Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Probleme cu Stomacul...(indigestii, balonare, arsuri, gastrita, ulcer?)

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#235
yneedlove

yneedlove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.03.2010
salutare dragi prieteni in suferinta , dupa ce am citit cateva pagini tot nu am gasit un raspuns ....
acum sa va spun si eu povestea mea:

in general urinez des , am avut cateva probleme cu infectie urinara , apoi cand eram la munca am urinat maro inchis...apoi cica a fost o piatra care am eliminat-o si ar fi zgariat uretra (probabil culoarea era urina cu sange) oricum m-am speriat grav...
pt asta am fost si mi-am facut N shpe mii de analize , ecografie sau cum se numeste de la rinichi ficat bila etc...
drept urmare , tratament oferit de medic: ceaiuri...urinex...nospa...

nu pot sa spun decat ca si acum vreo 4 zile am eliminat un fel de cristal o idee mai mare decat o bomboana cip cip....cine stie , cu urme de sange pe ea....deci se poate sa elimin pietre , dar care pietre , cand ma gandesc ca acum vreo 2 ani imi spuse doctorita dupa analize si investigatii ca nu intelege ce se intampla ca am "doar" niste firisoare de nisip la rinichi :))))

acum mai am alta problema , orice mananc ma baloneaza , orice beau ma baloneaza inclusiv apa , uneori am scaun la 3-5 zile , la analize ar fi iesit bila lenesa.... pt asta COLEBIL si TRIFERMENT....nu mai tin minte in ce ordine trebuiau luate...

NU , nu sunt gras , am 183 si vreo 70kg....sa zic 75...inainte am avut 65 de kg , dar facusem prostia sa ma las de fumat si ajunsesem la 87kg....si era nasol rau, nu ma simteam fiind eu , un firicel de om slab si sprinten...asa ca m-am apucat iar :))


am mai avut niste simptome ciudate cu balonari cu dureri de stomac cu una cu alta....farmacista de data asta ca nu am mai ajuns la medic ca era deja ora 21:40 cam asa , mi-a dat dicarbocalm , daca este scris corect , moama si au fost bune , haleam dalea cam 3-5 pe zi la nevoie...insa acum urmeaza distractia:

aseara , ma adus la disperare , am mancat niste cartofi prajiti....cu sare asa cum imi place mie...si cum sunt buni cartofii pai ...
am baut 2 pahare cu apa plata direct de la robinet (ma indoiesc ca mai plata de atat poate exista) ....3-4 tigari si m-am pus in pat cu gandul sa ma uit la film si apoi somnake....

dupa vreo 15 minute... am inceput sa am o durere in stomac de numa numa....am luat una bucata dicarbocalm ....hmm parca parca ....dupa vreo jumate de ora niste dureri de stomac de le simteam in coloana vertebrala , da da da , in coloana , nu e gluma....
m-am svarcolit....m-am rugat ...mai mai sa plang....pe la vreo 4-5 cand am fost trezit brusc la viata de durere , am bagat repede si in disperare 1 colebil , 1 anghirol , 1 ranitidina....in 15-20minute am putut sa dorm....pana la ora 12 !!!

nu mai stiu ce sa fac , ce sa cred ...atatea analize...atatea drumuri si discutii....si degeaba....medicii spun NU AI NIMIC DOMNE...ca pe vremea lu regretatu': ia un agocalmin si dute acasa....ai nevoie de odihna...

Edited by yneedlove, 18 January 2013 - 13:58.


#236
onelus

onelus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.03.2014
Buna ziua,va rog sa imi recomandati si mie un gastroenterolog bun in Bucuresti . eu sunt din Galati si in urma unei endoscopii am fost diagnosticat cu esofagita de reflux si hernie transhiatala.

#237
tim3a

tim3a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.06.2008
Buna! Am nevoie de un sfat, ajutor, recomandare, oricePosted Image
La inceputul lui august au inceput problemele mele. Dintr-o data dupa o masa am inceput sa ma simt balonata, cu reflux si am simtit un pic de acid.
In urmatoarele aprox. 2 saptamani tot asa am fost: balonare, reflux, acid, greturi. Am incercat cu Gaviscon si Rennie, nici o imbunatatire.
Dupa 2 saptamani am ajuns la gastroenterolog, mi-a facut analizele de sange (fara Helicobacter pylori), eco abdominal si mi-a dat diagnosticul de sindrom dispeptic de tip ulceros.
(Mentionez ca inainte sa ajung la medic am inceput sa ma simt mai bine. Intre timp am inceput dieta: fara prajeli, mancaruri grase, etc.) Tratament cu Nexium 40 mg + Motilium timp de 1 luna. Si am inceput tratamentul cu Nexium, fara Motilium, pentru ca am citit ca a provocat moarte subita la mai multe persoane (daca tin bine minte in Franta). Nexium am luat 6 zile. Mai mult nu am reusit din cauza efectelor adverse ce au aparut la mine: in timpul zilei somnolenta, in timpul noptii insomnie, ameteala, uscaciunea gurii, gust dulce in gura, durere de spate. Daca au aparut aceste efecte adverse ce am simtit, nu vreau sa ma gandesc ce mi-a facut la ficat. Buuun... dupa 2-3 zile de pauza de Nexium acidul a revenit. Am luat Omeran 2 saptamani. Omeranul si-a facut treaba, dar si aici am inceput sa am reactii adverse, a inceput cu somnolenta si insomnie, asa ca am renuntat si la acest medicament. Acum nu iau Omeran de 4 zile, si evident simt acidul in stomac aproape orice as manca. Nici nu mai stiu ce pot manca, pentru ca de exemplu daca ieri nu am simtit acidul dupa gris fiert in lapte, astazi simt. Nu am simtit acid dupa supa de legume intr-o zi, dar a doua zi deja simt. Am eliminat cateva alimente din dieta, dar daca intr-o zi nu am acid de la o mancare si a doua zi am, nu stiu ce sa mai cred.
Nu stiu ce sa fac Posted Image
O sfat, o parere e bine venita. Multumesc.

#238
Cri83

Cri83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.02.2015
Buna tuturor, cel mai bun remediu pt reflux gastro... Este usturoiul... Eu am avut timp de un an m am chinuit cu arsuri aciditate din cosul pieptului pana in gat de nu mai puteam, si de la un pahar cu apa, si am facut si endoscopie... Nu aveam nimic.. Si am incercat tratamente si tratamente cu omez ranitidina controloc😃😃... Cat le luam eram ok cand nu mai luam revenea... Practic trebuia da fiu dependenta de pastile😣...si atunci cineva mi a zis de aceasta miraculoasa reteta cu usturoi.. La inceput am ras nu am vrut sa cred... Dar a dat rez 100%... In felul urmator: am cumparat usturoi din acela mic .. Tratamentul se face 14 zile...in pra zi se inghite un catelus curatat de coaja fara sa fie taiat zgariat sau cva ce gen ca pe o pastila pe stomacul gol cu apa. A2 a. Zi inghiti 2, a3a_3 catei si tot asa pana in a 7 zi cand iei 7 catei...apoi in a 8 zi iei 7 catei, in a 9 zi iei 6 catei , si tot asa pana aj sa scazi la 1 ..refluxul gastric poate reapare in urma unui tratament cu antibiotic dar mai inghiti un usturoi pe zi dimieata pe stomacul gol cateva zile si trece, la mine a facut minuni!

#239
ciocoflender96

ciocoflender96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.12.2014
1. Cine a avut ulcer ?
2. Ce simptome ati avut ?
3. Durerile de burta de dimineata s-au numarat printre ele ?
4. Ce teste se fac pentru depistarea ulcerului si cam cat costa ?
5.La ce fel de medic ar trebui sa apelez ?

#240
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Cine a avut ulcer ?
Cine a avut, de obicei mai are

2. Ce simptome ati avut ?
Arsuri, dureri

3. Durerile de burta de dimineata s-au numarat printre ele ?
da

4. Ce teste se fac pentru depistarea ulcerului si cam cat costa ?
mergi intai la medic, apoi iti faci griji de costuri.
In general o gastroendoscopie te scapa de dubii.

5.La ce fel de medic ar trebui sa apelez ?

Gastroeterolog, dar intai treci pe la medicul de familie.

#241
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca ai dureri de burta sau indispozitii asta nu inseamna ca ai ulcer. Daca ai avea fii sigur ca nu ai mai scrie pe forum.
Poate sa ai o colita sau ceva minor functie de alimentatie, stil de viata.
Asta nu inseamna ca nu trebuie sa mergi la doctor sa vezi ce ai exact.

#242
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
Reflux gastric.e des la varsta ta.alimentatie cu fast food.nu ulcer.

#243
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Preventiv poți bea sucul de la 2-3 cartofi dați prin rãzãtoare...iar peste 3o minute mãnînci omleta cu acei cartofi ...plus 2 oo bãtute peste.
Așa am scãpat de gastritã în 2-3 luni... Acele dureri supãrãtoare primãvara și toamna.
Este valabilã și zeama de varzã proaspãtã...dar mai spre toamnã.

#244
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Nu mai citi simptomele bolilor pe net. Dupa 2 nopti o sa crezi ca le ai pe toate. Daca ai vreo problema, mergi la doctor.

#245
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

 ciocoflender96, on 16 aprilie 2015 - 23:38, said:

4. Ce teste se fac pentru depistarea ulcerului si cam cat costa ?


La asta pot sa te ajut eu.

Endoscopie.

Te pune pe o masa, culcat pe partea stanga, ia un furtun negru cu un beculet in capat si ti-l baga-n gura dupa ce il unge cu ceva vaselina si tie-ti da in gat cu un spray ca ala Nato al jandarmilor.

Tre' sa tii gura cascata si gatul drept. Ca sa intre ala ca lumea si sa vaza la televizor interioru', pe langa furtun, baga in tine aer comprimat.

Aeru' iese tot pe gura si ragai ca un porc injunghiat, da nu poti sa zici "pardon" ca nu te lasa furtunu' sa vorbesti.

In timpu' asta, pe ecran apar scene din "Masacru in Texas" seria V si VII.  

Domnu' doctor comenteaza cu glas molcom filmul, asistentele se uita si ele, e deschis la ghiseul cu Popcorn.

Cand sa te ia somnu', domnu' Doctor zice : Uite-l !!!  Ce-o vedea deosebit, el stie, ca pe ecran totul e rosu !

Spre sfarsit, ma uitam pe peretele din spate, sa vad daca nu cumva luminita aia a ajuns sa proiecteze pe perete si ceva desene animate, dar au aia grija sa nu includa clisma in tariful endoscopiei.

La final, se scoate tubul ala, tu ragai fericit ca ai scapat, doctorul isi aprinde o tigare si, tragand primul fum, iti zice sa te lasi de fumat !

Cost operatie 350 ron la care primesti bon fiscal si CD-ul cu seriile VII si VIII din "Vineri 13" !

Tratament :  Esomeprazol 80 mg/zi,  timp de trei luni de zile si inca o endoscopie sau sase luni si esti vindecat complet !

Edited by argonaut, 17 April 2015 - 05:54.


#246
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,028
  • Înscris: 07.11.2006

 masni, on 17 aprilie 2015 - 01:44, said:

Reflux gastric.e des la varsta ta.alimentatie cu fast food.nu ulcer.

De unde stii ce varsta are?Posted Image

#247
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 adisz, on 17 aprilie 2015 - 07:58, said:


De unde stii ce varsta are?Posted Image

mai are un topic, pe la ortopedie, unde intreaba cum sa faca radiografie pe gratis si fara trimitere si mentioneaza ca e elev

#248
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Helicobacter Pilori  este bacteria ce provoaca ulcerul  .Primul pas , medicul de familie apoi cu trimitere mergi la gastroenterologie , de acolo se fac investigatiile prescrise si tratament medicamentos , sau chirurgical unde este cazul de operatie .

#249
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"La ce fel de medic ar trebui sa apelez ?"
Medicul de familie ! el e primul in puzzle, tot el te va trimite unde trebuie in caz ca e ceva suspect .Ulcerul (de pe net si la coltul blocului) se poate confunda cu alte suferinte .

#250
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Deşi există unele simptome tipice, aceeaşi afecţiune (ulcerul în cazul ăsta) se poate manifesta diferit de la o persoană la alta.
Simptomele tipice includ arsuri, dureri, senzaţie de foame calmată de alimente (în caz de ulcer duodenal)
Mergi la medicul de familie pentru trimitere la gastroenterologie. Acolo vei face endoscopie şi, în caz de ulcer, se vor recolta biopsii pentru identificarea bacteriei Helicobacter Pylori şi excluderea altor boli în caz de ulcer gastric.
Durata şi schema de tratament variază în funcţie de localizarea ulcerului (gastric sau duodenal) şi prezenţa sau absenţa bacteriei.
Tratamentul ulcerului e medicamentos, nici vorbă de tratament chirurgical.

Edited by Abbiex, 17 April 2015 - 11:44.


#251
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
http://www.mediculme...chirurgical.php

Uneori se ma si opereaza , chiar daca nu e de acord toata lumea pe aici .daca nu meream cu borcanul  cu iaurtel la cineva care fusese OPERAT , in ciuda lu abiex mai ziceam . si plicul discret inbuzunarit unui CHIRURG  !

Edited by gingisKHAN2015, 17 April 2015 - 12:43.


#252
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

 gingisKHAN2015, on 17 aprilie 2015 - 12:42, said:

http://www.mediculme...chirurgical.php

Uneori se ma si opereaza , chiar daca nu e de acord toata lumea pe aici .daca nu meream cu borcanul  cu iaurtel la cineva care fusese OPERAT , in ciuda lu abiex mai ziceam . si plicul discret inbuzunarit unui CHIRURG  !

Nu mai citiţi articole expirate de pe tot felul de site-uri.
S-a renunţat de foarte mulţi ani la tratamentul chirurgical. Când se recurge la tratament chirurgical, nu mai e vorba de ulcer, ci de cancer gastric, dar sunt cazuri în care nu se dezvăluie adevăratul diagnostic (ori pacientului, ori familiei)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate