Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Amenajari interioare

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
ririmia

ririmia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.03.2005
Buna seara,
Am cumparat un apartament si acum sunt in curs de amenajare. Am inceput cu instalatia de apa\calorifere si cu partea de electric. In speranta ca o sa iasa ceva bine am cerut recomandari de 'mesteri'. Prieteni cu intentii bune mi-au recomandat ce eu stiut ei ca fac treaba buna. La partea de instalatii sanitare\apa\calorifere am sfarsit prin a chema un alt instalator care sa repare ce a facut prost primul instalator. Acum sunt la partea electrica a apartamentului. Dupa 1 luna de taraganat lucrarea acum este pe final si ma ingrozesc la ce vad ca au efectuat. Ma gandesc serios sa chem inca un electrician care sa repare ce a stricat asta. Amandoi mesterii fiind recomandati de prieteni ca fiind 'buni si seriosi'. Amandoi nu au stiut decat sa imi ceara mai multi bani decat am stabilit la inceput si sa ma fure pe fata la materiale. Ma ingrozesc stiind ca urmeaza faza de reparat pereti, zugraveala... etc.
M-am saturat de recomadari si 'mesteri'.
Va intreb:
- Exista in Romania... in Bucuresti mai exact ... o firma de amenajari interioare care: sa execute ceea ce le ceri, sa lucreze 'curat' si cu respect pentru bunul clientului, sa nu caute sa te fure la materiale, sa iti ceara un pret la inceput pe care sa nu-l creasca la final, sa-si asume raspunderea pentru orice greseala facuta in timpul lucrarii, sa recunoasca si sa remedieze greseala pe cheltuiala lui, sa incredintezi apartamentul pentru lucrare si sa intrii in el la sfarsit ca in emisiunea "Visuri la cheie" ?
Vreau sa platesc un pret cinstit prin care eu sa fiu multumit ca a iesit o treaba buna si fara stres ca ma fura si mesterul\firma ca a fost platita pentru munca prestata.
Exista asa ceva? A avut cineva parte de asa ceva? Pot sa sper la asa ceva?


O seara buna,
Razvan

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
In Romania gasesti mai greu, ceea ce cauti

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Orice mester oricat de bun trebuie sa stai si sa-l stresezi. Nici prea mult nici prea putin.
Firme..... ar trebui sa aiba un "inginer" care sa-i streseze.
Din pacate nu pot recomanda pe nimeni.

#4
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Recomandarile cunostintelor te baga in belele. Am primit recomandarea pentru un mester ieftin si bun, partea de ieftin fiind relativa ca m-a costat scump si l-am si ajutat.
La sfarsit nu am putut sa zic nimic cunostintelor, ele nu erau de meserie si nu erau atente ce drac de lucrare facea ala.

Dupa ce a terminat lucrarea m-a rugat sa il recomand si la alte cunostinte, am zambit, am inchis usa si i-am sters numarul din agenda.

Edited by u-k, 28 September 2016 - 22:19.


#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
E greu sa găsești asa ceva spre imposibil,din ce vad când merg acasă de 2 ori pe an in Ro. Nu știu cum mai face o lucrare un electrician dacă eu m-am dus la ^unu^ cu un senzor mișcare sa-mi explice și mie cum sa-l montez,el zice....e simplu dom'le,aici pui faza și aici nulul. Eu zic bun,și unde leg becul....El mirat...da ce, nu se aprîde asta?

#6
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Adevarul este ca majoritate au plecat din tara, cred ca era si pacat sa stai electrician pe 1000 de lei salariu...

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
electricianul cu care mi-am renovat eu apartamentul estimez ca facea undeva intre 4000 si 6000 de lei pe luna. ce-i drept, era muncitor, punctual si cinstit, am fost extrem de multumit de ce a facut. l-am chemat o data apoi la un amic sa schimbe o siguranta si i-a dat 150 de lei, pe maxim 2-3 ore, inclusiv drumul. mesterii buni castiga bine si sunt si recomandati mai departe, chiar daca sunt mai scumpi.

pe de alta parte, electricianul a fost singurul pe care l-am nimerit din prima    :)     zugravul si instalatorul i-am schimbat dupa ce am aruncat un sac de bani pe geam cu ei si am si acum chestii pe care le-au stricat prea tare ca sa le mai pot repara (fara sa bag iar apartamentul in renovare generala).

#8
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Eu m-am apucat recent de instalatii electrice, din pasiune, am prins pana acum cateva lucrari deja, si incep sa imi iau cateva scule (masina de gaurit, de spart, flex cu doua discuri, etc).
Nu am scoala de electrician dar lucrez frumos si ca la carte.
Iar frate-meu face amenajari interioare (zugravit, rigips, gresie, alea alea) de o viata.
Niciodata nu ne-am batut joc de banii clientului, si consider ca ce fac eu, nu e nevoie de interventii ulterioare.
Am dat de niste instalatii electrice sau tablouri de te ingrozesti.
As fi putut sa te ajut, daca nu erai asa departe.

Uite, aici totul (rigips pe tavan, zugravit, gresie, parchet) e facut de frate-meu, iar instalatia electrica si iluminat facut de mine.

Attached Files



#9
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
De multe ori problema este și la client, oricât de drepți ne vrem. Noi, clienții. Vrem bine și ieftin. Și neapărat cu materialele noastre, ca alea ale meșterului sunt cu 3 lei mai scumpe.
Angajează lucrarea cu materialele lui, stabiliți calitatea lor, etaepele plății și condiționate de calitatea lucrării și sa vezi cum merge treaba și nu te mai fura la materiale. Meșterul care spune ca lucra numai cu materialele clienților sunt de evitat. Cel care spune ca lucra și cu materialele clienților sunt de cautat.



#10
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Din pacate nu prea se mai gasesc profesionisti, sau oricum e foarte greu sa dai de ei.

Daca vrei sa iasa ceva de calitate, dar nu te grabesti, singura solutie e urmatoarea:

- plata fiecarei lucrari o faci la sfarsit; sau, daca e vorba de sume mari, cea mai mare parte a platii la sfarsit; iar sfarsitul trebuie sa fie clar si pentru ei ca e atunci cand totul este perfect curat

- la sfarsitul fiecarei zile verifici ce au facut; daca nu e perfect, ii pui sa dea jos tot si sa o ia de la inceput.

Muncitorul roman (din niste motive pe care nu le inteleg), pana nu il pui sa dea jos ceva facut prost si sa o ia de la inceput, lucreaza complet aiurea (pe principiul ca merge si asa).

Si daca nu face el toate lucrarile sau nu ii explici ca nu il platesti pana nu e totul perfect curat, isi bate joc de restul casei (zugravii iti distrug podelele, cei care monteaza tamplaria iti distrug peretii, etc.)

Daca insa nu ai rabdare sau timp sa schimbi 5 echipe la un tip de lucrare pana dai de o echipa cu care chiar sa te intelegi, atunci totul tine de noroc.

Edited by mihand75, 29 September 2016 - 06:42.


#11
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Problema asta o am si eu. Din lipsa de meseriasi de inceredere m-am apucat eu de finisari. Le fac pe toate, dar electrica ma depaseste. Si eu caut electrician care sa stie ce face si sa faca ce ii spun. Am luat un nr de pe net, de la o firma si am vb, pare ok tipu. Probabil ca il voi chema ca nu am incotro, macar nu e cu "recomandari" si ii dau suturi fara jena si regrete.

#12
ririmia

ririmia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.03.2005
@argentum: Vina mea este ca le-am oferit de munca? Vina mea ca i-am lasat sa vina la munca cand au dorit (dupa amiaza cand termina serviciul)?
Am mentionat eu cuvantul "ieftin"? Cat mi-au cerut atat le-am dat. Mi se pare de bun simt ca fiecare mester sa isi aprecieze munca cinstit si sa ceara pe masura muncii prestate. Nu am sa stau niciodata sa ma rromesc.
Ce inseamna "cu materialele noastre"? Le aduce mesterul de acasa? Eu am mers cu mesterii in magazine si dupa ce si-au ales materialele am dat cu cardul la casa. Asta cum se numeste? Materialele cui sunt?

Va multumesc pentru pareri. Asta este momentul cand asteptarile mele au scazut la zero.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Materiale tale pentru ca tu le-ai platit si ei le-au luat la ei acasa sau la alte lucrari (unde au fost materialele lor).

Ai gresit ca nu ai stat cu ei sau nu ai trecut zilnic sa vezi ce au facut.
Nu s-au simtit urmariti si controlati, nu au avut simt de raspundere.

Recomand magazinul Leroy Merlin pentru ca primesc inapoi materialele ramase si nedesfacute.
La orice lucrare am stat cu mesteri iar daca a durat mult am trecut si stat cu ei cel putin jumatate de ora.

Edited by arg, 29 September 2016 - 08:45.


#14
ririmia

ririmia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.03.2005
Asa este. Imi asum asta. Am si eu servici si nu-mi permit sa stau langa ei. Merg la munca sa fac rost de bani sa le dau lor.
Am avut asteptari prea mari de la niste 'oameni' recomandati.

Edited by ririmia, 29 September 2016 - 08:42.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Corect dar dupa servici trebuie sa treci pe acolo si sa vezi ce au facut iar la plecare sa pleci cu ei.
Mesteri nu trebuiesc lasati liberi prin casa, cel putin nu la inceput. De la 3-4 lucrare cu aceasi mesteri deja invata ritmul si cerintele si ii poti lasa o zi fara control dar nu prea mult ca revin la ce au invatat pe santier.

Edited by arg, 29 September 2016 - 08:48.


#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Eu vad 2 situatii:
1) sunt un tip potent financiar, tocmesc o firma serioasa si cer o lucrare premium.
2) sunt un tip obisnuit, ma informez despre ce presupune lucrarea aceea, vad care sunt cele mai bune materiale, stau langa baieti si urmaresc lucrarea, eventual mai intreb pe net unde nu ma dumiresc.

Referitor la materiale, eu cred ca daca tocmesti lucrarea cu materialul meseriasilor, acestia vor lua materiale ieftine.
Astfel in loc de adeziv de faianta de 21 lei sacul o sa ia de 7 lei sacul. Rezultatul se va vedea peste un an cand vor cadea placile.

Referitor la instalatia electrica a unui apartament de bloc, ce poate fi asa de complicat? Doar nu e fabrica de rachete cosmice.
Niste fire trase prin pereti. se face mult praf, intradevar.

P.S. Eu unul ma situez in a treia categorie (nu am trecut-o in lista), adica m-am apucat sa invat si sa imi fac eu singur lucrarile (profesez in domeniul tehnic, nu sunt contabil, intradevar)
Dezavantaj: cam trebuie sa ai un spatiu de depozitat diversele scule si materiale ce mai raman.........
Avantaj: nu imi fac draci si berea o beau eu cu nevasta-mea.......

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Corect dar sunt situati in cere nu le poti face pe toate si trebuie sa platesti pe cineva.
Eu am preferat sa fac ceva si mesteri alt ceva in acelasi timp. Era foarte amuzant ca le dadeam ritmul si eram cu ochi pe ei, invariabil au renuntat sa se mai considere sefi pe lucrare.
Interesant este ca atunci cand vad piese mici care costa sute lei si le zici sa sunt numarate si ce ramane ajunge la retur nu se mai pierd prin buzunare.

Edited by arg, 29 September 2016 - 08:57.


#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postarg, on 29 septembrie 2016 - 08:35, said:

Materiale tale pentru ca tu le-ai platit si ei le-au luat la ei acasa sau la alte lucrari (unde au fost materialele lor).

Ai gresit ca nu ai stat cu ei sau nu ai trecut zilnic sa vezi ce au facut.
Nu s-au simtit urmariti si controlati, nu au avut simt de raspundere.

Recomand magazinul Leroy Merlin pentru ca primesc inapoi materialele ramase si nedesfacute.
La orice lucrare am stat cu mesteri iar daca a durat mult am trecut si stat cu ei cel putin jumatate de ora.

ha, adica tu dai banii si tot tu trebuie sa-i urmaresti, controlezi, verifici?? de parca esti expert in zidatrie,electrica, tamplarie...
si timpul tau este egal cu 0 daca stai in spatele lot tot timpul
asemenea "mesteri" trebuie dati afara imediat

din pacate nici eu nu am recomandari, am lucrat in ultimii zece ani cu 7-8 "trupe", numai nenorociti, hoti si nepriceputi
o parte i-am dat afara, unii reusisera performanta sa puna 14 placi de gresie si sa zugraveasca vreo 3mp (trei) in aproape o saptamana; si vroiau mai multi bani ca la mine e munca grea si cere timp :(, altii au lucrat 2 zile la 5 calorifere si tot curgeau pe la toate imbinarile, plus tevi sudate si taiate de n ori
altul a venit sa puna gresie fara aparat de taiat! mi-a cerut sa-i cumpar flex si disc ca sa taie placile!
mai sunt si cei care cer sa le cumperi mai toate uneltele si apoi vor sa le ia cu ei (adica burghie, trafaleti, mistrie, poloboc, ruleta,diverse recipiente si tavite, clesti, chei fixe, surubelnite..)
,.....

Edited by aeon, 29 September 2016 - 09:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate