Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#2287
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011

View Postsaxonul, on 20 august 2014 - 15:46, said:


Salut, m-am intors din concediu si fac un update:

O placere sa merg pe noile tronsoane din A1 date in folosinta (Deva-Sebes + centura Sibiu), se castiga cam 2-3 ore fata de cum se circula inainte.

eu am prins de cateva ori niste cozi imense in special in lunile august, luat coada din Orastie pana la trecerea la nivel cu calea ferata in apropierea de intersectia  cu Cugir, intradevar acuma cu autoatrada se circula foarte bine, din cate am vazut eu in perioada de vara pe sectorul Simeria - Sebes - Sibiu se inregistreaza valori de trafic mai mari decat pe A1, Pitesti - Bucuresti.

#2288
cosu77

cosu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.10.2007
Salutare!
Vreau să ajung din Drobeta-Turnu Severin la Buşteni. Pâna la Piteşti toate bune şi frumoase, însă de la Piteşti am luat în calcul două variante: DN71 Târgovişte-Sinaia şi DN73 Piteşti-Râşnov-Buşteni.
Care variantă este acceptabilă din punct de vedere al calităţii drumului şi aglomeraţie?

P.S.
Despre varianta Piteşti-Râşnov-Buşteni nu am prea citit lucruri bune, dar sunt informaţii neactualizate din 2012.

#2289
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Traseu mai frumos este pe DN 73. Drumul este bun.Cateva portiuni mai proaste intre Pitesti si Câmpulung, dar nu foarte rele si nu foarte multe, se poate circula in acele zone cu 60-70 km/h. In rest este o placere drumul - vestitul culoar Rucar-Bran! La intrarea in Rasnov  faci dreapta si mergi prin statiunea Paraul Rece pana la DN1 si de acolo la Busteni. Eu am parcurs traseul acesta la sfarsitul lui iulie anul acesta. Consider ca acest traseu este printre cele mai frumoase din tara, in opinia mea la concurenta cu Pasul Tihuta. Tocmai de aceea fac tot posibilul sa merg pe el cel putin o data pe an.

#2290
cosu77

cosu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.10.2007
Mulţumesc mult!

#2291
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011
@cosu77

Eu stiu ca nu e strălucit pe câteva portiunile Pitești - Cîmpulung, apoi spre Bran e bun drumul, dar ai multe curbe si pante grad de dificultate mai ridicat, peisaje supe, si din Risnov faci dreapta pe drumul scurt spre Poiana Brașov, drumul trece in apropierea fostei cetățile Rasnov.

Edited by vxp, 12 September 2014 - 20:29.


#2292
cosu77

cosu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.10.2007
Mă interesează să nu merg cu 50km/h tot drumul din cauza gropilor?!

Edited by cosu77, 12 September 2014 - 20:39.


#2293
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011
A dacă vrei o varianta unde sa vergi mai repede din punctul meu de vedere ar Ganeasa - Vâlcea -Defileul Oltului - Fagarasi - Brașov,  este ceva mai lung dar se circula destul de rapid pe acest traseu.

#2294
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvxp, on 12 septembrie 2014 - 20:28, said:

@cosu77
si din Risnov faci dreapta pe drumul scurt spre Poiana Brașov, drumul trece in apropierea fostei cetățile Rasnov.
Nu ai treaba cu drumul spre Poiana, caci vei ajunge in Brasov. Urmeaza drumul cum am aratat mai sus. La Rasnov se face dreapta, se merge pe centura orasului spre Predeal, via Paraul Rece. Se iese in DN1 la marginea Predealului, catre Azuga.

#2295
cosu77

cosu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.10.2007
Am GPS. Nu îmi fac probleme că greşesc drumul. Eram "îngrozit" de ce am citit despre gropile din DN73. Dar, cum am scris mai sus, sunt informaţii neactualizate din 2012.
Oricum, vă mulţumesc pentru sfaturi.

Edited by cosu77, 13 September 2014 - 17:07.


#2296
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcosu77, on 13 septembrie 2014 - 17:05, said:

... Eram "îngrozit" de ce am citit despre gropile din DN73. Dar, cum am scris mai sus, sunt informaţii neactualizate din 2012 ...

Am tot postat pe acest topic informaţii proaspete de fiecare dată, începând din februarie 2013 şi până astă vară. S-au schimbat multe (în bine).
Între Piteşti şi Râşnov cred că e mai nasoală bucata Bran - Râşnov decât Piteşti - Câmpulung.


Sănătate şi spor la citit !

#2297
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Eu acum 2 saptamani am fost pe Pitesti - Targoviste - Sinaia. Drumul e mai scurt, nu mai ai pante de urcat si e mult mai liber. Plus ca asfaltul este perfect, cu exceptia ultimilor 20 de km care sunt similari cu Bran - Rasnov. In schimb nu prea ai ce vedea pe traseu. Pentru mine a fost o optiune mai buna pentru ca Rucar - Bran il fac de 6-7 ori pe an si nu ma mai incanta la fel de mult vizual.

#2298
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 17.01.2008
@Socrate1970
Nu vad unde pomenesti de sursa hartii!
Presupun ca nu ai facut-o tu....

daca esti @frunzaverde sau @vancouverro, scuzele mele

Edited by danutzu_1069, 15 September 2014 - 19:04.


#2299
mihaela38

mihaela38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.07.2010
Imi recomanda cineva un traseu bun de pe Transfagarasan spre Sovata?ma refer la starea drumurilor

#2300
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Daca nu conteaza distantele si cauti doar calitatea,mergi spre Sibiu la stanga sau la dreapta spre Brasov,pe DN-uri(europene).Exista si  un drum la stanga din DN1,cum te duci spre BV,prin Voila-Agnita-Sighisoara-Sovata.Nu stiu exact cum e pana la Sighisoara,dar de acolo e ok pana la destinatie.Nu fa greseala sa mergi pe Sercaia-Hoghiz,e cel mai naspa drum din judetul Bv,pacat ca ofera o scurtatura buna, intre DN1 si DN13!Exista GPS,maps si harti tiparite.In Romania nu avem drumuri de calitate 100% si aglomeratia e mare!

#2301
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Voila-Agnita-Sighisoara nu e grozav, daca nu te preseaza timpul tine-o pe DN-uri.

#2302
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
imi poate spune cineva care a mers recent pe Transfagarasan, in ce stare este portiunea dinspre Curtea de Arges pana la Balea Lac ? si daca exista portiuni in lucru intre Pitesti si Curtea de Arges ?

#2303
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
E zapada sus....!Posted Image

#2304
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postarab, on 24 septembrie 2014 - 15:33, said:

E zapada sus....!Posted Image
in mod evident ma interesa starea carosabilului nu starea vremii. in plus ma refeream la portiune de drum adica la un traseu nu la un punct anume....Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate