Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

1vot = 10 minute

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
170 replies to this topic

#1
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
1-Oare chiar nu merita sa pierzi 10 minute ca sa iti decizi viitorul ?
2-Oare merita sa injuri 4 ani ca nu iti convine ce se intampla deoarece nu ai mers la vot ?
Eu cred ca nu
Fii constient si mergi la vot, nu il lasa pe altul sa decida pentru tine
Pierzi 10min vs. 4ani , pune in balanta si vezi ce iese

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
Prezenta la vot va fi cea mai mica din istorie (zic eu).
PSD e favorizat din doua motive:

1. Cei din strainatate (cu domiciliul/resedinta) nu s-au inregistrat in Registrul Electoral.
2. Multi studenti/tineri/oameni ce muncesc nu se deplaseaza pana in domiciliul de resedinta pentru a isi exercita maretul vot, mai ales ca rezultatele acestui exercitiu in ultimii 25 de ani sunt cel putin discutabile.
In Bucuresti sunt probabil 4 milioane de oameni, din care 2 milioane nu au viza de flotant din cauza birocratiei si comoditatii.

In cercul meu de apropiati, stiu cel putin 10 persoane ce muncesc in Bucuresti, dar nu au viza de flotant.

PSD+ALDE peste 50% din voturi, dar cu 40% prezenta la vot, apoi vor urla ca ei reprezinta vointa poporului.

#3
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Ţi-am spus băi petre cum sunt ăştia care nu ies la vot, ca prinţesele virgine de 20 de ani care îşi imaginează că există un băiat frumos, deştept, cu bani şi cu caer să se înţeleagă cu ele în orice aspect, fără care ele să facă vreun compromis şi după rămân virgine şi singure cu vreo 3 pisici într-un apartament comunist.
Aşa şi ăştia care nu ies la vot, aşteaptă un partid şi cu tineri, şi cu bani că după bate la ochi că sunt săraci şi că fură, şi care să le îndeplinească orice dorinţă, să nu fie nici prea hipsteri că hipsterii sun d-alde Soroş, să nu fie nici prea lingăi, nici prea naţionalişti.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 petre69, on 09 decembrie 2016 - 16:00, said:

1-Oare chiar nu merita sa pierzi 10 minute ca sa iti decizi viitorul ?
2-Oare merita sa injuri 4 ani ca nu iti convine ce se intampla deoarece nu ai mers la vot ?
Nici eu nu înțeleg pasivitatea. Mi-a plăcut tare mult ce a zis Mihai Radu de la Cațavencii:

Quote

Băi, cum sunt votanții de dreapta, de câte lucruri au nevoie să se întâmple ca să iasă al vot: să fie emoție, să fie afară 22 de grade, Marte să fie în Casa Soarelui, iar intensitatea vântului să nu depășească 3,6 km/h.
Nici urșii Panda care se fwt în captivitate nu fac atâtea figuri.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,636
  • Înscris: 30.10.2003
Nu trebuie sa te inscrii in Registru ca sa votezi afara.
Azi am fost sa-mi iau dovada de sedere. A durat maxim 10 minute de cand am intrat la primarie si pana cand am iesit cu foaia.


In Spania e indeajuns cardul de sanatate.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,075
  • Înscris: 24.02.2006

 althea, on 09 decembrie 2016 - 16:16, said:

Nici eu nu înțeleg pasivitatea. Mi-a plăcut tare mult ce a zis Mihai Radu de la Cațavencii:

Quote

Băi, cum sunt votanții de dreapta, de câte lucruri au nevoie să se întâmple ca să iasă al vot: să fie emoție, să fie afară 22 de grade, Marte să fie în Casa Soarelui, iar intensitatea vântului să nu depășească 3,6 km/h.
Nici urșii Panda care se fwt în captivitate nu fac atâtea figuri.
a uitat partea cu "sa participe la alegeri un partid de dreapta" Posted Image

Edited by _Smiley_, 09 December 2016 - 16:21.


#7
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

Quote

2-Oare merita sa injuri 4 ani ca nu iti convine ce se intampla deoarece nu ai mers la vot ?

Eu am fost (aproape) de fiecare data la vot dar asta nu m-a scutit de a injura timp de 4 ani ; dar macar l-am injurat pe ala pe care l-am votat si pe care l-am considerat ca mi-e dator cu ceva . Nu stiu exact cu ce .

Poate cu alea 10 minute .

Edited by Niuu, 09 December 2016 - 16:25.


#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Adm, on 09 decembrie 2016 - 16:13, said:

Prezenta la vot va fi cea mai mica din istorie (zic eu).
PSD e favorizat din doua motive:
corect
disperare mare la brusăl...că nu le iese fenta...pierd un stat sclavagizat la maxim....
iubesc luptătorii ''anticorupţie''
cretinii tocmai au înfiinţat poliţia anticorupţie telefonică...aşa a început şi hitler.
după mine, corupţia e doar aia politică!
în rest, votaţi sau nu. Sper să cîştige stînga... ioropia ne duce în cap cu dreapta
deneau' e puterea! hăăăhăhăhă

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,636
  • Înscris: 30.10.2003
În concluzie, PSD (exemplul folosit pentru că a și dominat politica românească după decembrie 89) se bazează pe un bazin electoral care variază între 2 și 3 milioane de alegători, în cifre absolute. Pe fondul absenteismului, acești 12-15% se transformă în 35-45%. Iar cei care le dau puterea fără să realizeze, conform sistemului democratic, sunt tocmai cei care spun: „Nu votez pentru că n-am cu cine”! „Nu mă interesează și oricum jocurile le fac Ei”! “Mă duc să-mi anulez votul”!

#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

 petre69, on 09 decembrie 2016 - 16:00, said:

1-Oare chiar nu merita sa pierzi 10 minute ca sa iti decizi viitorul ?
Cam mult spus viitorul, care este diferenta dintre PSD si PNL? Ca romanii sigur pe astia doi ii vor vota.
In afara de nume sunt aceeasi borfasi care vor si ei o parte din putere, sa nu crezi ca este cineva corectitudinea intruchipata...

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
@sarac.lipit - vei avea sansa sa fii serpas pe tarlaua unui baron PSD, dar e mai dulce biciul stramosesc, decat cel bruxelez.

#12
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Adm, on 09 decembrie 2016 - 16:13, said:

Multi studenti/tineri/oameni ce muncesc nu se deplaseaza pana in domiciliul de resedinta pentru a isi exercita maretul vot
Aha, deci nu prea e 10 minute votul, că e cât durează o călătorie până-n judeţul de baştină + toate inconvenientele asociate, altele decât timpul pierdut, şi asta pentru a alege între partide doar microscopic diferite între ele.

Quote

In Bucuresti sunt probabil 4 milioane de oameni, din care 2 milioane nu au viza de flotant din cauza birocratiei si comoditatii.
Dar mai ales din cauza culturii evazioniste care a dus la o piaţă imobiliară unde preţurile sunt necorelate cu respectarea legilor şi plata impozitelor pe chirii (şi nimeni nu vrea să fie fraierul care iese în pierdere plătind impozit când restul lumii nu plăteşte), şi apoi din cauza sistemului securist de "urmărire a tuturor nevinovaţilor" obligându-i să-şi re-re-re-refacă viza mă-sii în fiecare an.

Quote

PSD+ALDE peste 50% din voturi, dar cu 40% prezenta la vot, apoi vor urla ca ei reprezinta vointa poporului.
Şi chiar o reprezintă, cel puţin pe a poporului căruia îi pasă dacă sunt ei sau alţii, destul cât să şi meargă la vot. Nu poţi şi să te plângi că iese PSD, şi să nu mergi la vot pentru că diferenţa e neimportantă. Ceva e fracturat grav în logica asta. Dacă e foarte grav că iese PSD înseamnă că chiar contează diferenţa pe care ai fi putut-o face prin vot.

Edited by donjoe, 09 December 2016 - 16:33.


#13
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Bursul, on 09 decembrie 2016 - 16:19, said:

Nu trebuie sa te inscrii in Registru ca sa votezi afara.
Azi am fost sa-mi iau dovada de sedere. A durat maxim 10 minute de cand am intrat la primarie si pana cand am iesit cu foaia.


In Spania e indeajuns cardul de sanatate.
chestia e să le ai
din 3 milioane doar 9000 le au... bă ce putere are diaspora asta... şi ce tare ne fraieresc ăştia cu ea...
cum se face că votează 300.000... ????
şi tăntălăul belit de ''aleşi''pune botu'....

#14
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

 Bursul, on 09 decembrie 2016 - 16:28, said:

“Mă duc să-mi anulez votul”!
Asta e o idee buna :D

#15
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

 Bursul, on 09 decembrie 2016 - 16:19, said:

Nu trebuie sa te inscrii in Registru ca sa votezi afara.
Azi am fost sa-mi iau dovada de sedere. A durat maxim 10 minute de cand am intrat la primarie si pana cand am iesit cu foaia.


In Spania e indeajuns cardul de sanatate.
detaliaza in ce tara esti, ce acte ti-au trebuit si unde te duci sa votezi. ca altfel nu se intelege nimic.

#16
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Adm, on 09 decembrie 2016 - 16:29, said:

@sarac.lipit - vei avea sansa sa fii serpas pe tarlaua unui baron PSD, dar e mai dulce biciul stramosesc, decat cel bruxelez.
sunt convins, am prezis ce scrii mai sus...cînd am aderat la ue...dar probabil s-a uitat...
ceele mai tîmpite şi antipopulare reguli le'au făcut în 27 de ani democraţii de dreapta.
acum, dacă eşti plecat chiar nu te interesează ''viitorul ţării'' ...dar pe prăpăditul cu 900 lei, fii convins că-l interesează cine nu doreşte creşteri salariale...

#17
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 07.08.2008

 petre69, on 09 decembrie 2016 - 16:00, said:

ca sa iti decizi viitorul ?
Ala nu il decizi in 10 minute, ci ti-l faci in mai mult timp si cu munca, nu cu un vot...
Mai lasati aburelile astea cu viitorul. Toti au fost la guvernare, iar care va fi de acum cu siguranta nu va face diferenta.. Ne auzim peste 4 ani ca sa imi dai dreptate.
Dar da, de votat trebuie votat, macar asa sa incercam ceva...

#18
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
Eu pierd 15. Trebuie să iau autobuzul până unde trebuie + că mai e și control.

Și nici nu am unde să las bicicleta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate