Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#2377
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttablagiu_xxx, on 25 mai 2015 - 13:44, said:

... Transalpina era prima optiune, dar e inchisa pe Ranca - Ob Lotrului ...

Oops ! Credeam că deja s-a deschis ...

În condiţiile astea, e clar, poţi să prinzi toate semafoarele pe roşu, şi tot ajungi mai repede. Ca să nu mai vorbim de consumul de carburant !


Sănătate şi noroc de cât mai multe semafoare "verzi" !

#2378
REZA2015

REZA2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.02.2015
Ziua buna..Pentru cei ce doresc sa calatoreasca in zona BUCOVINEI (Suceava, Gura Humorului), din Bucuresti, recomand drumul E 85 pe ruta Bucuresti-Urziceni-Buzau-Ramnicul Sarat-Focsani-Marasesti-Adjud-Bacau-Roman-Falticeni-Suceava...Drumul este foarte bun, pana dincolo de Roman se circula pe aproape 2 benzi (este practic o banda si jumate), trafic lejer.!

#2379
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
de cand e traficul lejer pe E85 ?

#2380
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View PostREZA2015, on 26 mai 2015 - 18:21, said:

din Bucuresti, recomand drumul E 85 pe ruta [..]Drumul este foarte bun, pana dincolo de Roman se circula pe aproape 2 benzi (este practic o banda si jumate), trafic lejer.!

2 benzi? Eu stiam ca drumul asta are o banda si un acostament! Foarte rar dai de 2 benzi pe sens, in rest doar o banda si acostament. (cu exceptia localitatilor)

Edited by gozmyn, 31 May 2015 - 21:40.


#2381
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgozmyn, on 31 mai 2015 - 21:39, said:

... stiam ca drumul asta are o banda si un acostament! Foarte rar dai de 2 benzi pe sens, in rest doar o banda si acostament. (cu exceptia localitatilor)

Acostamentul este altceva. Pe E85 e bandă de urgenţă în toată regula, e asfaltată şi e lată, încape pe ea chiar şi un TIR.
Sunt 100% de acord cu @REZA2015.
Pentru depăşire nu e nevoie să schimbi banda, dai flashuri şi maşina mai lentă se trage pe banda de urgenţă.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 01 June 2015 - 10:06.


#2382
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Serios? Chiar daca ar fi banda de urgenta, ai voie sa circuli pe ea? Eu stiu ca si autostrada are banda de urgenta si nu ai voie sa circuli pe ea. Iar dex-ul ala e total inutil.

Ca sa te convingi ca E85, adica DN2, are doar o banda pe sens iar restul e acostament si nu banda de urgenta, ca nu e autostrada!

[ http://www.criserb.com/blog/poze/45f09c6b3188_144CF/wuav.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2383
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
daca intereseaza pe cineva:

Brezoi - Voineasa  - foarte bun,
Voineasa - Ob Lotrului  - bun, dar cu gropi pe alocuri.
Ob Lotrului - Petrosani - jumatate foarte prost (multe locuri neasfaltate, sleauri, cratere), jumatate bun.
Petrosani - Simeria - exceptional.

#2384
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgozmyn, on 04 iunie 2015 - 11:40, said:

... Ca sa te convingi ca E85, adica DN2, are doar o banda pe sens iar restul e acostament si nu banda de urgenta ...

Păi dacă aveai răspunsul ăsta oficial, eu zic că era mai bine să-l fi postat din prima, şi ne lămuream toţi de la început. Sau poate nu, pt. că acel răspuns oficial e cam confuz !
Citind atent şi definiţia acostamentului şi răspunsul oficial, observ că nu e contrazisă definiţia din DEX, iar pe noi ne-a indus în eroare lăţimea acelei benzi din cadrul acostamentului. Când eşti pe E85, îţi vine să crezi că pe lateral e bandă de urgenţă, nu acostament. Din păcate, toţi şoferii o văd ca bandă de urgenţă şi CNADNR nu mai ştie cum s-o dea la întors. De fapt, chiar în acel răspuns oficial se recunoaşte că pe acostament există o bandă, aşadar acel răspuns mie mi se pare că ne face să ne învârtim în jurul cozii.
Evident că nu e voie să circuli pe acea bandă, şi nici nu se circulă. Am condus ani de zile pe E85, în special între Bucureşti şi Buzău (mai precis până la Spătaru, de unde o luam spre Brăila), şi am explicat mai sus cum se obişnuieşte să se facă depăşirile. Vehiculul mai lent se trage temporar pe banda de urgenţă (pe acostament, na), până ce vehiculul mai rapid îl depăşeşte, apoi revine pe şosea. Acuma, ce să zic, nu a staţionat, ci a mers cu viteza lui, se poate interpreta că nu avea voie să circule deloc, ci doar să staţioneze, dar n-am văzut niciodată să fie amendat cineva că s-a tras în lateral ca să facă loc unuia mai rapid. Te pomeneşti că ţi s-a întâmplat ţie şi tocmai de aia ai cerut clarificări, aşa e ?

Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 04 June 2015 - 17:28.


#2385
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Nu mi s-a intamplat sa fiu amendat sau sa se ia un politist, chiar deloc. Insa m-am contrazis cu cativa amici si le-am aratat documentul de mai sus. Sustineau acelasi lucru, ba din potriva, cum ca E85 are 2 benzi pe sens. Si cand le-am zis ca ala e acostament nu au crezut pana au vazut documentul. Si eu procedez la fel, cand vine unul mai rapid trec pe margine, ca altfel nu sepoate circula acolo, din pacate!

Nu stiu ce intelegi tu prin el, insa scrie clar in document ca drumul este prevazut cu 2 benzi de mers, una pentru fiecare sens de lungime x, si 2 acostamente, unul pentru fiecare sens, de lungime y. E clar ca nu se specifica nicaieri cum car fi 4 benzi, dintre care doua acostamente.

#2386
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Totul ar fi fost foarte clar dacă nu băgau paragraful cu banda de lăţime 2,5 m de pe acostament. Paragraful ăla face ca răspunsul să devină confuz. Părerea mea e că nu trebuiau să-l bage, dar deh, trăim în România şi de ce să fie clar ceva când poate deveni interpretabil ... Posted Image .

Hai, sănătate şi toate cele bune !

#2387
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Raspunsul ala este de toata jena. Acostamentul nu are cum sa fie asfaltat si nu este inclus in carosabil. Probabil cea care semneaza adresa este vreo politruca paralela cu domeniul.

#2388
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

View PostG-Ionel, on 05 iunie 2015 - 19:50, said:

Acostamentul nu are cum sa fie asfaltat si nu este inclus in carosabil.

Zice cine ?

#2389
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View Postyonut_a, on 05 iunie 2015 - 21:00, said:

Zice cine ?
Codul rutier explica ca acostamentul este portiunea dintre partea carosabila si sant, de regula neasfaltata.

#2390
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Codul rutier nu explica nimic, zice clar

In Capitolul I , art 6 alineat 2

"2. acostament - fasia laterala cuprinsa intre limita partii carosabile si marginea platformei drumului;"

#2391
iliecsorin

iliecsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.12.2005
Mutati acostamentul mai incolo :) avem altele de discutat.
Anul asta ajung si eu (in sfirsit) pe Transalpina pe traseul clasic: Bucale - Pitesti - Ramnic - Novaci.
Cu Pitestiu sint lamurit, stinga in capatul autostrazii si tot inainte ca pionierii.
La Rm. Vilcea insa ma ia durerea de cap: Strandului pe sub pod - la rond 180 grade inapoi pe Traian - stinga inainte de OMV - Troian - Copacelu - Cazanesti - Buleta.
A mers cineva pe varianta Strandului - Riureni - Stolniceni - la dreapta pe platforma Riureni (strada industriilor) - stinga spre Buleta ? Daca da, merita d.p.d.v. al timpului ?
Intreb si pentru ca in iulie pleaca un coleg exact pe acelasi traseu dar spre Tg. Jiu, ar fi bune informatiile.

#2392
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Hint( in general): Cand intrebatii de un traseu, faceti un efort si puneti-l pe Gmaps sau pe o alta harta, e mai usor de analizat, nu mai pierdem timpul sa gasim reperele pe care le-ati pus. Uite, poate sa arate asa.

OT Am mers pe toate partile, diferenta de timp este insignifianta, o iei pe unde iti vine mai bine.

#2393
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Hai ma ca nu e Ramnicul ala metropola Romaniei , sunt 2 strazi mari si late , ai indicator MARE de tot spre Tg Jiu inaninte de intrarea in oras

#2394
iliecsorin

iliecsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.12.2005
@dcr: am vrut sa pun din MapSource dar l-am inchis din greseala si n-am salvat rutele dar este exact cum ai descris: traseul albastru si cel gri de sus. Mi-a fost lene sa le refac :P
Data viitoare asa voi face cu siguranta.
@yonut: stiu bre dar mi se pare aiurea. Eu ca eu dar colegul e cu mamaliga in geam, sper sa nu ajunga cine stie pe unde Posted Image

Edited by iliecsorin, 08 June 2015 - 17:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate