Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#3169
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Asta ce-ai pus tu este intrarea la o expozitie. Intrarea la Tower Bridge este 22 GBP de persoana. Nu cred ca poti sa iei biletele online, pentru ca trebuie sa te prezinti la casa cu voucherul si cu travel cardurile. In plus, in luna august la tower bridge n-ai facilitate 2 in 1.

#3170
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Salutare.
In septembrie urmeaza sa ajungem in Londra si am descoperit o facilitate de rezervare online a biletelor de intrare in obiective.
Pentru cei care au mai facut asta, as vrea sa mi se explice ce reprezinta acel interval de 15 minute pe care trebuie sa il aleg.
Am ales trei obiective de vizitat si ma obliga sa aleg un interval orar, numai ca nu imi dau seama ce inseamna asta. Sa vizitezi 3 obiective in 15 minute ... nu cred ca e asta.

[ https://i.imgur.com/I4Bxvva.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3171
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Eu nu inteleg de ce vrei sa-ti complici existenta si sa te legi cumva de niste date si intervale orare. Banuiesc ca mare facilitate la pret nu ai, dar vei avea inconveniente. Va trebui sa alergi de la un obiectiv la altul, ca sa ajungi la timp, in loc sa mergi linistit, sa casti gura, sa bei o bere cand ti-e sete, etc. Si cand ajungi la obiectiv, te duci si-ti iei bilet, ca eu n-am vazut cozi de speriat.

#3172
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postbonygy, on 29 august 2014 - 17:20, said:

Salutare.
In septembrie urmeaza sa ajungem in Londra si am descoperit o facilitate de rezervare online a biletelor de intrare in obiective.
Pentru cei care au mai facut asta, as vrea sa mi se explice ce reprezinta acel interval de 15 minute pe care trebuie sa il aleg.
Am ales trei obiective de vizitat si ma obliga sa aleg un interval orar, numai ca nu imi dau seama ce inseamna asta. Sa vizitezi 3 obiective in 15 minute ... nu cred ca e asta.

[ https://i.imgur.com/I4Bxvva.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ora prezentata(si aleasa) e ora, banuiesc, la care trebuie sa fii la primul obiectiv. Numai un tur cu London Eye dureaza 1/2 ora, fara a pune la socoteala cat stai la coada pana ajungi in London Eye propriu zis :-)
Incearca si varianta ''ONLINE SAVER'' pt achizitia biletelor, ei spun ca iesi mai ieftin :-)

#3173
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Eu tot cred ca london pass e cea mai buna varianta, mai buna decat biletele online

#3174
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Da, ma gandeam si la varianta London Pass...
Am sa stau cuminte pana ma vad acolo...

#3175
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
London pass ul daca il platesti online mai au oferte cu 10%mai ieftine. E nevoie doar sa il platesti, il poti ridica din Londra

#3176
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View Postbonygy, on 30 august 2014 - 06:54, said:

Da, ma gandeam si la varianta London Pass...
Am sa stau cuminte pana ma vad acolo...
London Pass nu include Madame Tussauds si nici London Eye. Recomand achizitia biletelor combi cu prima intrare la madame Tussauds. de aici http://www.madametussauds.com/london/. Vei intra imediat. Asa am facut eu. Succes ! Apoi vei alege roata cand e vremea mai buna . George Clooney este cam suparat !

Edited by vivenda1, 01 September 2014 - 18:54.


#3177
9ac0s

9ac0s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.04.2014
Am fost in Londra in perioada 24-30 august, familie 4 persoane, doi adulti si doi copii de 18 si 13 ani.
Scurt istoric:
Am achizitionat inca din luna martie - Bilete avion British pe Heathrow, London Pass cu Travel Card pe 6 respectiv 7 zile, Hotel Cranbrook in Ilford.
1. Avion - 870 euro, impresie excelenta. Comod de ajuns in Londra cu metroul folosind Travelcard.
2. Hotel. Putin cam departe dar avand in vedere ca foloseam trenul care facea 15 minute de la Ilford la Liverpool Street a fost OK. Hotel model mai vechi, dar cu cateva plusuri mai ales luand in calcul ca plecam dimineata la 8 si reveneam la 10 seara: Curetenie luna in fiecare zi (facut patul, schimbat asternuturi, prosoape, ordine in camera - apropo, camera spatioasa ce avea un pat dublu si 2 single, dulat masuta servanta plus spatiu suficient pentru toate bagajele si miscare in camera), Mic dejun de tip bufet suedez foarte bogat si diversificat, putem inclusiv sa ne facem sandwich-uri pentu drum.
3 Excursia a fost strict pentru vizita obiective si suveniruri.
4. LondonPass folosit destul iar Travel card exceptional pentru cei ce se plimba mult. Mai ales ca la unele obiective (gen Hampton Court) si hotel ajungeam in zona 6 respectiv 4.
Sa o luam pe zile.
Ziua 1. Duminica aterizat la 10,15 la 11,30 am parasit aeroportul. Bagajele au iesit foarte rapid. Mers la hotel aproximativ 1h45min, lasat bagaje apoi EmiratesAirline (merita putinii bani care ii dai - 3,30 de adult cu reducerea de la Travelcard) apoi CanaryWarf si Greenwich cu Cutty Sark, unversitatea si Observatorul (care din pacate s-a inchis cand am ajuns). Priveliste frumoasa si se merita o plimbare pe acolo. Am avut noroc si de vreme OK.
Ziua 2. Ploaie toata ziua cu mici pauze. Am vizitat: Westminister Abbey - Fast Track cu londonPass dar tot am stat la o coada de vreo 15 persoane. Frumos in interior dar pacat ca nu se pot face poze. Apoi am fost la London Eye si SeaLife (cumparate impreuna, am dat cam 140 lire pentru toti 4) London Eye superb. Sea Life nu m-a impresionat. Poate si pentru ca am mai vazut si alte acvarii in lume (Creta, Toronto). Apoi plimbare prin oras atat cat ne lasa ploaia.
Ziua 3. (Organizata de fata cea mare care facea 18 ani). Ploaie pana la ora 13.00. Platforma 9 3/4 Harry Potter, National Gallery (impresionant dar parca mi-a placut mai mult cel din Viena), Sherlock Holmes House, Abbey Road (trecerea de pietoni), apoi seara intr-un pub.
Ziua 4. Schimbarea garzii la Palatul Bukingham (noroc ca am ajuns pe la ora 9,30 ca altfel nu vedeam nimic mai ales ca era o vreme frumoasa) interesanta, dar doar atat. Stamford Bridge care mi-a placut foarte mult. Queen's Gallery care nu o recomand nimanui. Vorba sotiei mele: Cand sa imi placa s-a terminat. Apoi plimbare prin oras cu poze Picadilly, Trafalgar etc.
Ziua 5. Vreme frumoasa. Castelul Windsor. Frumos. Merita vizitat. Cu London Pass a fost foarte simplu. Te urci in tren la Paddington, arati LondonPass, cobori la Slough, te urci in urmatorul si ai ajuns. Am prins aici schimbarea garzii, care cu exceptia cailor este acceasi ca cea de la Bukingham doar ca este mai putina lume si o vezi mai de aproape. Apoi am vizitat Hampton Court. Foarte frumos. Merita mai ales gradinile din spate. Apoi drumuri prin oras. A durat mult deoarece numai de la Windsor la Hampton am facut 2 ore. Am facut si o plimbare pe Tamisa cu vaporasul. Frumos.
Ziua 6. Tower of London. Interesant dar ma asteptam la mai mult. Am avut noroc ca am vazut toate coroanele. Apoi Tower Bridge cu Exhibition, la care este interesanta doar plimbarea prin partea de sus a podului cu o priveliste minunata. Apoi Eu si cu baiatul meu am vizitat HMS Belfast (merita) iar fetele Shakespeare's Globe. Apoi Tate Modern care nu m-a impresionat decat partial.Mai ales Pestele lui Brancuzii cu zic englezii.Apoi Millenium Bridge, St. Paul doar pe afara ca se inchisese si Temple Church.
Ziua 7. British Museum, impresionant. Am avut noroc sa prindem si o colectie Sutton Ho. Pacat ca nu am avut mai mult timp ca altfel pierdeam avionul.
Impresii. Transport excelent. Totul vine la minut. Lume multa, normal. Curatenie care lasa de dorit. Lume civilizata si binevitoare. In 7 zile nu am vazut nici macar un tigan roman. Preturi mari la suveniruri. Cu mancarea te poti descurca usor. Nu sunt preturi asa de mari daca nu calculezi in lei. O masa la un Pub in centru insemnand felul doi (fish and chips, sau piept de pui cu garnitura si salata - va dat seama ca nu le zice asa, portii generoase pe care copii nu le-au terminat) si bautura (2 beri si sucuri pentru restul) aproximativ 50 lire. Se gasesc sandwich-uri la Tesco sau M&S cu circa 3,5-4 lire si sucuri 2 la 2 lire. O cafea medie cam 2,5-3 lire. Controale peste tot la intrarile in obiective, la unele mai ceva ca la aeroport. Mare grija cu transportul in perioadele de rush hour. Chiar este aglomeratie. Noi am pierdut doua trenuri pentru ca nu ne-am putut sui.
Ca o concluzie foarte frumos unele obiective peste asteptari altele ...
Astept intrebari.

#3178
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Decat Queen's Gallery mai bine vizitai Buckingam ul inautrul, cred ca inca se mai vizita in perioada aia sau o vizita la Kensington Palace

Edited by yonut_a, 03 September 2014 - 19:28.


#3179
9ac0s

9ac0s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.04.2014
Sunt de acord ca am pierdut multe, dar asta e. La Bukingham era o coada foarte mare iar la ora la care am revenit de la Stamford Bridge (16,30) nu reuseam sa intru. A mai contat si faptul ca trebuia sa mai scot din buzunare vreo 60-70 de lire. Oricum lista de obiective a fost intens discutata si elaborata in familie timp de vreo 2 luni.

#3180
9ac0s

9ac0s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.04.2014
Scuze dar am omis ceva. Pentru toti cu copii si nu numai, sa nu scapati M&M's World. Este de vis. Am intrat hotarat sa arunc doar cu privirea si am iesit cu ditamai sacosa si cu vreo suta de lire mai putin pe card.

#3181
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View Post9ac0s, on 03 septembrie 2014 - 18:51, said:

Am fost in Londra in perioada 24-30 august, familie 4 persoane, doi adulti si doi copii de 18 si 13 ani.
Scurt istoric:
Am achizitionat inca din luna martie - Bilete avion British pe Heathrow, London Pass cu Travel Card pe 6 respectiv 7 zile, Hotel Cranbrook in Ilford.
1. Avion - 870 euro, impresie excelenta. Comod de ajuns in Londra cu metroul folosind Travelcard.
2. Hotel. Putin cam departe dar avand in vedere ca foloseam trenul care facea 15 minute de la Ilford la Liverpool Street a fost OK. Hotel model mai vechi, dar cu cateva plusuri mai ales luand in calcul ca plecam dimineata la 8 si reveneam la 10 seara: Curetenie luna in fiecare zi (facut patul, schimbat asternuturi, prosoape, ordine in camera - apropo, camera spatioasa ce avea un pat dublu si 2 single, dulat masuta servanta plus spatiu suficient pentru toate bagajele si miscare in camera), Mic dejun de tip bufet suedez foarte bogat si diversificat, putem inclusiv sa ne facem sandwich-uri pentu drum.
3 Excursia a fost strict pentru vizita obiective si suveniruri.
4. LondonPass folosit destul iar Travel card exceptional pentru cei ce se plimba mult. Mai ales ca la unele obiective (gen Hampton Court) si hotel ajungeam in zona 6 respectiv 4.
Sa o luam pe zile.
Ziua 1. Duminica aterizat la 10,15 la 11,30 am parasit aeroportul. Bagajele au iesit foarte rapid. Mers la hotel aproximativ 1h45min, lasat bagaje apoi EmiratesAirline (merita putinii bani care ii dai - 3,30 de adult cu reducerea de la Travelcard) apoi CanaryWarf si Greenwich cu Cutty Sark, unversitatea si Observatorul (care din pacate s-a inchis cand am ajuns). Priveliste frumoasa si se merita o plimbare pe acolo. Am avut noroc si de vreme OK.
Ziua 2. Ploaie toata ziua cu mici pauze. Am vizitat: Westminister Abbey - Fast Track cu londonPass dar tot am stat la o coada de vreo 15 persoane. Frumos in interior dar pacat ca nu se pot face poze. Apoi am fost la London Eye si SeaLife (cumparate impreuna, am dat cam 140 lire pentru toti 4) London Eye superb. Sea Life nu m-a impresionat. Poate si pentru ca am mai vazut si alte acvarii in lume (Creta, Toronto). Apoi plimbare prin oras atat cat ne lasa ploaia.
Ziua 3. (Organizata de fata cea mare care facea 18 ani). Ploaie pana la ora 13.00. Platforma 9 3/4 Harry Potter, National Gallery (impresionant dar parca mi-a placut mai mult cel din Viena), Sherlock Holmes House, Abbey Road (trecerea de pietoni), apoi seara intr-un pub.
Ziua 4. Schimbarea garzii la Palatul Bukingham (noroc ca am ajuns pe la ora 9,30 ca altfel nu vedeam nimic mai ales ca era o vreme frumoasa) interesanta, dar doar atat. Stamford Bridge care mi-a placut foarte mult. Queen's Gallery care nu o recomand nimanui. Vorba sotiei mele: Cand sa imi placa s-a terminat. Apoi plimbare prin oras cu poze Picadilly, Trafalgar etc.
Ziua 5. Vreme frumoasa. Castelul Windsor. Frumos. Merita vizitat. Cu London Pass a fost foarte simplu. Te urci in tren la Paddington, arati LondonPass, cobori la Slough, te urci in urmatorul si ai ajuns. Am prins aici schimbarea garzii, care cu exceptia cailor este acceasi ca cea de la Bukingham doar ca este mai putina lume si o vezi mai de aproape. Apoi am vizitat Hampton Court. Foarte frumos. Merita mai ales gradinile din spate. Apoi drumuri prin oras. A durat mult deoarece numai de la Windsor la Hampton am facut 2 ore. Am facut si o plimbare pe Tamisa cu vaporasul. Frumos.
Ziua 6. Tower of London. Interesant dar ma asteptam la mai mult. Am avut noroc ca am vazut toate coroanele. Apoi Tower Bridge cu Exhibition, la care este interesanta doar plimbarea prin partea de sus a podului cu o priveliste minunata. Apoi Eu si cu baiatul meu am vizitat HMS Belfast (merita) iar fetele Shakespeare's Globe. Apoi Tate Modern care nu m-a impresionat decat partial.Mai ales Pestele lui Brancuzii cu zic englezii.Apoi Millenium Bridge, St. Paul doar pe afara ca se inchisese si Temple Church.
Ziua 7. British Museum, impresionant. Am avut noroc sa prindem si o colectie Sutton Ho. Pacat ca nu am avut mai mult timp ca altfel pierdeam avionul.
Impresii. Transport excelent. Totul vine la minut. Lume multa, normal. Curatenie care lasa de dorit. Lume civilizata si binevitoare. In 7 zile nu am vazut nici macar un tigan roman. Preturi mari la suveniruri. Cu mancarea te poti descurca usor. Nu sunt preturi asa de mari daca nu calculezi in lei. O masa la un Pub in centru insemnand felul doi (fish and chips, sau piept de pui cu garnitura si salata - va dat seama ca nu le zice asa, portii generoase pe care copii nu le-au terminat) si bautura (2 beri si sucuri pentru restul) aproximativ 50 lire. Se gasesc sandwich-uri la Tesco sau M&S cu circa 3,5-4 lire si sucuri 2 la 2 lire. O cafea medie cam 2,5-3 lire. Controale peste tot la intrarile in obiective, la unele mai ceva ca la aeroport. Mare grija cu transportul in perioadele de rush hour. Chiar este aglomeratie. Noi am pierdut doua trenuri pentru ca nu ne-am putut sui.
Ca o concluzie foarte frumos unele obiective peste asteptari altele ...
Astept intrebari.
Frumoasa descriere. A meritat excursia. Cand se poate vizita BIG BEN sa ma anuntati. Deocamdata este disponibil exclusiv pentru UK citizens.

#3182
9ac0s

9ac0s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.04.2014
Multumesc Vivenda. Probabil pentru romani niciodata. In cele 7 zile am vazut 2 reportaje pe BBC cu tiganii din Londra si permanent au accentuat ca provin din Romania. Pacat, pentru ca eu nu am vazut niciunul si am circulat si prin suburbii. In schimb e plin de indieni si arabi.

#3183
divaroxie

divaroxie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2007
9ac0s, frumoasa excursia. Pe peronul 9 si 3/4 e ceva care te duce cu gandul la Harry Potter (un banner, niste poze, ceva... ? Posted Image ) Merita sa-l vizitez?

Din pacate, nu am apucat sa rasfoiesc prea mult forumul sau sa caut multe informatii despre Londra, asa ca am cateva nelamuriri si intrebari. Din ce citeam pe aici, sunt mai multe modalitati de a ajunde de la Luton in centrul Londrei. O colega mi-a recomandat EasyBus (un shuttle de la EasyJet) care ma lasa la Baker St. - cea mai apropiata statie de metrou de hotelul meu (Americana). Pretul pentru dus-intors (daca iau acum biletele) e 7 lire. Nu stiu daca in alta parte e mai ieftin sau ar fi bine sa aleg EasyBus. Ce ziceti?

Nu inteleg care este diferenta intre London Pass si Travel Card si daca sa iau vreunul...
Hotelul unde o sa stau e foarte aproape de Madame Tussauds (o sa iau bilet online pentru ca e un pret mai bun si se poate lua si pentru London Eye si The Dungeons), pe langa statia de metrou Baker Street. Cat de aproape este de principalele obiective turistice? Pot merge pe jos sau va trebui sa folosesc mijloacele de transport in comun?

Edited by divaroxie, 05 September 2014 - 14:00.


#3184
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
EasyJet sau NationalExpress e un autobuz care merge pe directia Luton - Victoria Station in Centrul Londrei si opreste si pe Baker Street. Vezi insa cu biletele pentru intoarcere, daca le ai pentru o anume ora e posibil sa nu poti merge decat la ora aia.

Londons Pass iti ofera intrare libera la un numar de obiective turistice
TravelCard e pentru transportul in comun.

http://www.londonpass.com/

Trebuie neaprat sa iei mijloace de transport. Tower Bridge e la vreo 6 mile distanta, London Eye la 3 mile in cealalta directie. Nu vei reusi pe jos

#3185
palamariuc

palamariuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.02.2008
Un pont pentru reducerea cheltuielilor cu intrarile la unele obiective- Madame Tussauds, London Dungeon, Sea Life, Legoland, cand se cumpara biletul de la ghiseu.
1. de pe cutiile de cereale Kellogg's care costa in jur de 2 lire se poate decupa un voucher si ai la un bilet platit, al doilea e gratuit (acum nu mai tin minte exact daca era obligatoriu ca biletul cumparat sa fie de bilet de copil - noi am fost 2adulti+2 copii si am intrat  cumparand 2 bilete de copil)
2. la orice magazin Tesco sunt pungi de chipsuri la jumatate de lira care au vouchere cu 50% reducere la biletele cumparate de la ghiseu. Nu mai stiu ce firma erau, ceva cu albastru si voucherele cu gri se decupeaza de pe ambalaj.

#3186
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005

View Postyonut_a, on 05 septembrie 2014 - 14:07, said:


TravelCard e pentru transportul in comun.


Dar nu numai, asa cum e explicat pe indelete in paginile anterioare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate