2. Se sudeaza.

Metode semiacceptata (temporar).
Mufa rapida plus dop....( la tevi de metal nu sunt agreate nici temporar, doar la plastic sunt acceptate temporar)

Metode improvizate, posibil OK, insa neacceptate profesional.
Filet interior si blocare cu adeziv  epoxi sau cu green loctite de rezistenta mai mai mare la cuplu si caldura.

Edited by loock, 07 September 2014 - 20:55.


#328
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 loock, on 07 septembrie 2014 - 20:53, said:

Metode semiacceptata (temporar).
Mufa rapida plus dop....( la tevi de metal nu sunt agreate nici temporar, doar la plastic sunt acceptate temporar)
..............
De cind ???? Astea din poza ce sint , jucarii ???

Attached Files



#329
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Teava nu intra direct in calorifer. Trebuie sa aiba un robinet sau un olandez. Blindezi respectivul element.

#330
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Mai mult ca sigur ca este vorba de un bloc vechi si in cazul asta singura solutie viabila este sudura. In momentul de fata garantat tevile nu au apa in ele, ca la cite pierderi au retelele vechi nu au de unde sa fie cu apa.
Cum nu este sigur ca pe viitor nu te vei razgindi si vei vrea totusi un radiator, cel mai bine este cu 2 mufe țigănești de 1/2 care sa se sudeze de tevile existente si sa li se puna dop sau robinet. (Cred ca prin magazine li se spune "mufa sudabila". Instalatori batrini spun "mufa țigănească")

#331
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 sper, on 07 septembrie 2014 - 22:10, said:

Tevi goale? Si apa pentru baie, bucatarie circula separat?

da, ACM  circula separat, au si alt cazan daca este incalzire  centralizata.

#332
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Daca zici ca ai filet exterior facut muci, inseamna ca ai o teava.
Din coloana e clar ca se pleaca cu un T. Scoti teava din T-ul din coloana, pui un niplu in T-ul respectiv si dopul in celalalt capat al niplului.
Sau, in eventualitatea ca te trezesti ca e prea frig fara caloriferul respectiv, in T-ul din coloana pui un robinet si dop in capatul robinetului, astfel poti monta caloriferul la loc si cand e apa in instalatie.

Eu nu am vazut pana acum bloc in care instalatia de apa calda sa fie comuna cu cea de incalzire.
Ce faci vara daca nu inchid bine robinetele de la calorifere, te coci?

#333
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
^^
Desfa robinetu' de la calorifer si o sa constati singur.

@piramyd
Daca ai loc la coloane, incropeste cu niste mufe si robineti o lucrare pentru orice varianta viitoare.
OK, daca ai ganduri de centrala, e clar ca scoti teavile din teuri si dopuri.

BTW, treaba asta ar trebui sa o faca aia de la termoficare, ca doara e instalatia lor.

Edited by danutzu_1069, 07 September 2014 - 23:26.


#334
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 Alice, on 07 septembrie 2014 - 22:25, said:

Din coloana e clar ca se pleaca cu un T. Scoti teava din T-ul din coloana, pui un niplu in T-ul respectiv si dopul in celalalt capat al niplului.

 danutzu_1069, on 07 septembrie 2014 - 23:23, said:

OK, daca ai ganduri de centrala, e clar ca scoti teavile din teuri si dopuri.

Zici ca uni dintre voi sunteti copii si ati crescut direct cu centrala proprie si nu ati apucat sa vedeti niciodata un bloc comunist legat la termoficarea orasului. (de parca astea au disparut si toti au centrala proprie in Ro)
De unde teuri ? Toate retelele vechi sunt facute cu sudura. Singura portiune filetata este portiunea unde se imbina teava cu robinetul ce intra in radiatorul de fonta.

Teoretic initiatorul poate pune acolo capace (ca asa se numesc piesele respective, din poza initiatorului). Singura problema este ca instalatia fiind veche sunt slabe sanse sa desfileteze ce are el acolo astfel incit filetul ala de 3/8 sa fie utilizabil. Oricum, si daca este utilizabil va trebui sa puna mufa si dupaia dop. Slabe sanse cu capacele.
Plus ca un capac se pune de regula cu garnitura si in nici un caz cu cilti (cinepa), adica sibgura varianta pe care o are initiatorul. ( Asta pentru ca o garnitura nu are cum sa etanseze pe teava pe care o are )

#335
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
nu stiu daca ai voie sa tai magistrala .... daca cel de deasupra ta va vrea apa calda la 15 grade de la stat la pret de 75 grade? eu am scos caloriferele si am pus un un dop pe filet  cu pasla cum se facea acum 12 ani ca de atunci is debransat si apoi vopsit si ulterior ingropat in rigips sa nu se vada tevile

#336
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

 sper, on 07 septembrie 2014 - 22:40, said:

Eu am cite doua tevi in camere. Sint goale?

Ti se pare tie ca sunt fierbinti?

 florin71_skoda, on 07 septembrie 2014 - 23:26, said:

Zici ca uni dintre voi sunteti copii si ati crescut direct cu centrala proprie si nu ati apucat sa vedeti niciodata un bloc comunist legat la termoficarea orasului. (de parca astea au disparut si toti au centrala proprie in Ro)
De unde teuri ? Toate retelele vechi sunt facute cu sudura. Singura portiune filetata este portiunea unde se imbina teava cu robinetul ce intra in radiatorul de fonta.

Sincer sa fiu, nu mi-am facut o obisnuinta din a ma uita dupa perdele in casele oamenilor, sa vad daca tevile de la calorifere sunt sudate.
La mine si la soacra-mea, unde am mai schimbat/mutat din calorifere, sunt T-uri, mufe samd. Ambele blocuri sunt de prin '80-'81.
Cand i-am spus ce sa faca, m-am uitat la teava de langa mine. Nu mi-a trecut prin cap ca s-au facut vreodata instalatii sudate.

Edited by Alice, 08 September 2014 - 07:40.


#337
piramyd

piramyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 12.04.2007
Va multumesc pentru raspunsuri. O sa sudez doar pentru o iarna. Din primavara pun centrala.

#338
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,544
  • Înscris: 30.01.2008

 Alice, on 07 septembrie 2014 - 22:25, said:

Eu nu am vazut pana acum bloc in care instalatia de apa calda sa fie comuna cu cea de incalzire.
Ce faci vara daca nu inchid bine robinetele de la calorifere, te coci?

Pui   un robinet la calorifer,legi un furtun si ai apa calda din belsug...necontorizata.

 Alice, on 07 septembrie 2014 - 22:25, said:

Daca zici ca ai filet exterior facut muci, inseamna ca ai o teava.



Trebuie dezbatuta afirmatia,facuta o comisie de evaluare si constatare.

 Alice, on 07 septembrie 2014 - 22:25, said:

Din coloana e clar ca se pleaca cu un T. Scoti teava din T-ul din coloana, pui un niplu in T-ul respectiv si dopul in celalalt capat al niplului.


Sau ...pui un dop direct in T.....dupa un robinet nr 1.
La niple parca se pun capace..dar ma mai interesez...

#339
piramyd

piramyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 12.04.2007
Din ciclul "A murit Bula, trabant de vanzare", mai am o intrebare: stie cineva un sudor in Bucuresti, sector 6?
Si cat m-ar costa mica mea operatiune?

:D

#340
piramyd

piramyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 12.04.2007
Nu am gasit sudor, asa ca mi-am cumparat frumos aparat de sudura, m-am uitat la tutoriale pe net, si mi-am sudat singur.
Problema e ca atunci cand am curatat zgura nu prea a cazut nimic, deci nu sunt sigur ca am sudat bine.
Adica daca printre fier a ramas si zgura... oare sare "dopul" de zgura cand va veni apa cu presiune?

#341
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
@piramyd
Desi faptul e consumat, poti sa ne spui daca pe coloana sunt T-uri sau e teava ta sudata direct in coloana?

@florin71_skoda
Nu generaliza cu teava sudata direct in coloana! Teava sudata direct in coloana a fost facuta din motive de economie, sau pentru ca cineva avea nevoie de T-uri.

Edited by danutzu_1069, 15 September 2014 - 18:54.


#342
piramyd

piramyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 12.04.2007
Din coloana vine un T, si din T-ul respectiv pleaca spre calorifere.
Deci care e faza cu sudura? Fac eu ceva gresit?

P.S.: Nu am putut sa fac treaba cu scosul tevii din coloana si dopuri. Multiple motive.

Edited by piramyd, 16 September 2014 - 16:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate