Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1423
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Nu mai ai nevoie de sora ta.
rar, taxe si impozite, anaf sunt separate, le faci in acelasi timp, nu exista ceva de la una sa iti trebuiasca la cealalta.
daca pastrezi numerele, tot platesti aia 60 lei. scutesti cei 40 lei, cat ai plati pe numere noi. nu ai de platit taxa de 30 lei.
teoretic in vederea inmatricularii, practic cauta pe cineva care iti face inmatriculata, ca intri direct cu clasa bonus-malus, si mai catigi cativa banuti.

#1424
brabus2014

brabus2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.11.2014
Multumesc pentru raspunsuri slai.
Sora mea are 33 ani, de 10 ani permis fara nici un incident.
Cu inca o intrebare daca te mai pot deranja.
Daca utilizez eu masina si inchei un contract  de comodat cu ea, in cazul unui incident polita rca maii este valabila. Nu o sa fie problema cu societatea de asigurare in sensul sa spuna ca a fost alt sofer care a produs incidentul si nu cel care este trecut in polita.

Multumesc si daca mai am nelamuriri apelez la bunavointa ta.

#1425
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
in romania nu conteaza cine conduce masina. conteaza ca polita sa fie pe numele proprietarului din acte.
asadar nu te mai stresa cu nici un contract de comodat.

#1426
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
nu ai nevoie de contract de comodat. mai ales daca-l faci la notariat, arunci banii pe fereastra.
daca vrei sa te treci in certificatul de inmatriculare, se poate si asta, mai trebuie sa adaugi la dosar o fisa de inmatriculare, pe numele tau, nestampilata nicaieri, plus un contract de comodat, nenotarial.

#1427
brabus2014

brabus2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.11.2014
Multumesc pt raspunsuri bossake, slai.
Inca o intrebare.
Am inteles ca fiscalul este valabil 30 zile. Daca de ex. Eu primescfiscalul de la vanzator  in data de 25 a lunii curente, el este valabil pana in data de 30 a lunii curente sau pana in data de 25 a lunii viitoare.

Cand ma duc la politie banuiesc ca fiscalul trebuie sa fie valabil, nu?
Daca fiscalul este valabil doar pana in data de 30 a lunii curente deci 5 zile inseamna ca mi-ar trebui un nou fiscal pt ca de la ANAF cu siguranta nu primesti adeverinta de nerecuperare a taxei in 5 zile.

Multumesc

#1428
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
nu conteaza cand expira...

#1429
daelians

daelians

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.03.2008
Buna tuturor.
Va rog, in masura in care este posibil, sa mi dai un sfat in legatura cu urmatoarea situatie (care am vazut ca este asemanatoare cu unele din  postari oarecum similare Posted Image.
Am cumparat o masina adusa din germania si bineinteles ca am mers pe incredere cu fiscalul ca mi se va da a doua zi. Inutil sa mai mentionez ce a urmat... deja se stie de la altii Posted Image)).
Situatia de facto este urmatoarea:
Am cumparat masina (CVC) de la C, pe care o detinea in baza unui CVC intre el si A - tipul care a adus o din germania. Mi a spus ca imi da fisa fiscala a doua zi si l am crezut. Asa ca i am dat banii si mi a dat masina cu dosarul cu acte. Cand ajung acasa (la cateva sute de km Posted Image))) vad in dosar inca un CVC intre A si altul - B, impreuna cu fisa de inmatriculare vizata la primarie de A, dar nevizata de B si certificatul fiscal aferent. Aici am dedus urmatoarele:
   a. contractul de vanzare cumparare intre A si C este facut in fals de C,
   b. masina nu mai este luata in evidenta nicaieri la taxe si impozite.
In rest, am brieful mare si mic si CVC intre neamt si A in original si tradus. Masina are un rand de nr rosii scos de C cu o zi inainte sa o cumpar,  spunandu mi se ca e primul rand de numere rosii, dar nefiind nicaieri consemnat vreun indiciu in acest sens (azi am aflat ca ar fi trebuit sa fie notat pe spatele brief ului mare, insa e curat ca lacrima si fara urme de stersaturi pe el).
Ce am facut eu:
1. Am fost la finante si am intrebat de un inspector cum sa fac sa o iau pe rol pe mine si mi a spus ca e posibil, in baza fisei fiscale (fara cea de inmatriculare) scoasa de A pentru B, aceasta fiind din 24 oct 2014, cu conditia sa fac un CVC intre A si mine. Ceea ce am vazut ca se practica des. DAR...
2. ... masina are nr rosii scoase de C, asa incat m am dus la inmatriculari si am explicat situatia si mi s a spus ca la dosarul de inmatriculare trebuie fisa fiscala de la toti intermediarii.
3. Am sunat pe A (era numarul notat pe o copie de buletin a lui B, aflata in dosar), rugandu l sa facem un CVC intre el - A si mine, in ideea de a avea fisa de inmatriculare direct de la el si gandindu ma ca fac un CVC intre C si A, cum ca i a dat masina inapoi. A s a dus la firma de intocmit acte cu care lucreaza si tipul de acolo mi a spus ca masina este scoasa de pe rol de la primarie, din momentul in care i a vandut o lui B, cu fiscalul aferent. Cu aceasta ocazie, mi a spus si ca B a scos numere rosii cand a cumparat o, dar nu am cum verifica asta - ceea ce ar insemna ca e posibil ca setul de acum sa fie al 3 lea, de nr rosii, B cumparand o de la A in 26 august 2014 (conform CVC pe care l am gasit in dosarul ce mi l a dat C).
4. Am sunat la primaria din orasul unde e C si am explicat unui inspector ca am cumparat o masina de la unul care nu vrea sa mi dea fiscalul si l rog sa mi spuna daca C are datorii. Cand i am spus numele, efectiv a izbucnit in ras, C are datorii mari, muuult mai mari decat cu cat a vandut masina. DAR.... masina nu este luata in evidenta la primarie pe numele lui.
5. I am trimis sms lui C si i am spus ca are 2 variante:
   a. Aduce fiscalurile ce a promis ca le aduce,
   b. Vine cu banii primiti pe masina, plus cheltuielile mele de deplasare si si ia masina inapoi.
Altfel, cu parere de rau, sunt nevoit sa deschid dosar in instanta pentru a putea inmatricula masina si aceasta il va afecta in mod negativ, deoarece a facut mai multe infractiuni: inselaciune, fals si uz de fals...
Surprinzator, am primit raspuns ca nu poate sa mi dea fiscal si nu mai are nici banii. Si ca, cica, sa vand masina mai departe. Posted Image)))
Cam asta e povestea.
Ce credeti ca as putea si ar fi necesar sa fac in continuare, ca sa inmatriculez masina?
Multumesc anticipat pentru indrumari

Edited by daelians, 20 November 2014 - 18:10.


#1430
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Cum e procedura in cam toata tara, vad ca judetul tau e mai altfel:
La inmatricularea definitiva, in dosar pui fisa ta de inmatriculare, pe care esti doar tu, fara nimeni altcineva. Deci nu ai nevoie de fiscalul nimanui.
Procedura pe care o spui tu, cu fise de inmatriculare/fiscale pentru toti intermediarii este pentru vehiculele deja inmatriculate in romania.
Esti sigur ca politistul de l-ai intrebat a inteles ca e vorba de un vehicul neinmatriculat in romania, cand ti-a zis ca trebuie toate fisele si fiscale de la fostii proprietari din romania?

Edited by slai, 20 November 2014 - 18:25.


#1431
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Exact asa a fost si la mine, 2 fiscale, de la cel care a luat masina din germania (cu numere de tzol adica) si cel care a scos primul numar rosu (in cazul meu) certificate fiscale de la toti fostii proprietari

Edited by OmulLLORT, 20 November 2014 - 18:51.


#1432
daelians

daelians

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.03.2008
Maine merg iar si intreb inca o data, precis. Oricum vreau sa vad cate nr rosii s au scos pana acum.

Asa mi a zis si cel de la inmatriculari, ca trebuie inclusiv fiscalul celor care au scos nr rosii, deoarece sunt luati in evidenta la inmatriculari ca au avut masina in posesie sub o forma sau alta.
Daca e asa, singura rezolvare e cea in instanta, caz in care ma gandeam ca stie cineva precis cum se procedeaza, ca sa nu ma mai complic cu un avocat. Am inteles ca genul asta de cauze e simplu si s ar rezolva repede.
Mai vad maine o data.

Edited by daelians, 20 November 2014 - 22:38.


#1433
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
mai rapid cauti o ruda sa inmatriculezi masina intr-un judet in care procedura e cea simplificata...

#1434
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006

View Postslai, on 17 noiembrie 2014 - 19:23, said:

ar trebui sa-ti dea certificat de atestare fiscala.
nu ti-l cere politia, e posibil sa-l ceara primaria, cand te iei in evidenta cu masina.
daca refuza, nu e o tragedie, sunt metode de a evita necesitatea acelui fiscal.

samsarul a zis ca poate scoate certificatul dupa ce fac rar-ul, pt ca ii trebuie cartea masinii. asa e?

cum se poate "evita" necesitatea fiscalului???

Edited by ionp, 21 November 2014 - 19:09.


#1435
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
ori îi platesti datoriile si ii scoti fiscal
ori proces

#1436
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006
vroiam sa stiu de ce ii trebuie cartea masinii la anaf?

#1437
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
Salut,

am un Renault Clio folosit de la prima inmatriculare doar in Romania (ITP valabil, carte de identitate, talon, etc)
Am gasit pe cineva care vrea sa-l cumpere (si sa-l inmatriculeze) in Germania, dar nu mi-e clar cu ce acte/placuta de inmatriculare trebuie sa revin eu in tara pentru a-l radia din Romania (dupa ce il vand)

Poate sa-mi spuna cineva exact ce trebuie sa am in vedere?
Multumesc

Edited by asyst72, 25 November 2014 - 20:20.


#1438
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
musai cartea masinii.
teoretic si talon si numere, dar astea le poti inlocui in dosarul de radiere cu declaratii de pierdere.

daca astepti sa inmatriculeze ala masina acolo, poti radia si fara carte, dar trebuie sa faci dovada ca a inmatriculat-o ala acolo si cartea e retinuta de autoritatile statului respectiv.

#1439
BIG_V

BIG_V

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.12.2012
Salut!

Am si eu o mica problema:

Vreau sa iau o masina(Opel Corsa C, 1.2, benzina, 2001) de la tipul X, care a cumparat-o de la Y, care a adus-o din afara. Masina are numere rosii, primul set, scoase cam acum 2 saptamani din ce am inteles. Problema mea e urmatoarea:
- X nu a luat-o in evidenta pe rol si deci nu poate sa imi dea certificatul fiscal deocamdata. El sustine ca trebuie sa ii fac eu RAR-ul pentru ca apoi, cu cartea de indentitate a vehiculului, sa o ia el in evidenta si apoi sa o radieze fiscal. Se poate face asta? Nu are nimic ca pe CIV as figura eu ca proprietar?
- tot X zice ca are fiscalul de la Y, cel care a adus-o in tara. Pot sa folosesc acel fiscal la inmatriculare si sa nu mai scoata X altul? Auzisem ca daca nu trec 30 de zile de cand a fost emis, poate fi folosit fara probleme. Cum e pana la urma?

#1440
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
@daelians  Mai e o varianta mai ieftina si rapida decat un proces - inmatriculezi temporar pe Bulgaria masina, apoi o poti inmatricula fara probleme in Romania.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate