Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Instalații SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#6229
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
La banii ăștia ar trebui să primești și rest.

Trebuie sa ma uit cat am dat pe viessman-ul meu.

#6230
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Sunt pe punctul sa dau totusi o sansa sistemului drain-back de la Vaillant. Restrictia e la boiler, unde la varianta de 250 de litri serpentina pentru cazan are doar 0.8 mp. Eu cred ca iarna voi cam sta pana se incalzeste apa in conditiile astea (solarul are 1.3 mp). Cei cu experienta ce zic? E vorba de doua panouri aurotherm 135 vfk de la Vaillant. Inclin sa le pun pe acoperis totusi in ideea ca vara o sa pot sa fac dus in curte fara nici un stres (nu ca ar costa acm mare lucru vara). Si din cate vad drain-back nu e sensibil la pene de curent. Tuburi vidate nu pun.

#6231
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu zic sa lasi drain-back-ul pentru aia ce au chef sa faca experiente pe bani lor. Mergi pe clasic ca-i mai bine.

Exemplu: Este vara, este mult soare, panoul este fara gram de apa, tu vi acasa si consumi ACM si brusc pleaca pompa de solar si trimite apa rece in panourile ultrafierbinti. Ce se intimpla ? Pai eu cred ca apa tece pe abur instant.
Panourile de regula se incarca cu antigel noaptea (seara) sau cit timp ai panourile acoperite cu un carton, sau altceva. Oare de ce ? Pai ca sa nu treaca antigelul pe abur cind intra in contact cu panoul ultrafierbinte. Dar daca ai drain-back ce te faci ? Pai incarci panoul cu apa ziua in amiaza mare ?

#6232
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Florin, eu nu acopar panourile cu nimic. Vor fi la cucurigu pe casa si eu fac alpinism la sala daca-mi duc copiii sa-si consume energia, nu pe acoperis ...

Din cate am priceput eu si la presurizat pot sa apara probleme destule daca intra in stagnare sau daca ai o pana de curent (sanse mari la noi). Acolo n-ai abur sub presiune la greu in conditiile in care nu ai o piscina in care sa descarci apa?

Banuiesc ca de-aia se folosesc kituri de teava predimensionate, cu conectori zdraveni, cu automatizari si draci si laci, ca sa mearga singure, nu?

De fapt stai, sa vorbesc cu doamna. Poate are ea chef de-un catarat, de-o golire de antigel din solar, de tot felul de mici mestereli la instalatii ;).

Hai, ca nu-mi mai trebuie cafea ;). Auzi tu la el, sa acopar panourile cu carton.

Sa le acopere Alifantis, toamna, "cu umbra unui copac sau mai bine, sau mai bine ..." :)

Edited by xml, 10 December 2016 - 08:17.


#6233
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Vezi de aia ne considera altii ca suntem o natie de cacaoo.

Daca citeai bine si nu te enervai sa nu mai bei cafeaua.
vedeai ca omul a zis ca  atunci cand incarci panourile cu antigel este bine sa fie acoperite.
Si doar no sa incarci panourile in fiecare zii

Si pentru colegul contra darin.
Sunt panouri special concepute ca reziste la asa ceva
Normal ca nu poti folosi chinezisme sau cele clasice cu lipirui.

Edited by st3fan19, 10 December 2016 - 08:54.


#6234
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Stefan, eu glumeam si Florin a inteles asta. Pe de alta parte, la drainback panourile se golesc si se reumplu si de mai multe ori pe zi daca tu consumi apa si ai soare mult.

Partea cu natia n-am înțeles-o prea bine. Suntem de cacao daca vrem ceva care sa nu implice interventia umana prea des? Fiabil, fail safe, etc.?

#6235
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Asa cum spune si titlul,as incerca sa folosesc teava PE (pehd) de 50mm pt tur si retur pt un captator solar,asezat la o distanta de ~20m de vasul de acumulare(boiler).

Intrebarea pe care o pun aici este:aceasta teava poate rezista la temperaturile realizate de un panou solar (cu apa sau/si antigel) si o presiune maxima de 1,8 bar?
Ideea este sa nu mai folosesc pompa de recirculare,montand panoul sub nivelul boilerului.
Casa este situata pe panta ,si la ~20 m(sau mai putin) nivelul de montaj al panoului ar fi cu ~1m sub nivelul bazei boilerului.Teava ar putea fi montata cu o inclinare continua spre boiler.
Motivul...costul este de 1/4 din pretul ppr.

#6236
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Eu am pe casa, vara, o serpentina-colac din teava de plastic, neagra tip Valrom, diametru 25, lunga de vreo 30 m , prin care trece apa de la hidrofor (intre 1,5 si 2,5 atm).
Apa din teava se incalzeste la peste 35 grade, deseori nu pot sa ma spal cu acea apa deoarece ma pot opari.
Intr-o zi de vara am masurat temperatura apei si ajunsese la 48 grade Celsius.
Folosesc teava de 4 ani, la anul va fi al 5-lea an de folosire. Nu am observat deformarea ei sau alte probleme.
Apa incalzita de teava o folosesc direct la masina de spalat rufe, la chiuveta si cada din baie.
Iarna golesc teava si o depozitez inpodul unei magazii.

Deci, rezista.

Acum depinde si de tipul tevii, adica:
- presiunea maxima la care rezista teava. Sunt tevi care rezista pana la 6 atm si altele care rezista pana la 10 atm.
- temperatura maxima la care rezista teava. Parca pe teava scrie ca rezista pana la 90 grade Celsius. Am avut si teava pe care scria ca rezista pana la 60 grade Celsius.

Edited by grifonul_alb, 15 December 2016 - 15:14.


#6237
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Daca e ceva ca in poza, e ok.
Daca e pentru alimentare panou  solar plan sau cu tuburi, renunta, in colector se pot atinge temperaturi de 200*C.

Attached Files



#6238
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu as folosi teava,doar intre panoul solar si boiler(serpentina din boiler);pentru ca odata realizata instalatia ,va ramane instalata si plina cu apa/antigel.Bineinteles ca traseul va fi f bine izolat.

#6239
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Nici macar ppr nu rezista la ce vrei tu. Cel putin teoretic.


#6240
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

 gcom61, on 15 decembrie 2016 - 19:06, said:

Eu as folosi teava,doar intre panoul solar si boiler(serpentina din boiler);pentru ca odata realizata instalatia ,va ramane instalata si plina cu apa/antigel.Bineinteles ca traseul va fi f bine izolat.
Eu recomand teava de Cu cu imbinari mecanice sa lipire cu Ag.

#6241
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pt ca subiectul a fost mutat aici si acum l-am gasit,am postat in alta parte...
Cam despre asta este vorba
http://forum.softped...8#entry20353133

#6242
mlcis

mlcis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.02.2016
Buna ziua. Sarbatori fericite tuturor. Am o problema urgenta la controllerul panourilor solare. Este cineva on-line care ma poate ajuta?

Sarbatori fericite si un craciun linistit.
Am o probleme cu un controller STECA TR A502 TT.  Credeti ca ma puteti ajuta cu un sfat?

#6243
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Ai o problema,probabil,daca nu o si detaliezi, cine vrei sa ghiceasca ce vrei tu?!Posted Image

#6244
mlcis

mlcis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.02.2016
imi apare mesajul de eroare, Ab:1,2
nu gasesc nimic legat de asta in cartea tehnica

#6245
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Ab parca era unul din parametrii pompei

#6246
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Suna aiurea sa folosesti un sistem drain back asa cum a fost proiectat de primavara pana toamna, inclusiv, iar iarna sa il treci pe pauza, folosind ambele serpentine, inseriate, pentru apa calda? Golesti serpentina inferioara de amestecul de apa + glicol, închizi circuitul de solar si lucrezi clasic, dar cu mult mai multa suprafata de schimb. Cum vine soarele, reumpli instalatia si treci din nou solarul jos.

Desi nu stiu daca nu-ti faci prea mult de lucru si daca o rezistenta electrica suplimentara nu ar rezolva oricum problema puterii necesare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate