Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#937
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Acum esti incadrat de unulPosted Image
Cel mai probabil ai o intrebare de pastoral, nu stiu daca te pot ajuta prea tare.

#938
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013
tata are 30 familii de albine
pana sa ma mut in Bucuresti, ma ocupam eu de ele si erau linistite, in zilele calme puteam lucra fara fum si uneori fara masca
acum au devenit foarte agresive, ieri dimineata a trebuit sa inchidem un stup de urgenta, eram plini, eu si tata, de albine
se poate face ceva, adica sa nu mai fie asa agresive, in afara de inlocuirea matcilor,care transmit aceasta agresivitate?

Multumesc!

#939
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Da. Nu mai umbla la ei dimineață seara. Cel mai bine umbli când albină e la cules când e cald fără cer înnorat . Apoi folosește afumătorul când deschizi stupul. Orice familie de albine poate avea acest comportament în anumite condiții...

#940
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013
am folosit afumatorul,
cand e cald , e si mai agresiva

#941
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
cu o floare nu se face primavara
folositi afumatorul in mod regulat, de fiecare data cand deschizi stupii, un puf cat de mic
in felul acesta educi albina si nu mai e asa iritata cand folosesti fumul

unul din mentorii mei folosea fumul de pe batul unui chibrit, cand trebuia sa intervina la 1-2 stupi
nu erau agresive, dar tinea sa le transmita de fiecare data mesajul: trebuie sa va calmati, acum e timpul sa verific stupul

#942
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

 collina1976, on 06 iulie 2015 - 20:44, said:

am folosit afumatorul,
cand e cald , e si mai agresiva
Din putina mea experienta cu stupii (am luat si eu 4 anul acesta), am folosit in 2 randuri carpe din comoditate in afumator. Pot sa spun ca de fiecare data albinele au fost agresive, probabil au fost sintetice si ceva nu le-a placut. Weekendul trecut am revenit la fum din lemne si nu am mai avuut absolut nici o problema. Cum spunea si special_murinio, orice familie poate avea comportament agresiv in anumite conditii, insa in cazul meu folosirea carpelor banuiesc ca le-a provocat un disconfort.

#943
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013
folosim numai si dintotdeauna fum din iasca de fag

#944
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Devin putin mai agresive si daca nu au cules sau li s-au luat rezervele de hrana din stup.

#945
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
Cu intarziere raspund si eu.
Din moment ce pana acum lucrai fara masca (sunt momente in care lucrez si eu asa) nu as da vina pe matca.
Ci mai degraba pe compozitia / lipsa fumului si lipsa culesului. Mai pot fi nervoase cred ca ai FS modificata in jur si nu ajunge albina la nectar ?
Acum 2 ani eram la salcam si lucram in pantaloni scurti, bustul gol si masca pusa pe post de palarie.
Le-am dus la tai si padurarul radea de mine si de costumatia mea. La FS insa a fost dezastru. A fost nevoie de manusi groase de piele (pt constructii) ca sa pot extrage. Si manusile aratau ca niste arici.
Dupa ce le-am adus pe vatra s-au calmat.

#946
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013
FS - ce  e asta?

agresivitatea a inceput de anul trecut

fumul e acelasi dintotdeauna, e facut cu iasca de pe fag

ajunge la nectar, deja trebuie sa extraga iarasi mierea dupa ce a extras la salcam acum 3-4 saptamani

#947
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
FS = floarea soarelui.
Agresivitatea poate fi data si de felul in care lucreaza tatal tau la stupi. Lucraeza cu manusi ? Not kidding.
Se intampla la mine in stupina: lucrez la stupii mei uneori fara masca, dar la ai bunicii trebuie sa ma echipez. Or fi si matcile, dar sigur e si felul in care manuieste (eng.: handles) ramele. Le tranteste, striveste albine ... ca un om in varsta care nu mai are rabdare...

#948
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013
nu e floarea soarelui, e zona de munte
lucreaza cu"manusi", nu tranteste ramele, nu striveste albine

#949
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.12.2006
a inceput sa infloreasca de abia acuma floarea soarelui.vara aceasta am extras multa miere de mana.albinele mai sunt iritate si de mirosul manusilor.am cumparat cateva matci de la ing. Balteanu Vlad.

#950
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013
in ce zona e miere de mana?
in 15 ani,in zona Baia de Arama, Mehedinti nu a fost miere de mana

#951
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Mierea de mana se recolteaza de catre albine in zonele de padure, din secretiile si excretiile unor insecte care traiesc pe si sub scoarta copacilor. Daca sunteti in apropierea padurii (3-5 km), s-ar putea sa aveti miere de mana si sa fie amestecata cu poliflora.

#952
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.12.2006
ma uitai azi la un multietajat si avea ramele aprope pline cu nectar de floarea soarelui strans in cam 3-4 zile.am un lan la vreo 3km de peste 200 ha plus ce mai pune lumea.trebuie sa spun ca model de stup prefer multietajat pt ca e o masnia de cules daca are ce culege insa in viata de zi cu zi aleg verticalul cu corp de1/2 pt ca un corp de multietajat  plin cu miere e greu de manipulat.orizontalul il folosesc pt roi.trebuie sa spun ca am orizontali de aia vechi  care nu au nimic si acuma fata de  ce cumpar acum nu se compara astia noi.multietajat e pe 10 rame cu 3-4 corpuri iar vertical e pe 12 rame cu 11 rame 1/2 in cat.

#953
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.12.2006
vreau sa spun ca floarea soarelui secreta nectar abundent.in 2 zile aproape ca s-au umplut caturile de 1/2 pe care le am pus din 11 rame - 9 sunt pline cu nectar.

Edited by fgk, 11 July 2015 - 18:46.


#954
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
In unele zone din Baragan se vaita apicultorii ca nu este cules la Fl. soarelui. Banuiesc ca din cauza variantelor modificate....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate