Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Inchirieri locuinte zone calde

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
122 replies to this topic

#1
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Nu stiu daca am nimerit titlul topicului dar daca imi dati idei poate fi schimbat
Deci, treaba sta in felul urmator si cam asta e planul meu
1-Urasc iarna si urasc temperaturile sub 15 grade celsius
2- peste 3-5 ani cand fii-mea cred ca va fi destul de matura si ii pot da cu flit, eu pe timp de iarna, noiembrie - martie , vreau sa o tai din tara si sa merg in zone calde . Datele se pot schimba in functie de starea vremii
3- ce imi convine si ce nu
In europa imi convine ca e usor de ajuns , nu am nevoie sa inchiriez masina , eventualele vizite la doctor sunt ok . Ca si zone din europa vizez sudul spaniei, italiei, cipru, creta ,. Nu am nevoie de viza nu ma doare capul
Asia , imi place asa thailanda, singapore, hong kong , si banuiesc ca mi-ar place si malaezia, indonezia si cam toate astea cu temperaturi calde . Dar aici ma enerveaza regimul vizelor si restrictiile de perioada
America de nord nu ma intereseaza absolut deloc
America de sud cred ca as fi interesat de cam toata , inca nu stiu ca inca nu am fost si nici aici nu stiu cum e treaba cu sederea pt o perioada de cateva luni
Carraibele , sunt ok si alea dar cred ca ma voi plictisi
America centrala iar imi face cu ochiul dar nici acolo nu am fost
Australia si noua zelanda nu ma intereseaza
Orientul mijlociu mi-ar place dar nu stiu cum pot sa stau acolo ca iar problema cu vize si tot felul de restrictii din cauza razboaielor

Ca si concluzie generala ar fi ca cel mai ok ar ramane asa , europa, zona oceanului indian, america de sud si centrala

Ca si lovele treaba sta cam asa
Buget pt locuit ar fi undeva intre 300-500 euro pe luna
Pt haleala inca 500
Dar daca e sa pun toate cap la cap probabil ca in mare voi avea un buget de 2000 euro per luna pt toate alea alea

Asa ca astept orice sugestii in tot ce tine de inchirieri pe termen lung in zonele mentionate de mine ca restul sunt doar balarii pt care nu imi fac probleme



#2
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,976
  • Înscris: 04.03.2014
Unde stai?   o zona in Sudul Italiei ar fi interesanta,  ideal sa ai zbor direct sau oricum eftin.  Poti sa-ti duci si o masina eftina inamtriculata in Romania fara probleme.  Daca nu cauti topul e eftin.

Sicilia e super ok.

Edited by ionutzitaly, 25 October 2016 - 16:55.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Problemele sunt doua:
- distanta
- transport

Un mic studiu al globului, iti arata ca prin zona calda exista in special zone subdezvoltate.

Ca sa ajungi acolo, doar la oferta ai sanse sa te incadrezi in bugetul sugerat.

Ca localnic viata e foarte ieftina, ca turist e tristete mare la buzunar.

#4
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 petre69, on 25 octombrie 2016 - 16:49, said:

Nu stiu daca am nimerit titlul topicului dar daca imi dati idei poate fi schimbat
Deci, treaba sta in felul urmator si cam asta e planul meu
1-Urasc iarna si urasc temperaturile sub 15 grade celsius
2- peste 3-5 ani cand fii-mea cred ca va fi destul de matura si ii pot da cu flit, eu pe timp de iarna, noiembrie - martie , vreau sa o tai din tara si sa merg in zone calde . Datele se pot schimba in functie de starea vremii
3- ce imi convine si ce nu
In europa imi convine ca e usor de ajuns , nu am nevoie sa inchiriez masina , eventualele vizite la doctor sunt ok . Ca si zone din europa vizez sudul spaniei, italiei, cipru, creta ,. Nu am nevoie de viza nu ma doare capul
Asia , imi place asa thailanda, singapore, hong kong , si banuiesc ca mi-ar place si malaezia, indonezia si cam toate astea cu temperaturi calde . Dar aici ma enerveaza regimul vizelor si restrictiile de perioada
America de nord nu ma intereseaza absolut deloc
America de sud cred ca as fi interesat de cam toata , inca nu stiu ca inca nu am fost si nici aici nu stiu cum e treaba cu sederea pt o perioada de cateva luni
Carraibele , sunt ok si alea dar cred ca ma voi plictisi
America centrala iar imi face cu ochiul dar nici acolo nu am fost
Australia si noua zelanda nu ma intereseaza
Orientul mijlociu mi-ar place dar nu stiu cum pot sa stau acolo ca iar problema cu vize si tot felul de restrictii din cauza razboaielor

Ca si concluzie generala ar fi ca cel mai ok ar ramane asa , europa, zona oceanului indian, america de sud si centrala

Ca si lovele treaba sta cam asa
Buget pt locuit ar fi undeva intre 300-500 euro pe luna
Pt haleala inca 500
Dar daca e sa pun toate cap la cap probabil ca in mare voi avea un buget de 2000 euro per luna pt toate alea alea

Asa ca astept orice sugestii in tot ce tine de inchirieri pe termen lung in zonele mentionate de mine ca restul sunt doar balarii pt care nu imi fac probleme
Destul de greu la banii astia in EU .
Incearca Marocul sau Tunisia .

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Bun, acum cam care e planul meu
In urmatorii ani ( 3-5) an de gand sa merg cam in toate zonele unde nu am fost si daca e ceva ce nu imi e pe plac sa le exclud
In rest nu prea stiu ce date sa mai dau ( momentan) dar pe masura ce discutia va avansa imi vor veni pe limba si voi spune ce am de zis


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
cat de calda vrei sa fie zona respectiva?
de exemplu in Singapore e un pic prea cald: http://www.weather.g...e-of-singapore/

#7
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,976
  • Înscris: 04.03.2014
Palermo 27 grade ziua 21 noaptea astazi:)

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 Adm, on 25 octombrie 2016 - 16:53, said:

Problemele sunt doua:
- distanta
- transport

Un mic studiu al globului, iti arata ca prin zona calda exista in special zone subdezvoltate.

Ca sa ajungi acolo, doar la oferta ai sanse sa te incadrezi in bugetul sugerat.

Ca localnic viata e foarte ieftina, ca turist e tristete mare la buzunar.
Distanta si transport nu e problema , pt europa cu masina , pt restul cu avionul
Aia e adevarat ca zonele calde sunt mai subdezvoltate dar nu e o problema
Bugetul il pot dubla dar am pus minimul pt ca prfer sugestii pt bugetul asta , iar ce e in plus e binevenit.....ca la casa de pensii
Localnic vs turist -aici e buba ca as vrea ca pe timpul sederii sa ma incadrez inspre localnic

#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,029
  • Înscris: 20.12.2007

 petre69, on 25 octombrie 2016 - 16:49, said:

Nu stiu daca am nimerit titlul topicului dar daca imi dati idei poate fi schimbat


La bugetul tau cam sudul Turciei este ce poti sa iti permiti mai asa aproape

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 Adm, on 25 octombrie 2016 - 16:53, said:

Problemele sunt doua:
- distanta
- transport

Un mic studiu al globului, iti arata ca prin zona calda exista in special zone subdezvoltate.

Ca sa ajungi acolo, doar la oferta ai sanse sa te incadrezi in bugetul sugerat.

Ca localnic viata e

 ionutzitaly, on 25 octombrie 2016 - 16:53, said:

Unde stai?   o zona in Sudul Italiei ar fi interesanta,  ideal sa ai zbor direct sau oricum eftin.  Poti sa-ti duci si o masina eftina inamtriculata in Romania fara probleme.  Daca nu cauti topul e eftin.

Sicilia e super ok.
E pe lista si orice de la napoli in jos

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu uitati de Canare, probabil una dintre cele mai calde zone (iarna) unde se merge si cu buletinul.

#12
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,976
  • Înscris: 04.03.2014
E fundamental sa stai langa mare?

#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 _Smiley_, on 25 octombrie 2016 - 16:58, said:

cat de calda vrei sa fie zona respectiva?
de exemplu in Singapore e un pic prea cald: http://www.weather.g...e-of-singapore/
Singapore e ok si nu am probleme cu caldura , dar e cam scump pt ce vreau eu si cam mic , avantajul e aeroportul dar dezavantajul e sederea pe termen lung

 f300, on 25 octombrie 2016 - 17:03, said:

Nu uitati de Canare, probabil una dintre cele mai calde zone (iarna) unde se merge si cu buletinul.
Corect , de aia am uitat

#14
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,976
  • Înscris: 04.03.2014

 f300, on 25 octombrie 2016 - 17:03, said:

Nu uitati de Canare, probabil una dintre cele mai calde zone (iarna) unde se merge si cu buletinul.

scrie pe google imagini "Alberobello Puglia" :)

#15
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Durres Albania cred că e cel mai ieftin,apropiat şi cald loc unde poţi să mergi.

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 ionutzitaly, on 25 octombrie 2016 - 17:04, said:

E fundamental sa stai langa mare?
Nu


 Velaxa, on 25 octombrie 2016 - 17:05, said:

Durres Albania cred că e cel mai ieftin,apropiat şi cald loc unde poţi să mergi.
Ce sa fac acolo atatea luni ?

#17
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016
Mai degraba undeva in insule, in Grecia cred ca e fezabil.

http://www.longterml...nt/tav_3476049/

Doar un exemplu. Cu siguranta chiriile in insule nu sunt foarte mari iarna. Iar zborurile le gasesti probabil undeva pe la 2-300 de euro dus intors.

#18
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Păi stai puţin, tu ce vrei să faci pe lângă să freci menta? În Albania poţi merge uşor de la vreme de primăvară din Durres la ski în munţii Albaniei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate