Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#1531
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

View PostEXIT, on 01 aprilie 2016 - 20:18, said:

Trollule! Posted Image
Cartofii nu se pot manca decat in cantitati mari. Nobel!
Da bre,papa tu un cartofior mic la masa si imi spui cum a fost,eu inca ma uit dupa retete de a-i baga  in alimentatie dar in cantitati mici,probabil rasi cumva sau ca parte din garnitura.

#1532
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
E trist daca asta e concluzia ta dupa tot ce ai citit informatia despre slabire disponibila pe forum.

Si ca sa revin la subiect, un cartofior mic e ca unul mai mare dar mai mic. La pranz am mancat o portie de spanac, una de mamaliga, una de cartofi prajiti (o farfurie medie plina) si chiftele cu naut. Estimez vreo 2000 calorii. Dimineata am mai mancat 1000 calorii. Si nu sunt gras. Sic! Ce-i drept erau niste cartofiori mici aia care au fost prajiti. Mi-am dat seama dupa lungimea lor.

#1533
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

View PostEXIT, on 01 aprilie 2016 - 21:17, said:

E trist daca asta e concluzia ta dupa tot ce ai citit informatia despre slabire disponibila pe forum.

Si ca sa revin la subiect, un cartofior mic e ca unul mai mare dar mai mic. La pranz am mancat o portie de spanac, una de mamaliga, una de cartofi prajiti (o farfurie medie plina) si chiftele cu naut. Estimez vreo 2000 calorii. Dimineata am mai mancat 1000 calorii. Si nu sunt gras. Sic! Ce-i drept erau niste cartofiori mici aia care au fost prajiti. Mi-am dat seama dupa lungimea lor.
Phoai,3000 de calorii din 2 mese,vezi ca ai depasit cu mult dietele minune ale zonelor albastrePosted Image

#1534
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostEXIT, on 15 martie 2016 - 23:17, said:

Ray25tm, du-te la scoala.
Welche Schule?

#1535
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostLup_Victor, on 01 aprilie 2016 - 22:15, said:

Phoai,3000 de calorii din 2 mese,vezi ca ai depasit cu mult dietele minune ale zonelor albastrePosted Image

Stai asa, ca nu ne spuse ca a alergat 50 km si a consumat ceva din caloriile cu pricina :D

#1536
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Exact! Chiar daca intr-o zi te imbuibi, in zilele urmatoare poti sa mananci mai putin sau sa consumi mai multa energie.

#1537
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

View PostAprilia, on 02 aprilie 2016 - 12:29, said:


Stai asa, ca nu ne spuse ca a alergat 50 km si a consumat ceva din caloriile cu pricina Posted Image
Neah,tot nu iese socoteala,aia din blue zone stau sub 2000 cu tot efortul,deci EXITU nostru incalca juramantul facut unui stil de viata sanatos Posted Image

#1538
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
O persoana tine un regim de slabire timp de 4 luni si slabeste 10 kg de grasime.

Intrebare: Unde a disparut grasimea, ce s-a intamplat cu ea ?

#1539
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

View Postskeptikal, on 02 aprilie 2016 - 22:07, said:

O persoana tine un regim de slabire timp de 4 luni si slabeste 10 kg de grasime.

Intrebare: Unde a disparut grasimea, ce s-a intamplat cu ea ?
A fost folosita  ca si combustibil?Posted Image

#1540
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
Normal ca a fost folosita, intrebarea este ce s-a intamplat fizic cu cele 10 kg de grasime ? Unde au disparut ?

Edited by skeptikal, 02 April 2016 - 22:16.


#1541
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

View Postskeptikal, on 02 aprilie 2016 - 22:15, said:

Normal ca a fost folosita, intrebarea este ce s-a intamplat fizic cu cele 10 kg de grasime ? Unde au disparut ?
In mediul inconjurator,sub forma de codoi si caldura :D

#1542
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
Nu chiar !
Inca una, 3 persoane mananca in exces in raport cu nevoile lor energetice 1 kg de grasime, cealalta persoana 1 kg de proteine si ultima 1 kg de carbohidrati. Care este maximul de greutate pe care il poate acumula fiecare dintre aceste persoane, ignorand acumularea de apa ?

#1543
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

View Postskeptikal, on 02 aprilie 2016 - 22:25, said:

Nu chiar !
Inca una, 3 persoane mananca in exces in raport cu nevoile lor energetice 1 kg de grasime, cealalta persoana 1 kg de proteine si ultima 1 kg de carbohidrati. Care este maximul de greutate pe care il poate acumula fiecare dintre aceste persoane, ignorand acumularea de apa ?
Habar nu am,caile de metabolizare sunt diferite,sunt folosite de corp in mod diferit.

#1544
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
O sa dau maine raspunsurile.

#1545
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Stiam ca majoritatea transformarilor au loc in ciclul Krebs,acum vad ca etapa finala dupa ciclul Krebs se termina cu eliminarea de apa,unde si cum anume se elimina apa respectiva nu sunt sigur,cred ca tot prin respiratie.

Edited by Lup_Victor, 02 April 2016 - 22:36.


#1546
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
Indiferent de tipul macronutrientilor si de proportia lor, o persoana nu poate acumula mai multe kg, exceptand apa ca aport suplimentar, decat masa alimentelor consumate. Un kg din orice aliment nu poate duce la acumularea a mai mult de un kg de grasime, sau un kg de masa musculara, un kg de glicogen sau o combinatie a acestora. Daca mananci 200 g de ciocolata nu te poti ingrasa mai mult de 200 g, la fel daca consumi 200 g de pizza sau 200 g de carnati, 200 g de prajituri, 200 g de zahar sau 200 g de untura. De ce ? Legea conservarii masei.

Dar unde dispar kg de grasime pierdute ca urmare a dietei ? Urmariti prezentarea de mai jos si veti afla raspunsurile:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vuIlsN32WaE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1547
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postskeptikal, on 03 aprilie 2016 - 23:27, said:

Indiferent de tipul macronutrientilor si de proportia lor, o persoana nu poate acumula mai multe kg, exceptand apa ca aport suplimentar, decat masa alimentelor consumate. Un kg din orice aliment nu poate duce la acumularea a mai mult de un kg de grasime, sau un kg de masa musculara, un kg de glicogen sau o combinatie a acestora. Daca mananci 200 g de ciocolata nu te poti ingrasa mai mult de 200 g, la fel daca consumi 200 g de pizza sau 200 g de carnati, 200 g de prajituri, 200 g de zahar sau 200 g de untura. De ce ? Legea conservarii masei.

Dar unde dispar kg de grasime pierdute ca urmare a dietei ? Urmariti prezentarea de mai jos si veti afla raspunsurile:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vuIlsN32WaE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu chiar,daca manci proteine 25% din ele se pierd prin metabolizare  ,daca manci 1 gram de grasime = 9 calorii , plus ca dulciurile  fac sa manci foarte mult cea ce proteinele fac opusul ,sa nu promovam mancarea nesanatoasa si sa spunem ca  orice mancam e la fel ,conteaza cea ce mancam sa fie sanatos   ,multe legume ,fructe sunt esentiale unei vieti sanatoase , carne ,grasimi sanatoase

http://scientia.ro/b...-o-calorie.html

Edited by Ray25tm, 04 April 2016 - 01:43.


#1548
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

View PostRay25tm, on 04 aprilie 2016 - 01:43, said:

sa nu promovam mancarea nesanatoasa si sa spunem ca  orice mancam e la fel ,conteaza cea ce mancam sa fie sanatos   ,multe legume ,fructe sunt esentiale unei vieti sanatoase , carne ,grasimi sanatoase

El nu a promovat nimic, se referea la faptul că dacă mănânci 200g de ceva (orice), nu vei pune 300g, 500g, sau 1 kg pe tine, ci vei pune maxim 200g.

Este corect că pui maxim 200g, dar de multe ori e mai puțin. 200g pui doar dacă mănânci 200g grăsime pură, adică 1800 kcal. Dacă mănânci orice altceva care are sub 900 kcal/100g, vei pune mai puțin, dar vei pune în situația în care e exces, altfel se va consuma

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate