Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Transfer rapid bani din Ro în UK

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Salutare, cineva din ro trebuie sa-mi trimita o suma de bani (eu fiind in uk). Eu am aici deschis cont de uk insa am si cardul de la BT inca valabil. persoana respectiva are o parte din suma in RON si o parte in euro, toti banii ii are cash. Cum ar fi cel mai convenabil sa mii trimita si sa ajunga tot astazi? Sa ii puna pe contul de bt al meu? Sa ii trimita prin western union - moneygram? Transfergo, transferwise? Multumesc!

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
western union - moneygram de la o sucursala bcr si eventual acolo face si conversia intr o singura moneda

PS. nu te stresa prea mult cu partea "convenabil" ca oricum iti iau astia comision..cel mai ieftin era sa trimiti banii pe cineva de incredere..dar ajung poimarti(daca mai ajung)

Edited by A10, 30 September 2016 - 10:59.


#3
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Merci mult, stii cumva daca au vreun tabel sau un calculator sa vad cam cat ar fi comisionul la suma care trebuie sa mi-o trimita? Si daca ii pune astazi, pot sa-i ridic tot astazi?

#4
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
In 15 minute doar Western Union si MoneyGram fac transferuri. Ai grija ca ei au comisioane pe intervale de transfer, de exemplu, s-ar putea sa fie mult mai avantajos sa-ti trimita 500 Lei decat 501 Lei :) La MoneyGram poti face o estimare a costurilor pe saitul lor.

Prin Transferwise, daca ti-i trimite azi, vineri, ii vei primi luni sau marti. Probabil Transfergo e cam la fel.

#5
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Da, sa ii puna in contul BT, dar sa ii schimbe aia in euro in lei(presupun ca ai cont in lei). Sa-i depuna direct la o sucursala BT si iti intra direct cont. De Moneygram nu stiu, dar WU sunt cam jecmanitori. Tarifele la retragere de pe card sunt undeva la 1% + ceva fix(2-3 lei)...

#6
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
La BT iesi cel mai ieftin, deoarece contul e in Romania, iar comisioanele sunt cele standard.

Edited by luci_flash, 30 September 2016 - 11:23.


#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

 MrReason, on 30 septembrie 2016 - 11:15, said:

Tarifele la retragere de pe card sunt undeva la 1% + ceva fix(2-3 lei)...
Comisionul de retragere de la ATM la BT e zero.

@debusy, deschide la BT un cont in euro(ultima data cand am verificat era gratis), ala iti transfera euro in contul de euro si lei in cel de lei. Euro ii poti converti in lei in BT24 (daca il ai activ) si scoti de la ATM fara comision.

#8
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 tigerheart, on 30 septembrie 2016 - 11:34, said:

Comisionul de retragere de la ATM la BT e zero.

Comisionul e zero pentru unele carduri BT la retragere in tara, la bancomatele proprii. Dar destinatarul e in UK si vrea sa scoata banii acolo.

Oricum si cu 2% comision de retragere la bancomat in strainatate cred ca e mai ieftin decat un transfer prin MG sau WU, mai ales daca nu vorbim de mai multe mii de euro. Din cate tin eu minte, cu MG si WU iesi undeva pe la 4% comision in cazurile bune.

#9
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
bobo666, mda, acum am vazut. Am citit pe fuga primul mesaj.. my bad.

In cazul asta cred ca mai bine ii trimite banii direct in contul din UK, iar ce are in lei sa ii converteasca inainte in euro si sa trimita doar euro. Mai putina bataie de cap. Depinde acum si ce comisioane practica banca la care are cont in UK.

Edited by tigerheart, 30 September 2016 - 11:46.


#10
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
O chestie de tinut minte pentru retragere de pe card BT: limita de 9000 ron(sau echivalent) pe zi(cel putin la visa electron)

Edited by MrReason, 30 September 2016 - 11:52.


#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,563
  • Înscris: 15.06.2007

 bobo666, on 30 septembrie 2016 - 11:41, said:


Comisionul e zero pentru unele carduri BT la retragere in tara, la bancomatele proprii. Dar destinatarul e in UK si vrea sa scoata banii acolo.

Oricum si cu 2% comision de retragere la bancomat in strainatate cred ca e mai ieftin decat un transfer prin MG sau WU, mai ales daca nu vorbim de mai multe mii de euro. Din cate tin eu minte, cu MG si WU iesi undeva pe la 4% comision in cazurile bune.
Si daca pune "urgent"- poste fi si mai scump.

#12
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 tfmercedez, on 30 septembrie 2016 - 11:45, said:

Si daca pune "urgent"- poste fi si mai scump.
Ce sa puna "urgent"? Cred ca confunzi cu transferul bancar..

Edited by MrReason, 30 September 2016 - 11:54.


#13
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

 MrReason, on 30 septembrie 2016 - 11:44, said:

O chestie de tinut minte pentru regtragere de pe card BT: limita de 9000 ron(sau echivalent) pe zi(cel putin la visa electron)

Suma e de pana in 9000 lei! Stii cumva daca i-as putea retrage pe toti aici in uk? De exemplu pe contul de aici nu nu pot scoate mai mult de £300, asta cred ca e limitare de la banca, nu de la ATM, nu?

#14
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 debusy, on 30 septembrie 2016 - 11:54, said:

Suma e de pana in 9000 lei! Stii cumva daca i-as putea retrage pe toti aici in uk? De exemplu pe contul de aici nu nu pot scoate mai mult de £300, asta cred ca e limitare de la banca, nu de la ATM, nu?
Ar trebui sa poti. Da, e limitare de la banca.

#15
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
acum mi-a zis ca aproape toti banii ii are in euro Posted Image)) iar eu pe contul de la bt e in lei! Care e cea mai buna optiune acum? Moneygram? sau la BT!

Edited by debusy, 30 September 2016 - 12:05.


#16
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Eu as recomanda Transferwise, au comision mic, curs valutar real, si sunt de incredere. Multi prieteni de ai mei il folosesc, si sunt foarte incantati de el.

#17
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Da, ar fi fost cea mai buna varianta, insa el banii nu ii are in cont, ii are cash + ca ii are in euro, si el nu are cont in euro si nici eu!

#18
georgetocila

georgetocila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 02.01.2009
Schimba Euro in Lei si ii depune in contul tau de la BT, tu retragi Lire de la ATM in Anglia.. e mai ok decat western sau moneygram,
Daca ai setata o limita de retragere numerar de catre BT suni la nr de pe card si iti ridica limita.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate