Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Automatică VS Electronică și Telecomunicații VS Construcții VS Mecanică

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
iuliana13213333

iuliana13213333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.07.2016
Bună seara!
Sunt în clasa a 11-a, profil mate-info. La anul dau BAC-ul și mă gândesc ca la a 3-a probă să aleg fizica.
Informatica nu mă atrage așa tare..deci m-am gândit să merg pe Automatică,Construcții,Mecanică sau Electronică și Telecomunicații.
Toate acestea de la Universitatea Tehnică Gh. Asachi Iași.
De la AC nu știu ce presupune specializarea Ingineria sistemelor :).
Nu m-aș vedea lucrând pe partea de software, ci mai degrabă în ceva mult mai practic.
Facultatea de Construcții din Iași mi se pare destul de slabă, în fiecare an rămân locuri neocupate, admiterea e pe bază de dosar..și plus că în ultima vreme nu cred că sunt așa căutați inginerii constructori.
Aș vrea să-mi spuneți cam cu ce se mănâncă aceste facultăți și care ar fi mai de viitor.
Îmi place matematica, fizica ..și informatica foarte puțin( am bazele C++ fiindcă am fost inițial la intensiv info, însă unde sunt aici nu prea fac info).
Aș vrea să lucrez în timpul facultății, dacă este posibil..tot în domeniu. ( de exemplu cei de la Continental au working student)
Aștept orice detalii îmi puteți oferi despre aceste facultăți!
Vă mulțumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce iti place cel mai mult dintre tastatura, surubelnita si ciocan ?

Vrei o munca de birou, ori de teren ?

De viitor sunt toate meseriile mentionate de tine, atata timp cat esti foarte buna in .....meserie.

#3
iuliana13213333

iuliana13213333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.07.2016
Sincer, chiar dacă sunt fată, dintre cele 3 menționate prefer șurubelnița. A doua ar fi ciocanul, iar a 3-a tastatura.
Și desigur, prefer munca de teren în defavoarea celei de birou.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu conteaza ca esti fata.
Ingineria sistemelor ori Electronica si Telecomunicatii poate chiar e pentru tine.

Edited by pasilla, 12 November 2016 - 23:09.


#5
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Eu sunt la Construcții. În Iași. Locuri libere rămân peste tot, mai puțin unde e vorba de informatica pentru ca aia e căutată. La Politehnica, în general, rămân locuri vacante. E exact ca la liceu. Din ce în ce mai puține clase de mate-info, asa și la facultate. Fug toți de mate și fizica. Ai sa vezi cat de slaba e atunci când o sa o incepi și o sa înjuri fiecare materie. Asta dacă nu îți place. Anual, intra cam 280 de oameni. După primul an, rămân sub 150.
Apropo, eu sunt la secția cu predare în limba engleză.
Dacă vrei detalii, întreabă. Dar ca sa zici ca aia e slabă, ailaltă nu, întâi te rog sa te informezi.
Politehnica, in general, e de cacao. Nu e FEEA sau aia de Filosofie și Științe Politice.

Edited by candreifx, 12 November 2016 - 23:11.


#6
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
In automatica sunt multe posturi disponibile dar crede-ma ca nu vrei surubelnita. Mergi pe telecomunicatii.

#7
Andyyx0

Andyyx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 25.07.2011
Buna. Eu sunt la Universitatea Tehnica "Gheorghe Asachi" Iasi in anul I si am avut aceeasi problema ca si tine.
Pana la urma m-am dus la Mecanica si chiar nu regret nimic. Sunt doar 7 materii si orele-s lejere.
Cat despre cursuri, fac programarea calculatoarelor si limbaje de programare( un fel de C++), analiza, primul semestru - algebra, semestrul doi, chimie (fizica semestrul 2), desen tehnic si infografica, geometrie descriptica, studiul materialelor, civilizatie europeana si sport.
In vacanta de vara sau chiar in timpul facultatii poti face practica la Continental si DELPHI.

#8
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Asa e peste tot la început. O sa vezi mai departe ce și cum.   :lol:

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 iuliana13213333, on 12 noiembrie 2016 - 22:37, said:

m-am gândit să merg pe Automatică,Construcții,Mecanică sau Electronică și Telecomunicații.
Tu astepti ca pofta sa vina mancand. Riscul e sa nu vina.

#10
iuliana13213333

iuliana13213333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.07.2016

 pasilla, on 12 noiembrie 2016 - 23:05, said:

Nu conteaza ca esti fata.
Ingineria sistemelor ori Electronica si Telecomunicatii poate chiar e pentru tine.
Ce presupune mai exact specializarea Ingineria Sistemelor din cadrul AC?

 candreifx, on 12 noiembrie 2016 - 23:11, said:

Dacă vrei detalii, întreabă. Dar ca sa zici ca aia e slabă, ailaltă nu, întâi te rog sa te informezi.
Am ajuns la această concluzie după ce m-am informati în prealabil de la alți studenți de la construcții și mulți dintre ei mi-au zis că nu au șanse să-și găsească de muncă după ce termină și că e destul de slabă și fără viitor. Desigur, e posibil ca părerea pe care mi-am format-o să fie greșită. Îmi pare rău.
Aș fi recunoscătoare dacă mi-ai putea oferi cât mai multe detalii despre acestă facultate, avantajele și dezavantajele secției cu predare în limba engleză, la ce companii se poate face practică în timpul verii sau să lucrezi part-time sau orice detalii  pe care crezi că ar trebui să le cunoască o viitoare posibilă studentă.
Îți mulțumesc anticipat!

 AMAN_SER, on 12 noiembrie 2016 - 23:49, said:

In automatica sunt multe posturi disponibile dar crede-ma ca nu vrei surubelnita. Mergi pe telecomunicatii.
Care ar fi avantajele la telecomunicații în defavoarea automaticii?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 iuliana13213333, on 13 noiembrie 2016 - 13:42, said:

Ce presupune mai exact specializarea Ingineria Sistemelor din cadrul AC?
Automatizari industriale: http://www.ace.tuias...ex.php?page=475

#12
iuliana13213333

iuliana13213333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.07.2016

 Andyyx0, on 13 noiembrie 2016 - 00:00, said:

Buna. Eu sunt la Universitatea Tehnica "Gheorghe Asachi" Iasi in anul I si am avut aceeasi problema ca si tine.
Pana la urma m-am dus la Mecanica si chiar nu regret nimic. Sunt doar 7 materii si orele-s lejere.
Cat despre cursuri, fac programarea calculatoarelor si limbaje de programare( un fel de C++), analiza, primul semestru - algebra, semestrul doi, chimie (fizica semestrul 2), desen tehnic si infografica, geometrie descriptica, studiul materialelor, civilizatie europeana si sport.
In vacanta de vara sau chiar in timpul facultatii poti face practica la Continental si DELPHI.
Dacă ai putea să-mi oferi și alte detalii despre această facultate, aș fi recunoscătoare.
Dacă ai avut aceeași prolemă cred că te-ai interesat foarte bine înainte.
Mulțumesc anticipat și succes la facultate !
Ideea e că după terminarea facultății aș vrea să încep să lucrez în România și să rămân tot aici pe viitor, nu-mi doresc să plec în străinătate. De asta mă interesează cât de apreciate sunt aceste meserii la noi în țară și mai ales unde aș putea lucra/face practică în Iași.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 iuliana13213333, on 13 noiembrie 2016 - 13:42, said:

construcții [...] fără viitor
Crezi ca lumea nu mai construieste? Da, nu toti absolventii se ridica la statutul de inginer (desi asa le scrie pe diploma).

 iuliana13213333, on 13 noiembrie 2016 - 13:42, said:

e destul de slabă
Facultatea nu-i dadaceala din liceu. E un alt sistem. Tu inveti si nu te trage de mana nimeni. Ti se indica o cale pe care vrei sau nu sa o urmezi, ai bibliografie, net, biblioteca etc. si spor la studiu. Vii si intrebi ce nu-i clar, nu invers. Peste tot in lumea asta. Asa ca slabul asta mai degraba e la studentul care nu intelege sistemul si asteapta sa-i fie turnata cunoasterea pe tabla, el doar holbadu-se la ea!

 iuliana13213333, on 12 noiembrie 2016 - 22:37, said:

Aș vrea să lucrez în timpul facultății, dacă este posibil..tot în domeniu.
E o greseala. De munca-ti va iesi pe nas toata viata, acum e timpul pentru studiu. Vei mai da orice sa ai acelasi timp, banii parintilor etc. sa poti studia! Da' vremurile trec.

 iuliana13213333, on 13 noiembrie 2016 - 13:42, said:

Care ar fi avantajele la telecomunicații în defavoarea automaticii?
Cad iti plac merele si nu perele, spui ca-i asa si pe dincolo. Totul e sa-ti placa un lucru, nu ca aia-i alba ori neagra. Albe pot fi oricare daca ai drag de ele cum si inversa e la fel de adevarata.

 iuliana13213333, on 13 noiembrie 2016 - 13:46, said:

aș vrea să încep să lucrez în România și să rămân tot aici pe viitor, nu-mi doresc să plec în străinătate
Ba te duci unde se cauta. Asta daca vrei sa lucrezi in domeniul cu pricina.

Edited by neagu_laurentiu, 13 November 2016 - 14:04.


#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

 Andyyx0, on 13 noiembrie 2016 - 00:00, said:

Cat despre cursuri, fac programarea calculatoarelor si limbaje de programare( un fel de C++), analiza, primul semestru - algebra, semestrul doi, chimie (fizica semestrul 2), desen tehnic si infografica, geometrie descriptica, studiul materialelor, civilizatie europeana si sport.

Mai toate facultatiile tehnice au materii mai generice in primul an.

Te atrag la fel de tare si multitudinea de materii de specialitate din anii urmatori?

#15
iuliana13213333

iuliana13213333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.07.2016

 neagu_laurentiu, on 13 noiembrie 2016 - 13:52, said:



E o greseala. De munca-ti va iesi pe nas toata viata, acum e timpul pentru studiu. Vei mai da orice sa ai acelasi timp, banii parintilor etc. sa poti studia! Da' vremurile trec.

Ba te duci unde se cauta. Asta daca vrei sa lucrezi in domeniul cu pricina.
De ce spuneți că este o greșeală să lucrezi în timpul facultății la o companie în domeniul în care studiezi? Din ce informații am eu, în facultățile din România practica este foarte slabă, iar dacă vrei să te angajezi contează și ce lucruri practice știi să faci, pe lângă teoria învățată în facultate. Deci eu cred că ar fi un avantaj să înveți și cu ce se mănâncă un domeniu în practică pe lângă teorie. Acum poate greșesc, îmi pare rău.
Desigur că voi merge unde se caută, însă ar fi fost de preferat să pot lucra în orașul de unde provin.
Eu acum încerc să aflu pe scurt cu ce se mănâncă fiecare dintre aceste domenii, ce oportunități sunt, ca să pot elimina ce nu mă atrage și să mă hotărăsc după.Normal că voi alege ce îmi place și ce mă atrage, însă înainte de a ști asta trebuie să cunosc, măcar pe scurt, ce presupune fiecare domeniu.
Vă mulțumesc pentru răspunsuri!

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Firma te pune la munca in schimbul a ceva bani, chestiuni punctuale (si de rutina - doar nu esti ca student mare cunoscator). Si nu o sa mai ai timp sa studiezi lucrurile in profunzimea si diversitatea lor. Acum invata ce-i de invatat, sa poti rezolva macar la nivel teoretic orice problema iar punerea in practica va fi doar un fleac (lectura de manual tehnic specific uneltei). Invers e muuult mai greu (ai instrumentul da' nu stii teoria, cum se desfasoara fenomenele, cum le calculezi, anticipezi etc.).

Edited by neagu_laurentiu, 13 November 2016 - 14:46.


#17
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 iuliana13213333, on 13 noiembrie 2016 - 13:42, said:

Care ar fi avantajele la telecomunicații în defavoarea automaticii?
Nu cred ca as putea sa ti le enumar pe toate dar una care mi se pare cruciala este mediul, daca nu esti pasionata de mecanica (inclusa in automatizari) iti va fi greu sa te adaptezi in anumite locuri de munca. Asa in telecomunicatii ai o gama variata de joburi ce nu include optiunea asta.  Eu cel putin nu ma pot adapta la aceasta ramura a tehnicii.

Laurentiu are dreptate ce se face in practica este fix caca maca si stiu asta vazand studenti venind la noi si facand nimic si nici eu nu le-as da sa faca ceva mai ales cand au sanse sa imi dea de lucru vreo 2 zile.

Edited by AMAN_SER, 13 November 2016 - 19:07.


#18
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Laurențiu a zis foarte bine. La facultate, nu e ca în liceu.
Ai fi surprinsa sa vezi cati sunt ajunși în anul 4 și au restante din primul an. Evident, dacă ii întrebi pe aia, e nașpa facultatea. Sau grea. Sau slabă.
Iașiul e peste UTCB. Cunosc personal oameni care au plecat de acolo pentru ca la noi e alta mâncare de peste.
În timpul facultății, dacă vrei sa înveți, nu ai cum lucra. Nu o sa îți permită nici timpul la Politehnica în caz ca vrei sa te ții de învățat.
Practica se face pe diverse șantiere. Aici trebuie sa fii tu interesat, sa întrebi. Nu sta nimeni sa îți explice orice lucru dacă nu întrebi.
Ai sa vezi cu timpul.
Facultatea o alegi în funcție de ce îți place, nu de ce se caută. Strict referit la cele enumerate. Ca dacă ți-e silă de ceva, nu o sa dai niciodată randament în acel domeniu.
Legat de engleza, toate cursurile și laboratoarele se fac în limba engleza. Avantajul e ca poți pleca mai ușor după. E mai ok sa te bâlbâi în timpul facultății decât la un interviu, zic eu. Ca doar de asta ești acolo, sa înveți.

 neagu_laurentiu, on 13 noiembrie 2016 - 13:52, said:

Crezi ca lumea nu mai construieste? Da, nu toti absolventii se ridica la statutul de inginer (desi asa le scrie pe diploma).

Facultatea nu-i dadaceala din liceu. E un alt sistem. Tu inveti si nu te trage de mana nimeni. Ti se indica o cale pe care vrei sau nu sa o urmezi, ai bibliografie, net, biblioteca etc. si spor la studiu. Vii si intrebi ce nu-i clar, nu invers. Peste tot in lumea asta. Asa ca slabul asta mai degraba e la studentul care nu intelege sistemul si asteapta sa-i fie turnata cunoasterea pe tabla, el doar holbadu-se la ea!

E o greseala. De munca-ti va iesi pe nas toata viata, acum e timpul pentru studiu. Vei mai da orice sa ai acelasi timp, banii parintilor etc. sa poti studia! Da' vremurile trec.

Cad iti plac merele si nu perele, spui ca-i asa si pe dincolo. Totul e sa-ti placa un lucru, nu ca aia-i alba ori neagra. Albe pot fi oricare daca ai drag de ele cum si inversa e la fel de adevarata.

Ba te duci unde se cauta. Asta daca vrei sa lucrezi in domeniul cu pricina.
True that!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate